فهرست
گفتگو با مهناز افشار؛ زنان علیه زنان
گفتگو با مهناز افشار؛ زنان علیه زنان

گفتگو با مهناز افشار؛ زنان علیه زنان

آی اسپورت - باز هم یک حذف دیگر در موضوع زنان خبرساز شده. حذف یک مجری زن از یک برنامه ورزشی با این عنوان که استفاده از مجری زن برای برنامه‌های ورزشی استفاده ابزاری از زنان است. این اتفاق تازه شاید بار دیگر یک تصمیم سلیقه‌ای باشد که از سوی یک مدیر اعمال شده و باز هم جنجالی آفریده. مهناز افشار سال‌هاست در عرصه‌های مرتبط با زنان فعالیت می‌کند و در ماه گذشته  هم با همراهی یکی از تلویزیون‌های اینترنتی کمپین خلاقانه «خانم گزارشگر» را راه‌اندازی کرده‌اند. با او درباره اتفاقی که در برنامه «زابیواکا» در شبکه اینرتنتی آیونت افتاد صحبت کردیم.

* ماجرای حذف آزاده صمدی از ویژه برنامه جام جهانی حاشیه‌های زیادی را به همراه داشته. البته بخش زیادی از جنحجال به دلیل حذف او برمی‌گردد. گویا دلیلی که برای حذف او گفته شده استفاده ابزاری از زنان است.

اگر بخواهم شوخی کنم که چقدر هم شوخی زننده‌ای است به ما بگویند دقیقا کجا استفاده ابزاری نیست که ما آنجا ورود کنیم؟ چطور خیلی جاها که برای‌شان مفید است و تمایل دارند از این ابزار استفاده می‌کنند و جاهای دیگر می‌‎شود استفاده ابزاری؟ این کلیت ماجراست که من مشکل دارم با این تفکری که حالا از هر جایی می‌تواند بیاید؛ می‌تواند از هر نهاد یا ارگان یا هر شخصی باشد. متاسفانه مشکلی که این روزها دامن همه ما را گرفته این است که یک فرد یا یک تفکر واحد وجود ندارد که تو بگویی من به این تفکر نقد دارم برای اصلاح آن تلاش کنم. این روزها در این سرزمین هزارتا تفکر و ایدئولوژی وجود دارد و هزارتا آدم هستند که پشت میز شخصی‌شان نشستند و دل‌بخواه تصمیم می‌گیرند که این گناه است و این گناه نیست یا این بد است و آن بد نیست! موضوع اینجاست که وقتی یک قانون حاکم باشد و یک نفر باشد تو می‌توانی برای اصلاح آن تلاش کنی. الان نسرین ستوده به عنوان یک وکیل در خانه‌اش یکباره بازداشت می‌شود؛ چرا؟ متوجه می‌شوی به چند دختر تجاوز شده چرا؟ من به عنوان یک زن که تازه مسوول بچه‌های بدسرپرست هستم می‌گویم این قدر این مشکلات ریشه‌ای است که دست به هر جا بزنی عفونتش بیرون می‌زند. موضوع واقعا فقط حذف خانم صمدی یا حذف نمادین یک زن نیست. این نگاه آنقدر کوچک است که من بعضی وقت‌ها آرزویم این است که این تفکر پوسیده زودتر تمام شود و این خیلی بد است. من واقعا متاسفم که هر جا می‌خواهند بهشت زیر پای مادران است و زن ریحانه است ولی در جاهایی که دلشان نمی‌خواهد زن یک ابزار است!

*در این یکی دو روز این موضوع بازتاب‌های زیادی داشته. حتی به شوخی نوشته‌اند چرا در تیزرهای تبلیغاتی می‌شود از زنان استفاده کرد ولی برای برنامه ورزشی می‌شود استفاده ابزاری؟

چرا در راهپیمایی‌ها دختر با آن پوشش بولد می‌شود ولی با همان پوشش در خیابان به او تذکر می‌دهند. جاهایی که دوست دارند جایگاه زن را بالا می‌برند و جاهایی هم که دوست ندارند این مسائل به وجود می‌آید. مطلب دوم این است که وقتی می‌گوییم زنان علیه زنان واقعا جدی است. بخش عمده‌ای که الان مخالفت با حق اختیار و انتخاب زنان دارند خود زنان هستند و ریشه این موضوع عمیق است.

* نظر شما درباره اجرای برنامه‌های ورزشی از سوی زنان چیست؟ شما سفیر کمپین خانم گزارشگر هم بودید. آن کمپین به کجا رسید؟ جای گزارشگران خانم در این جام جهانی خالی نیست؟

اگر کارهای من را دنبال کرده باشید سالیان سال است برای حضور زنان در ورزشگاه فعالیت می‌کنم. بچه‌های فوتبالیست دوستان من هستند و به من لطف دارند. من واقعا دغدغه این مسائل را دارم و برایم فعالیت زنان و حضور زنان در ورزشگاه مهم بوده. به ما نقد می‌کنند که مگر شما می‌روید مسابقات زنان را ببینید. اگر به من می‌گویند بله، من واقعا برای دیدن مسابقات زنان هم می‌روم. موضوع این است که اصلا چرا انتخاب کنند که زن اینجا باشد یا نباشد؟ خودش باید انتخاب کند. درباره خانم گزارشگر هم وقتی صحبت می‌کردیم گفتیم که اصلا شاید برای بعضی خیلی این مساله تابو است که یک زن در ورزشگاه بنشیند و فوتبال ببیند، پس بیاییم مرحله به مرحله پیش برویم. من می‌گویم به صرف اینکه بگوییم آقایان بددهنی می‌کنند پس زنان باید محدود باشند که نمی‌شود. زن باید بتواند به ورزشگاه برود و بعد خودش انتخاب می‌کند که باز برود یا نه. گزارشگری زن شروع یک مرحله‌ای بود که یک زن می‌تواند گوینده ورزش باشد و هیجان خودش را درباره یک ورزشی نشان دهد و حالا این موضوع برای خانم صمدی پیش آمده.

*البته خانم صمدی مجری بودند!

بله دقیقا. تازه خانم صمدی مجری هم بودند و گزارش نمی‌کردند. خود این تفکر دستی‌دستی باعث اعتراض می‌شود در صورتی که هیچ چیز نیست. متاسفم که نگاهشان در کل ابزاری است و این اجازه را ندارند که بخواهند به زن این نگاه ابزاری را داشته باشند. من چون مخالف تحریم و جنگ‌های اینچنینی هستم ای کاش کسی جایگزین خانم صمدی نمی‌شد که بدانند می‎شود پای حضور زنان ایستاد. اما ممکن است آن تفکر بدش هم نیاید کلا آن برنامه حذف شود و حتما برای آن برنامه هزینه و زحمت زیادی کشیده شده است. نمی‌دانم واقعا چه راه حلی می‌شود پیدا کرد.

روزنامه سازندگی

۵ ۵  
آی اسپورت
2018-06-22 19:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
ایرانی
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۴
زمان قهرمانان پوشالی به سر آمده چشماتو وا کن شیر خشک فروش
بابک
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۷
از شوهرت بگو خانم روشنفکر مردمی
۶
عباس
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۹
مملکت زمانی خراب شد که وارد کننده های شیر خشک های خراب و نزدیکان احمدی نژاد شدن دلسوز مردم
۸
آنتی ویروس
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۲۸
اینو که میگن زنان علیه زنان به هیچ وجه این طور نیست .این جماعت هر کی برخلاف عقیده و نظرشون باشه حکم به تکفیرش میدن.این جماعت زمینه فحاشی و از زندگی سیر شدن هر کی رو که بر خلاف نظر و عقیده شون باشد فراهم میکنند.هیچ کسی هم از دستشون در امان نیست نه مردم عادی نه خواننده نه بازیگر نه سیاسی نه فوتبالیست هیچ کی ....
Kian
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۶
حالم از فمنیست هایی مثل این و تهمینه میلانی بهم میخوره
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر