فهرست
آماری از نبردهای استمفورد بریج: کابوس شیاطین
آماری از نبردهای استمفورد بریج: کابوس شیاطین

آماری از نبردهای استمفورد بریج: کابوس شیاطین

آی‌اسپورت – چلسی و منچستر یونایتد امروز در نبردی بزرگ در استمفورد بریج مقابل هم قرار می‌گیرند، دو تیمی که روی هم در 26 فصل اخیر 18 بار لیگ برتر را فتح کرده‌اند. این بازی بزرگ خطوط روایی بسیاری دارد، که البته مهمترین آن‌ها بازگشت ژوزه مورینیو به بریج است. آقای خاص همچنان پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه چلسی به حساب می‌آید، مردی که هفت عنوان مهم را با آبی‌پوشان لندنی کسب کرد، از جمله سه قهرمانی لیگ برتر.

آمار یونایتد و مورینیو اما در سال‌های اخیر در بریج وحشتناک بوده. یونایتد در هشت بازی اخیرش در لیگ برتر، در خانه چلسی، بدون پیروزی بوده و فقط و فقط یک امتیاز از این بازی‌ها گرفته. مورینیو هم در مقام مربی حریف هر سه بازی اخیرش در بریج را با خوردن شش گل و بدون گل زده باخته. در واقع آخرین باری که یونایتد چلسی را در بریج شکست داد به اکتبر 2012 برمی‌گردد، وقتی هنوز سر الکس فرگوسن رهبری این تیم را به عهده داشت. و تازه این برد تنها پیروزی آن‌ها در بازی‌های لیگ در خانه چلسی طی 16 سال بود.

شیاطین سرخ اولدترافورد برای اینکه به روند بدون پیروزی خودشان در خانه چلسی پایان دهند اما امروز ماموریتی بسیار دشوار پیش رو خواهند داشت. چلسی این فصل با مربی جدیدش، مائوریتزیو ساری، به دگردیسی رسیده و فوتبالی از جنسی متفاوت نسبت به دوران مورینیو و آنتونیو کونته بازی می‌کند. این سبک جدید همراه با نتیجه گرفتن هم بوده. در واقع آخرین باری که چلسی در این مقطع از فصل 20 امتیاز گرفته بود (امتیازی که آن‌ها را کنار منچستر سیتی و لیورپول در صدر جدول لیگ قرار می‌دهد) به چهار سال پیش برمی‌گردد، فصلی که مورینیو سومین قهرمانی‌اش را به عنوان مربی چلسی در لیگ برتر تجربه کرد.

از منظر آمار هم می‌توان به سادگی تغییر سبک چلسی را تحت آموزه‌های مربی سابق ناپولی بررسی کرد. چلسی نسبت به فصل پیش در همین مقطع به شکل میانگین 12 درصد بیشتر مالکیت توپ در بازی‌های لیگ دارد. در ضمن این فصل هیچ تیمی، حتی سیتیِ پپ گواردیولا هم به اندازه شاگردان ساری پاس سالم در یک سوم دفاعی حریف نداشته.

در نقطه مقابل اما یونایتدِ مورینیو در این فصل تیمی گمگشته است و مسیر مشخصی را دنبال نمی‌کند. پیروزی آن‌ها مقابل نیوکاسل، آن هم در شرایطی که مجبور شدند شکست 0-2 را با بازگشتی بزرگ بدل به بردی 2-3 کنند، اولین سه امتیاز آن‌ها در پنج بازی گذشته‌شان بود. اگر یونایتد با گل‌های خوان ماتا و آنتونی مارسیال و الکسیس سانچز موفق به شکست دادن تیم رافا بنیتز در اولدترافورد نمی‌شد، به آمار بدترین شروع‌شان در تاریخ لیگ برتر می‌رسید.

یونایتد این فصل از هشت بازی لیگ تنها چهارتا را برده. این آمار با درصد پیروزی‌های مورینیو در دوران حضورش روی نیمکت یونایتد همخوانی دارد. در واقع مربی‌ای که دو بار با پورتو و اینتر فاتح چمپیونز لیگ شده، تنها 56 درصد از بازی‌های خودش در لیگ برتر در مقام مربی منچستر یونایتد را برده، در حالیکه او روی نیمکت چلسی در همین لیگ 71 درصد از بازی‌های خودش را با پیروزی پشت سر گذاشته بود.

اما بازی امروز در زمین هم شاهد تقابل‌های جذابی خواهد بود که شاید مهمترین آن‌ها رویارویی دو ستاره تیم ملی بلژیک باشد: ادن ازارد در یک سو و روملو لوکاکو در سوی دیگر. ازارد این فصل بهترین بازیکن لیگ برتر بوده. ستاره اول چلسی تا این مقطع از فصل 7 گل در لیگ زده و نقشی مستقیم روی 10 گل تیمش داشته. اگر ازارد با همین ریتم به گل زدن‌ها و گل‌سازی‌های خودش ادامه دهد در انتهای فصل به آمار 33 گل و 14 پاس گل خواهد رسید، بالاترین آمار از منظر تاثیر مستقیم روی گل‌های یک تیم در تاریخ لیگ برتر.

فرم فوق‌العاده شماره 10 چلسی که این فصل در هر 58 دقیقه تاثیری مستقیم روی گل‌های تیمش در لیگ داشته، در نقطه مقابل هموطن و هم‌تیمش در بلژیک قرار می‌گیرد. لوکاکو در شش بازی اخیرش برای یونایتد موفق به باز کردن دروازه حریفان نشده. در واقع گل‌های ملی شماره 9 یونایتد (5) این فصل از گل‌های باشگاهی‌اش (4) بیشتر بوده.

همانطور که استمفورد بریج نفرینی برای یونایتد در سال‌های اخیر داشته، لوکاکو هم در استادیومی که یک روز خانه خودش بود آماری ناامیدکننده دارد. لوکاکو در 12 بازی‌ای که در بریج انجام داده، چه به عنوان بازیکن چلسی و چه بازیکن حریف حتی یک بار هم موفق به گل زدن نشده.

بنابراین اگر قرار باشد یونایتد امروز خلاف انتظارات نتیجه بگیرد و اولین شکست فصل را به تیم ساری تحمیل کند نیاز به نمایشی درجه یک دارد، نمایشی که هنوز از شاگردان مورینیو در فصل جدید ندیدیم. اما اگر چلسی به روند نتیجه گرفتن‌های خودش ادامه دهد، پیروزی آن‌ها در این روز به معنای فاصله گرفتن 10 امتیازی‌شان با یونایتد بعد از تنها 9 هفته از لیگ خواهد بود، فاصله‌ای که یک بار دیگر فشارها روی مورینیو را بیشتر و بیشتر خواهد کرد و آینده او در اولدترافورد را با شک و تردیدهایی جدی‌تر روبرو خواهد کرد.

۲    
آی اسپورت
2018-10-20 10:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر