فهرست
سوژه روز: لیدر یا بزن بهادر؟
سوژه روز: لیدر یا بزن بهادر؟

سوژه روز: لیدر یا بزن بهادر؟

آی اسپورت -  اين روزها دوباره صحبت درباره افرادي موسوم به «ليدر»ها در رسانه‌هاي مجازي و مکتوب بالا گرفته است. همه باشگاه‌هاي ايران در تشکيلات خودشان ليدر دارند. وظيفه ليدرها مشخص است؛ اين افراد بايد هواداران تيم‌، رفتارها و شعارهاي آنها را ساماندهي کنند. اين کارکرد طبيعي ليدرهاست و قاعدتا بايد اين افراد چهره خوشايند و مثبتي در بين اهالي فوتبال داشته باشند اما اگر در ايران با شنيدن اسم ليدر حال خوبي پيدا نمي‌کنيد، اشکال از شما نيست. در باشگاه‌هاي ايران اغلب اين افراد رفتار و گفتار مناسبي ندارند و فقط به صرف داشتن فيزيک تنومند و البته رابطه با مديران و سرويس‌دهي به آنها به باشگاه‌ها راه پيدا کرده‌اند؛ البته در بين افراد موسوم به ليدر، هستند کساني که بهتر از بقيه به وظايف سازماني‌شان عمل مي‌کنند اما تعداد آنها به انگشتان يک دست هم نمي‌رسد. اگر شکي دراين‌باره داريد، بهتر است به پخش زنده بازي‌هاي ليگ برتر رجوع کنيد؛ جايي که مسئولان شبکه ناچار مي‌شوند صداي فحاشي تماشاگران را قطع کنند! اينجا اتفاقا جايي است که ليدرها بايد خودي نشان بدهند و از چنين اتفاقات تلخي جلوگيري کنند اما نه‌تنها کاري نمي‌کنند بلکه به نظر مي‌رسد از اين فحاشي دسته‌جمعي، خيلي هم بدشان نمي‌آيد! اگر از اهالي فوتبال هم درباره ليدرها بپرسيد، خيلي بعيد است چيز مثبتي بشنويد؛ البته اين مشکل به يک يا دو باشگاه مربوط نمي‌شود تقريبا همه باشگاه‌ها چنين معضلاتي دارند. در باشگاه‌هاي سطح اول جهان و حتي همين باشگاه‌هاي کشورهاي عربي نزديک خودمان ليدر وجود ندارد؛ البته ليدر با تعريفي که در ايران هست! وگرنه همه باشگاه‌ها در تشکيلاتشان «کانون هواداران» دارند اما وظايف آنها کاملا روشن است و غالبا فعاليت‌هاي مثبتي حتي در زمينه‌هاي اجتماعي دارند اما اينجا اين‌طور نيست. ليدرها در ايران اختياراتي فراتر از آنچه بايد، دارند و اين مسئله ريشه در مديريت باشگاه‌ها دارد. 
وابستگي مديران به ليدرها
اغلب مديران باشگاه‌ها به‌علت اينکه فوتبالي نيستند و دانش کافي دراين‌باره ندارند، دست به دامان ليدرها مي‌شوند. ليدرها هم که در تمرينات تيم حضور دارند، اخبار مهم و پنهان‌مانده از چشم و گوش بقيه را به مدير مي‌رسانند. برخي ليدرها هم همين‌طور که پيش‌تر خوانديد، با ارتباطات خاصي وارد باشگاه شده و از طرف برخي مسئولان حمايت مي‌شوند؛ بنابراين آنها قدرتي فراتر از آنچه يک ليدر بايد داشته باشد، پيدا کرده‌اند. حتي شنيده شده در برخي باشگاه‌ها، اتفاقات عجيب‌تري هم مي‌افتد؛ مثلا وقتي تيم قصد برگزاري اردوي داخلي يا خارجي را دارد، برخي از ليدرها حتما بايد همراه تيم باشند. واقعيت اين است که آنها بايد در جريان مسابقات در بين هواداران حضور داشته باشند اما حضورشان در اردوهاي داخلي يا خارجي هيچ دليلي ندارد ولی ديده شده که برخي باشگاه‌ها ناچار شده‌اند براي اينکه ليدر مورد نظر همراه تيم باشد، يکي از بازيکنان يا مربيان يا اعضاي تدارکات را کنار گذاشته‌اند؛ البته ليدرها روي سکوها هم حمايت مي‌شوند. آنها مي‌توانند جمعيت حاضر در ورزشگاه را با خودشان همراه کنند. مي‌توانند يک ورزشگاه را عليه مدير، مربي يا بازيکني که دوستش ندارند، بشورانند. مثال دراين‌باره زياد است؛ مثلا چند سال پيش، زماني که علي دايي، سرمربي پرسپوليس بود، با يکي از ليدرهاي اين تيم، درگيري فيزيکي شديدي پيدا کرد يا در تيم استقلال هم ليدرهاي منتسب به مربيان مختلفي که در اين تيم کار کرده‌اند، هرازگاهي دردسرساز مي‌شوند اما در همين باشگاه براي ليدري که نام چندان خوشي هم ندارد، جشن تولد گرفته مي‌شود. چندي پيش هم يک ليدر استقلالي که متوجه شده بود، نامش در ليست مسافران اعزامي به مشهد براي مسابقه با سياه‌جامگان نيست، مدير اجرايي تيم را کتک زد اما ليدر فوق هنوز در باشگاه فعاليت مي‌کند. 
قاسمپور: من به آنها باج نمي‌دهم
از اين اتفاقات در شهرستان‌ها هم زياد مي‌افتد. يکي از نمونه‌ها که در فضاي مجازي پرسروصدا شده، مربوط به ليدر يک باشگاه کرماني است. او که به «ا. طوطي» معروف بوده، مدت‌هاست در باشگاه حضور دارد و تغييرات پي‌درپي در کادر مديريتي اين باشگاه، هرگز جايگاه آقاي ليدر را به خطر نينداخته است. يکي از خبرنگاران اين شهر، روز گذشته مدعي شد که اين فرد قدرت زيادي در باشگاه دارد. مربياني مثل «ف. ک» و «و. ب» براي او زمين و يک وانت سفيد خريده‌اند! او حتي مدتي هم در جمع ليدرهاي تيم‌ملي بود و با اين تيم به سفرهاي خارجي مي‌رفت اما ابراهيم قاسمپور در زمان حضورش در اين باشگاه به اين فرد باج نداد. قاسمپور دراين‌باره  گفت: «متأسفانه ضعف مديريت باعث قدرت‌گرفتن اين افراد مي‌شود. مديرها به ليدرها باج مي‌دهند و بعدتر نمي‌توانند جلوي آنها را بگيرند؛ البته اغلب اين افراد از اقشار ضعيف جامعه هستند و باشگاه بايد به آنها کمک کند اما نبايد به آنها ميدان داد. همين آقاي ليدر بارها براي من و تيمم مزاحمت ايجاد کرد اما من هرگز به او باج ندادم.» يک ليدر ديگر هم هست که در يک باشگاه جنوبي فعاليت مي‌کند. گفته مي‌شود مسئوليت تمام تيم‌هاي پايه اين باشگاه با او است و هرگاه بخواهد با شاگردانش به استاديوم مي‌رود و جو را خراب مي‌کند. همين کافي بوده تا اين ليدر به «م. داس» معروف شود.

 وقایع اتفاقیه

۲ ۲  
آی اسپورت
2016-12-19 20:04:00
نظر دهید

۲ نظر
لنگ ننگ فوتبال ایران
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۳۹
خوبه یه اتفاق تو باشگاه استقلال افتاد شما سوژتون جور شد. حالا چرا عکس هوادارای استقلالو گذاشتین؟؟ بهتر نبود عکس ۳ ماه پیش درگیری لیدرای لنگ با هواداراشون تو حین بازی دوستانه با سایپا تو ورزشگاه شهید کاظمی رو مینداختین که لیدراشون رو سکوها با کمربند و مشت افتاده بودن به جون هوادارای لنگ؟؟؟
۲ ۱
منتقد
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵، ۰۸:۲۲
ق مثل قاضی خخخخخخخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر