فهرست
آنالیز پرسپولیس؛ مصائب دوران پسابرانکو
آنالیز پرسپولیس؛ مصائب دوران پسابرانکو

آنالیز پرسپولیس؛ مصائب دوران پسابرانکو

آی اسپورت - پس از گذشت شش هفته از لیگ، پرسپوليس 9 امتیاز کسب کرده و با وجود دریافت چهار گل، تنها 3 گل به ثمر رسانده است. پس از جدایی برانکو و پیوستن کالدرون به سرخ پوشان، پرسپولیس از 12 امتیاز ممکن از بازی های بزرگ، تنها 3 امتیاز از شهرآورد تهران کسب کرده و در مقابل تراکتور، سپاهان و شهر خودرو مغلوب شده است.

خط به خط با سرخپوشان

بیرانوند این فصل نیز سنگربان اول پرسپولیس است و در چهار باری که در لیگ به میدان رفته، تنها یک کلین شیت از خود به ثبت رسانده است؛ ولی همچنان می‌توان دروازه بان اول چند سال اخیر تیم ملی را قوت قلبی برای خط دفاعی و دیگر بازیکنان پرسپولیس قلمداد کرد. رادوشویچ نیز در بازی هایی که در غیاب بیرو به میدان رفته، نشان داده می‌تواند جایگزین مناسبی برای بیرانوند باشد. این دروازه بان کروات در دو بازی ای که در این فصل به میدان رفته، گلی دریافت نکرده است.

تا به این جای فصل، شجاع خلیل زاده در قلب خط دفاعی بی‌نظیر ظاهر شده است. شجاع جدا از عملکرد فنی درخشان، پیشرفت چشمگیری از لحاظ اخلاقی داشته و به نظر می‌رسد دست از شیطنت های گاه و بیگاه خود برداشته است. به طور نمونه 9 نبرد هوایی در دربی پایتخت که تمامی آن ها نیز موفقیت آمیز بوده، خیال مربی آرژانتینی را برای داشتن آسمانی امن در خط دفاعی راحت کرده است. عدم حضور خلیل زاده در دیدار مقابل شهر خودرو، به طور محسوسی به چشم آمد و بازیکنان پرسپولیس بازنده 15 نبرد از 17 نبرد هوایی بودند. زوج شجاع در دو بازی ابتدایی فصل را، سید جلال حسینی تشکیل میداد و بعد از آن حسین کنعانی زادگان جانشین مدافع کهنه کار پرسپوليسی ها شد.

تفکرات کالدرون بر پایه بازی سازی از خط دفاع است و احتمالا حسینی به دلیل تمایل زیاد به بازی مستقیم، جایگاهی در تفکرات تاکتیکی این مربی آرژانتینی نداشته باشد. دیگر برنامه پرسپولیس در این فصل، استفاده از کانال های کناری و حمله از جناحین است و به همین دلیل مدافعان کناری پرسپولیس نقش حائز اهمیتی در این تاکتیک دارند و کالدرون با آزمون و خطا به دنبال پیدا کردن بازیکن هایی است که بهترین عملکرد را در این پست داشته باشند. به نظر میرسد شیری نتوانسته نظر کالدرون را جلب کند چرا که در بازی های اخیر از سیامک نعمتی که میل به هجوم بیشتری نسبت به شیری دارد، استفاده کرده است. جایگاه محمد نادری در سمت چپ خط دفاعی نیز با بازگشت محمد انصاری به خطر افتاد و حتی در بازی با سپاهان شاهد استفاده از نادری در یک خط جلوتر و در بال چپ پرسپولیس بودیم.

در خط میانی، احمد نوراللهی یکی از بازیکنان خوب پرسپولیس در این فصل بوده است. هافبکی جنگنده، توپ گیر و باهوش که نقش تخریبی به عهده این بازیکن 26 ساله است. ترابی، رسن، امیری، احمد زاده و عالیشاه دیگر بازیکنان مورد استفاده در خط هافبک پرسپولیس می‌باشند.

اما بی شک ضعف در گلزنی مهم ترین مشکل پرسپولیسِ کالدرون میباشد. 3 گل در 6 بازی، که دو گل آن نیز با اشتباه دروازه بانان حریف به ثمر رسیده است، از پرسپولیس تیمی کم خطر به نمایش گذاشته است. علیپور ضعیف تر از فصول قبل ظاهر شده ولی مهاجم برزیلی جدید پرسپولیسی ها فاجعه بوده. جونیور براندائو در 226 دقیقه ای که در لیگ به میدان رفته، تنها 3 شوت روانه دروازه حریفان کرده و فقط یکی از آن ها داخل چهارچوب بوده و می‌توان او را یکی از کم اثرترین مهره های پرسپولیس تا به این جای فصل لقب داد.

آشفتگی تاکتیکی

کالدرون هنوز نتوانسته‌ به ترکیب دلخواهش در پرسپولیس دست یابد. دو بازی ابتدایی لیگ، تمیش را با ترکیب 3_3_4 روانه میدان کرد. سپس ترکیب 2_4_4 لوزی را امتحان کرد و در آخرین بازی لیگ مقابل شهر خودرو از سیستم 1_3_2_4 استفاده کرد. پرسپولیس با میانگین 2.2 شوت در چارچوب و دقت شوت 19 درصدی بدترین تیم لیگ در این فاکتورها بوده است؛ در حالی که ضعیفترین‌های لیگ هم آمار دقت شوت نزدیک به 25 درصد از خود به جا گذاشته‌اند. آماری که تغییرهای مداوم کالدرون از سیستم سه مهاجمه به دو مهاجمه و تک مهاجمه را قابل درک می‌کند.

سیستم مدرن

کالدرون اصرار زیادی بر بازی‌سازی از خط دفاع و به پیش بردن توپ از خطی به خط دیگر دارد و تمایل به بازی مدرن و تکیه بر پاسکاری دارد. زوج خلیل زاده و کنعانی زادگان زوج محبوب کالدرون به شمار می‌روند؛ مدافعانی که تا حد ممکن به زیر توپ نمیزنند و دقت پاس بالایی دارند. تغییر مداوم مدافعان کناری نیز نشان از اهمیت این پست برای مربی آرژانتینی دارد؛ این تغییرات تا جایی پیش رفت که حتی در  لحظاتی از بازی مقابل تراکتور، سیامک نعمتی و وحید امیری نقش مدافعان کناری را ایفا کردند. درصد زیادی از ضعف در گلزنی نیز مربوط به عدم وجود هافبک خلاق و بازیساز در تیم می‌باشد. امیری، علیشاه، ترابی و احمدزاده بیش از بازی‌سازی میل به نفوذ از جناحین دارند و رسن نیز آماده نشان نداده است. شاید آماده بودن بشار، کلیدی برای باز کردن قفلِ انفعال پرسپولیس در خط حمله باشد. از آخرین گل علیپور در لیگ برای پرسپولیس نزدیک به 5 ماه می‌گذرد و کالدرون باید فکری برای فاز هجومی تیمش کند.

نیمه اول نحس

پرسپولیس تا به این جای فصل 3 گل به ثمر رسانده تا آمارش در مقایسه با همین مقطع از فصل پیش 4 گل کمتر باشد. اما همین 3 گل نیز در نیمه دوم به ثمر رسیده و هنوز بازیکنان پرسپولیس موفق به گشودن دروازه حریفان در نیمه نخست نشده اند. دوران پسا برانکو برای پرسپولیس تا اینجا شیرین نبوده و انتظار هوادران از تیمی که به باخت عادت ندارد و فصلی پیش دو گانه داخلی را به دست آورده، فراتر از این است.

 فوتبالی

 

 

۳    
آی اسپورت
2019-10-18 19:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر