فهرست
جامپائولو فرشته نجات میلان است؟
جامپائولو فرشته نجات میلان است؟

جامپائولو فرشته نجات میلان است؟

آی اسپورت - دیدن اینکه قهرمان هفت دوره لیگ قهرمانان اروپا، در شش فصل گذشته سری آ کاملا در خواب عمیق فرو رفته، یک تراژدی حزن انگیز برای سری‌ آ به حساب می‌آید. بسیاری از رسانه‌های ایتالیایی، این دوره میلان را، دوره «معمولی بودن» خطاب کرده‌اند اما بسیاری اعتقاد دارند این دوران دیگر تمام شده است. یکی از افرادی که شدیدا به مارکو جامپائولو و فلسفه فوتبالیِ وی باور دارد، آریگو ساکی است. او باور دارد جامپائولو فردی است که میلان را به مسیر سعادت بازخواهد گرداند.

یک شکست 1-0 مقابل بنفیکا و تساوی مقابل چزنا از سری سی در بازی‌های پیش‌فصل، بسیاری از هواداران میلان را نگران کرده است. البته نمی شود بر عملکرد و بازی خوب میلان مقابل منچستریونایتد چشم پوشید. دیداری که دو شیاطین فوتبال اروپا به مصاف هم رفتند و مردان بریتانیایی در پنالتی‌ها پیروز میدان شدند. در آن دیدار یک نکته مهم مشاهده کردیم؛ میلان مانند یوونتوس و ناپولی، قدرت خطرناکی در خط حمله پیدا کرده است.

اگر بخواهیم واقع‌بینانه به قضیه نگاه کنیم، میلان مدعی فتح اسکودتو در این فصل نیست. آنها احتمالا ناپولی و یوونتوس را به چالش نخواهند کشید اما با کناره‌گیری از لیگ اروپا به منظور رعایت فیرپلی مالی، اکنون مارکو جامپائولو فرصت زیادی دارد تا تمام حواسش را به سری آ و جام حذفی دهد. امید واقعی روسونری، دستیابی به سهمیه لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود. میلان با وجود نیم‌نگاهی به حضور در جمع چهار تیم برتر سری آ، پروژه قابل قبول و قابل توجهی دارد.

داشتن هسته‌ای از بازیکنان جوان ایتالیایی و اتکا به آنها، در کنار حضور سرمربی‌ای با تفکرات هجومی و  بهره بردن از یکی از خطرناک‌ترین مهاجمان جهان، میلان را این بار به موفقیت هدایت خواهد کرد. از زمانی که جنارو گتوزو در سال 2017 هدایت میلان را برعهده گرفت، این باشگاه از آن چهره «معمولی بودن» کمی فاصله گرفته و به سمتی رفت که بتواند دوباره به رتبه‌های بالای جدول فکر کند. مردان گتوزو در لیگ پنجم شدند و به هدف خود یعنی حضور در جمع چهار تیم برتر نرسیدند. این ناکامی علل بسیاری داشت که قرار نیست به آن بپردازیم اما باشگاه اهل لومباردی، این بار متوجه شده به چه کسی نیاز دارد.

آنها مردی را آورده‌اند که نه تنها یک تاکتیسین بزرگ محسوب می‌شود، بلکه تیم‌هایش همیشه جذاب و زیبا بازی می‌کنند. سمپدوریای او، کاملا جذابیت را معنا می‌کرد. با این حال، هواداران میلان به دو دسته تقسیم شده‌اند. آنها به این واقعیت اشاره می‌کنند که اینتر با آنتونیو کونته، ناپولی با آنچلوتی و یوونتوسِ قهرمان با مائوریتزیو ساری و خریدهای جذابش، بیش از پیش قوی‌تر شده‌اند. در واقع همیشه میلان مربیان بزرگی داشته است، البته اگر سالیان اخیر را که برلوسکونی به بازیکنان سابق اعتماد می‌کرد، فراموش کنیم! مارکو جامپائولو شاید پرافتخارترین مربی نباشد اما آگاهی تاکتیکی او و سبک جذابی از فوتبال که به اجرا می‌گذارد، به این باشگاه پرافتخار، یک هویت خواهد داد.

سیستم 2-1-3-4 جامپائولو 52 ساله، نسبت به 3-3-4 جنارو گتوزو، در میلان کاربرد بیشتری خواهد داشت. سیستم مارکو جامپائولو بر اساس زیبایی شناختی است؛ سیستمی که بر پایه پاس‌های تک‌ضرب و بازی‌سازی از عقب زمین استوار است. در برخی از بازی‌های پیش فصل دیدیم که روسونری به شدت از جلوی زمین پرس می‌کند و این سبک، کاملا به نفع بازیکنانی چون کریستوف پیونتک، لوکاس پاکتا و تئو هرناندز خواهد بود. این مدلِ بازی، حتی برای سوسو هم مفید واقع خواهد شد. این مربی ایتالیا قبلا با احیا کردن ماسیمو ماکارونه و فابیو کوالیارلا، آقای گل فصل قبل سری آ، نشان داده مهارت خاصی در این زمینه دارد.

طبق اخباری که از میلانلو به بیرون درز کرده، جامپائولو به شدت به سوسو علاقه‌مند است. این ستاره اسپانیایی در پست شماره 10، می‌تواند به بازیکنی که آل پاچینو فوتبال ایتالیا می‌خواهد، تبدیل شود. با این حال سوسو نیاز دارد ثبات را در کارش بیشتر کند و اگر موفق به انجام چنین کاری شود، میلان سلاح بزرگی در مقابل رقبا خواهد داشت. میلان تا به اینجای کار، در نقل و انتقالات شاید بازیکنان بزرگی جذب نکرده اما برخی خریدهای بی سر و صدای آنها، واقعا تحسین برانگیز بودند. اضافه شدن اسماعیل بن ناصر، تئو هرناندز، رافائل لیائو، راده کرونیچ و لئو دوآرته که همگی جوانانی خوش‌آتیه هستند و قرار است در سبک هجومی جامپائولو بازی کنند، بسیار هیجان‌انگیز است. آن‌ها می توانند در یک سیستم کاملا سالم و هجومی، به ستاره تبدیل شوند و پیونتک را در راه گلزنی، یاری کنند.

مثل مائوریتزیو ساری در یوونتوس، فلسفه جامپائولو در میلان کمی زمان خواهد برد تا به بیشینه تاثیرش برسد. تفاوت دو تیم، عدم حضور روسونری در تورنمنت اروپایی است که می‌تواند باعث هماهنگی بیشتر بازیکنان در طول هفته شود. بدون هیچ شکی می‌توان باور داشت جامپائولو از این روزها به بهترین نحو استفاده خواهد کرد. میلان تاکنون بر اساس نتایجش در پیش‌فصل به شدت مورد قضاوت قرار گرفته است. آنها قرار است در هفته ابتدایی برابر اودینزه به میدان بروند و شاید مارکو، تمام بازیکنان جدیدش را در اختیار نداشته باشد اما هواداران می‌توانند اطمینان داشته باشند یک مربی معتبر و با دانش در اختیار دارند که مانند اسطوره‌های سابق، قرار نیست امید واهی به آنها دهد.

 طرفداری

۲    
آی اسپورت
2019-08-23 20:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر