فهرست
قهرمان‌های آرای اینترنتی آسیا!
قهرمان‌های آرای اینترنتی آسیا!

قهرمان‌های آرای اینترنتی آسیا!

آی‌اسپورت- در بخشی از فیلم «دره اژدها» وقتی ژاپنی‌ها برای تمسخر چینی‌ها از آنها می‌خواهند تابلوی «قهرمان پوشالی» را بر سردر باشگاه ورزشی‌شان بزنند، بروس‌لی به خشم می‌آید و انتقامی سخت و خونین می‌گیرد و در آخر هم مُشتی از کاغذهای همان تابلو را در حلق یکی از ژاپنی‌های کتک‌خورده می‌چپاند! 

برای دومین هفته متوالی ایرانی‌ها به قهرمان‌های اینترنتی در آسیا تبدیل شدند. سایت کنفدراسیون آسیا بعد از نظرسنجی اینترنتی در نظرسنجی جدید از کاربران خواسته است تا بهترین بازیکن آسیا در جام‌های جهانی را انتخاب کنند. 

گزینه‌ها

پارک جی‌سونگ / کره‌جنوبی (سه دوره حضور، سه گل زده و کسب عنوان چهارم جام‌جهانی ۲۰۰۲)
سامی الجابر / عربستان (چهار دوره حضور، سه گل زده و یک پاس گل)
تیم کیهیل / استرالیا (چهار دوره حضور، ۵ گل زده و یک پاس گل)
کیسوکه / ژاپن (سه دوره حضور، ۴ گل زده و سه پاس گل)
علیرضا بیرانوند از ایران (یک حضور، یک کلین‌شیت و مهار پنالتی رونالدو) 

برای همه واضح و مبرهن است که گزینه ایرانی، برنده این نظرسنجی می‌شود! مثل همیشه! با اختلاف زیاد. در اینکه بیرانوند نمایش خوبی در جام‌جهانی داشت کسی تردیدی ندارد اما واقعاً باور کنیم که او بهترین بازیکن آسیایی در تاریخ جام‌های جهانی است؟ چه لذتی می‌بریم از خودفریبی؟! نگاهی به عملکرد چهار گزینه دیگر بیندازید! 

تا این لحظه (ساعت ۵ روز پنجشنبه):
علیرضا بیرانوند: ۶۳ درصد
هوندا: ۲۸ درصد
سامی جابر: ۸درصد
پارک جی‌سونگ: یک‌درصد
تیم کیهیل: صفر! 

فقط ما این بازی را جدی گرفته‌ایم! 

نزدیک به ۵۰ سال است تیم ملی فوتبال ایران قهرمان جام ملت‌های آسیا نشده است؛ نیم قرن! نزدیک به ۳۰ سال است که هیچ تیم باشگاهی از ایران قهرمان جام باشگاه‌های آسیا نشده است. یعنی آخرین باری که یک تیم باشگاهی ایرانی قهرمان آسیا شد، اکثریت بازیکنان فعلی که در لیگ توپ می‌زنند حتی به دنیا نیامده بودند اما تقریباً در تمام نظرسنجی‌های اینترنتی همیشه ایرانی‌ها اول می‌شوند! 

یکی از دلایل اجتماعی این اتفاق بسیار تکرارشونده «تقلا برای جبران احساس عقب‌ماندگی» است؛ اینکه گمان می‌کنیم با تعدادی لایک و فشردن دکمه روی کیبورد می‌توانیم حق‌مان را در فوتبال آسیا بگیریم؛ حقی که قادر نیستیم در زمین فوتبال بگیریم! 

موضوع نظرسنجی‌های اینترنتی هم فرقی ندارد. بهترین گل آسیا، محبوب‌ترین بازیکن آسیا، بهترین لژیونر آسیا، خوش‌تیپ‌ترین بازیکن و... هیچ فرقی نمی‌کند همیشه ما برنده‌ایم! چرا؟ چون ما ایرانی هستیم و باید بهترین باشیم. مهم نیست که سون هیونگ مین سوگلی تاتنهام است یا تاکومی مینامینو بازیکن لیورپول است، مهم این است که اگر نظرسنجی اینترنتی بگذارند ما ثابت می‌کنیم لژیونرهای ما که عمدتاً در تیم‌های درجه سوم اروپایی بازی می‌کنند بهترین هستند! 

هفته گذشته جدال میان پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها که هر دو خود را صاحب «مکتب» هم می‌دانند، برای انتخاب اسطوره ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا -نظرسنجی AFC- رسماً با یک تقلب سازماندهی‌شده به ابتذال کشیده شد! تقلب‌هایی که البته خود باشگاه‌ها هم بدشان نیامد! 

اینجا هدف، هر وسیله‌ای را توجیه می‌کند

این موضوع اما به کام گردانندگان فضاهای مجازی AFC خوش آمده؛ یک کل‌کل کودکانه با کشیدن پای ما ایرانی‌ها به وسط معرکه که بشدت تشنه دیده شدن در سطح بین‌المللی هستیم. از سیاست گرفته تا ورزش. از اهدای ماسک به فقیرترین کشور دنیا تا انتخاب محبوب‌ترین بازیکن دنیا! هدف از این نظرسنجی‌ها نه ارتقای کیفیت فوتبال و اهدای جام و مدال و افزایش سهیمه در لیگ قهرمانان و... که صرفاً سرگرمی است و افزایش تعداد بازید سایت و صفحه مجازی! رگ خواب‌مان دست آنها آمده و هر روز سیرکی برپا می‌کنند و ما برنده می‌شویم و مشعوف و مغرور! قهرمانی‌های پوشالی، قهرمانی‌های اینترنتی! 

توضیح این موضوع برای هوادار دوآتشه که انتخاب یک بازیکن سرسوزن اهمیتی ندارد کار بیهوده‌ای است اما نفس عمل مهم است؛ اینکه بخشی از ما که همیشه در زندگی شخصی مدعی هستیم از تقلب، دروغ و جعل بیزاریم، وقتی پای منافع حتی کودکانه‌مان هم وسط باشد، نشان می‌دهیم که اتفاقاً خوش‌مان می‌آید و از هیچ کاری برای بالا بردن پرچم‌مان! کوتاهی نمی‌کنیم. 

می‌گویند نباید مقایسه کرد اما اتفاقاً مقایسه خوبی است. کسی که حاضر است در یک نظرسنجی بیهوده تقلب کند، اگر در موقعیتی قرار بگیرد که منافع مادی قابل توجهی در آن باشد، اخلاق‌مدار می‌شود و چشم‌پوشی می‌کند؟ پیروزی در نظرسنجی‌های اینترنتی، رویافروشی به آدم‌های آرزومندی است که به‌جای توسعه خود و تلاش و تمرین و عرق ریختن، همه‌چیز را حاضر و آماده می‌خواهند. نهایتاً با فشار یک دکمه!

ایران ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2020-04-03 17:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
رضا کیان
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹، ۱۸:۵۵
مثل قهرمان های پوشالی نظرسنجی های برنامه نود عادل خان چقدر با اون اول شدنای پرسپولیس تو اون نظرسنجیا خودشو و هوادارا رو راضی کرد خدابیامرز ..
۱
جون هوتن راست میگم
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹، ۰۷:۳۱
کیسه ها خودشنووووو جر دادن تهش باختن:))
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر