فهرست
ایرانی‌ها زیر تیغ؛ اسکوچیچ در آرامش
ایرانی‌ها زیر تیغ؛ اسکوچیچ در آرامش

ایرانی‌ها زیر تیغ؛ اسکوچیچ در آرامش

آی اسپورت - دقیقا روز برگزاری دربی پایتخت بود که فدراسیون فوتبال دراگان اسکوچیچ را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران معرفی کرد. اتفاقی که عصبانیت و انتقاد بخش زیادی از بدنه جامعه مربیان ایرانی را در پیش داشت. دلیل اصلی این انتقادها این بود که فدراسیون و وزارت ورزش از مدها قبل اعلام کرده بودند که مربی بعدی تیم ملی قطعا ایرانی (شما بخوانید امیر قلعه نویی) است اما بعد از این که باشگاه سپاهان اجازه جدایی به قلعه نویی و پیوستن این مربی به تیم ملی را نداد دست فدراسیون فوتبال از گزینه‌های ایرانی خالی شد. چرا که قلعه نویی تنها گزینه ایرانیِ موجود بود. یحیی گل‌محمدی چند هفته قبل‌تر به پرسپولیس پیوسته بود و علی دایی هم مخالفان زیادی داشت. گزینه ایرانی دیگری نمانده بود به همین دلیل فدراسیون سریعا دست روی اسکوچیچ گذاشت که دو روز قبل از معرفی‌اش به عنوان سرمربی جدید تیم ملی از باشگاه صنعت نفت آبادان جدا شده بود. دلیل دیگر مخالفت اغلب مربیان ایرانی با انتخاب اسکوچیچ شایعاتی است که درباره نحوه گزینش او وجود دارد. گفته می‌شود او توسط یک واسطه و البته با مشورت یک فرد رسانه‌ای مشهور و موثر به فدراسیون معرفی و تحمیل شده است. هر چند فدراسیون و خود اسکوچیچ این شایعات را تکذیب کردند. اما دلیل دیگری هم برای مخالفت با اسکوچیچ وجود داشت. منتقدان معتقد بودند و هستند که اسکوچیچ برای نیمکت تیم ملی ایران کوچک است و اگر قرار بود یک مربی با این کارنامه سرمربی تیم ملی شود بهتر بود به مربی ایرانی که ارزان‌تر هم هست اعتماد شود. البته مشخص شده که قیمت اسکوچیچ از همه گزینه‌های ایرانی نیمکت تیم ملی پایین‌تر بوده و فدراسیون لااقل در این باره متضرر نشده است!‌ اما «شاه بیت» جملات منتقدان انتخاب اسکوچیچ «حمایت از مربیان داخلی» و «اعتماد به توانمندی» آنها بود. منتقدان اسکوچیچ شمشیرها را از رو بسته بودند و در همه رسانه‌ها از جمله  تلویزیون و رادیو، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و در نهایت روزنامه‌ها در حمایت از مربی ایرانی مصاحبه می‌کردند. اما حالا و با گذشت دو هفته از معرفی اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی اتفاقاتی افتاده که دیگر کمتر کسی جرات می‌کند در حمایت از مربیان ایرانی حرف بزند. با گذشت دو هفته از بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا 4 نماینده ایران در این تورنمنت که همگی از مربی ایرانی در راس کادر فنی‌شان استفاده می‌کنند نتایج ناامید کننده‌ای گرفته‌اند. تیم‌های ایرانی در 8 مسابقه‌ای که تا اینجا در لیگ قهرمانان آسیا برگزار کرده‌اند 5 شکست، دو تساوی و فقط یک برد به دست آورده‌اند. حالا مدعیان حمایت از انتخاب مربی ایرانی برای تیم ملی ایران باز هم روی مواضع‌شان هستند؟

اسکوچیچ بهتر از بهترین مربی ایرانی؟

اگر بپذیریم که منظور جامعه مربیان ایرانی از حمایت از مربی داخلی خودشان! نیستند می‌شود به چند نام اصلی اشاره کرد. مربیانی مثل امیر قلعه نویی، علی دایی، حسین فرکی، یحیی گل محمدی، علیرضا منصوریان، مهدی تارتار و مجید جلالی. این نفرات شاخص‌ترین مربیان داخلی ایران در سال‌های اخیر هستند. امیر قلعه نویی که در این سالها از او به عنوان نماد مربی موفق ایرانی یاد می‌شود سال‌هاست به موفقیت قابل ذکری نرسیده. این در شرایطی است که حامیان رسانه‌ای قلعه‌نویی او را با اختلاف زیاد بهترین مربی ایران می‌دانند. اما بد نیست یادآوری کنیم که آخرین قهرمانی او با یک تیم در فوتبال ایران به لیگ 91-92 برمی‌گردد! او در این فصل توانست با تیم پرستاره استقلال به قهرمانی لیگ برتر برسد. از آن سال به بعد قلعه نویی هرگز نتوانسته قهرمانی با یک تیم را در لیگ برتر یا جام حذفی تجربه کند. البته او هنوز پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است. او 5 بار تیمهایش را قهرمان لیگ برتر کرده است اما هرچه بوده مربوط به سال 1392 و قبل از آن بوده. این اتفاق در حالی افتاده که او معمولا تیم‌های گران قیمت و پرستاره‌ای را در اختیار دارد اما خودش منکر این ویژگی تیم‌هایش است. به طور مثال او در ماه‌های اخیر بارها مدعی شده سپاهانِ او پنجمین تیم گران قیمت لیگ برتر است. ادعایی که باورکردنش بسیار سخت است. اگر بپذیریم پرسپولیس، استقلال و تراکتور سه تیمی هستند که گران‌تر از سپاهان بسته شده‌اند این سوال پیش می‌آید که تیم چهار کدام تیم است که از سپاهان هم گران‌تر است! در این که قلعه‌نویی یکی از بهترین مربیان ایرانی است شکی وجود ندارد اما دیگر به همه ثابت شده که او به عنوان بهترین مربی ایرانی، حتی در مقابل درجه چندم اروپایی مثل برانکو ایوانکوویچ، وینفرد شفر و آندره‌آ استراماچونی حرف زیادی برای گفتن ندارد. ناکامی او در تقابل‌های رودررو با این مربیان همه چیز را ثابت می‌کند.

 تفاوت معنادار

حقیقت این است که مقایسه سطح تمرکز و برنامه ریزی مربیان موفق خارجی که به ایران آمده‌اند با مربیان داخلی نتایج جالبی به دنبال ندارد. این را همه مربیان و بازیکنانی که زیر نظر مربیانی مثل کی‌روش، برانکو، شفر و استراماچونی کار کرده‌اند شهادت می‌دهند. به گواه این مربیان و بازیکنان بعضی روزها کی‌روش تا 18 ساعت در روز در کمپ تیم‌های ملی کار می‌کرد. برانکو و شفر و استراماچونی هم نه این اندازه اما نزدیک به این میزان در روز برای تیم‌های‌شان وقت می‌گذاشتند. اما این که بپذیریم یک مربی ایرانی چه در تیم ملی و چه در تیم باشگاهی‌اش حتی نصف این میزان در روز کار می‌کند باور کردنی نیست.  چنین تفاوتی در میزان تمرکز و برنامه ریزی در کار فقط به تفاوت جزئیات مربوط می‌شود. مربیان خارجی که بالاتر خواندید کارشان جزئیات بسیار زیادی دارد و به کوچک‌ترین مسائل تیم‌شان هم اشراف دارند. آنها خودشان توانایی طراحی تمرین، اجرای تمرین، آنالیز،  برنامه‌ریزی سالانه و حتی روانشناسی را دارند. اما نگاهی گذرا به تمرین تیم‌هایی که مربی ایرانی دارند دلیل این همه تفاوت را نشان می‌دهد. تقریبا تمرینات تمام مربیان ایرانی در باشگاه‌های مختلف شبیه هم است و برای همین هم است که جابجایی مربیان در تیم های لیگ برتری هیچ تفاوت چشمگیری در سطح فوتبال آن تیم و در مجموع فوتبال باشگاهی ایران ایجاد نمی‌کند.

کار سخت فرهاد و یحیی و مجتبی

در‌باره نتایج باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا که باعث ناامیدی هواداران این تیم‌ها و کاهش حمایت رسانه‌ای از مربیان ایرانی شده یک نکته را نباید فراموش کرد. اغلب این مربیان (به جز قلعه نویی) به تازگی هدایت تیم‌های‌شان را پذیرفته‌اند. به همین دلیل نباید برای قضاوت درباره عملکردشان عجله کرد. یحیی گل محمدی و فرهاد مجیدی در نیم فصل سرمربی پرسپولیس و استقلال شدند. مجتبی سرآسیایی هم در شهرخودرو جایگزین یحیی شد. به نظر می‌رسد باید برای نتیجه گیری درباره عملکرد این مربیان زمان بیشتری به آن‌ها داد. هر چند سابقه نشان داده تیم‌های ایرانی که در هفته‌های ابتدایی لیگ قهرمانان نتایج خوبی نگرفته‌اند شانس بسیار پایینی برای صعود از گروه‌شان دارند اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که نمایندگان ایران امسال در دور رفت میهمان هستند و به همین دلیل کارشان در این برهه سخت‌تر شده و باید به مربیان این تیم‌ها ارفاق کرد.

اسکوچیچ؛ بی اعتنا به انتقادها

بعد از نتایج ناامید کننده تیم‌های باشگاهی ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا از شدت و امواج شعارهای حمایت از مربی ایرانی کاشته شده. اما هنوز از انتقادها از اسکوچیچ ادامه دارد. با این وجود سرمربی جدید تیم ملی خیلی جدی کارش را شروع کرده است. او که از شدت انتقادها و حملات به خودش آگاه است سعی کرده به جای شنیدن و توجه به این حرف‌های بی‌پایه روی کارش تمرکز کند. او از وضعیت بحرانی و وخیم تیم ملی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی آگاه است. برای همین هم هست که بدون فوت وقت به سراغ کارش رفته. او در همین مدت کوتاه به تمرین چند تیم لیگ برتری سر زده است. دو بازی لیگ برتر (سایپا – پارس جنوبی جم و پیکان و فولاد) و دو بازی لیگ قهرمانان آسیا (استقلال – الاهلی عربستان و پرسپولیس – الشارجه امارات) را از نزدیک دیده است. راهی اروپا شده تا از وضعیت لژیونرهای ایرانی در این کشور مطلع شود. این در حالی است که حملات علیه اسکوچیچ همچنان ادامه دارد. یکی دو برنامه ورزشی در انتقاد از این مربی در حال سبقت گرفتن از هم هستند. برخی رسانه‌ها برای نشان دادن موج مخالفت با اسکوچیچ از مصاحبه گرفتن با اهالی سینما هم ابایی ندارند. شایعه باور نکردنی و عجیبی هم منتشر شده که مدعی است برخی در حال تحریک مدیران باشگاه صنعت نفت آبادان به شکایت از اسکوچیچ به فیفا هستند!‌ 

 

سازندگی

 

 

 

 

۳    
آی اسپورت
2020-02-22 13:57:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر