فهرست
ارواح ۲۰۱۴ و تلاش برای تغییر سرنوشت
ارواح ۲۰۱۴ و تلاش برای تغییر سرنوشت

ارواح ۲۰۱۴ و تلاش برای تغییر سرنوشت

آی‌اسپورت – هنوز دو هفته‌ای تا پنج سالگی آن لغزش فراموش نشدنیِ استیون جرارد باقی مانده، اما امروز هیچ گریزی از حس دژاوو نیست... ۲۷ آوریل ۲۰۱۴ لیورپول میزبان چلسی بود و منچستر سیتی مهمان کریستال پالاس، دو بازی‌ای که سرنوشت قهرمانی لیگ برتر را تغییر داد.

شاگردان برندان راجرز با ۸۰ امتیاز در صدر جدول قرار داشتند و ۱۶ بازی بدون شکست را پشت سر می‌گذاشتند، روندی که شامل پیروزی‌های بزرگ برابر منچستر یونایتد، آرسنال و تاتنهام می‌شد. چلسی با پنج امتیاز کمتر از لیورپول در رده دوم قرار داشت و سیتی با یک امتیاز کمتر از چلسی، و البته با یک بازی عقب افتاده جایگاه سوم را به خودش اختصاص داده بود. فقط سه بازی به پایان لیگ باقی مانده بود و اگر لیورپول حتی یک امتیاز از چلسی در آنفیلد می‌گرفت تنها نیاز به دو پیروزی دیگر برای قطعی شدن قهرمانی‌شان پیدا می‌کرد. اما ژوزه مورینیو و شاگردانش سناریوی دیگری در سر داشتند.

بازی در لحظات پایانی نیمه اول بدون گل سپری می‌شد که به ناگاه جرارد، مردی که بیش از هر بازیکن دیگری در تاریخ لیگ برتر حسرت بالا بردن این جام را در دل داشت، دو اشتباه مرگبار پشت هم مرتکب شد؛ یک کنترل بد که توپ را جلوی پای دمبا با کاشت و بعد یک لغزش تمام‌کننده در راه تعقیب مهاجم حریف. با این فرصت باد آورده را به باد نداد و دروازه سیمون مینیوله را باز کرد. این گل جریان و تعادل بازی را تغییر داد و در نهایت پیروزی ۰-۲ چلسی در آنفیلد را با یک گل دیگر از ویلیان رقم زد.

برخی معتقدند فقط لغزش جرارد نبود که تمام امیدهای قهرمانی لیورپول را به یاس بدل کرد. اما واقعیت دقیقا همین است. اگر سیتی تمام چهار بازی باقی مانده‌اش را می‌برد، کاری که انجام دادند، لیورپول با یک تساوی برابر چلسی و پیروزی در دو بازی آخر لیگ برتر را فتح می‌کرد. بله، شاگردان برندان راجرز بعد از این شکست تلخ و باورنکردنی، پیروزی 0-3 برابر پالاس، در سلهرست پارک را هم ظرف ۱۲ دقیقه با تساوی ۳-۳ عوض کردند. اما این شوک بزرگ هم نتیجه و در ادامه همان فروپاشی روحی و روانی شکست برابر آبی‌پوشان استمفورد بریج بود.

حتی اگر لیورپول پیروزی‌اش برابر پالاس را هم حفظ می‌کرد باز هم لیگ را در رده دوم به پایان می‌رساند. لیورپول و سیتی هر دو در فصل ۲۰۱۳ به مرز ۱۰۰ گل در لیگ رسیدند، دستاوردی که آن را مدیون فرم فوق‌العاده سرخیو آگوئرو، ادین ژکو، لوئیس سوارز و دنیل استوریج بودند. اما تفاوت اینجا بود که شاگردان مانوئل پلگرینی ۱۳ گل کمتر از رقیب‌شان در کورس قهرمانی دریافت کرده بودند. بنابراین حتی اگر تیم راجرز پالاس را هم شکست می‌داد و لیگ را با امتیاز برابر با سیتی به پایان می‌رسید، قهرمانی از دستانشان دور می‌ماند.

حالا بعد از پنج سال یک بار دیگر در هفته‌ای سرنوشت‌ساز سیتی باید به سلهرست پارک سفر کند و لیورپول در آنفیلد به جدال چلسی می‌رود. اما لیورپول ۲۰۱۹ چه درس‌هایی از لیورپول ۲۰۱۴ گرفته؟ نکته کلیدی استحکام بیشتر خط دفاعی تیم یورگن کلوپ نسبت به تیم راجرز است، با تنها ۲۰ گل خورده، یکی کمتر از سیتی، به لطف حضور مهره‌هایی چون الیسون بکر و ویرجیل ون دایک. در ضمن لیورپول این فصل فقط یک بازی را در لیگ باخته، در حالیکه شاگردان پپ گواردیولا چهار بار طعم شکست را چشیده‌اند.

با این وجود سیتیِ گواردیولا تیمی بی‌رحم‌تر از سیتیِ پلگرینی است. سرنوشت قهرمانی، برعکس پنج سال پیش در چنین هفته‌ای، در دستان سیتیزن‌هاست. اگر شاگردان پپ تمام بازی‌های باقی مانده‌شان را ببرند هیچ کاری از دست لیورپول ساخته نخواهد بود. اما این بازی‌ها شامل میزبانی از تاتنهام، تیمی که سیتی هفته پیش در بازی رفت چمپیونز لیگ مقابلش شکست خورد، و البته سفر به اولدترافورد می‌شود.

سیتی هشت بازی اخیرش در لیگ را برده، اما درست پیش از شروع این روند شکست‌هایی غیرمنتظره مقابل نیوکاسل و لستر سیتی را تجربه کرده بود. و البته فراموش نکنیم پالاس، میزبان امروز پپ و شاگردانش، در بازی رفت، در استادیوم اتحاد، سیتی را ۲-۳ شکست داد. آیا باخت در چمپیونز لیگ تاثیری روی روحیه و رویکرد بازیکنان سیتی در بازگشت به لیگ خواهد گذاشت؟

پنج سال پیش تونی پیولیس پالاس نه تنها پالاس را از خطر سقوط نجات داد، بلکه این تیم را تا میانه‌های جدول هم بالا کشید تا یکی از مدعیان اصلی عنوان بهترین مربی سال باشد. پس امیدهای قهرمانی لیورپول به دست دو پدیده مربیگری، پیولیس و آقای خاص پرپر شد. آیا امسال مائوریتزیو ساری و روی هاجسون چنین نقشی در تعیین تکلیف قهرمانی بازی خواهند کرد؟

۳    
آی اسپورت
2019-04-14 10:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر