فهرست
یونایتد Vs لیورپول: زوج مرگبار شیاطین سرخ
یونایتد Vs لیورپول: زوج مرگبار شیاطین سرخ

یونایتد Vs لیورپول: زوج مرگبار شیاطین سرخ

آی‌اسپورت – در فصلی که تیم‌های بزرگ تا همین مقطع بازی‌هایِ جذاب زیادی رقم زده‌اند، به خصوص در تقابل با یکدیگر، بحث جذابی هم خارج از زمین در گرفته گرفته است: بهترین بازیکن لیگ برتر کیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال و انتخاب نهایی، کاندیداهایِ زیاد و نمونه‌هایِ چشمگیری داریم. برای مثال در چلسی خلاقیت و تکنیک ادن آزاد را داریم کنار چندین و چند ضربه و گل عالی از دیگو کاستا. در آرسنال سرعت و تکنیک و نبوغِ الکسیس سانچز، چیزی که به خصوص در دیدار مقابل وستهم نشان داد را داریم، و البته کنارش ضرباتِ فی‌البداهه‌یِ اولیویه ژیرو را.

در منچستر سیتی پاس‌های ویرانگرِ کوین دبروینه را داریم که در بافتارِ پاس‌های پرتعداد و کارگردانی شده‌یِ تیم رخ می‌نماید و در لیورپول، در آن هجوم‌های برق‌آسا و بی‌رحم، سادیو مانه را داریم که با یک لحظه سبقت گرفتن از بقیه کار را تمام می‌کند.

و اما خطری که لیورپول امروز با آن مواجه است. در این روزهایِ لیگ برتر واقعا سخت است عاملی ثابت‌تر و تکراری‌تر از پاس‌هایِ فوق‌العاده‌یِ پل پوگبا پیدا کنیم. پوگبا سه‌شنبه شب در پیروزیِ 0-2 تیمش در نیمه نهاییِ ای.اف.ال کاپ مقابل هال سیتی یک سوپرکلاسِ دیگر به نمایش گذاشت و با نمره‌یِ 9.06 عنوان بهترین بازیکن زمین را از آن خودش کرد. این بازی البته تنها نمونه‌ای از رشدِ پوگبا بود، از اینکه چطور بعد از بازگشت به انگلیس بالاخره به مرحله‌ای رسیده که با آزادی و فراغ بال استعدادهایِ درخشانش را به رخ همه می‌کشد.

پوگبا بازی به بازی شک و تردیدها در موردِ خودش، بازیکنی که بهش می‌گفتند هیچ پست برایش مناسب نیست، را محو می‌کند. پوگبا حالا نه تنها پستش را پیدا کرده بلکه در منطقه‌یِ وسیعی از زمین حکم‌فرمایی می‌کند، در حالیکه اتفاقاتی که در مناطق دیگر می‌افتد را هم تحت کنترل دارد.

هافبکِ 23 ساله و فرانسویِ یونایتد سه‌شنبه شب با پاسی عالی وین رونی را در یک قدمیِ شکستنِ رکوردِ سر بابی چارلتون قرار داد، اما رونی توپ را از کنارِ دروازه به بیرون زد. نکته‌ای که در این فصل کمک زیادی به پیشرفتِ پوگبا کرده این است که او اغلب پاس‌هایش را به مقصد مهاجمی بسیار دقیق‌تر و خطرناک‌تر ارسال می‌کند.

زلاتان ابراهیموویچ با حضور کاریزماتیکِ خودش این فصل پرچمدارِ دورانِ جدید یونایتد، به رهبریِ ژوزه مورینیو بوده و هماهنگی‌اش با پوگبا یکی از نکاتِ شاخص این دوران. گلی که زلاتان رویِ پاس فوق‌العاده‌یِ پوگبا از زاویه‌یِ بسته به کریستال پالاس زد مثالی بارز از این هماهنگی بود.

زلاتان و پوگبا در این فصل بدل به زوجِ ایدئال لیگ برتر شده‌اند. بینِ تمام بازیکنانِ لیگ هیچ ترکیبی به اندازه‌یِ این دو ستاره‌یِ یونایتد برای هم موقعیت گل ایجاد نکرده‌اند. پوگبا تا این مقطع از فصل 14 بار با پاس‌هایِ کلیدی‌اش زلاتان را به دروازه‌یِ حریفان نزدیک کرده و زلاتان هم در عوض 11 پاس کلیدی به پوگبا داده است (مجموع 25 پاس کلیدی به هم). 14 پاسی که پوگبا به زلاتان داده هم بعد از 16 پاسی که جیسون پانچون به کریستین بنتکه داده دومین آمار خلق موقعیت از سویِ یک بازیکن برای دیگری در لیگ بوده است.

درخششِ این زوج، کنار نیروهایِ هجومی دیگری مثل مارکوس رشفورد، آنتونی مارسیال، خوان ماتا و هنریک مخیتاریان دورشان، مهمترین عامل در تغییرِ روند یونایتد از شروعی کند و ناامیدکننده در ابتدایِ فصل بود. این تغییر روند باعث شده تا حالا از یونایتد انتظار شکست دادنِ لیورپول را داشته باشیم. اما بهترین راه رسیدن به این هدف چیست؟

درسته که خط حمله‌یِ یونایتد نقطه‌یِ قدرت این تیم در هفته‌هایِ اخیر بود، اما آیا رویکردی تا این حد کنش‌گرا مقابلِ لیورپولی که خودش خط حمله‌ای اگرسیو و بلندپرواز دارد عاقلانه است؟ آیا بهتر نیست یونایتد مثل بازیِ رفت با عمق زیاد دفاع کند و رو به استفاده از ضد حمله‌ها بیاورد؟ اما آیا چنین رویکردی ریتم و هیجانی که یونایتد اخیرا به دست آورده را دچار اختلال نخواهد کرد؟

این سوالاتی است که مورینیو باید بهشان پاسخ بدهد و تصمیم نهایی را بگیرد. نکته‌ای که اما او می‌تواند ازش مطمئن باشد این است که هر تصمیمی که بگیرد، زوج پوگبا و ابراهیممویچ با فرمی که پیدا کرده‌اند می‌توانند سرنوشتِ هر بازی‌ای را در هر شرایطی تغییر بدهند.

در بازیِ رفت هم زلاتان رویِ ارسال پوگبا یک فرصت عالی که می‌توانست تک گل این نبرد تنگاتنگ را رقم بزند را از دست داد. یونایتد و تمام بازیکنانش حالا یک سطح بالاتر از سه ماه پیش هستند. اما آیا مورینیو به استفاده از سیستمی که مناسب بیشترین بهره‌گیری از نیرویِ تهاجمی آن‌هاست ادامه خواهد داد؟

مطلب مرتبط
یونایتد Vs لیورپول: سایه‌ سنگین شکست

یونایتد Vs لیورپول: سایه‌ سنگین شکست

دو دشمن قدیمی امروز در شرایطی در اولدترافورد مقابل هم قرار می‌گیرند که حتی یک امتیاز هم برایشان نوعی شکست محسوب خواهد شد و از دست دادنِ هر سه امتیاز ضربه‌یِ بزرگی به ادامه‌یِ فصل‌شان خواهد زد. اما در این میان کدام تیم بیشتر سایه‌ی سنگین شکست را احساس می‌کند؟ مارک اوگدن به این سوال پاسخ می‌دهد
آی اسپورت
2017-01-15 10:34:00

مطلب مرتبط
یونایتد Vs لیورپول: درسهای مورینیو و کلوپ از بازی رفت

یونایتد Vs لیورپول: درسهای مورینیو و کلوپ از بازی رفت

اولین جدال منچستر یونایتد و لیورپول در این فصل به واقع یکی از بدترین و کسالت‌بارترین بازی‌هایِ سال بود. تساویِ بدون گل دو تیم در آنفیلد خاطره‌یِ خاصی برای تماشاگران به جا نگذاشت، اما برایِ ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ درس‌های تاکتیکی مهم و کلیدی‌ای در روند رو به رشدشان در ادامه‌یِ فصل داشت. مایکل کاکس در آستانه‌یِ جدال حساس فردا شب در اولدترافورد، این درس‌ها را تحلیل می‌کند
آی اسپورت
2017-01-14 12:38:00

مطلب مرتبط
پادکست پیرامید: هفت خواهران و جدال مورینیو و کلوپ

پادکست پیرامید: هفت خواهران و جدال مورینیو و کلوپ

فوتبال ایتالیا در سال جدید به شکلی دراماتیک و همراه با پیروزی هر هفت تیم اول جدول سری آ شروع شد و در هفته‌ای که گذشت با جدال‌های جذابی در کوپا ایتالیا ادامه پیدا کرد. پنل پادکست پیرامید در این اپیزود ابتدا نگاهی می‌اندازند به وقایع چکمه‌ی یخ‌ زده‌ی فوتبال اروپا و بعد به استقبال هفته‌‌ی جدید لیگ برتر و مهمترین بازی آن، یعنی رویارویی منچستر یونایتد و لیورپول در اولدترافورد می‌روند
آی اسپورت
2017-01-13 23:25:00

مطلب مرتبط
پیش بازی یونایتد - لیورپول؛ آقای خاص علیه آقای معمولی

پیش بازی یونایتد - لیورپول؛ آقای خاص علیه آقای معمولی

یورگن کلوپ روز جمعه در کنفرانس خبری پیش از این بازی گفته بود: «امروز صبح از خواب بیدار شدم با خود فکر کردم، بله؛ تنها دو روز باقی مانده است.»
آی اسپورت
2017-01-15 10:53:00

۷    
آی اسپورت
2017-01-15 11:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر