فهرست
تفاوت‌های مورینیو و پوچتینو؛ جام، جام می‌آورد
تفاوت‌های مورینیو و پوچتینو؛ جام، جام می‌آورد

تفاوت‌های مورینیو و پوچتینو؛ جام، جام می‌آورد

آی اسپورت – بازی امشب منچستریونایتد با تاتنهام در نیمه نهایی جام حذفی انگلیس، آدم را یاد حرف بیل شنکلی می‌اندازد که همزمان با پایه ریزی دوران درخشان لیورپول تاکید داشت: «اول اول است و دوم هیچ.» می‌توانید تصور کنید که ژوزه مورینیو با این ایده زندگی می‌کند و نفس می‌کشد؛ او هیچ فرصتی را برای یادآوری جام‌هایی که به دست آورده و موفقیت‌هایی که در کشورهای مختلف به نام خود ثبت کرده، از دست نداده. درباره موریسیو پوچتینو هنوز نمی‌دانیم که آیا مربی تاتنهام هم با ذهنیت برد به هر قیمت که شاخص تعریف مورینیو است، قابل تطبیق است یا نه.

پپ گواردیولا با مورینیو و شنکلی، سر الکس فرگوسن، آرسن ونگر، برایان کلاف و تمام مربی‌های بزرگی که فوتبال انگلیس را تحت سلطه خود درآورده‌اند، فرق دارد. آنها شیوه‌های متفاوت و سبک‌های گاه متضادی را به کار گرفته‌اند اما در نهایت وقتی پای یک جام در میان بوده، همیشه برای بردن آن تلاش کرده و قضاوت را به دیگران واگذار کرده‌اند.

پوچتینو با تمام پیشرفتی که در تاتنهام به وجود آورده، هنوز با این تیم جام نبرده و جام حذفی شانس خیلی خوبی برای او ایجاد می‌کند که یکی برای خودش به دست آورد. با این وجود، مربی آرژانتینی هرگز پنهان نکرده که جام حذفی و جام اتحادیه انگلیس برای او رقابت‌هایی درجه دو است در مقایسه با لیگ برتر و لیگ قهرمانان.

گواردیولا با بردن جام درجه دوی اتحادیه در این فصل نشان داد چنین طرز تفکری ندارد و مورینیو فصل قبل برای قهرمانی این جام و لیگ اروپا چنان جشن گرفت که گویا نخستین افتخارات دوران مربیگری‌اش بودند. قطعا پوچتینو هم واکنش مشابهی خواهد داشت اگر تیمش در بازی امشب در ورزشگاه ویمبلی منچستریونایتد را شکست دهد و به فینال برسد اما این خوشحالی، باور او و تیمش که موفقیت در این مسابقات هیچ ربطی به بردن لیگ برتر یا لیگ قهرمانان ندارد، را پنهان نمی‌کند.

پوچتینو ماه گذشته گفت: «وقتی شما یک تورنمنت واقعی را می‌برید، وقتی باید تحت فشار بازی کنید و 10 ماه در بهترین شرایط باشید، آن موقع یادگیری قهرمان شدن را شروع می‌کنید. بردن جام حذفی یا اتحادیه می‌تواند کمک کند اما برای ایجاد یک فرهنگ پیروزی دوماهه به جایی نمی‌رسید.»

سابقه تاریخی نشان می‌دهد پوچتینو اشتباه می‌کند که بردن جام‌های حذفی روی او و بازیکنانش اثر چندانی ندارد. اسپرز تیمی است که در نقطه اوج یک دوره طلایی به سر می‌برد اما برای بهترین بودن، آنها باید گام‌های بزرگ را همزمان بردارند و قهرمانی در جام حذفی به او رختکنی می‌دهد با یک مدال باارزش و البته این باور که می‌توانند از قله‌های دیگر هم بالا بروند.

فرگوسن همواره به دو قهرمانی حذفی‌اش به عنوان سکوی پرتاب دوران استثنایی منچستریونایتد اشاره می‌کرد. جام حذفی 1990 نخستین قهرمانی او در اولدترافورد بود و زمینه‌ساز قهرمانی لیگ در سه سال بعد که بعد از 26 سال به دست آمد. قهرمانی جام اتحادیه در سال 2006 با پیروزی مقابل ویگان هم به دو سال بی‌جامی‌شان پایان داد و وین رونی، کریستیانو رونالدو، نمانیا ماتیچ و پاتریس اورا برای نخستین بار با یونایتد طعم قهرمانی را چشیدند. در پنج سال آینده، تیم سه قهرمانی لیگ و دو نایب قهرمانی لیگ قهرمانان به دست آورد. به شکلی مشابه، سیتی با قهرمانی جام حذفی انگلیس در سال 2011 به 35 سال انتظار برای یک جام پایان داد- تیم روبرتو مانچینی در نیمه‌نهایی برابر یونایتد به پیروزی رسید- و بعد از آن سیتی موفق‌ترین تیم انگلیس در یک دهه اخیر شد.

شما نمی‌توانید یک جام را انتخاب کنید اما کم اهمیت دانستن جام حذفی اشتباه است و پوچتینو درباره شکل گرفتن یک باور غلط در تیمش ریسک می‌کند. تاتنهام یک جام می‌خواهد. این تیم از سال 1991 قهرمان جام حذفی نشده و 30 سال دیگر باید به عقب برگردید تا به آخرین قهرمانی‌شان در لیگ برتر برسید بنابراین ارزش قهرمانی در جام حذفی را نمی‌توان نادیده گرفت.

مورینیو بر خلاف پوچتینو مصمم است که جام حذفی را ببرد و انتقادات تلخی که بعد از باخت خانگی هفته گذشته مقابل وست برومویچ از بازیکنانش داشت، انگیزه و اراده او را نشان می‌دهد. یونایتد زیر نظر مورینیو دوران گذار را سپری می‌کند اما او همزمان با بازسازی تیمش دو جام مهم گرفته. خیلی خوب می‌داند که لیگ برتر و لیگ قهرمانان بیش از همه اهمیت دارند اما این را هم می‌داند وقتی صحبت از جام است، نمیتوانی انتخاب‌گر باشی. اول بودن در هر چیز بهتر از دوم بودن است و مورینیو همیشه به دنبال قهرمانی خواهد بود اما پوچتینو هنوز به اندازه کافی پخته نشده که بداند یک جام باعث می‌شود جام‌های دیگر هم به دنبالش بیایند.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

 

 

۲    
آی اسپورت
2018-04-21 12:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر