فهرست
رئال مادرید، تیمی متکی به جناح چپ
رئال مادرید، تیمی متکی به جناح چپ

رئال مادرید، تیمی متکی به جناح چپ

آی اسپورت - در طول سال‌های گذشته لوس بلانکوس وابستگی زیادی به سمت چپ خود داشته است. عمده‌ترین دلیل آن هم بدون تردید حضور کریستیانو رونالدو و مارسلو در آن قسمت از زمین بوده است. با این حال جدایی رونالدو از رئال به مقصد یوونتوس هم تاثیری در این وابستگی نداشته و حتی درصد آن را نسبت به فصول اخیر افزایش هم داده است.

در این فصل از رقابت‌ها ۴۴،۰۱ درصد از حرکات رئال مادرید از جناح چپ شکل گرفته که در ۱۰ فصل گذشته بی‌سابقه بوده است. ۳۳،۵۳ درصد از حرکات از جناح راست پایه‌ریزی شده‌اند و ۲۲،۴۶ باقی مانده هم حرکات شکل گرفته از میانه زمین بوده‌اند. در حقیقت در هیچ یک از ۱۰ فصل گذشته، اختلاف درصد بین حرکات سمت چپ و راست زمین به ۱۰ درصد نرسیده بوده و این رقم حالا عددی در حدود ۱۰،۵ درصد را نشان می‌دهد.

مقایسه این آمار با دیگر تیم‌های لالیگا نیز نشان می‌دهد هیچ تیمی به اندازه رئال مادرید از جناح چپ دست به حرکت نزده است. بعد از رئال مادرید لگانس (۴۲،۶ درصد) و وایادولید (۴۲،۲) بیشترین وابستگی را به بازیکنان حاضر در آن منطقه داشته اند. اتلتیک بیلبائو بالاترین درصد حمله از سمت راست و ستاویگو بالاترین درصد حمله از مرکز را در بین تیم‌های لالیگایی داشته‌اند.

نگاهی به بازیکنان مهم رئال در جناح راست شاید دلیل کم‌کار بودن این بخش از زمین را مشخص کند. دنی کارواخال نقش نسبتا کمی در حملات رئال دارد و گرت بیل هم با توجه به چپ پا بودن خود، تمایل دارد تا با حرکت در عرض، بهترین بهره را از پای تخصصی خود ببرد.

1
1

مارسلو یکی از تهاجمی‌ترین مدافعان جهان و یکی از کلیدهای همیشگی رئال برای برطرف کردن مشکلات هجومی در سال‌های اخیر در بازی مقابل سویا مصدوم شد. بعد از آن رئال در مقابل اتلتیکو، زسکا  وآلاوز در گلزنی ناکام ماند تا تاثیر مدافع برزیلی بر روی حملات تا حدودی آشکار شود. دیگر بازیکنی که در آن بخش از زمین فعالیت دارد، مارکو آسنسیو است که در برخی موارد بسیار تاثیرگذار ظاهر شده است.

با نگاهی به آمار چگونگی تقسیم حملات در سال‌های اخیر، مشخص می‌شود که درصد حملات از دو سمت چپ و راست در هیچ فصلی به اندازه فصل ۱۶-۲۰۱۵ نزدیک به هم نبوده است. در آن فصل که کریس رونالدو رهبری خط حمله رئال را بر عهده داشت و رکوردهای گلزنی زیادی را شکست، ۳۶،۳۶ درصد از حملات از جناح چپ شکل گرفت و سهم جناح راست، ۳۴،۲۵ درصد بود. رئال مادرید فصل مورد اشاره را با رافائل بنیتس آغاز کرد و در نهایت با هدایت زیدان به قهرمانی اروپا دست یافت.

یکی دیگر از نمونه‌ها در تقسیم عادلانه حملات از دو جناح، مربوط به آخرین فصل مورینیو در مادرید (۱۳-۲۰۱۲) است. در این فصل ۳۴،۸۱ درصد حملات از سمت چپ و ۳۳،۴۱ درصد جملات از سمت راست پایه‌ریزی شدند.

 آمار دو فصل کامل زیدان روی نیمکت رئال نیز نشان از برتری حداقل ۶ درصدی جناح چپ دارد. در فصل ۱۷-۲۰۱۶ سهم جناح چپ ۴۰،۴۴ درصد در مقابل ۳۴،۴ درصد جناح راست بوده و این اعداد برای فصل ۱۸-۲۰۱۷، ۴۱،۴۷ درصد برای سمت چپ و ۳۴،۹۷ برای سمت راست بوده است.

نود

۱    
آی اسپورت
2018-10-14 22:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر