فهرست
گزارش ویژه؛ تاریخ سازی به سبک برانکو
گزارش ویژه؛ تاریخ سازی به سبک برانکو

گزارش ویژه؛ تاریخ سازی به سبک برانکو

آی اسپورت - وقتی در روز ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ خبر و عکس توافق محمد حسین نژاد فلاح قائم مقام وقت پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ در استانبول، در رسانه‌ه‌ای ایران منتشر شد هیچ کس فکر چنین روزهایی را نمی‌کرد. پرسپولیس پنج شنبه شب برای سومین بار متوالی قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد و تبدیل به پرافتخارترین تیم تاریخ این رقابت‌ها شد. تا قبل از آمدن برانکو این سپاهان بود که با قهرمانی‌های متعدد تبدیل به تیمی دست نیافتنی در تاریخ لیگ برتر شده بود. اما برانکو در ۴ سال سپاهان و البته استقلال را به زیر کشید و خودش هم تبدیل به اولین مربی شد که 3 بار پیاپی قهرمان لیگ برتر می‌شود. مرور وضعیت پرسپولیس قبل از آمدن برانکو می‌تواند بزرگی کار این مربی کروات را نشان بدهد. پرسپولیس بعد از قهرمانی در اولین دوره لیگ باید تا دوره هفتم این مسابقات صبر می‌کرد تا دوباره جشن قهرمانی بگیرد. در این دوره افشین قطبی توانست پرسپولیس را قهرمان کند اما بعد از آن بود که پرسپولیس به محاق فرو رفت. از دوره هشتم تا دوره چهاردهم لیگ تنها عنوانی که نصیب پرسپولیس شد نایب قهرمانی دوره سیزدهم بود.پرسپولیس به وضوح سقوط کرده بود و از بزرگی‌اش تنها یک نام باقی مانده بود. در لیگ چهاردهم و بعد از ماجراهای عجیب و غریب علی دایی و حمید درخشان، نژادفلاح تحت فشار هواداران پرسپولیس به فکر یک تغییر بزرگ در تیم افتاد و با برانکو ایوانکوویچ ارتباط گرفت. نژاد فلاح چندی پیش در مصاحبه‌ای درباره چگونگی رسیدن به گزینه برانکو گفته بود: «برانکو مربی شناخته شده‌ای در فوتبال ایران و اروپا بود و من هم زمانی که این مربی در تیم ملی مشغول بود کاملا او را رصد کردم و علاقه زیادی به شخصیت برانکو داشتم. در این زمینه با هر فردی هم که مشورت کردیم موافق حضور این مربی در پرسپولیس بود ولی اعلام می‌کردند که بعید است که برانکو راضی شود به فوتبال ایران بیاید. ما هم بعد از مذاکراتی که با برانکو داشتیم موفق شدیم او را متقاعد کنیم که برای همکاری با باشگاه پرسپولیس به ایران بیاید.» ده روز بعد از امضای قرارداد، برانکو برای اولین بار روی نیمکت پرسپولیس نشست. در روز ۲۷ فروردین و بازی سخت مقابل سپاهان. او کارش را با شکست شروع کرد. اتفاقی که غیرمنتظره هم نبود. در بازی پایانی فصل اما برانکو موفق شد دربی را ببرد و نوید یک شروع تازه را بدهد. ۴ سال بعد از آن روز، پرسپولیس آن قدر به موفقیت رسید که باورکردنش برای همه سخت است. ۳ قهرمانی متوالی در لیگ برتر، یک نایب قهرمانی لیگ برتر، دو قهرمانی سوپر جام، یک نایب قهرمانی و یک حضور در ۴ تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا افتخاراتی است که پرسپولیس ظرف این مدت با برانکو به آن‌ها رسید. همین حالا هم به نیمه نهایی جام حذفی رسیده و امیدوار است طلسم ناکامی در این تورنمنت را هم بشکند. بدون هیچ تردیدی برانکو را باید معمار پرسپولیس نوین دانست. مردی که پرسپولیس را از فرش به عرش برد و حالا به چنان اعتباری نزد هواداران پرسپولیس دست پیدا کرده است که در تمام مواردی که بین هواداران و ارکان باشگاه تبدیل به جدل می‌شود یک جمله به مجادلات خاتمه می‌دهد: «هرچی برانکو بگه» برانکو همین حالا هم در تاریخ باشگاه پرسپولیس تبدیل به یک افسانه شده است. با او همه غیر ممکن‌ها برای پرسپولیس ممکن شده است.

لیگ پانزدهم؛ نایب قهرمانی غرورانگیز

پرسپولیس برانکو در این فصل شروع کابوس‌واری داشت. در پایان هفته چهارم پرسپولیس با سه شکست و یک پیروزی در رده شانزدهم جدول قرار گرفت. اتفاقی که در تاریخ باشگاه بی‌سابقه بود. مدیران باشگاه به شدت تحت فشار بودند که برانکو را برکنار کنند. اما هواداران پرسپولیس از مرد کروات حمایت می‌کردند. سطح بازی پرسپولیس آشکارا پیشرفت کرده بود. اما بدشانسی و اشتباهات عجیب و غریب داوری به ضرر پرسپولیس باعث سقوط این تیم به قعر جدول شد. پرسپولیس به مرور بهتر و بهتر شد و در جدول بالا آمد. در دربی رفت این دوره در حالی که تیم برتر زمین بود اما با گل دقیقه 96 بنگتسون به زحمت مساوی گرفت. نیم فصل که به پایان رسید پرسپولیس در رده چهارم ایستاده بود و ۷ امتیاز با صدر جدول فاصله داشت. در نیم فصل دوم استقلال خوزستان را شکست داد و با ثبت برد ۴-۲ مقابل استقلال، بهترین برد در دربی‌های سال‌های اخیر را به دست آورد. پرسپولیس گهگاه در بعضی بازی‌ها که تعدادشان کم هم نبود با اشتباهات فراوان سوشا مکانی و یکی دو مدافع تیم امتیازهای حیاتی را از دست داد. در هفته بیست و ششم برای اولین بار در طول فصل از استقلال خوزستان پیشی گرفت و صدرنشین شد تا هواداران پرسپولیس به قهرمانی تیم‌شان امیدوار شوند. یک شکست غیر منتظره در هفته بیست و نهم مقابل نفتِ علیرضا منصوریان  که روی اشتباهات مکانی و بابک حاتمی رقم خورد ابتکار عمل قهرمانی را از دست برانکو خارج کرد. امتیازات در صدر مساوی بود و تفاضل گل پرسپولیس کم. در هفته آخر هر دو تیم بردند اما پرسپولیس به اندازه کافی گل نزد و این به معنی نایب قهرمانی بود. پرسپولیس ۲ تفاضل گل کم آورد و قهرمانی را به اسقلال خوزستان واگذار کرد. اما تشویق حیرت انگیز پرسپولیسی‌ها توسط هواداران‌شان پس از نایب قهرمانی نشان می‌داد آن‌ها از پرسپولیس و مربی‌اش راضی هستند. این پایان دراماتیک شروع افسانه برانکو در پرسپولیس بود.

لیگ شانزدهم و هفدهم؛ قهرمانی مقتدرانه

ضعف در دروازه و خط دفاعی باعث شد برانکو همه توانش را روی تقویت این پست‌ها بگذارد. علیرضا بیرانوند و سید جلال حسینی پرسپولیس شدند تا برانکو جلوی فاجعه فصل قبل را بگیرد. این تغییرات نتیجه داد و پرسپولیس در فاصله ۳ هفته مانده به پایان لیگ با پیروزی دور از خانه مقابل ماشین‌سازی قهرمان زودهنگام لیگ شانزدهم شد. در پایان فصل در مقابل ستون گل‌های خورده پرسپولیس عدد ۱۴ ثبت شد. ۳ گل از این ۱۴ گل هم در بازی تشریفاتی هفته ماقبل آخر مقابل ذوب آهن وارد دروازه پرسپولیس شد. قبل از این بازی پرسپولیسی‌ها به خاطر مشکلات مالی اعتصاب کرده بود و یکی دو روز تمرینات برگزار نشدو نتیجه این اعتصاب تساوی ۳-۳مقابل ذوب آهن بود. چیزی تعداد گل‌های خورده پرسپولیس را به عدد ۱۴ رساند. در این فصل پرسپولیس همه رکوردهای جدول لیگ برتر را به نام خودش ثبت کرد تا قهرمان بلامنازع مسابقات باشد و کسی نتواند تشکیکی در این قهرمانی ایجاد کند. در لیگ هفدهم هم برانکو توانست با همین اقتدار تیمش را به قهرمانی برساند. هر چند در جدول رده بندی نیم فصل دوم قافیه را به استقلال باخت و شاید اگر استقلال در نیم فصل اول نتایج بهتری می‌گرفت برانکو حسابی به دردسر می‌افتاد. پرسپولیس در این فصل هم رکوردهای کم نظیری ثبت کرد. بیشترین برد و کمترین باخت، کمترین گل خورده در تاریخ لیگ برتر، بیشترین فاصله با تیم دوم جدول، زودهنگام‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر، بیشترین تعداد هفته صدرنشینی در تاریخ لیگ برتر، بیشترین امتیاز و بهترین قهرمانی در طول نیم‌فصل تاریخ لیگ برتر و ... بخشی از رکوردهایی هستند که برانکو موفق شده در پرسپولیس ثبت کند. او باثبات‌ترین مربی پرسپولیس در همه ادوار لیگ برتر است و در دوره‌هایی که با پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته هیچ بازی خانگی را نباخته است. ثبت این آمار و ارقام در این مدت کوتاه، کار سختی است که برانکو با سخت‌کوشی موفق به انجامش شده است.

 لیگ هجدهم؛ سخت‌ترین و شیرین‌ترین قهرمانی

قهرمانی پرسپولیس در لیگ هجدهم از نظر هواداران این تیم احتمالا شیرینی و جذابیت دو قهرمانی قبلی را نداشت. چرا که بر خلاف دو دوره قبل، پرسپولیس در هفته‌های آخر افت کرد و حتی در مقطعی کوتاه استرس از دست رفتن قهرمانی هم حس شد. ضمن اینکه در همین روزها پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا هم حذف شد تا کام هواداران این تیم تلخ شود. اما برانکو ایوانکوویچ یک روز بعد از قهرمانی در لیگ هجدهم گفت: «سومین قهرمانی سخت‌ترین قهرمانی است. خیلی کم تیمی در دنیا وجود دارد که سه سال متوالی قهرمان شود، به خصوص در شرایط سختی که ما داشتیم.» چنین تفاوت دیدگاهی بین برانکو و هواداران پرسپولیس قابل درک است. هوادار دوست دارد تیمش با قدرت و صلابت بیشتری قهرمان شود. اما مربی در بطن ماجراست. برانکو روزهایی را به یاد می‌آورد که به دلیل محرومیت از جذب بازیکن و مصدومیت چند مهره کلیدی، به سختی تیمش را ارنج می‌کرد. او با همین وضعیت دشوار تیمش را به فینال آسیا رساند و اولین نایب قهرمانی آسیایی پرسپولیس را به نام خودش ثبت کرد. پرسپولیس قطعا در فصل جاری مشکلاتی هم داشته که هوادارانش از آن‌ها بی‌خبرند. خود برانکو تا همین چند روز پیش بخش عمده‌ای از مطالباتش را دریافت نکرده بود و شائبه‌هایی درباره جدایی‌اش از پرسپولیس به وجود آمده بود. در مقاطع مختلف فصل، 3 رقیب قدرتمند به نام‌های سپاهان اصفهان، استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز پرسپولیس را تحت فشار قرار دادند. در این فصل، اتحاد هواداران و رسانه‌های مرتبط با تیم‌های رقیب با هم گاهی جو منفی وحشتناکی علیه پرسپولیس به وجود آورد. به همه این مشکلات، درگیری‌های کلامی گاه و بیگاهش با سرمربی سابق تیم ملی یعنی کارلوس کی‌روش را هم اضافه کنید. در تمام سال اخیر شایعه انتخاب برانکو به عنوان سرمربی تیم ملی بعد از کی‌روش، می‌توانست تمرکز این مربی را به هم بریزد. مرور وقایع این فصل نشان می‌دهد که برانکو حق دارد اگر قهرمانی لیگ هجدهم را سخت‌‌ترین قهرمانی‌اش می‌داند.

 

سازندگی

۲۱    
آی اسپورت
2019-05-19 12:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر