فهرست
دربی ایرانی وسط معرکه تیم‌های عربی؟
دربی ایرانی وسط معرکه تیم‌های عربی؟

دربی ایرانی وسط معرکه تیم‌های عربی؟

آی اسپورت - استقلال چهارشنبه شب با نمایشی دیدنی و چشم‌گیر موفق شد الاهلی عربستان را با ۳ گل در هم بکوبد و صعودش به عنوان تیم دوم را به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا قطعی کرد. البته مشخص بود که تیم الاهلی با ترکیب اصلی اش به زمین نیامده. مربی این تیم که صعودش به چند روز پیش تر قطعی کرده بود تصمیم گرفت به چند بازیکن اصلی‌اش استراحت بدهد تا آنها برای بازیهای مرحله حذفی محروم یا مصدوم نشوند. قطعا این مساله روی کیفیت تیم الاهلی تاثیر منفی گذاشت اما کیست که نداند تیمهای سعودی اصلا دوتس ندارند مقابل تیم‌های ایرانی کم بیاورند؟ آنها با همین تیم نصفه و نیمه هم حسابی دویدند و با استقلال جنگیدند. عصبانیت برخی بازیکنان الاهلی مثل حسین عبدالغنی نشان می داد که شکست سنگین مقابل استقلال چقدر برای این تیم ناراحت کننده است. اما مساله این است که استقلال شایسته پیروزی بهتری هم بود. اما این پایان درخشش تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نبود. یک روز بعد پرسپولیس که موقعیت خطرناکی در جدول گروهش داشت و برای صعود به مرحله حذفی نیازمند پیروزی بر الشارجه بود، چنان این تیم اماراتی را در هم کوبید که همه را انگشت به دهان گذاشت! الشارجه در هفته‌ای که گذشت ۴ بر دو الدحیل و ۶ بر صفر التعاون را شکست داده بود و این زنگ خطری برای پرسپولیس بود. اما پرسپولیس با 4 گل این تیم را شکست داد و تقریبا همین تعداد گل را هم از دست داد. حالا پرسپولیس و استقلال به جمع ۸ تیم برتر لیگ قهرمانان در غرب قاره رسیده‌اند. استقلال امروز با پاختاکور بازی دارد و فردا پرسپولیس باید با السد قطر بازی کند. نمایش خوب این دو تیم ایرانی ها را امیدوار کرده که یک بار دیگر شاهد حضور یک تیم ایرانی در فینال لیگ قهرمانان آسیا باشیم.

 

قدرتنمایی پرسپولیس؛ فاجعه الدحیل 

اتفاقات گروه C در روز آخر بسیار حیرت‌آور بود. از این گروه تیم‌هایی صعود کردند که تا قبل از بازی‌های روز آخر رده سوم و چهارم بودند. تا قبل از بازیهای روز آخر الدحیل قطر اول بود و الشارجه دوم. پرسپولیس و التعاون هم سوم و چهارم بودند. الدحیل و الشارجه برای صعود فقط به یک تساوی نیاز داشتند اما پرسپولیس و التعاون برای صعود نیاز به برد داشتند. شاید همین «نیاز به پیروزی» بود که انگیزه این دو تیم را بالاتر برد و آنها را به رویای‌شان رساند. پرسپولیس به قدری برای رسیدن به برد عجله داشت که در همان دقیقه دو به گل اولش رسید و تا پایان نیمه اول دو گل دیگر هم زد. در نیمه دوم هم پرسپولیس بارها و بارها فرصت گلزنی داشت اما فقط یک گل دیگر زد. نمایش خوب خط دفاعی و به خصوص دروازه‌بان پرسپولیس (حامد لک) در یکی دو صحنه باعث شد خط حمله ترسناک و گلزن الشارجه عملا بی اثر شود. سه ستاره خارجی الشارجه یعنی ولیتون، کایو و کوردونا در این بازی بدترین بازیکن تیم‌شان بودند. نکته مهم، درخشش خریدهای جدید پرسپولیس بود که بسیار به موقع به داد پرسپولیس رسیدند. لک، آقایی، سرلک، پهلوان و آل کثیر جوری در ترکیب پرسپولیس بازی می‌کردند که انگار سال‌هاست عضو این تیم هستند. در مسابقه همزمان التعاون که در بازی قبلی 6 گل از الشارجه خورده بود در مقابل تیم قدرتمند الدحیل قرار گرفت. التعاون برای صعود فقط برد می‌خواست. این تیم هم در مقابل الدحیل بسیار باانگیزه و هوشمند ظاهر شد و در دقیقه 86 ضربه کاری را به تیم قطری زد. در زمانی که دیگر الدحیل فرصتی برای جبران نداشت و با شکست غیر قابل باور در این بازی از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد. این اتفاق برای قطر که میزبان این مسابقات بود چیزی در حد فاجعه است.

 

خیابانی؛ بی‌خبر از عالم و آدم 

جدول گروه C کمی پیچیده شده بود. آن هم به خاطر نزدیک بودن فاصله تیم‌ها و این که همه‌شان شانس صعود داشتند. اما قوانین صعود مشخص بود و ابهامی نداشت. اصلا روز سه شنبه در همین صفحه نوشته بودیم که تیم‌های حاضر در این گروه در چه صورتی صعود می‌کنند. البته فرمول کمی پیچیده بود اما چون یک روز پیش‌تر هم اتفاق مشابهی برای استقلال افتاده بود، دیگر همه فهمیده بودند ماجرای تفاضل گل و بازی رودررو و تعداد کارت‌های زرد و قرمز چیست. با این وجود جواد خیابانی گزارشگر بازی پرسپولیس و الشارجه در ۹۰ دقیقه بازی علاوه بر اشتباهات همیشگی‌اش، بارها و بارها درباره قوانین صعود اشتباه کرد. او اصرار داشت که در صورت تساوی امتیازات، تفاضل گل اولویت اصلی برای انتخاب تیم بالاتر در جدول است. در حالی‌ که حداقل از دو روز قبل‌تر یعنی قبل از بازی استقلال، برای همه روشن شده بود که در چنین شرایطی برتری در بازی روددرو معیار اصلی، بازی رودرروست! او در پایان گزارشش هم مدعی شد پرسپولیس و الدحیل از این گروه صعود کرده‌اند! اما همه کسانی که بازی‌ها را دنبال می‌کنند قوانین درست را می دانستند. بی‌خبری خیابانی از قوانین صعود، نشان می‌داد او حتی از اتفاقاتی که ماجرای صعود استقلال رخ داد هم بی خبر بوده است!

 

دربی آسیایی در راه است؟

بعد از پایان مرحله گروهی ۸ تیم به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان در منطقه غرب آسیا رسیدند. ۴ بازی این مرحله طی امروز و فردا برگزار می‌شود. امروز ساعت ۱۷:۱۰ الاهلی عربستان با شباب الاهلی امارات بازی می‌کند و ساعت ۲۱:۱۵ استقلال با پاختاکور روبرو می‌شود. فردا ساعت ۱۷:۱۰ پرسپولیس در یک بازی حساس و حیثیتی با السد قطر مسابقه می‌دهد و ساعت ۲۱:۱۵ دو تیم عربستانی النصر و التعاون با هم بازی می‌کنند. نکته این است که حریف بعدیِ تیم‌های صعود کننده مشخص نیست و روز دوشنبه مسابقات مرحله نیمه نهایی قرعه کشی خواهد شد. این یعنی اگر استقلال و پرسپولیس امروز و فردا حریفان‌شان را شکست بدهند ممکن است در مرحله نیمه نهایی با قرعه به هم بخورند. هر دو بازی نیمه نهایی قرار است روز سی‌ام سپتامبر مصادف با ۹ مهر برگزار شود. این یعنی احتمال دارد پرسپولیس و استقلال در مرحله نیمه نهایی غرب آسیا در روز ۹مهر در مقابل هم قرار بگیرند. البته ممکن است قرعه این دو تیم را در این مرحله مقابل تیمهای دیگری قرار بدهد که در این صورت اگر آنها مقابل این رقیبان پیروز شوند در فینال غرب آسیا با هم مواجه خواهند شد. مسابقه‌ای که در تاریخ ۱۲ مهر برگزار می‌شود.

 

سازندگی 

۴    
آی اسپورت
2020-09-26 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر