فهرست
برنده‌ها و بازنده‌های شب سوم
برنده‌ها و بازنده‌های شب سوم

برنده‌ها و بازنده‌های شب سوم

آی اسپورت - بازی‌های پنجم و ششم دور رفت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا نیز سه‌شنبه شب به اتمام رسید؛ در شبی که عشق میان «سرژ گنابری» و لندن تداوم یافت و مهاجم پیشین باشگاه آرسنال با 2 بار گشودنِ دروازه چلسی نشان داد که لندن همچنان قرمز است. او با ثبت این دبل به بایرن مونیخ کمک کرد تا در استمفوردبریج با سه گل برابر آبی‌های استمفوردبریج به پیروزی برسد و در دیدار برگشت در «آلیانتس آرنا» کار آسانی داشته باشد. ضمن اینکه دیدار سه‌شنبه شب، صحنه هنرنمایی «روبرت لواندوفسکی» نیز بود و مهاجم آماده لهستانی در کنار گلزنی، موفق شد به گنابری هم پاس گل بدهد.

با این وجود بر خلاف لوا و سرژ که شب پرفروغی داشتند، «اولیویه ژیرو» مهاجم آبی‌پوشان لندنی شبِ کم فروغ سپری کرد و حتی نتوانست یک بار دروازه «مانوئل نویر» مورد تهدید قرار دهد. در شب آرام ژیرو، هم‌وطنش «آنتوان گریزمان» موفق شد به بارسلونا کمک کند تا پاسخِ گلِ نیمه نخست «دریس مرتنس» را بدهد و بلوگرانا در ایتالیا برابر ناپولی به تساوی ارزشمندِ یک بر یک دست یابد. بدون شک اهمیت این گل برای آبی‌اناری‌ها در دیدار برگشت مشخص خواهد شد، دیداری که البته آنها «سرخیو بوسکتس» و «آرتورو ویدال» را به دلیل محرومیت در اختیار نخواهند داشت.

به همین بهانه بد نیست نگاهی به برندگان و بازندگانِ سه‌شنبه شب بیاندازیم و با هم آنها را مورد بررسی قرار دهیم:

برنده: سرژ گنابری

«سرژ گنابری» باز هم در لندن پایش به گلزنی باز شد. او سه‌شنبه، پنجمین و ششمین گل خود در این فصل لیگ قهرمانان اروپا را در این شهر به ثمر رساند، آنهم در شرایطی که در نخستین سفر خود به این شهر در فصل جاری، موفق شده بود برابر تاتنهام چهار بار گلزنی کند.

گنابری در استمفوردبریج نیمه نخست آرامی را سپری کرد اما مهاجم 24 ساله در نیمه دوم احیا شد و تنها شش دقیقه پس از شروع نیمه دوم روی همکاری با لواندوفسکی دروازه کابایرو را گشود. سرژ پس از اینکه توپ را به لوا رساند، به سمت دروازه یورش برد و پس از اشتباه «سزار آزپلیکوئتا» در دفع ارسال زمینیِ مهاجم لهستانی، توانست گل نخست این جدال حساس را به ثمر برساند.

گل دوم گنابری باز هم روی پاس لواندوفسکی به ثمر رسید؛ مهاجم لهستانی پاسی در عمق برای سرژ پشت «ریس جیمز» فرستاد و مهاجم آلمانی با یک ضربه دقیق با پای چپ روی زمین، تور دروازه تیم چلسی را برای دومین بار به لرزه درآورد.

این دو گل نشانه پیشرفت او از زمان ترک آرسنال در سال 2016 و بازگشت به فوتبال آلمان بود. حرکات گنابری، سرعت، قدرت و شم گلزنی‌اش در دوران جدایی «فرانک ریبری» و «آرین روبن» به باواریایی‌ها یاری رساند تا در سطح نخست باقی بماند.

بازنده: اولیویه ژیرو

سه‌شنبه شب اما همانطور که گفتیم شب خوبی برای دیگر بازیکن پیشین آرسنال نبود. حقیقت این‌ست که گنابری در تیمش بازیکنانی را کنار خود می‌دید که می‌توانستند او را به خوبی تغذیه کنند اما ژیرو از سوی هم‌تیمی‌هایش حمایت نشد. هر تیمی که بازی را با یک مهاجم هدف آغاز کند، به دنبال رساندن پیامی مشخص از سبک و استراتژی خود در بازی است؛ اینکه دل به ضد حملات دوخته و برنامه‌ای برای در اختیار گرفتن جریان بازی ندارد. در چنین شرایطی مهاجم هدف باید به صورت تمام و کمال از سوی سایر بازیکنان حمایت شود اما در چلسی چنین اتفاقی رخ نداد و ژیرو به طور کل تنها ماند.

اولیویه مهاجمی است که نیاز دارد به شدت تغذیه شود و در غیر این صورت توانایی‌هایش فروکش خواهد کرد. سرعت پایین او در جدال سه‌شنبه شب نیز به همین دلیل بود و ژیرو به ندرت توانست به تنهایی برای خط دفاعی حریف خطرساز ظاهر شود.

بایرنی‌ها نیز به سرعت متوجه تنهایی و عدم کارایی ژیرو شدند و در نهایت «فرانک لمپارد» با ناچار پس از گذشت یک ساعت از زمان مسابقه، تصمیم به تغییر ژیرو با «تامی آبراهام» گرفت.

برنده: آنتوان گریزمان

تمام طول فصل این احساس وجود داشت که خرید «آنتوان گریزمان» خریدی ناموفق بوده؛ او با 120 میلیون یورو پا به نیوکمپ گذاشت و همین مبلغ نیز انتظارات را از او به شدت بالا برد، انتظاراتی که بار سنگینی روی دوش ستاره فرانسوی گذاشت. با تمام این اوصاف نگاهی به آمار او در این فصل نشان می‌دهد که ستاره فرانسوی در طول این فصل یک مهره کلیدی بوده و سه‌شنبه شب نیز موفق شد چهاردهمین گل خود در تمام رقابت‌ها را با پیراهن بارسلونا به ثمر برساند.

او روی پاس خوب «نلسون سمدو» با یک ضربه دقیق با پای راست دروازه «دیوید اوسپینا» را گشود تا بارسا برابر میزبان خود شکست نخورد. نحوه رسیدن او به توپ و زدن ضربه‌اش، یادآور دوران اوج گریزمان در اتلتیکومادرید بود و اگر این شرایط را در طول فصل داشته باشد، قطعا می‌تواند به آبی‌اناری‌ها در رسیدن به عنوان قهرمانی یاری رساند. او می‌تواند فشار را از روی «لیونل مسی» بردارد و با همکاری با مهاجم آرژانتینی بارسا را به سمت موفقیت هدایت کند.

آنتوان در سه دیدار اخیر، دو بار تور دروازه حریفان را به لرزه درآورده و ثابت کرده به روزهای خوب خود بازگشته است.

بازنده: خط هافبک بارسلونا

بهره‌مندی از گریزمان و مسی در فرم خوب‌شان خبر خوبی برای «کیکه ستین» در خط حمله برای دیدار برگشت خواهد بود اما نگرانی او قطعاً به خط هافبک بارسا برمی‌گردد؛ جایی که دو هافبک بارسا یعنی «سرخیو بوسکتس» و «آرتورو ویدال» به علت محرومیت نمی‌توانند تیم‌شان را در نیوکمپ همراهی کنند. بوسکتس با خطای شدیدی که روی مرتنس داشت، با کارت زرد داور جریمه شد و دیدار برگشت را از دست داد. در ادامه ویدال با علم به محرومیت بوسکتس، شرایط را سخت‌تر کرد و در دقایق پایانی در مدتی کوتاه دو کارت زرد بی مورد دریافت کرد و کارت قرمز را مقابل چشمانش دید.

در غیاب ویدال، بارسا به هافبکی جنگنده نیاز دارد تا در دیدار برگشت بتواند «فابیان روئیز» را مهار کند و ستین قطعا برای انتخاب خط هافبک خود به مشکل خواهد خورد. در واقع پستی که روزگاری عامل موفقیت‌های بارسا بود، حالا به دغدغه هواداران این تیم با کمبود بازیکن مواجه شده است.

 

سازندگی

     
آی اسپورت
2020-02-28 15:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر