فهرست
سه-هیچ؛ به احترام شعور مردم؛ ول كلاسيكو!
سه-هیچ؛ به احترام شعور مردم؛ ول كلاسيكو!

سه-هیچ؛ به احترام شعور مردم؛ ول كلاسيكو!

آی اسپورت - آنچه با لغو بازی پرسپولیس و سپاهان در اصفهان اتفاق افتاد، بی‌حرمتی به میلیون‌ها هوادار فوتبال در ایران بود. اگرچه نبرد كلاسیك و جذاب این دو تیم تا به حال حواشی ریز و درشت زیادی داشته كه برخی از آنها به هیچ وجه خوشایند نبوده‌اند، اما هرگز كار به این درجه از «دهان‌كجی» آشكار خطاب به مردم نرسیده بود. این بار اما در اصفهان یك ركورد شكست؛ ركورد خودخواهی، ركورد بی‌اعتنایی به درك و شعور افكار عمومی و البته عدم توجه به قانون‌محوری و نظم‌گرایی. در حال حاضر و مطابق روال، پرونده این بازی برای تعیین تكلیف به كمیته انضباطی ارجاع شده است و چه بسا زمانی كه شما این مطلب را می‌خوانید حكم كمیته صادر هم شده باشد، اما به نظر می‌رسد ركن قضایی فدراسیون باید با صدور یك رای بی‌ملاحظه و قاطعانه، از شأن و حرمت میلیون‌ها مخاطبی كه عصر یكشنبه رسما به استهزا گرفته شدند، صیانت كند. حقیقت آن است كه نتیجه این بازی باید سه بر صفر شود؛ حكمی كه در آن پیروزی پرسپولیس اهمیت چندانی ندارد، بلكه جنبه مهمش شكست سپاهان و تفكری است كه گمان می‌كند می‌تواند با توسل به هر وسیله و ابزاری به هدف خود برسد. به این چند نكته توجه كنید.

 

یك- مسلما محرومیت از حضور تماشاچی در بازی به این مهمی برای باشگاه سپاهان قابل هضم نبود، اما گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود كه تابع اولویت‌های بالاتر است. لیگ ایران امسال به اندازه كافی تعطیلی و وقفه داشته و با تاخیر و تعلل‌های بیشتر، ممكن است عملا ناقص بماند. دیدار سپاهان و پرسپولیس به دلیل بیم از شیوع ویروس كرونا بدون تماشاگر شد؛ ویروسی كه روشن نیست چه زمان از كشور رخت برخواهد بست. اگر قرار است منتظر بمانیم این مشكل كاملا از بین برود و همه مسابقات با حضور تماشاگر برگزار شود، شاید مثلا باید یك ماه بازی‌ها را تعطیل كنیم؛ آیا چنین چیزی ممكن است؟ مگر خون سپاهان از استقلال و شهرخودرو رنگین‌تر است كه همان روز در ورزشگاه بدون تماشاگر میزبانی كردند و هر دو هم برنده شدند؟ آیا اگر مقرر كنند بازی پنجشنبه پرسپولیس و شهرخودرو هم بدون تماشاگر باشد، سرخ‌ها حق خواهند داشت به بهانه ازدحام در مقابل هتل و پنچری اتوبوس و ... در زمین حاضر نشوند؟ همین امسال بازی پیكان و استقلال در آخرین ساعات به دلایل امنیتی از ورزشگاه شهرقدس به آزادی منتقل شد، همانطور كه بازی پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان تا صبح روز مسابقه صد بار لغو و تثبیت شد و نهایتا در روزی كه پرسپولیس باخت، تعداد بسیار كمی از هواداران توانستند به ورزشگاه بروند. این مسایل در سال پرماجرای ایران در حوزه فوتبال پیش آمده و ممكن است همچنان هم ادامه داشته باشد. در این میان تنها تیمی هم كه ساز خودش را زده، سپاهان بوده؛ واقعا چرا؟ تافته جدا بافته هستید؟

 

دو- لابلای توجیهات شلخته و پریشان سپاهانی‌ها اما دو استدلال خاص وجود دارد كه رسما «توهین‌آمیز» است. اولی به مقایسه این بازی با تاخیر دو ساعته رخ داده در فینال جام حذفی فصل پیش مربوط می‌شود. اول اینكه آیا درست است چون یك جا بی‌نظمی شده، جای دیگر هم بی‌نظمی صورت بگیرد؟ آیا یك ناهنجاری، می‌تواند دلیل مشروع برای خلق ناهنجاری جدید باشد؟ نكته دیگر اینكه ماهیت آن اتفاق به طور كامل فرق داشت. پرسپولیس میزبان نبود و تقصیری در به هم خوردن تقسیم‌بندی سكوها نداشت. بازیكنان هر دو تیم هم در زمین حاضر بودند و صرفا مقاومت مدیران داماش برای صیانت از یك بند قانونی منجر به تاخیر در آغاز بازی شد. چهره سرخ و برافروخته برانكو، قاب ماندگار از آن شب عجیب است كه به وضوح نشان می‌داد تعلل رخ داده خوشایند پرسپولیس نبوده؛ خب اینها چه ربطی به غیبت سپاهان در زمین خودش دارد؟ اگر امروز سپاهان برای ارتكاب به بی‌نظمی به مصداق فینال جام حذفی استناد كند، چه تضمینی هست كه فردا تیمی دیگر برای انجام تخلفی تازه، به رفتار اخیر سپاهان استناد نكند؟ استدلال غلط دوم اما ربط دادن این داستان به منافع ملی است؛ اینكه «اگر در ورزشگاه خالی بازی می‌كردیم، كنفدراسیون برای هوا كردن میزبانی‌های ایران بهانه به دست می‌آورد.» خداوكیلی خودتان از این حرف‌ها خنده‌تان نمی‌گیرد؟ ویروس كرونا نصف دنیا را تعطیل یا معطل كرده و حتی در سری‌آ ایتالیا هم خیلی از مسابقات را به تعویق انداخته است. یعنی AFC شعور ندارد كه فرق بحران گذرای ناشی از یك بیماری با مسایل و موانع امنیتی را تشخیص بدهد؟ بعد شما به خاطر منافع ملی(!) بازی نكردید، شهرخودرو و استقلال كه بازی كردند، منافع ملی را به خطر انداختند؟

 

سه- یك لحظه تعلقات رنگی‌تان را بگذارید كنار و به آنچه رخ داده، با عینك بی‌طرفی نگاه كنید؛ تیمی كه بهترین مهاجم و ستاره‌اش مصدوم بوده، در شهر و ورزشگاه خودش حاضر به انجام بازی نشده. به ورزشگاه رفته، اما فایل صوتی سرمربی‌اش هست كه به بازیكنان توصیه می‌كند بالا نروند. مدیران این تیم با افتخار ادعا می‌كنند تا آخرین لحظه به جای آماده‌سازی تیم، در حال مذاكره با مقامات كشوری برای لغو دیدار بوده‌اند. ناظر مسابقه هم به صراحت می‌گوید حتی خواهش‌های او برای به زمین آمدن میزبان افاقه نكرده؛ حالا به نظر شما اگر چنین تیمی تنبیه نشود و قسر در برود، سنگ روی سنگ بند خواهد شد؟ آیا این رفتار، به بدعتی جدید و بسیار خطرناك در فوتبال ایران تبدیل نخواهد شد؟ موضوع به اندازه كافی روشن است، مگر اینكه نخواهیم سر صلات ظهر، خورشید داغ را وسط آسمان ببینیم كه خب این یك بحث دیگر است.

۱۱۳ ۲۰  
آی اسپورت
2020-02-26 01:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۰ نظر
hamid
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۵۲
اوالا بهتر است این سایت اینقدر از طرفداران سینه چاک پرسپولیس مطلب نگذارد ، ثانیا اگر هوادر در فوتبال نباشد ، فوتبال اصلا نه اهمیتی دارد و نه ارزشی ، آقای بهروش خوب است خود را به کوچه علی چپ نزد ، وقتی که هواداران سپاهان درب هتل را بسته بودند و حتی با صحبت های امیر قلعه نویی و مهدی کیانی و عوامل انتظامی حاضر به رفتن نبودند ، نزدیک یک ساعت این پروسه طول می کشد ، سپس نیروی انتظامی با دستور مقامات بالا !!! که حتما باید این بازی برگزار شود !!! روی به خشونت می آورد و حتی به ضرب و شتم هوادران می پردازد ، باز هم هوادران سپاهان استقامت می کنند و در نهایت نزدیک ساعت سی و نیم با تیر اندازی هوایی !! جمعیت متفرق می شود ، اگر امیر قلعه نویی می گوید فیلم های هتل را بیاورید تا قضیه مشخص شود برای همین است ، بعد سردار نیروی انتطامی می گوید هر وقت سپاهان می گفت ما وارد عمل میشدیم ، برادر شما نزدیک یک ساعت و نیم درگیر این کار بودید و هیچ گاه باشگاه سپاهان راضی نبود برای یک بازی هوادران خود را به کام مرگ بکشاند یا حتی زخمی و مصدوم کند ، کاش این موضوعات را در نظر می گرفتند و بعد برای خودشان رای سه بر صفر اعلام می کردند
۸ ۱
...
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۵۷
خب بعد که اومدن ورزشگاه چرا از ترس از رختکن بیرون نیومدن؟ نکنه تو راهرو هم جلوشون رو گرفته بودن؟
قلعه نویی از مسئولین سپاهان هم سوء استفاده کرد
۸
سیامک
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۵۸
گرفتن جام به هرقیمتی تنها جمله ای است که در وصف شما میگنجد ، از اخراج سرمربی تراختور و سلب تمرکز این تیم بگیر تا گل تساوی در موقعیت آفساید در دربی ، از محرومیت بازیکنان کلیدی شهر خودرو تا یک سه امتیاز مفت و کثیف از اصفهان ، جالبه سید بلال چپ و راست مصاحبه میکنه نمیخواند پیروزی قهرمان بشه. برو خبر نهار بیشرف بی اصالت ، خر خودتی و ...
۹
ali
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۵:۳۵
در لنگی بودنت همین بس که علت تاخیر بازی پرسپولیس و داماش رو صرفا مقاومت مدیران داماش برای صیانت از یك بند قانونی اعلام میکنی نه تخلف هواداران پرسپولیس تو پر کردن جایگاه هواداران داماش!
ضمن اینکه قلعه نویی نگفت که بالا نروند، گفت که بذارید اول تیم پرسپولیس و داور بیان و بعد شماها برید که از اون 3/4 دقیقه هم استفاده کنن برای گرم کردن و زدن حرفهای آخر...
آره شما لنگی ها باید یه 3 امتیاز مفت بگیرید و مفتی قهرمان بشید تا همه چیز طبق عدالت پیش بره!
۹ ۱
6
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۵۹
کاش یکی تو مغزتون فرو کنه اون بازی هیچ تیمی میزبان نبود و حداقل تیم ها تو زمین اومدن و لیست دادن
۵
ًضدلنگ
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۲۶
بازی با کلمات یه خبرنهار وابسته برای توجیه گرفتن سه امتیاز مفت از آب گل آلود!!! آقایی که مثلا نگران تعطیلی لیگی. چرا نمیگی چه دلیلی باعث تاخیر در شروع لیگ شد؟ بذار من بگم اگه مثلا فراموشکاری: تجهیز استادیومها که البته هیچوقت اتفاق نیفتاد و در واقع این زمان بهترین زمان برای شمایی بود که تیمت تو بحران نبود مربی بود. توهین به شعور مخاطب یعنی شماهایی که حتی تیم ملی رو نابود کردید هنوز دارید با قلم به فوتبال مملکت ضربه میزنید. از اندک هواداران تیم لنگ که فوتبال براشون فقط کسب جامهای اسنپی نیست خواهش میکنم برای حفظ حرمت فوتبال دست از دفاع از این مهندسی ها(به قول آذری: زد و بندها) بردارن. چون این روزها میگذره و سلطانی فر و دارودسته اش میرن و ما میمونیم و شما و لیگی که از بوی تعفن فسادتون ازتون متنفر شده.
#باید_خون_گریست_به_حال_سایتی_که_روزنامه_نگارش_ح_غفوری_و_ممباقر_باشد
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۵۱
" خطاب به مردم"
مواظب اشخاصی که اینطوری صحبت میکنن باشید.
۴
اصفهانی
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۵۳
لطفا یه پیگیری هم بکن چطور فدراسیون قانون دور زد و به این باشگاه مجوز حرفه ای داد. چطور تونستن قراداد ثبت کنن. چطور تونستن تو اسیا بازی کنن. در صورتی که قانون به صراحت گفته باشگاه های بدهکار نه میتونن قراداد جدید ثبت کنن و از اسیا هم حذف میشن. تو که به شعورت برخورد کرده اینجا هم به شعورت برخورد کند. چرا باید از جیب بیت‌المال فدراسیون را جریمه کنند به خاطر این باشگاه. تو که عینک بی طرف گذاشتی کدام قانون گفته شب قبل بازی باید بدون تماشاگر شد. تو که به شعورت برخورد کرده مگه وزارت بهداشت تمام مسابقه ها را ده روز تعطیل نکرد. پیش خودتون فکر کردید حالا بهترین موقع که سپاهان چندتا بازیکن نداره به بهونه این ویروس بازی بدون تماشاگر کنیم یه برگه برنده داشته باشیم. بازی یوونتوس و اینتر را بدون تماشاگر کردن ولی از قبل اعلام کردن نه اینکه شب قبل بازی بیان اعلام کنند. اگه به شعورت برخورد نمیکند چرا پدیده را تو دو نوبت داغون کردن. کجای قانون گفته با تهدید یه مربی تیم دیگه را ببرن. مگه تو نیم فصل اعلام نکردن هر بازیکنی مشکل داشته باشد براش کارت بازی صادر نمیکنن پس چرا برا سلک و جعفری کارت بازی صادر کردن. مگه شاهین بوشهر بعد بازی با پدیده شکایت نکرد برا سلک و جعفری گفتید مشکلی ندارد پس حالا چطور دقیقا سه چهار روز مونده به این بازی محروم شد.اگه به شعورت برخورد نمیکند مگه پرونده بلبلی و ترابی مثل هم نبود پس چرا بلبلی محروم شد و ترابی نشد. چرا تو بازی جام حذفی که قانون پنجاه پنجاه اوردن به شعورت برنخورد. همیشه سعی کن به شعورت برنخورد نه اینکه هرموقع به سپاهان رسیدید شروع کنید بی منطق نوشتن و حرف زدن. به قول امیر خان اینا همش مهندسی شده است
۸
مهرداد
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸
دمت گرم رسول جان مثل همیشه عالی بودی.هزار لایک
متخصص
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۲۳
سه هیچ و کسر حداقل شش امتیاز از سپاهان .
لنگی ها
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۵:۰۹
استقلال هم اشتباه کرد بازی کرد! معلوم بود کی فرار کرد فیلم پیروانی را حتما ببین!
۶
مهرداد
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۸:۴۷
و جالبه بعضیا حرکت باشگاه الزمالک رو با سپاهان مقایسه میکنند که کاملا قیاس مع الفارق هست

برید مطالعه کنید ، به هر حرفی گوش ندید
سپاهان با میزبانی بدون هواداران در فینال لیگ مثل گرگ بی دندون بود

و این جفای فدراسیون به سپاهان به بهانه واهی فرصت نداشتن و این خزعبلات

آخه مگه مغز خر خورده یه تیمی که چند ده میلیارد هزینه کرده و یک سال نشسته معطل این بازی بزرگ برای موندن تو کورس ، حالا بیاد بدون تماشاچی بازی کنه

چرا چرند میگی آخه بهروش
۲ ۱
فرهاد
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۰۰
اون بازی هم دربی مصر بود چرا چیزی که نمیدونی راه می افتی حرف میزنی؟ سپاهان مصدوم داشت و نمیخواست بازی کنه همین
۱
ایرانی
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۴۴
برای کی می نویسی برادر من ؟! کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو زده به خواب رو هرگز نمیشه!
۷
كنت دراكولا
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۵۵
وقتي اراجيف اين تاسيون رو ادم ميخونه مخمون سوت ميكشه از يه طرف هم خوشحال ميشيم كه عقده اينهارو به مرز جنون رسونده و مادامي كه اين طرز فكرشون باشه حالا حالا قهرمانيم.يكيشون اينقدر احمق هست كه ميگه طرفداران سپاهان نذاشتن بيان!!!!!خوب به ما چه!!!؟؟؟يكيشون ميگه چرا يه شبه از طرفدار محروم كردن خوب اخه احمق لابد كرونا هم با پرسپوليس دستش تو يه كاسه هستش !!!!يه احمقي ميگه فينال جام حذفي!!!!مگه تقصير ما بوده؟؟مسئولين ورزشگاه بيشتر از حد بليط فروختن و خودشون بايد جواب بدن به ما چه ربطي داره مگه ما ميزبان بوديم!!!!!يه احمقي ميگه ترتر مربيش وسط فصل رفته !!!!انگار مربي ما اول فصل و وسط فصل نرفته!!!!در ثاني ترتر يه تيم شهصي هست و زنوزي يه احمق به تمام معنا و نفهم!!!!كه حتي پارسال با تهمت به فروزان تيمش رو به حاشيه برد يك خر كامل.عقل و شعور اگر يك طرف باشه اين مثلث تاس سمت ديگه ميرن.
۷
عارف
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۲۹
اگر پرسپولیس از دولت پول میگیره سپاهان که دستش مستقیم تو جیب مردم هست فولاد مبارکه انحصار بازار ورق فولادی رو تو کشور داره هر روز هم قیمت رو بالا میبره دوم اینکه دو سال پیش سپاهان داشت به دسته دو سقوط میکرد همین فدراسیون وزارت ورزش نذاشتن که سقوط کنه بعدشم کی به داور ها سکه لای گز میداد فقط این رو جواب بدید اگر مسابقه آسیایی داشتید بازم از بهانه ها داشتید که هواداران نذاشتن تیم بیاد بیرون . اگر واقعا قصد بازی داشتید تیمتون میرفت استادیوم مدیرانتان هم که جای دیگه مشغول بودن بازی لغو بشه قبول کنید نمبخواستید بازی کنید چون مصدوم داشتین خصوصا کیروش ترسیدید ببازید الان هم فرار به جلو می کنید داوری هم که همیشه به نفع شما بوده مثل پنالتی بیخود که تو نیمه نهایی براتون گرفتن و هند کیروش تو بازی با استقلال که لوله شده بودید بعدشم استقلالی ها نمیگن گل پرسپولیس آفساید بوده شما چرا کاسه داغ تر از آش شدی
۵
عارف
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۲۹
اگر پرسپولیس از دولت پول میگیره سپاهان که دستش مستقیم تو جیب مردم هست فولاد مبارکه انحصار بازار ورق فولادی رو تو کشور داره هر روز هم قیمت رو بالا میبره دوم اینکه دو سال پیش سپاهان داشت به دسته دو سقوط میکرد همین فدراسیون وزارت ورزش نذاشتن که سقوط کنه بعدشم کی به داور ها سکه لای گز میداد فقط این رو جواب بدید اگر مسابقه آسیایی داشتید بازم از بهانه ها داشتید که هواداران نذاشتن تیم بیاد بیرون . اگر واقعا قصد بازی داشتید تیمتون میرفت استادیوم مدیرانتان هم که جای دیگه مشغول بودن بازی لغو بشه قبول کنید نمبخواستید بازی کنید چون مصدوم داشتین خصوصا کیروش ترسیدید ببازید الان هم فرار به جلو می کنید داوری هم که همیشه به نفع شما بوده مثل پنالتی بیخود که تو نیمه نهایی براتون گرفتن و هند کیروش تو بازی با استقلال که لوله شده بودید بعدشم استقلالی ها نمیگن گل پرسپولیس آفساید بوده شما چرا کاسه داغ تر از آش شدی
۴
فرهاد شاه
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۳:۰۳
تاسیون بزرگ و کوچک
پیر چ جوون
اکثرشون عقده ای بار اومدن بسکه نیاز به پماد پیدا کردن این چن سال
بخاطر همین منطق را از دایره لغاتشون بطور مضحکی پاک کردن
۵
//
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۳:۰۵
خط به خط کامنت تاسی های حقیر رو بخونید تا متوجه عمق حقارت و حسادت اینا بشین.
یکی از نیروانتظامی گفته ولی نمیگه چرا سپاهان حتی لیست نداده
یکی دیگه کودنی خودش رو جار میزنه و از گل افساید میگه درحالیکه مشخصا گل اول استقلال خطا بود و ثابت شد گل پرسپولیس درست بوده
اون یکی از داماش اما یکی نیست بهش بگه پرسپولیس میزبان نبوده و سازمان لیگ بیش از حد بلیط فرو خته یود

خلاصه این جماعت از الان تسلیم شدن و دارن گریه میکنن
۵
بهروش مادرقهبه
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۸:۰۲
ریدم تو این کرد مادرجنده که همش از گاوپولیس حمایت میکنه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر