فهرست
کاوه، حسن و سجاد؛ استقلال مهاجم نمی‌خواهد
کاوه، حسن و سجاد؛ استقلال مهاجم نمی‌خواهد

کاوه، حسن و سجاد؛ استقلال مهاجم نمی‌خواهد

آی اسپورت – بعد از کوچ کاوه رضایی به لیگ فوتبال بلژیک در ایام «پیش فصل» و جدایی حسن بیت سعید که 3 هفته پیش روی داد و او را به اهواز بازگرداند، سجاد شهباززاده هم اواخر هفته پیش از آبی‌ها جدا و مسافر قطر و عضو باشگاه القطر این کشور شد و اگر همه اینها این نکته را نرساند که استقلال اصولا مهاجم نمی‌خواهد، نمی‌دانیم به جز این معنا چه تعبیر دیگری می‌توان از سیاستگذاری مربیان و مدیران باشگاه آبی‌پوش پایتخت داشت.

به واقع تنها مهاجمان باقیمانده در ترکیب کنونی استقلال که آنقدرها هم مهاجم سنتی نیستند و الفاظ هافبک تهاجمی و مهاجم کاذب برای توصیف‌شان بهتر می‌نماید، جابر انصاری، علی قربانی و مهدی قائدی هستند. اولی امسال اصلا همان گلزن فرصت‌شناسی نشان نداده است که دو سه فصل پیش نشان داد و به یکی از باهوش‌ترین مهاجمان کل لیگ تبدیل شد و قربانی هم در پی یکی از فرصت‌سوزی‌های اخیرش (طی مسابقه با سایپا) طوری از سوی هواداران آبی لعن و نفرین شد که حتی رقبای این تیم نیز برخوردی به این تندی با وی و سایر آبی‌ها نداشته‌اند و البته مسائل قربانی به فصل پیش هم بازمی‌گردد که در نظام کاری علیرضا منصوریان که وی را همراه با خود از تیم نفت به استقلال آورد جا نیفتاد و هرگز همان مردی جلوه نکرد که در نفت مشاهده شده بود.

کاری که سخت نیست

با اوصاف فوق پیدا کردن دلایل کم گل زدن آبی‌ها در فصل جاری آنقدرها هم سخت نمی‌نماید. درست است که استقلال اخیرا بر مشکلات تهاجمی‌اش فایق آمده و پیروزی‌هایی سه چهار گله را هم تجربه کرده بود اما سه هفته‌ای است که بر روش و سیاست گل زدن با قطره چکان (!) رجعت کرده و محصول آن روند سه تساوی پیاپی است که دوباره در مسیر پیشرفت آبی‌ها و سرمربی آلمانی‌شان تاخیر انداخته است. وینفرید شفر هم چنان از عملکرد مهاجمان تیمش قطع امید کرده که هفته‌های اخیر را پیوسته با امید ورود مهاجم خارجی مورد نظرش به تهران پشت سر نهاده و پس از تساوی روز جمعه در مشهد که حتی یک پنالتی هم گره گلزنی این تیم را نگشود، در مصاحبه‌ای به وضوح گفت که به مهاجم خارجی جدید تیمش امید بسته است و به اینکه او برخلاف فورواردهای بومی تیمش خوش‌شانس و گلزن باشد.

سیاهه قطور دفع شده‌ها

فهرست مهاجمانی که در شش هفت سال اخیر جذب آبی‌های تهرانی شده و برخی فقط یک نیم فصل یا حداکثر یک فصل در این تیم دوام آورده‌اند، سیاهه قطوری را تشکیل می‌دهد که بر پایه آن می‌توان فهمید چرا اینک گلزنی به معضل اصلی این تیم تبدیل شده زیرا این آمد و رفت‌های سریع و پرتعداد و کوچ‌های بی‌پشتوانه و اقامت‌های موقتی عامل مهم و حیاتی استمرار و تداوم را از خط حمله استقلال گرفته و یک کار تنظیم شده طولانی مدت و استراتژی آشنا را که دایما رو به پیشرفت باشد، از استقلال ستانده است. در این ارتباط می‌توان امین منوچهری، ایمان موسوی، اسماعیل شریفات و مرحوم مهرداد اولادی را نام برد و همینطور محمد قاضی را که هر یک براساس زمان و مکان و سهم اختصاص یافته به آنها کارهایی را برای استقلال انجام دادند اما نه به اندازه کافی حمایت شدند و نه باشگاه صرافت و علاقه لازم به حفظ آنها را داشت و تا می‌خواستند جا بیفتند، عذرشان خواسته شد و رفتنی شدند.

همان سناریو

امروز همان سناریو برای سجاد شهباززاده تکرار شده و امسال به گونه‌ای از او استفاده شد که وی برخلاف مقطع اول حضورش در استقلال (لیگ پانزدهم) هیچ نشانی از آن دوران بروز نداد و بعید است با احساسات نامساعدی که اینک نسبت به قربانی وجود دارد با وی نیز در پایان فصل جاری قطع ارتباط کاری نشود. به واقع استقلال بذری پای درخت مهاجمان خود نکاشته که حالا بابت بار و بر ندادن آن معترض باشد و سطحی‌ترین و غیرماندگارترین تاکتیک‌ها را برای حفظ و به کارگیری آنها به اجرا درآورده است.

 

ایران ورزشی

۸ ۲  
آی اسپورت
2018-01-23 13:16:00
نظر دهید

۲ نظر
چه چون سیاهی داروم
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۵۵
سیاهه قطور دفع شده ها یعنی چی ؟؟؟

هیچ کدوم مثل چون من سیاه نیستند
۱ ۱
عمر خربین
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۶
تو بهتره بری سراغ چون نصرتی و شیث که مثل برف سفیدند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر