فهرست
دیسلایک: ورزشگاه ایدئولوژیک مشهد
دیسلایک: ورزشگاه ایدئولوژیک مشهد

دیسلایک: ورزشگاه ایدئولوژیک مشهد

آی‌اسپورت- بعد از مدت‌ها ابهام و انتظار، سرانجام مراسم معارفه ورزشگاه جديد مشهد برگزار شد. در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري سال 96، برخي از رسانه‌ها به شكل زنجيروار تلاش زيادي براي مانوردادن روي اين ورزشگاه به خرج دادند اما بين برگزاري انتخابات و انجام اولين مسابقه فوتبال در ورزشگاه مدرن امام رضا، چند ماه فاصله وجود داشت. پديده و سياه‌جامگان، علاقه زيادي داشتند تا فصل را در اين استاديوم شروع كنند اما آستان قدس بدون هيچ توضيح قانع‌كننده‌اي اجازه برگزاري بازي‌هاي ليگ برتر در اين ورزشگاه در هفته‌هاي ابتدايي ليگ را صادر نكرد تا اين تصور به وجود بيايد كه استاديوم امام رضا، يك فضاي تزئيني در حوزه ورزش خواهد بود. در بصره عراق براي افتتاح ورزشگاه جديد، از تركيبي از ستاره‌هاي خاطره‌انگيز دنياي فوتبال دعوت به عمل آمد اما در ايران، از تيم منتخب كربلاي معلي دعوت كردند تا بازي افتتاحيه را روبروي منتخب مشهد برگزار كند. اين انگيزه‌هاي ايدئولوژيك، از همان ابتدا به خاطر گل‌درشت بودن‌شان توی ذوق می‌زدند. ماجرا زماني نااميدكننده‌تر شد كه از تمامی اعضای شورای شهر مشهد به جز دو عضو زن براي تماشای ديدار افتتاحيه دعوت به عمل آوردند. تبعيضی كه موجب شد چند نفر از اعضای شورای شهر بلافاصله از تماشاي بازی صرف‌نظر كنند. اين آش زمانی شورتر شد كه محسن تركی كه مسئوليت قضاوت بازی را بر عهده داشت، جو مثبت و بدون توهين ورزشگاه را مربوط به نام مقدس استاديوم دانست و از خودش سوال نكرد كه اساسا مگر ممكن است هوادارها در یک ديدار خيريه هم اقدام به دشنام‌دادن كنند؟ اين جمله محسن تركی مي‌تواند شرايطی را به وجود بياورد كه كوچک‌ترين توهين و دشنامی در اين ورزشگاه، با اتهامات سياسی و امنيتی روبرو شود. ورزشگاه امام رضا با همه ويژگي‌های خاص‌اش، فقط يك ورزشگاه است و تا زمانی كه اين باور پذيرفته نشود، مسائل مربوط به اين استاديوم هم حل نخواهد شد. نتيجه تلاش براي تزريق ايدئولوژی به يك سازه بشری، خالی ماندن بخش زيادي از سكوها در مراسمي بود كه مشهدی‌ها مدت مدیدی در انتظارش مانده بودند.

۹۷ ۱۴  
آی اسپورت
2017-09-17 15:48:00
نظر دهید

۱۴ نظر
u
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۵۷
توی قرن عقلانیت و ما در باتلاق جاهلیت
ساجد
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۰۲
بابا ی ورزشگاه افتتاح شد تموم شد...
نمیتونید سیاسی نگاه نکنید...
چیکار دارید کی ورزشگاه ساخته برید توش خوش باشید...
اصلا فکر کنید ورزشگاه رو دولت ساخته ...
انصافم خوب چیزیه...
shl
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۱۱
ورزشگاه با پول مردم ساخته شده اینا یه جور جلوه میدن انگار استان قدس لطف كرده این ورزشگاه رو ساخته منت میزاره پول مردم است تمام
امید از تفت
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۱۴
مهم اینه که ساخته شده و ازش استفاده میشه و واقعاً ساخت چنین استادیومی در کشور خیلی خوشحال کننده است. ولی دو ایراد اساسی داشت. یکی نور ورزشگاه و یکی تصویربرداری تلوزیونی. انگار با موبایل فیلمبرداری می کردند. توی گزارش تصویری دوربین های صداوسیمای مشهد مشخصه. از اون دوربین هایی که تو سطح شهر گزارش تهیه می کنند که خیلی خنده داره. حداقل دوربین اصلی باید از دوربین های تانکی بزرگ استفاده بشه تا وقتی زوم میشه تصویر باکیفیت ارائه بده. نور ورزشگاه هم خیلی کم بود و سکوی هواداران و پشت دروازه ها کلاً تاریک بود. نور ورزشگاه قطعاً برای بازیهای بین المللی تأیید نمیشه. باید پروژکتورهای قوی تر و بیشتری نصب کنند. در سال قراره حداکثر 30 بازی در اون برگزار بشه که حداکثر 10 تاش زیر نوره.
۳ ۱
حمید
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۱۹
نورش عالی بود. من اونجا بودم. به خاطر فیلمبرداری بد کم نور دیده می شد و گرنه به صورت بسیار جالبی نسبت به نور روز هم بهتر بود چون خورسید چشمتو اذیت نمی کرد.
۲
امید
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۵۵
مرقد امام رضا هم یک سازه دست بشر است که متأسفانه همان طرز فکر ایدئولوژیک مذهبی به آن تزریق شده است
م.
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۵۵
یه کج فهمی بزرگی وجود داره که حتی عادل فردوسی پورم یکبار در برنامش نشون داد دقیق نیست روی مسایلی اینچینی و اون هم اینه که موقوفات حضرت امام رضا (ع) بیت المال یا "پول مردم" نیست.

افراد بنا بر عقاید شیعی اموالشون رو به محضرامام رضا وقف و هدیه می کنن و اختیار خرج و مصرف اموال هم همون دینی که این افراد اموالشون رو صرفش کردن مشخص کرده. در اینجا وازه "مردم" به معنای افراد جامعه بی معنیه، که بخوان حسابرسی کنن از نحوه خرج اموال چون کسانی که پول رو به استان قدس رضوی می بخشن با اطلاع و اختیار اجازه مصرفش رو به اداره کنندگان میدند و موقوفات هم روشهای شرعی داره استفادش که ارتباطی به بیت المال نداره چون متعلق به کسی بوده و اون فرد خودش مالش رو وقف کرده و مال مردم نبوده که بهش بگن بیت المال!!

پس اینو از مغز محترم خارج کنید که با پول مردم ساختن! خیر. با موقوفات حضرت امام رضا (ع) ساختند وکسی هم که مالش رو می بخشه به جایی دیگه ادعایی برش نخواهد داشت. بحث باقیات و صالحاته و اینکه کجا و چطور مال وقفی مصرف بشه بعدها، در نتیجه اخروی و ثواب بدست اومده تاثیری نداره.

حالا در ادامه؛ ورزشگاه چون با موقوفات امام رضا (ع) ساخته شده دارای جنبه مذهبی هست. به عنوان توضیح، شما یه چاه اب در روستایی بدون اب میزنید با پول خودتون به عنوان خیریه، و بعدش مینویسید روی چاه که هر کی از ابش مصرف میکنه روزی یه "صلوات بفرسته" حالا یکی بگه به کسی چه من صلوات بدم یا ندم ... ورزشگاه فوتبال فعلی هم از جنبه مذهبیش یه خواسته های دینی داره. اجباری هم بر هیچ تیمی نیست که فوتبالش رو اونجا برگزار کنه ولی اگه کرد براورده ساختن یه خواست شرعی میشه حقی که بر گردن حضاره که در این مورد "عدم زیر پا گذاشتن مسایل دینی و فرهنگی" عنوان شده... صلوات نمیخواد بده کسی، فقط فحاشی نکنند!

اهورا مزدا
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
تو بگو وقف کردن یک عده چرا اینا پول رو درست خرج نمیکنند بعد از اون پول بیت المال ما پول نفت و مالیات ما ملت ایران درسوریه و کوفت و زهرمار چرا خرج میشه.
۳
مهدی
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۲۲
صحبتای امثال تو میشه کلاه شرعی بر سر این مردم بدبخت!یعنی موقوفات رو میشه خورد و یه لیوان آب هم روش دیگه؟درست میگی.چون اگه خونه واعظ طبسی رو از اول ورودش به مشهد مقایسه کنیم با روزی که از دنیا رفت میفهمیم چی به چیه!همینطور هزینه انتخاباتی دوست تتلوجون،یعنی جناب رییسی هم میتونه از همین پولا باشه و کسی حق نداره زر مفت بزنه!
اسحاق
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۰۶
اره الان تهران نماینده های زن دارن ازادی وی ای پی بازی تیم ملی رو می بینن
اخه پیست اسپرت جز لجن پراکنی سیاسی چی داری
خیلی ناراحتی پیگیر تهران باش برای دوره بعد انتخابات یه چیزی دستتون باشه
۶
صاحب ورزشگاه مردم نیستند
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
بله، ورزشگاه های حکومتی و دولتی متعلق به مردمه و صاحبانش باید به مردم پاسخگو باشند، ورزشگاه امام رضا با بودجه آستان قدس که بودجه اون توسط زوار و املاک وقفی تامین میشه هیچ ارتباطی به کسی نداره که چطور استفاده میشه. آب رو بریزید همونجا که میسوزه. و لعن الله قوم الظالمین
۵ ۱
حاجیتون
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۰۷
وقتی میگیم ایالت خود مختار رضوی عقاید شمارو میبینیم که میگیم.
بعدشم دلیل اصلی اقایون برای عدم حضور بانوان در ورزشگاه به این علته که فحاشی میشه.
در بازی خیریه هم فحاشی میشه؟
اینکار این هدفو میرسوند که کلا اقایان پدر زن و داماد در ایالت خود مختار رضوی کلا با زن جماعت مشکل دارند.
همین روزاست که برای زیارت امام رضا (ع) نیاز به تهیه پاسپورت و ویزا داشته باشیم
لعن الله علی مستبدین
۷
احمد
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۱۱
ای اسپورت اب رو بریز اونجای که میسوزه شما یه سایت سیاسی هستید که دارید عوامل اربابتون که بهتون خط میده رو انجام میدید
۲
علی
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۳۴
یه ورزشگاه باپول مردم ساختن شیرینیشو زهر دل مردم کردن اول که هر بار به یه بهونه ای افتتاحش نمیکردن بعدازاینکه نزدیک انتخابات بدون هیچ گونه بازی وتماشاگری اقای رییسی افتتاحش کرد اومدن گفتن تیمای لیگ برتری تا بازی ملی تواین ورزشگاه برگزارنشه نمیتونن بازی کنن بعدازانجام یه بازی دوستانه حالا برای اینکه سیاه جامگان که اقایون مسئول استان قدس باهاش مشکل دارن تو این ورزشگاه بازی نکنه اومدن گفتن هر چهارده روزی یکبار اجازه میدیم بازی تواین ورزشگاه برگزاربشه تا فقط پدیده بتونه استفاده بکنه . خلاصه کلام نه خدا ونه امام رضا راضی به انجام چنین کارهایی هستن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر