فهرست
چرا افروز كاپيتان تيم ملی شطرنج نيست؟
چرا افروز كاپيتان تيم ملی شطرنج نيست؟

چرا افروز كاپيتان تيم ملی شطرنج نيست؟

آی اسپورت - وقتی «عرق سرد» در مرحله‌ توليد بود در همشهری ورزشی گزارشی منتشر كرديم درباره شباهت‌های احتمالی داستان اين فيلم با قصه ممنوع‌الخروج شدن نيلوفر اردلان توسط همسرش مهدي توتونچی. همان موقع كارگردان‌فيلم كلی شاكی شد و تهديد به شكايت كرد. سهيل بيرقی به خبرنگار ما كه برای مصاحبه با او تماس گرفته بود گفته بود فيلمش داستان زندگي آن دو نفر نيست. در فيلمی كه در جشنواره به نمايش در آمد، نيلوفر اردلان كمی فربه‌تر است و به افروز اردستانی تغيير نام يافته. اگر در فيلم «خشم‌وهياهو» شغل ناصر محمدخانی از بازيكن‌ سابق فوتبال به خواننده‌ پاپ تغيير كرده بود تا راهی برای انكار شباهت داستان فيلم با ماجرای شهلا و ناصر وجود داشته باشد، در «عرق سرد» شوهر بازيكن فوتسال فقط نامش مهدی توتونچی نيست و دقيقا همان‌شغل را دارد تقريبا با همان ظاهر و همان فيزيك. يك موضوع جنجالی فوتسالی ديگر هم در قصه گنجانده شده در ارتباط با همخانه بودن برخی بازيكنان زن در فوتسال كه البته ربطی به قصه واقعی زن فوتساليست و مرد مجری ندارد. هيچ‌گونه شگفتي و غافلگيری در فيلم در كار نيست و همه اتفاقات قابل‌پيش‌بينی است از جنس فيلم‌هایی كه بر اساس داستان‌ها و شخصيت‌های واقعی ساخته می‌شوند.

اين nامين فيلم ناموفق درباره يا با موضوع فوتبال است. در 2‌سكانس فوتبالی اين فيلم اثری از حركات فوتبالی ديده نمی‌شود و كل 2‌سكانس به نماهای بسته از باران كوثری و حركت‌های سريع او بين بقيه بازيكنان اختصاص دارد و فقط می‌توانيم صورت او را ببينيم كه دارد اين‌طرف و آن‌طرف ورجه‌وورجه می‌كند. چرا نمی‌شود فقط برای يك‌بار با استفاده از تجربه همين كارگردان‌های تلويزيونی مسابقات‌ورزشی كه اين همه از آنها انتقاد می‌كنيم، يك صحنه فوتبال خوب در فيلم‌ها در بياوريم؟ مگر تمرين‌كردن چند حركت ساده پاس و دريبل و شوت حتی برای آنهایی كه به عمرشان لگد به گربه نزده‌اند، چقدر می‌تواند سخت باشد؟

به نظر می‌رسد سازندگان فيلم شناخت كافی از فوتبال و فوتسال ندارند. با توپ لش و سنگين فوتسال كسی كرنر را روی دروازه سانتر نمی‌كند تا بازيكن هم‌تيمی به سمت دروازه هد بزند. وقتی در‌آوردن صحنه‌های فوتبالی اين‌قدر سخت است چه اصراری داريم كاراكترها را فوتباليست كنيم؟ چرا افروز اردستانی، كاپيتان تيم‌ملي فوتسال است (و در عين حال در هيچ تيم باشگاهی هم بازی نمی‌كند) و كاپيتان تيم‌ملی شطرنج نيست؟ 

چرا همه بازيگرانی كه نقش بازيكنان‌فوتبال را در فيلم‌ها و سريال‌های ايرانی بازی می‌كنند اضافه وزن دارند؟ چرا از بازيگران تركه‌ای‌تر و از نظر بدنی شبيه‌تر به بازيكنان فوتبال برای اين نقش‌ها استفاده نمی‌شود؟ چرا باران كوثری، جواد عزتی، يوسف صيادی، مهران غفوريان و امير جعفری در فيلم‌ها و سريال‌های ايرانی فوتباليست می‌شوند؟

در 2‌روز اول مهلت 4‌روزه قبل از پرواز به مالزی چندين اتفاق می‌افتد كه هر كدام نيازمند طي‌كردن پروسه‌ای طولانی‎تر از نظر اداری است. به‌طور مثال در 2‌روز اول، زن و شوهر با هم در محضر صلح می‌كنند بعد شوهر برگه رضايتنامه را پاره می‎كند، سپس دادگاه خانواده تشكيل می‌شود و قاضی اعلام می‌كند كه ادعای خانم مبنی بر روان‌پريش بودن زوج از نظر پزشكی‌قانونی تأييد نشده است. آيا برای طي شدن همه اين مراحل اداری زمان بيشتری نياز نيست؟

تلاش براي برانگيختن حس همدردی با قهرمان‌فيلم به ضديت تماشاگر با شوهر كاپيتان تيم‌ملی فوتسال منجر نمی‌شود. شايد هر كدام از بيننده‌ها همچنين «افروز»ی را با آن حجم از سركشی و حاشيه، ممنوع‌الخروج می‌كردند.

در برنامه‌های زنده صداوسيما كسی نمی‌تواند برود روی آنتن و هر‌چه دلش خواست بگويد و صدای او قطع نشود. حتي مصاحبه عالی‌ترين مقامات كشور هم با ثانيه‌هایی تأخير پخش می‌شود اما افروز در انتهای فيلم با برنامه‌ای كه همسرش مجری آن است تلفنی ارتباط می‌گيرد و سفره دلش را پهن می‎كند و وقتی حرف‌هايش تمام شد، مجری ارتباط را قطع و به‌بيننده‌های برنامه‌اش اعلام می‌كند يك وله ببينند. بعد به روال دهه60‌ كه فقط 2‌شبكه تلويزيوني داشتيم اسلايد يك‌گل به نمايش در می‎آيد كه روی آن نوشته شده «دنباله برنامه تا چند لحظه ديگر!»

رابطه زن و شوهری در اواسط فيلم به‌طرز هوشمندانه‌ای بدون وارد شدن به خطوط قرمز به تصوير كشيده شده است كه در سينمای ايران نوبر است و كسي تاكنون اين‌قدر به روايت يك رابطه زن‌وشوهری روي پرده سينما در ايران نزديك نشده است؛ هر چند كه صحنه تأثيرگذار مسواك زدن افروز اردستانی چيز جديدی نيست و قبلا در فيلم «ورود آقايان ممنوع» مورد استفاده قرار گرفته بود.

 

 

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2018-02-05 17:50:00
نظر دهید

۲ نظر
jabi
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۰۷
پول این مملکت تو سینما و تلویزیون هزار برابر بیشتر از فوتبال حروم میشه. کسی نیست بهشون ایراد بگیره. فریاد وا مصیبتا فقط در مورد فوتباله که چرا این حد از پول در اون هزینه میشه. ولی کسی نمیاد بگه بازدهی کدوم یکی بیشتره؟ تو این سالها از این دست فیلم های آبکی و دم دستی با هزینه های زیاد کم نداشتیم. ولی خب جایی که منافع آقایون در اون باشه کسی جرات نداره چیزی بگه. از کنار فوتبال تا میتونن میخورن ولی بحث پول که میشه فوتبال میشه بچه سر راهی
۱
Ava_86
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۵۲
جدا تو فیلم باران کوثری یه بغل پای ساده نمیزنه ؟ اخه کلی خبر اومد که باران کوثری ۴ ماه زیر نظرمربی فوتسال تمرین کرده و بیست کیلوم وزن کم کرده جدا اگه اینجوری باشه که فیلم خنده داریه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر