فهرست
دوران پسا انصراف این شکلی است
دوران پسا انصراف این شکلی است

دوران پسا انصراف این شکلی است

آی اسپورت - از قرار معلوم تصميم كنفدراسيون فوتبال آسيا قطعي است و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا تا اطلاع ثانوی از میزبانی در این مسابقات محروم هستند. این یك تصمیم دردناك برای فوتبال ایران است؛ حكمی كه نمایندگان كشورمان را وا داشته به فكر اعلام انصراف دسته‌جمعی از مسابقات امسال بیفتند. طبیعتا اگر این ایده تیم‌های ایرانی عملی شود، جرایم و محرومیت‌های جدید شامل فوتبال كشورمان خواهد شد كه البته مسوولان مربوطه مدعی شده‌اند آمادگی پذیرش آنها را دارند. در این صورت اما شمایل فوتبال ایران طی دوران محرومیت با تفاوت‌های عمده همراه خواهد بود. این مطلب می‌كوشد بخشی از تصویر جدید فوتبال ایران را در شرایط «پسا انصراف» نشان بدهد.

شاید جرایم چند صد هزار دلاری

قطعی‌ترین واكنش كنفدراسیون فوتبال آسیا به انصراف تیم‌های ایرانی، در نظر گرفتن جریمه مالی خواهد بود. در این بین برخی مدیران باشگاه‌ها به بندی استناد كرده‌اند كه از جریمه 20 هزار دلاری انصراف از لیگ قهرمانان حكایت دارد. حتی یكی از مسوولان استقلال مدعی شده این جریمه در قیاس با هزینه‌های برگزاری بازی در زمین بی‌طرف چیزی نیست. البته حرف او بیراه نیست، اما كلمه مهم نادیده گرفته شده در این بند، واژه «حداقل» است. این یعنی قانونگذار دست مجریان را برای اعمال تنبیهات مالی شدیدتر كاملا باز گذاشته است. سال 2009 الشارجه امارات در میانه‌های مرحله گروهی و كمتر از یك هفته پیش از بازی با پرسپولیس اعلام انصراف كرد و البته از سوی AFC با جریمه باورنكردنی 430 هزار دلاری مواجه شد. این خطر مخصوصا متوجه استقلال و شهرخودرو است، چرا كه آنها هم در فاصله اندكی تا پلی‌آف قصد كناره‌گیری دارند. در این صورت ممكن است بخشی از درآمدهای ایران نزد كنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا به عنوان جریمه ضبط شود.

پایان رقابت در میانه جدول

یكی از مزایای حضور سه یا چهار تیم از لیگ برتر در لیگ قهرمانان آسیا، گسترش رقابت بود؛ به این معنی كه بسیاری از تیم‌های میانه جدولی كه شانسی برای قهرمانی نداشتند، تا آخرین لحظه رقابت می‌كردند بلكه بتوانند مجوز حضور در لیگ قهرمانان را به دست بیاورند. با این وجود اگر بنا به محرومیت چند ساله ایران از این مسابقات باشد، چنین رقابتی هم محلی از اعراب نخواهد داشت. در این صورت تنها كسب عنوان قهرمانی در لیگ برتر اهمیت دارد و حتی قهرمانی جام حذفی هم واجد ارزش مضاعف نیست.

واردات كمتر

طبعا اگر قرار به شركت تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نباشد، حضور مربیان و بازیكنان باكیفیت خارجی هم در فوتبال كشورمان محدودتر خواهد شد. این یك جریان دوسویه است؛ یعنی هم آنها تمایل كمتری به حضور در ایران خواهند داشت و ترجیح می‌دهند جایی بروند كه حاصل كارشان بیشتر دیده شود و هم باشگاه‌های ایرانی دلیل خاصی برای ریخت‌وپاش ارزی و جذب مربی و بازیكن خارجی نمی‌بینند. بسیاری از تلاش‌ها برای تقویت تیم، معمولا به منظور حضور موفق‌تر در لیگ قهرمانان انجام می‌شود، وگرنه لیگ داخلی شاید ارزش این همه هزینه و شكایت و تبعات بعدش را نداشته باشد.

صادرات بیشتر

به همین ترتیب محرومیت تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان، باعث افزایش انگیزه بازیكنان برای حضور در لیگ‌های خارجی خواهد شد. مسلما مساله رقابت در آسیا و افزایش شانس دیده شدن در این ماركت تاثیر زیادی روی ماندگاری برخی بازیكنان در لیگ داخلی دارد، اما قرار باشد آنها با این تصمیم شانس بازی‌های بین‌المللی را از دست بدهند، حتما به طور جدی‌تر به لژیونر شدن فكر خواهند كرد. وقتی حتی بازیكنی مثل فرشاد احمدزاده هم از اروپا پیشنهاد دریافت می‌كند، تكلیف بقیه روشن است!

همشهری ورزشی

۴    
آی اسپورت
2020-01-22 00:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر