فهرست
توپ‌های جام جهانی؛ از مکزیک تا روسیه با تل‌استار
توپ‌های جام جهانی؛ از مکزیک تا روسیه با تل‌استار

توپ‌های جام جهانی؛ از مکزیک تا روسیه با تل‌استار

آی‌اسپورت- از جام جهانی ۱۹۷۰ تا کنون شرکت آدیداس تولید و عرضه توپ رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال را به عنوان اسپانسر به‌طور انحصاری در اختیار دارد. توپ فوتبال در طول چند دهه گذشته روز‌ به روز گردتر شده است. توپ رسمی جام ۲۰۱۸ تل‌استار نام دارد.

اولین توپ رسمی جام جهانی که به‌ طور انحصاری از سوی شرکت آدیداس ارائه شد «تل‌استار» نام گرفت. این نخستین توپ سیاه و سفید فوتبال بود و از ۱۲ قطعه پنج‌ضلعی سیاه‌رنگ و ۲۰ قطعه شش‌‌ضلعی سفیدرنگ تشکیل می‌شد. انتخاب نام تل‌استار به این خاطر بود که مسابقات جام جهانی ۱۹۷۰ برای اولین بار به طور مستقیم از طریق تلویزیون پخش شد. دو رنگ بودن این توپ سبب می‌شد که بینندگان تلویزیون بهتر بتوانند آن را تشخیص دهند.

در جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان نیز تل‌استار Telstar بار دیگر ستاره‌ی میدان بود. البته شرکت آدیداس نوشته‌ی روی توپ را که در جام جهانی ۱۹۷۰ به رنگ طلایی بود، این‌بار به رنگ سیاه عرضه کرد و از آن گذشته، نسخه‌ای دیگر نیز به رنگ کاملا سفید روانه بازار کرد که نام Telstar–Chile را یدک می‌کشید. انتخاب این نام به این سبب بود که در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی، برای نخستین بار از توپی به رنگ یک‌دست سفید استفاده شده بود.

توپ رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به‌ یاد آورنده‌ی توپ‌های تل‌استار در جام‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ است. البته در این توپ مدرن قطعه‌ای الکترونیکی کارگذاری شده که می‌تواند اطلاعات مربوط به بازی را به موبایل تماشاگران منتقل کند. نوشته‌ها و علائم روی این توپ به رنگ طلایی است. توپ «تل‌استار ۱۸» برای نخستین بار در دیدار دوستانه تیم‌های ملی روسیه و آرژانتین در نوامبر ۲۰۱۷ به کار گرفته شد.

 

بازار ورزش @bazarevarzesh

۳    
آی اسپورت
2018-05-25 02:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر