فهرست
رپورتاژ آگهی میثاقی برای برانکو
رپورتاژ آگهی میثاقی برای برانکو

رپورتاژ آگهی میثاقی برای برانکو

آی‌اسپورت- آیتم پنج دقیقه و سی و پنج ثانیه‌ای فوتبال برتر با صدای عادل فردوسی‌پور شروع شد. عادل می‌گفت خداحافظ جام جهانی و شاید خداحافظ برانکو ایوانکوویچ. اوج خلاقیت برای زدن عادل فردوسی پور. حرف آخر را همین ابتدای کار گفتند. خودشان را روبه‌روی عادل تعریف کردند و از آن ذوق زدگی برای مارک ویلموتس، گذر کردند و پریدند توی آغوش برانکو ایوانکوویچ.

 از تیم ملی تا تیم ملی، اتفاقات زیادی برای برانکو رقم خورد!

این جمله در آیتم برنامه میثاقی آمده است. گویا سرمربی تیم ملی انتخاب شده. از نظر ما که او هنوز یک گزینه است، اما میثاقی و تیمش کار را تمام کرده‌اند. چه بسا در پشت صحنه، شیرینی هم خورده باشند. در دقیقه چهارم هم دوباره روی همین مسئله تأکید می‌شود. «از تیم ملی تا تیم ملی، برانکو در شش تیم مختلف کار کرده!» انگار ما نمی‌دانیم و برانکو قرارداد هم بسته، در غیر این‌صورت این اشتباه آن هم دو بار در برنامه‌ای که قرار بوده جای نود را پر کند، اشتباه بزرگی است. شاید هم نویسنده آیتم، مشغول نوشتن آرزوها و رؤیاهایش بوده. چه بسا عکس کارلوس کی‌روش را هم مقابل خودش گذاشته و هر چند دقیقه یک‌بار، لبخندی زده و گفته: «خوب ببین کارلوس!»

رفت و برگشت!

در توضیح اولین تجربه‌های برانکو پس از جام جهانی، اشاره می‌شود به قهرمانی بدون باخت او در لیگ و قهرمانی در جام حذفی. بعد هم اشاره می‌شود که برانکو بعد از یک رفت و برگشت، از دیناموزاگرب به لیگ چین کوچ کرد. اما این توضیح، یک توضیح درست از اتفاقی است که برانکو رقم زده؟ قطعا نه.

برانکو هیچ‌وقت یک فصل کامل در دیناموزاگرب مربیگری نکرده. سه مقطع مختلف در دیناموزاگرب مربی شده و موفقیت‌هایی داشته، اما موفقیت در دیناموزاگرب معنای خاصی دارد؟ تیمی که در ۱۵ سال اخیر فقط یک فصل قهرمان کرواسی نشده. قهرمانی وسط این قهرمانی‌ها خیلی هم کار بزرگی نیست. کار کوچکی هم نیست البته، اما حضور برانکو در دیناموزاگرب هم ماجرای جالبی دارد. دیناموزاگرب صدرنشین کرواسی بود که مدیران تیم تصمیم به اخراج مربی تیم در هفته دوازدهم می‌گیرند. از آن پس برانکو سرمربی دیناموزاگرب شد و قهرمانش کرد. نکته جالب شکل همکاری برانکو با دیناموزاگرب بود. جایی که سخنگوی باشگاه اشاره می‌کند با برانکو به توافق رسیده‌اند هدایت تیم را برعهده بگیرد، اما خبری از قرارداد رسمی نباشد تا مسئولان باشگاه ببینند او می‌تواند گزینه مناسبی برای‌شان باشد یا نه. در واقع برانکو رسماً از هفته بیست و سوم روی نیمکت دیناموزاگرب نشسته. چند هفته‌ای در این میان، برانکو مربی تستی در دیناموزاگرب بوده. البته برانکو با عدم موفقیت در جام یوفا و با دو پیروزی در ده بازی، بعد از باخت ۵ گله در لیگ کرواسی برابر اسلاون بلوپو در فصل دوم حضورش و در هفته نوزدهم، از کار برکنار شد. شکست سنگینی که از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ باشگاه است. زوانمیر سولدو مربی بعدی دیناموزاگرب شد که مثل برانکو در فصل اول حضورش در کرواسی، دیناموزاگرب را بدون شکست در چهارده بازی باقی‌مانده لیگ، قهرمان لیگ کرد. برانکو در فصل بعد هم سرمربی دیناموزاگرب شد که بعد از تحمل سه شکست، در هفته شانزدهم از کار برکنار شد. دوره سومی هم وجود دارد که تجربه ناموفق تری از دو تجربه پیشین بود و در همان ابتدای کار و بعد از تحمل چهار شکست در هشت بازی، برانکو از دیناموزاگرب اخراج شد.

رکوردی که برانکو شکست!

«در اولین تجربه آسیایی، برانکو با شکستن رکورد امتیاز در یک فصل، روی نیمکت شاندونگ، قهرمان لیگ شد»

 این جمله عین جمله‌ای است که دوستان برای مخاطبین تدارک دیده بودند. دروغ عجیبی که معلوم نیست چرا گفته شده. برانکو در سال ۲۰۱۰ شاندونگ را قهرمان لیگ چین کرد. کار کوچکی نیست، اما با توجه به ارزش تیم برانکو که تقریبا دو برابر تیم دوم لیگ بود، خیلی هم عملیات غیرممکنی نبوده. شاندونگ با ارزش ۹.۲ میلیون یورویی، نسبت به تیم دوم لیگ که ارزش بازیکن‌هایش فقط ۵.۲۳ میلیون یورو بوده، احتمالا بدون برانکو هم می‌بایست قهرمان این لیگ می‌شد. همان‌طور که در سال ۲۰۰۸ و قبل از آن، در سال ۲۰۰۶، با لوبیسا تومباکویچ صرب، که تجربه حضور در استیل آذین خودمان را هم دارد، قهرمان لیگ چین شدند. اما رکورد، کدام رکورد؟ برانکو فصل را با ۶۳ امتیاز به پایان رساند. دقیقا همان امتیازی که تومباکویچ دو سال قبلش ثبت کرده بود و البته شش امتیاز کمتر از قهرمانی شاندونگ با ۶۹ امتیاز در سال ۲۰۰۶ با تومباکویچ. سالی که شاندونگ در لیگ ۱۵ تیمی چین و با ۲۸ بازی این رکورد را ثبت کرد. در حالی که تیم برانکو ۳۰ بازی انجام داد و در نهایت با ۶۳ امتیاز قهرمان شد. در واقع، برانکو نه تنها رکورد لیگ را نشکسته، حتی به رکورد خود شاندونگ هم نزدیک نشده!  

در ادامه همان جمله اشتباه، گفته می‌شود «ایوانکوویچ از چین به عربستان رفت» بدون حتی کوچک‌ترین اشاره به اخراج از شاندونگ. برانکو در ۸ بازی پایانی حضور در شاندونگ، شش شکست متحمل شد و در نهایت حکم اخراجش را در دستش دید.

قهرمانی در لیگ عربستان!

«ایوانکوویچ از چین به عربستان رفت و این بار با الاتفاق به قهرمانی لیگ این کشور رسید!»   چطور امکان دارد این همه اشتباه در یک برنامه ورزشی؟ احتمالا این آیتم در زمانی که اینترنت قطع بوده، آماده شده. البته حتی بدون اینترنت هم می‌شود حدس زد برانکو نمی‌تواند الاتفاق را قهرمان لیگ عربستان کند. جالب‌تر البته این جمله در ادامه جمله بالاست. «اونا فصل بعد، تو جدول چهارم شدن!» کدام فصل بعد، دوستان؟ برانکو یک فصل در عربستان بوده. همان فصلی که الاتفاق در لیگ چهارم شد. تیمی که در فصل قبل از برانکو، در لیگ سوم شده بود. عجیب است این همه اشتباه. البته شاید هم عجیب نباشد. برنامه‌سازی آنقدر هم کار ساده‌ای نیست که میثاقی و دوستانش گمان می‌کردند.

سراسر این پنج دقیقه، پر است از تعریف و تمجید از برانکو که معلوم نیست با چه اجازه‌ای این کار در صداوسیما انجام گرفته. آیتمی پراشتباه که بیشتر شبیه رپورتاژ آگهی برای برانکو بود. برانکو تا انتخاب قطعی و عقد قرارداد، فقط یک گزینه است. چطور می‌شود برای یکی از گزینه‌های نیمکت تیم ملی تبلیغ کرد؟ و حتی اگر قبول کنیم، برانکو بهترین گزینه ممکن برای احوال ناخوش تیم ملی است، که البته این‌طور نیست، چطور می‌توانیم با این ذوق زدگی دوستان در برنامه فوتبال برتر کنار بیاییم؟ چرا ما باید از آمدن برانکو ذوق زده باشیم؟ واقعاً چطور می‌شود از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ را این‌طور روایت کرد؟ احتمالا این آیتم توی فولدری به اسم نه سال دروغ ذخیره شده.

۹۵ ۱۸  
آی اسپورت
2019-12-06 20:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۸ نظر
alisin
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۷
جعفر ما میدونیم برانکو ولی این دلیل نمیشه تو هر بار اینو ب ی شکلی بگی بذار شاید این بار ی دستی هم کشید
alisin
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۵۳
آقا اینو سانسور کردن خودتون تصور کنید چ جملاتی حذف شده
محمد نوبری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۹
بعدها معلوم میشه برانکو پدر واقعی جعفره که ولش کرده با امون خدا:)))))
۹
بهروز
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۰۲
جفر اخه تو چقد بخيلي جفر
ارش
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۰۶
میون این چرندیات جفر ذکر دو نکته لازمه
1. میثاقی خودش از کیروشی پورهای تیر بود که زمان مصاحبه با کیروش برای کوبیدن برانکو به سالارسعید نخ میداد.
2. فقط به تحلیل جفر در مورد مربیگری برانکو تو لیگ کرواسی دقت کنید، حالا توجه داشته باشید که در زمینه بیشترین برد پیاپی در لیگهای اروپایی از زمان خلقت اجداد جفر تا همین الان برانکو دومه با 28 برد پیاپی، حالا پیدا کنید جفر رو
جفر جان حرص نزن، میترکی
Sick of 13
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۰۶
بعضی وقت ها فک می کنم یا ما خیلی دیوونه ایم یا این دوستان صدا و سیما و کارشناساش خیلی تعطیلن
دوستان من بی سواد ک تنها طرفدار فوتبالم امروز ب شما می گم ب یاد داشته باشید ما با برانکو فوتبالمون از روزهای کیروش جلوتر نخاهد رفت ما با برانکو خوش بینانه ب ج ج صعود کنیم اونجا هم قطعا مثل دوره پیش ۴ امتیاز نخاهیم گرفت و حدف خاهیم شد و قطعا در جام ملت ها هم قهرمان نخاهیم شد حالا این همه ذوق زدگی دوستان تاج و گروه رسانه ایش از اوردن برانکو دلیلش چیه؟؟؟
ارش
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۱۳
درمورد چرندیات جفر هم این رو بگم که برانکو تو نووامبر 2006 جایگزین یوسیپ کوژه شده و بدون حتی یک شکست دبل کرد. فصل بعدش تو ژانویه 2008 به دلیل "اختلاف" با مدیرعامل تیم یعنی مامیچ، استعفا داد.
ارش
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۱۵
البته جعفر در زمان دروغگوییهای کیروشی پور و همین میثاقی در مورد کیروش سرش تو آخورش بود، آخورش هم همیشه پر بود واسه همین جفر اعتراض نداشت، ولی الان آخورش خالیه، دادش رفته هوا
Asqar
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۲۲
برانکو فاسدوویچ میثاقی فاسد خاک بر سرتون فدراسیون فاسد فوتبال، شما فکر میکنید به مرحله بعد می‌ره با این دزد ها؟!؟؟
پدر asqar
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۸
در واقع توهین به پدر تاسیون توهین به خودتونه:)))
۷
KEAN
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۱
این همه دروغ اونم از رسانه به اصطلاح ملی!!فقط اونجا که گفتن الاتفاق رو قهرمان لیگ عربستان کرده،به هر حال بساطی برای خبرناهار ها جور شده ،خرج بالاست ،یه نونی باید بخورن ،از شدت ذوق زدگی افسار پاره کردن نمیدونن چی میگن،برام جالبه بعضیا میگن میثاقی طرفدار سرسخت کی روش بود ،بله بود ولی نه وقتی که با برانکو درافتاد،مجری برنامه جام ملت ها بود اما وقتی کی روش بعد از بازی با عمان برانکو رو قهوه ای کرد همین میثاقی گفت دیگه تو برنامه ،کنفرانس خبری های کی روش رو پخش نمیکنیم ،بخاطر برانکو ،سرمربی یه تیم باشگاهی،سرمربی تیم ملیش رو بایکوت کرد ،همین موجود
امیررضا
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۴
عالی نوشتی جعفر جان. کاش جلوی این دلال بازیا تو صداوسیما گرفته بشه. کاش میثاقی بیاد توضیح بده که چه نفعی از سرمربی شدن برانکو میبره
شل کن کیسه جان
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۹
و از زیر برانکو بودن لذت ببر:))))
۸
محمدرستگاربان
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۲:۱۶
جعفر عزیز از این همه نفرت تو از برانکو به هیچ نتیجه ای نمیرسم مگر اینکه برانکو کسی هست که نطفه تو رو کاشته ولی متاسفانه نتونسته به وظایف پدریش در قبال تو عمل کنه اگه واقعا قضیه اینه که من واقعا بهت حق میدم
Parisa
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۳:۲۷
اوج خلاقیت برای زدن عادل؟؟یعنی اینکه اخرین بازی تیم ملی با سرمربیگری برانکو رو عادل گزارش کرده تقصیر گروه میثاقی اه؟؟اینو بهش میگن خاله زنک بازی نه مقاله نویسی
در ضمن خواجه حافظ شیرازم خبر داره دیگه که برانکو سرمربی بعدی تیم ملی اه اونوقت انتظار دارین گروه فوتبال برتر خبر نداشته باشن
شهاب
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۰۱:۴۱
همش دروغ بود ایتم عملکرد ۴سال اخیر برانکو‌ نه فقط قهرمانیاش مبارزه با بازیکن سالاریش اهمیت به اصول و‌نظمشم دروغ بوده؟ندیدیم تو لیگ عربستان سره بازی ندادن به عمر سوما چقدر سرزنش شد ایا تسلیم شد مقابل شاهزاده های عرب از اصولش ؟اقای مومنی که اسمت جعفره معلومه مومن به قلمی که داری نیستی و علایق شخصیت حاکمه به نوشته هات
.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۴۱
.
۱
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۱۲
امپراتوری دروغ ۲
1- عادل فردوسی پور فریاد زد خداحافظ برانکو ایوانکوویچ . و خودش هم نفهمید که چه حماقتی مرتکب شده . چند ماه بعد امیر قلعه‌نویی (مربی ای که دشمن درجه یک کارلوس کی‌روش به عنوان ارباب و خدای جعفر بود اما چون به برانکو حمله کرد جعفر بی‌مخ یک‌شبه برایش دست به دستمال شد) همان تیم منهای علی دایی و ابراهیم میرزاپور (سرطان هایی که به برانکوی فوق محجوب اون روزگار تحمیل کردند) را در یک چهارم نهایی حذف کرد . تیمی که از هر نوع طرح و برنامه‌ فنی‌ای عاجز بود .
2-در خود کرواسی رکورد برانکو به قهرمانی در یک فصل بدون باخت مشهوره . حالا جعفر نه ، گوبلز مومنی منکر رکوردهاییه که در خود فدراسیون فوتبال کرواسی ثبت شده .
3- در چین ، برانکو صرفا به این دلیل برکنار شد که از گروهش در آسیا صعود نکرد. کاری که حتی فلیکس ماگات هم از انجامش ناتوان بود!
4-برانکو در عربستان هم علاوه بر رتبه چهارم تیمش ، الاتفاق را به فینال مسابقات جام حذفی عربستان نیز رساند . چیزی که برای اولین بار در تاریخ این تیم رخ می‌داد .
4-
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر