فهرست
گرندپری ژاپن به روایت اعداد
گرندپری ژاپن به روایت اعداد

گرندپری ژاپن به روایت اعداد

آی اسپورت- ژاپن، کشور فناوری و صفر و یک است. اما اطلاعات و ارقام در این کشور محدود به تکنولوژی نیست. فرمول یک ژاپن، اعدادی را در دفتر خاطرات خود دارد که در کمتر جایزه بزرگی به آن ها میرسیم. این شما و این گرندپری ژاپن به روایت اعداد…

۳

سه پیست از فرمول یک در کشور آفتاب میزبانی کرده اند. در پیست فوجی و پیست سوزوکا، گرندپری ژاپن برگزار شده و پیست تی‌آی آیدا (اوکایاما) هم میزبان گرندپری پاسیفیک در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ بود.

۵

پنج راننده، اولین سکو خود را در مسابقه ی گرندپری ژاپن به دست آوردند. روبرتو مورنو و آگوری سوزوکی، هر دو در مسابقه ی سال ۱۹۹۰، میکا هکینن در مسابقه ی سال ۱۹۹۳ ، هیکی کوالاینن در سال ۲۰۰۷ و بالاخره، راننده ی ژاپنی کاموی کوبایاشی در سال ۲۰۱۲

۷۵

اولین راننده ای که به ۷۵ استارت از ردیف اول رسید، آیرتون سنای افسانه ای بود. او در مسابقه ی سال ۱۹۹۱، به این رکورد دست یافت.

۱۷

پایین ترین رده ی استارتی که یک راننده توانسته از آن مسابقه ژاپن را ببرد. کیمی رایکونن در مسابقه ی جذاب سال ۲۰۰۵، این رکورد را به جای گذاشت.

 
۱۹۷۶

اولین گرندپری فرمول یک ژاپن در سال ۱۹۷۶ برگزار شد. جایی که ماریو آندراتی از تیم لوتوس-فورد همه را یک دور لپ کرد و پیروز مسابقه شد! پاتریک دیاپلر هم از تیم تایرل فورد دوم شد و جیمز هانت هم از تیم مکلارن فورد به مقام سومی رسید.
ماریو آندراتی

۱۰۰

برادران شوماخر، صدمین استارت خود را در مسابقه ی ژاپن زدند. مایکل شوماخر تکرار نشدنی در سال ۱۹۹۷، با برد مسابقه در خودروی فراری به این رکورد رسید. رالف شوماخر هم در سال ۲۰۰۳ با خودروی ویلیامز صدمین استارت خود را در بالاترین سطح رانندگی دنیا زد.

۳۰۰

روبنز باریکلوی دوست‌داشتنی در مسابقه ی ژاپن سال ۲۰۱۰ به اولین راننده ی تاریخ فرمول یک تبدیل شد که توانسته سیصد استارت در فرمول یک بزند. او نهم شد و دو امتیاز برای تیم بزرگ ویلیامز به ارمغان آورد.

۲

دو راننده ی ژاپنی موفق به کسب سکو در گرندپری خانگی خود شدند. آگوری سوزوکی در سال ۱۹۹۰ و کاموی کوبایاشی در سال ۲۰۱۲

۱۳

سیزده بار، تکلیف قهرمان فرمول یک در مسابقه ی گرندپری ژاپن مشخص شد. بیشتر از هر کشور دیگری!
 

۲۰٫۶۳۹

بیشترین اختلاف خودروی پیروز و خودروی دوم در مسابقه ی سال ۲۰۱۲، ثبت شد. سباستین فتل با ردبول خود و با اختلافی حدودا بیست ثانیه ای مسابقه را از فیلیپه ماسای برزیلی از تیم فراری برد.

 
۰٫۳۴۴

اما نزدیکترین مسابقه در سال ۱۹۹۱ برگزار شد. جایی که گرهارد برگر از تیم مکلارن، هم‌تیمی خود (آیرتون سنا) را در پیچ آخر پشت سر گذاشت و اول شد. ریکاردو پاتریسی هم به مقام سوم رسید.


۹

مکلارن با نه برد در مسابقه ی گرندپری ژاپن، رکورددار است. جالب است بدانید که هوندا در خانه تنها به دو برد رسیده که هر دو پیروزی، با شاسی مکلارن و موتور این شرکت به دست آمده.
 

۱۰۰%

سباستین فتل در همه ی مسابقاتی که در ژاپن استارت زده به روی سکو رفته است!

 
۴۱

لوئیس همیلون در مسابقه ی سال ۲۰۱۵ به چهل و یک برد در فرمول یک رسید و از این لحاظ در کنار قهرمان خود، آیرتون سنا قرار گرفت.

 
۳٫۹G

رانندگان هنگام عبور از پیچ معروف ۱۳۰R فشاری معادل ۳٫۹ جی را تحمل میکنند. بیشتر از هر پیچ دیگری در پیست سوزوکا!


۱۵۰

۱۴۹ مسابقه ی متوالی است که یکی از خودرو هایی که با موتور مرسدس در مسابقه شرکت میکند موفق به کسب امتیاز میشود. در صورتی که یکی از ماشین های مرسدس، فورس ایندیا، ویلیامز و مانور موفق به کسب امتیاز در مسابقه ی ژاپن شود، این عدد به ۱۵۰ میرسد. کاری که به نظر میرسد برای مهندسان اشتوتگارتی، چندان هم سخت نباشد.

به نظر شما کدام یک از رکورد های سال های گذشته شکسته خواهد شد؟

 

منبع: فرمول یک ایران

۱    
آی اسپورت
2016-10-08 14:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر