فهرست
سولسشر؛ تئوریسین جدید بازی‌های دفاعی
سولسشر؛ تئوریسین جدید بازی‌های دفاعی

سولسشر؛ تئوریسین جدید بازی‌های دفاعی

آی اسپورت - ۱۸۲ امین دربی شهر منچستر با سوت مایک دین دیشب در ورزشگاه الدترافورد آغاز شد و با گل‌های آنتونی مارسیال و اسکاتی مک‌تامینای، به سود سرخ‌های شهر منچستر به پایان رسید. اوله‌گونار سولسشر که بعد از شکست ۳-۱ خانگی در دیدار رفت جام اتحادیه، دریافته ‌بود که تیم او توان مقابله با چهار دفاع را مقابل بزرگان لیگ جزیره ندارد، با سه‌دفاع (همانند بازی برگشت جام اتحادیه مقابل سیتی و بازی با چلسی در استمفوردبریج که یونایتد در هر دوی آن‌ها پیروز شد) تیمش را به میدان فرستاد. مگوآیر،لیندلوف و شاو سه دفاع یونایتد را تشکیل دادند و ون‌بیساکا و برندن ویلیامز هم به عنوان دو پیستون راست و چپ در ترکیب حاضر بودند.

در آن سو تیم گوآردیولا در این مسابقه علاوه بر Counter Pressing (نوعی پرس که سعی می‌کند‌ مانع تشکیل ضد‌حمله تیم حریف شود)، هر‌بار که یونایتد قصد داشت از دروازه‌ خودش بازی را آغاز کند، با هشت نفر آن‌ها را در نیمه‌ زمین‌ خودی Man mark (یارگیری نفر به نفر می‌کرد) تا آن‌ها مجبور شوند از توپ‌های بلند استفاده کنند که احتمال از دست رفتن‌شان بیشتر است. پرس سنگین تیم گواردیولا باعث می‌شد برونو فرناندز، ستاره‌ منچستر یونایتد، از جریان مسابقه خارج شود. سولسشر اما برای فرار از این مخمصه چاره‌ کار‌سازی اندیشیده‌ بود. او به مارسیال و دنیل جیمز این وظیفه را داده ‌بود که بلافاصله بعد از مالکیت یونایتد بر توپ، باز شوند و به فضای بین مدافعان میانی و مدافعان کناری سیتی بروند. بدین ترتیب مارسیال در فضای بین فرناندینیو و کانسلو حرکت می‌کرد و جیمز هم در فضای بین اوتامندی و زینچنکو. استفاده از این روش، به‌خصوص استفاده از فضایی که مارسیال در آن بازی می‌کرد، یونایتد را صاحب موقعیت‌های خوبی کرد، زیرا مارسیال با قد بلند و فیزیک مناسبش به راحتی فرناندینیو را کنار می‌زد و بعد از آن در فاصله‌ای نزدیک به دروازه، فضایی بسیار مناسب را در اختیار داشت (با توجه به این‌که حداقل ۷ بازیکن تیم سیتی هنوز در زمین یونایتد حضور داشتند و بعید بود که می‌توانستند به این سرعت به پست خود برگردند). جیمز و مارسیال حتی اگر نمی‌توانستند در آن فضا صاحب موقعیت شوند، باز هم احتمالاً توپ سوم نصیب فرد یا فرناندز می‌شد تا از فضای پشت محوطه‌ جریمه‌ی سیتی (در غیاب هافبک‌های کند سیتی که در نیمه‌ زمین یونایتد مانده‌اند) استفاده کنند.

اما آن‌چه بدون تردید تیم سولشر را برنده‌ این جدال دشوار کرد، آرایش دفاعی بی‌نظیر تیمش بود. پیش‌تر گفته شد که سولسشر از سه‌ مدافع و دو پیستون در این دیدار استفاده کرد. استفاده از این آرایش منجر به بسته ‌شدن کانال‌های کناری می‌شد و این دردسر بزرگی برای تیم گواردیولا بود که استاد استفاده از این فضا‌هاست. بازی درخشان ون‌بیساکا و ویلیامز در دو جناح باعث شد تا استرلینگ و فودن یک نیمه اجازه‌ نفس کشیدن نداشته‌ باشند. دو پیستون یونایتد تقریباً در همه‌ نبرد‌های یک در مقابل یک، مهاجمان کناری سیتی را نا‌کام گذاشتند. در روزی که نبود کوین دی‌بروین، فرصت استفاده از کانال‌های عمقی را هم از سیتی گرفته بود، بسته‌شدن کانال‌های کناری دست پپ را بسته‌تر کرد. مرد اسپانیایی سعی کرد با انتقال فودن به خط هافبک و کمک گرفتن از حرکات در عرض ماهرز، فضای شوت‌زنی برای فودن ایجاد کند و حدود یک ربع هم در این حربه موفق بود (ضربه‌ زیبای فودن که دخئا آن را به کرنر فرستاد)، اما در ۱۲ دقیقه‌ پایانی و با ورود مک‌تامینای به‌ جای مارسیال، آرایش سه‌نفره‌ی مک‌تامینای، ماتیچ و فرد جلوی پنج مدافع یونایتد، فضای جلوی محوطه جریمه‌ شیاطین سرخ را به صفر متمایل کرد تا سولسشر، پپ گواردیولا را با یک بن‌بست تاکتیکی مواجه کند.

اوله هر‌چند با نتایج سینوسی‌اش نتوانسته رضایت کامل هواداران یونایتد را به دست آورد، اما باید قبول کرد با این اسکواد جوان و به شدت معمولی منچستر یونایتد و با مصدومان بی‌شمارش در طول فصل، به خوبی از پس بازی‌های بزرگ بر‌آمده است. سه‌بار شکست دادن سیتی در یک فصل، دبل کردن چلسی جذاب لمپارد و البته اولین تیمی که موفق به گرفتن امتیاز از یورگن کلوپ در رقابت‌های این فصل شد. خانم‌ها و آقایان! این مرد نروژی می‌تواند یک تئوریسین جدید برای بازی‌های دفاعی در دنیای فوتبال باشد.

۱۷ ۱  
آی اسپورت
2020-03-09 16:30:00
نظر دهید

۱ نظر
بهزاد
دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸، ۲۳:۴۴
به نظرم تازه یونایتد به نظم دفاعی خودش تو این فصل رسیده و به نظرم مک تومینای رو باید حفظ کنند یونایتدی ها و اینکه برام عجیب بود که چطوری گواردیولا برنامه ی خاصی برای مهار فرناندس نداشت و تا زمانی که فرناندینیو باید تو پست دفاع وسط بازی کنه شرایط دفاعی سیتی همینه
فرناندینیو پیر شده و سرعت لازم رو نداره پس بهتره که اریک گارسیا مدافع تیم پایه ی این تیم رو فیکس بازی بده
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر