فهرست
الهام اوله از بازگشت بزرگ تورین
الهام اوله از بازگشت بزرگ تورین

الهام اوله از بازگشت بزرگ تورین

آی‌اسپورت – اوله گونار سولشر نهایت تلاشش را کرد تا مطمئن به نظر برسد. او اصرار داشت هیچ «ماموریت غیر ممکنی» در فوتبال وجود ندارد، و نه برای اولین بار در روزهای اخیر نگاهش متوجه بازی منچستر یونایتد و یوونتوس در استادیو دله آلپی در سال ۱۹۹۹ شد.

منچستر یونایتد سابقه‌ای قابل توجه در بازگشت‌های بزرگ اروپایی دارد. فقط مشکل اینجاست که ویژه و ماندگار بودن این شب‌ها دلیلش دقیقا در نادر بودنشان است. تیم سر الکس فرگوسن در این شب با یکی از بهترین نمایش‌های ۲۶ سال دوران او در اولدترافورد قدمی دیگر به سوی کسب سه‌گانه تاریخی‌اش برداشت. در این شب که اندی کول و دوایت یورک کمر به قتل شهرت استحکام دفاعی ایتالیایی‌ها بسته بودند، روی کین، به اعتراف خود سر الکس، یکی از فداکارانه‌ترین نمایش‌های فوتبال را از خودش به جا گذاشت تا یونایتد باخت ۲-۰ در همان دقایق ابتدایی بازی را با پیروزی ۳-۲ عوض کند و در نهایت راهی فینال بارسلونا شود.

دلیل اینکه بعد از ۲۰ سال هنوز از این بازی یاد می‌کنیم، کمتر رخ دادن نمونه‌های مشابه‌اش است. بنابراین اگر این یونایتد امشب موفق به حذف پاریس سن ژرمن شود باید جایگاهی کنار بهترین یونایتدهای تاریخ پیدا کند.

شاگردان سولشر بازی رفت را با نتیجه ۲-۰ در اولدترافورد باختند. این برای اولین بار بود که یونایتد در طول تاریخ بلندش در جام باشگاه‌های اروپا یک بازی خانگی را با اختلاف بیش از یک گل واگذار می‌کرد، تاریخی که به فصل ۱۹۵۶ و تیم سر مت بازبی برمی‌گردد. علاوه بر این، در ۶۳ سال قدمت این تورنمنت تا به حال هیچ تیمی موفق نشده بعد از شکست 0-2 خانگی در بازی رفت به دور بعد صعود کند. ۱۰۶ بار تیم‌های مختلف تلاش بر این بازگشت داشته‌اند و ۱۰۶ بار در این راه شکست خورده‌اند. پس اگر اسمش را ماموریت غیرممکن نگذاریم، باید حداقل ازش به عنوان امری بی‌سابقه یاد کنیم.

نکته دیگری که امید به بازگشت رویایی یونایتد را کمتر می‌کند فهرست بلندبالای مصدومین‌شان است: آنتونی مارسیال، جسی لینگارد، الکسیس سانچز، نمانیا ماتیچ، آندر هررا، خوان ماتا، فیل جونز، متئو دارمیان و آنتونیو والنسیا. تازه پل پوگبا هم از بازی امشب محروم است. به همین خاطر سولشر پنج بازیکن آکادمی را در سفر به پاریس با تیم همراه کرده: تاهیت چونگ، آنخل گومس، جیمز گارنر، میسون گرینوود و برندان ویلیامز.

با تمام این مشکلات و موانع، سولشر همچنان به بازیکنانش برای گذر از این شب باور دارد: «ما هیچوقت بازی را از قبل بازنده به زمین نمی‌ریم. همه انتظار دارند ما امشب خیلی راحت حذف شویم، اما برای من یونایتد این اتفاق رخ نمی‌دهد. غرور ما در بازی رفت زخم خورد. برای جبرانش امشب نیاز به برنامه‌ای درست و اجرای دقیقش در زمین داریم. اگر 9 یا 10 بازیکنمان در بالاترین سطح خودشان بازی کنند امکان صعود برایمان فراهم می‌شود.ما به گل اول نیاز داریم. فوتبال بازی‌ای تاکتیکی و تکنیکی است، اما وجه ذهنی و روحی و روانی مهمی هم دارد. اگر در فاصله نیم ساعت به پایان بازی ما ۱-۰ پیش باشیم، باور ما و شک و تردید آن‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود».

تمام این حرف‌ها درست و قابل قبول است، هرچند خود سولشر هم اعتراف کرد در بازی رفت بعد از اینکه تیمش گل اول را خورد، در یک مقطع 10 دقیقه‌ای هر توپی که به پاریسی‌ها می‌رسید بویی از گل برایشان داشت. اما در نظر بگیرید که از سال پیش که پی‌اس‌جی در خانه مغلوب رئال مادرید شد، تا امروز آن‌ها فقط یک بار در پارک د پرنس شکست خورده‌اند، آن هم در جام اتحادیه مقابل گنگان.

برای الهام گرفتن از بازگشت‌ها بزرگ پیشین، شاید پیروزی 2-3 در اتحاد، همین سال گذشته، نمونه‌ای بهتر از بردن یوونتوسی در تورین باشد که زین‌الدین زیدان، ادگار داویدز و آنتونیو کونته را در ترکیبش داشت. یونایتد در نیمه اول دو گل از منچستر سیتی خورد و کاملا دست و پا بسته به نظر می‌رسید. اما در نیمه دوم به یک باره با تغییر ریتم بازی همه چیز برگشت.

سولشر جدا از ارجاع دادن به بازی ۲۰ سال پیش در تورین، به برخی نتایج چند فصل اخیر چمپیونز لیگ هم اشاره می‌کند. یوونتوس بازی رفت را ۳-۰ به رئال در خانه خودش باخت و در بازی برگشت تا دقایق پایانی ۳-۰ در برنابئو پیش بود، اگرچه در نهایت با یک پنالتی بازگشت‌شان کامل نشد. بارسلونا هم بازی رفت را ۴-۰ به پاریس سن ژرمن باخت و در بازی برگشت ۶-۱ پیروز شد و صعود کرد.

«ما این نتایج را به خاطر می‌آوریم. تیم‌های زیادی بوده‌اند که شرایط را تغییر داده‌اند و خودمان هم بارها در چنین راهی موفق بودیم. در ضمن فرم تیم در بازی‌های خارج از خانه بسیار خوب است، پیروزی مقابل آرسنال، تاتنهام و چلسی. این فرم و نتایج به ما باور می‌دهد».

۷    
آی اسپورت
2019-03-06 11:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر