فهرست
تراکتور می‌برد، اما دل‌ها را نه!
تراکتور می‌برد، اما دل‌ها را نه!

تراکتور می‌برد، اما دل‌ها را نه!

آی اسپورت - تابستان که شروع شد، تراکتور یکه‌تاز فوتبال ایران بود. لیگ تمام شده بود و حرف و حدیث درباره آینده دو باشگاه بزرگ پایتخت زیاد بود. پرسپولیس هنوز سرمربی‌اش را انتخاب نکرده بود و حاشیه‌های باشگاه استقلال و مدیرانش زیاد بود. تراکتور تبریز اما ماجرایش فرق می‌کرد. آنها بیست و سوم خردادماه سرمربی‌شان را انتخاب کردند. یک مربی بزرگ و کارنامه‌دار که حسابی با فوتبال ایران آشنا بود؛ مصطفی دنیزلی.

محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور ظاهراً امسال مشاوران بهتری را دور خودش جمع کرده. دنیزلی انتخابی بود که خیلی‌ها آن را می‌پسندیدند. ترکیه‌ای بود، تیم‌های بزرگ ترکیه مثل فنرباغچه، گالاتاسرای و بشیکتاش را هدایت کرده بود و در ایران هم سابقه مربیگری در پاس تهران و پرسپولیس را داشت. دو تجربه اولش در ایران بسیار موفق بود. با اینکه به مقام قهرمانی نرسیده بود اما سبک فوتبالی که تیم‌هایش بازی می‌کردند دل‌ها را ربوده بود. پاس و پرسپولیس در زمان حضور او رویایی بودند. مدعی هم بودند اما شانس نداشتند. تراکتور هم البته در این سال‌ها همین‌گونه بود. بعضی وقت‌ها برای هوادارانش رویایی بوده. چند سالی مدعی بوده ولی شاید شانس نداشته تا جام قهرمانی را بالای سرش ببرد. از این نظر شاید این انتخاب آنچنان درست نبود. تراکتور به یک مربی قهرمان نیاز داشت و آخرین قهرمانی دنیزلی در سطح اول فوتبال، به ۱۰ سال پیش بر می‌گشت. موقعی که در بهار سال ۲۰۰۹ موفق شد بشیکتاش را قهرمان سوپرلیگ ترکیه کند.

با این همه نام و پیشینه او آنقدر بزرگ بود که هواداران تراکتور برای او فرش قرمز پهن کنند. دنیزلی برای آماده کردن تراکتور ۲ ماه زمان در اختیار داشت و البته کلی بازیکن خوب و اسم و رسم‌دار. زنوزی در تابستان رضا اسدی، رضا شکاری، محمدرشید مظاهری، محمدرضا خانزاده و مهدی تیکدری را جذب کرد تا جمع ستاره‌های تراکتور بیشتر از قبل شود. تراکتور حالا پرستاره‌ترین تیم لیگ را در اختیار دارد. اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، احسان حاجی‌صفی، یوگیتا سوگیتا و ساسان انصاری هر کدام ستاره‌های چند سال اخیر فوتبال ایران بوده‌اند و تراکتور با خریدهای جدیدش خطرناک‌تر هم شده است.

تراکتوری‌ها روی نیمکت هم نام بزرگی دارند اما انگار هنوز در قامت یک مدعی ظاهر نشده‌اند. سرخ‌های تبریزی ۴ بازی کرده‌اند و هرگز نباخته‌اند. آنها هر دو بازی خانگی‌شان را یک بر صفر برده‌اند و در دو بازی خارج‌از خانه‌شان هم ۲ تساوی بدون گل به دست آورده‌اند. البته ادامه این آمار (پیروزی در خانه و نباختن در خارج از خانه) در لیگ ایران منجر به قهرمانی خواهد شد. حداقل تاریخ لیگ که چنین می‌گوید اما هواداران تراکتور قطعاً از ۴ بازی ابتدایی‌شان راضی نیستند. تیم دنیزلی ۳۶۰ دقیقه بازی کرده و تنها ۲ گل به ثمر رسانده. گل اول‌شان یک شوت از راه‌دور بود که روی نبوغ فردی احسان حاجی‌صفی به دست آمد و گل دوم‌شان که دیروز به دست آمد هم در واقع یکی از عجیب‌ترین گل‌به‌خودی‌های تاریخ فوتبل ایران بود و هیچ‌کدام از بازیکنان تراکتور در آن نقشی نداشتند. خط حمله پرشورها هیچ شور و حالی ندارد. بازیکنان اسم و رسم‌دار این تیم به هماهنگی نرسیده‌اند و از فرم ایده‌آل خود خارج هستند.

تماشای تراکتور دنیزلی با آن همه ستاره چنگی به دل نمی‌زند و بعید است با این سبک بتوانند حتی همین روند آماری را هم حفظ کنند. نقطه قوت آنها البته در خط دفاع است. رشید مظاهری ۴ بازی‌است که گلی دریافت نکرده. بازیکنان خط دفاعی‌شان علی‌رغم نداشتن اسم و رسم، کیفیت بهتری نسبت به بازیکنان فاز تهاجمی دارند.

تراکتوری‌ها در بازی دیروز استقبال خوبی از تیم‌شان نکردند. بیشتر سکوها در بازی دیروز مقابل گل‌گهر خالی بود و این شاید به خاطر کیفیت پایین تیم دنیزلی است. ترکیب هواداران پرشور، مربی چهره و بازیکنان ستاره باید تبدیل می‌شد به یک ورزشگاه مملو از جمعیت اما ظاهراً فعلاً خبری از این آرزو برای زنوزی و مشاورانش نیست.

تراکتور هنوز نباخته، هنوز گل نخورده و هنوز از کورس مدعیان جانمانده اما ادامه این روند می‌تواند همه این رکوردها را بر باد دهد. آنها باید هرچه زودتر خود را در زمین ثابت کنند؛ با یک فوتبال خوب، رو به جلو و در حد یک مدعی.

۱۶ ۴  
آی اسپورت
2019-09-21 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
علی تراکتوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۴:۲۸
خدایش فقط مرخرف نوشتی
اتفاقا دیروز تراکتور خیلی هم خوب بازی کرد توپ و میدان دست تراکتور بود و فرصت های گل زنی خوبی هم وجود اومد بعد از گل اول یه پنالتی هم به سود تراکتور گرفته شد که اونم گل نشد ولی با این وجود تراکتور هم مقابل پرسپولیس که تیم پرمهره ای هست خیلی خوب و حساب شده بازی کرد هم مقابل گل گهر که اومده بودن با دفاع 11 نفری یک امتیاز رو بگیرین ، بردن چنین تیمی سخت تر از بردن تیم های بالای جدوله
استقبال هوادار هم توی بازی دیروز خوب بود بازی مقابل تیم تازه لیگ برتری شده بود و نویسنده انتظار داشت که ورزشگاه پر بشه !!!!
علاوه بر این در فوتبال ایران امتیاز گیری در هفته های اول مهمتر از نوع بازی هستش
حبیب
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۵:۲۱
مشکل تراکتور اینه که دژاگه و شجاعی و حاج صفی با توجه به اسم و رسم و سابقه شان به نوعی خود را همه کاره احساس میکنند و بویژه دژاگه و شجاعی بیش از حد با توپ ور میرند و کلا سرعت تیم را میگیرند حالا اگر دنیزلی بتونه اقتدار لازم را از خود نشون بده و اونها را بیشتر در خدمت تیم در بیاره حرکت تهاجمی تیم اصلاح خواهد شد ضمن اینکه کم کم این خصیصه غلط به بازیکنان تازه وارد هم سرایت کرده و متاسفانه مثل اکثر بازیکنان ایرانی فکر میکنند با بازی نمایش با توپ و نشان دادن تکنیک بیشتر به چشم تماشاگران میایند در حالیکه تماشاگران فقط حرص میخورند و در دل به بازیکنان این چنینی بد و بیراه میگویند . بهترین نمونه برخورد با این خصلت غلط را کالدرون با اخراج سروش رفیعی نشان داد.
دنیزلی باید چندین بار فیلم بازی را به این بازیکنان نشون داده و اشتباهاتشان را گوشزد کنه و در صورت عدم اصلاح اونها را به روی نیمکت یا سکوها بفرسته الحمدلله کلی بازیکن روی نیمکت هست مثل شکاری و مهری و ایمانی و مازولا که زیاد استفاده نشده اند
خلاصه بازیکنی که در خدمت تیم و بازی گروهی نباشه باید پیاده شه
امیر
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۲۴
اولا در بازی دیروز تراختور بالای سی هزار هوادار در استادیوم بود که بیشترین تعداد هوادار در این هفته است
دوما تراختور خیلی هم خوب وحساب شده بازی میکنه دفاع خوبی داره و بموقع هم حمله میکنه و ضربه میزنه در هفته های اول که تیمها همدیگرو ارزیابی میکنند بهترین نوع بازی هست که تیم امتیاز جمع کنه
تاکتیک اکثر تیمها مقابل تراختور دفاع و ضد حمله است طبیعی است موقعیت گل تیم کمتر باشه مهم استفاده از موقعیت هاست
علی
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۴۰
چرت وپرت نوشتی در حد لالیگا دفاعتراکتور اسم ورسم دار نیس خخخخ تو دمای 45درجه جنوبب از نفت مساوی گرفتیم دیروز سپاهان رو تو زمین خودش متوقف کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر