فهرست
اوپن استراليا‌‌؛ شادترين گرند‌اسلم دنيا!
اوپن استراليا‌‌؛ شادترين گرند‌اسلم دنيا!

اوپن استراليا‌‌؛ شادترين گرند‌اسلم دنيا!

آی اسپورت- اوپن استراليا كه اولين گرند‌اسلم تنيس در هر سال به شمار مي‌رود چند روزي است كه شروع شده و هيجان رقابت‌هاي تنيس را در همين ابتداي سال 2017 به اوج خود رسانده است. اوپن استراليا يكي از خاص‌ترين گرند‌اسلم‌ها به حساب مي‌‌آيد كه ويژگي‌هايي منحصربه‌فرد دارد.

 گرماي شديد هوا

شركت‌كنندگان اوپن استراليا بايد براي مواجهه با گرماي شديد هوا آمادگي داشته باشند. دماي هوا در طول اين مسابقات ممكن است تا 45 درجه سانتيگراد (113 درجه فارنهايت) هم بالا برود. نمونه‌‌اش همين سه سال پيش بود كه دما تا 43 درجه سانتيگراد (109درجه فارنهايت) بالا رفت.  فرانك دانسويچ، تنيس‌باز كانادايي حاضر در مسابقات سال 2014 گفت در بازي مقابل بنوا پر فرانسوي در دور اول تورنمنت به خاطر گرماي شديد هوا آنقدر دچار توهم شده كه يك لحظه «اسنوپي»، شخصيت سگ مجموعه كارتوني «دار و دسته مسخره‌ها» (The Peanuts Gang)  را جلوي چشمش ديده. دانسويچ در اين مسابقه از حال رفت اما در نهايت توانست بازي را به پايان برساند: «تا وقتي يك نفر نميرد، به برگزاري مسابقات در اين هواي گرم ادامه خواهند داد... من به شخصه فكر نمي‌كنم اين كار انساني باشد.» جو ويلفريد سونگا، تنيس‌باز فرانسوي و كارولين ووژنياكي، زن شماره يك پيشين جهان گفتند به خاطر گرماي شديد حتي كفش‌ها و بطري‌هاي آب‌شان شروع به ذوب شدن كرده. سرنا ويليامز و ويكتور آزارنكا هم معتقد بودند شرايط بد هوا روي عملكردشان تأثير منفي گذاشته.  ر نقطه مقابل آنها اما راجر فدرر قرار داشت كه معتقد بود اگر بازيكنان تمرينات مناسب و آمادگي كامل داشته باشند مي‌توانند با گرماي هوا در اين مسابقات كنار بيايند: «با شرايط كنار بياييد چون اوضاع براي هر دو بازيكن يكسان است.»

 در طول اوپن استرالياي آن سال، 9 بازيكن در همان مرحله اول انصراف دادند و اين اتفاقي بود كه پيش از آن در هيچ تورنمنتي نيفتاده بود. به غير از بازيكنان، توپ‌جمع‌كن‌ها هم در طول بازي‌ها به مشكل خوردند و حتي يكي از آنها حين يك مسابقه غش كرد. بعد از آن بود كه مسئولان برگزاري اين تورنمنت به فكر ايجاد تغيير در سقف دماي مجاز براي توقف بازي افتادند.

  در مركز شهر

اوپن استراليا در «ملبورن پارك» برگزار مي‌شود كه با داشتن 5 زمين با ظرفيت‌هاي مختلف – از 3000 هزار تا 15هزار- يكي از پيشرفته‌ترين مراكز مسابقات دنيا به حساب مي‌آيد. از ملبورن پارك تا ميدان «فدراسيون» كه يكي از مهم‌ترين مكان‌هاي توريستي شهر به حساب مي‌آيد، تنها 15 دقيقه پياده راه است. ايستگاه مركزي قطار ملبورن هم از اين مركز فاصله زيادي ندارد. به اين ترتيب اگر بازيكني قصد سر زدن به مركز شهر را داشته باشد، لازم نيست وقت و انرژي زيادي صرف كند. ملبورن كه در جنوب شرقي استراليا واقع شده، دومين شهر پرجمعيت اين كشور به حساب مي‌آيد و به خاطر سطح بالاي آموزش، تفريح، سلامت، پژوهش و پيشرفت براي 6 سال پياپي از سوي مجله «اكونوميست» بهترين شهر دنيا براي زندگي‌ معرفي شده.

 

شبي يك بازي

اوپن آمريكا به خاطر حال و هوا و جو بازي‌هاي شبانه‌اش معروف است اما از نظر تعداد اين بازي‌ها به گرد پاي اوپن استراليا نمي‌رسد. در طول دو هفته تورنمنت در ملبورن، براي هر شب يك بازي در نظر گرفته شده كه دو فينال سينگل مردان و زنان از جمله آنها هستند.  اوپن استراليا ركورد ديرترين پايان يك مسابقه در يك گرنداسلم را دارد. در سال 2008 ليتون هيوويت استراليايي، ماركوس باغداتيس قبرسي و فيناليست اوپن استراليا در سال 2006 را بعد از 5 ست در ساعت 4:34 بامداد شكست داد.  اين بازي تازه 10 دقيقه مانده به نيمه شب آغاز شد چون زمين تا كمي پيش از آن در اختيار راجر فدرر سوئيسي و يانكو تيپسارويچ صرب بود كه مسابقه‌شان 4 ساعت و نيم طول كشيد. ديداري كه با پيروزي فدرر تمام شد.

 

بيشترين تعداد سقف

ملبورن آره‌نا به غير از موقعيت مكاني نزديك به مركز شهر، بيشترين تعداد زمين بازي داراي سقف متحرك را هم دارد. اين مركز داراي سه ورزشگاه با سقف متحرك است و اين در حالي است كه ويمبلدون و اوپن آمريكا تنها روي يكي از زمين‌هايشان سقف دارند و اوپن فرانسه هيچ كدام از ورزشگاه‌هايش سقف ندارد. برگزاركنندگان اوپن استراليا سومين سقف متحرك مركز ملبون پارك را در سال 2015 روي ورزشگاه «مارگارت كورت آره‌نا» نصب كردند.

 

شادترين مسابقه سال

در طول بازي‌هاي استراليا در سال 2007، راجر فدرر به خبرنگاران گفت: «به اينجا مي‌آيي و از اينكه دوباره بازي مي‌كني خوشحالي.» همين حرف ستاره سوئيسي كافي بود كه به اوپن استراليا لقب «گرند‌اسلم شاد» داده شود.  بازيكنان در حالي پا به استراليا مي‌گذارند كه بعد از تعطيلات پايان سال، سرحال و آماده هستند. بازيكناني كه از اروپا مي‌آيند و تازه تعطيلات كريسمس را به پايان رسانده‌اند اين فرصت را دارند كه از هواي زمستاني و سر فرار كنند و براي چند روز دوباره در استراليا طعم تابستان را بچشند.

۱    
آی اسپورت
2017-01-21 02:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر