فهرست
واکاوی باخت سپاهان؛ با مهندسی قلعه‌نویی!
واکاوی باخت سپاهان؛ با مهندسی قلعه‌نویی!

واکاوی باخت سپاهان؛ با مهندسی قلعه‌نویی!

آی اسپورت - بازی سپاهان و پرسپولیس همان طور که پیش‌بینی می‌شد جنجالی، جذاب و پرحاشیه بود. این حواشی از ساعاتی قبل از شروع مسابقه آغاز شده بود و تا ساعت‌ها پس از پایان بازی ادامه داشت. اما بازی از نظر فنی هم سر و شکل خوبی داشت و اتفاقات مهمی در آن رخ داد. اتفاقاتی عجیب و سریالی که در نهایت به شکلی دراماتیک باعث پیروزی پرسپولیس و حذف سپاهان از جام حذفی شد. البته قلعه‌نویی در نشست خبری خود بعد از بازی، نتیجه را حاصل مهندسی نتایج در فوتبال ایران دانست اما مرور اتفاقات مهم این بازی نشان می‌دهد که شاید مهندس اصلی این نتیجه خود قلعه‌نویی بود.

چرا این ترکیب؟

اعلام ترکیب اصلی سپاهان تعجب هواداران دو تیم را به همراه داشت. در دروازه و خط دفاع همه چیز مثل همیشه بود اما در خط هافبک و حمله تغییرات عجیبی به چشم می‌خورد. مهدی کیانی و محمد کریمی نزدیک به حط دفاع بازی می‌کردند اما خبری از ولادیمیر کومان نبود و او روی نیمکت قرار داشت. حضور همزمان مهرداد محمدی، سجاد شهباززاده، علی قربانی و استنلی کی‌روش در ترکیب، در نگاه اول یک چهره هجومی از سپاهان را نشان می‌داد اما تنها برداشتی که از چنین ترکیبی می‌شد داشت این بود که قلعه‌نویی در این بازی فقط به ارسال‌های بلند روی دروازه پرسپولیس چشم دوخته است. اتفاقی که در نیمه اول رخ داد ولی نتیجه دلخواه قلعه‌نویی را به همراه نداشت و سپاهان فقط یک بار از این تاکتیک به یک گل آفساید رسید!

چرا این قدر عصبانی؟

بازیکنان سپاهان از همان ابتدای بازی هیجان‌زده و عصبانی به نظر می‌رسیدند. خطاهای بی‌مورد، اعتراض‌های شدید نسبت به ساده‌ترین صحنه‌ها و درگیری‌های لفظی و فیزیکی پرتعداد آنها در دقایق زیادی، بازی را از ریتم انداخت. شاید دلیل این عصبانیت، تحت‌فشار بودن آنها برای گرفتن نتیجه مقابل پرسپولیس در نقش‌جهان بود. برعکس پرسپولیسی‌ها به شکلی کاملا حرفه‌ای از حضور در درگیری‌ها و شلوغ‌کاری پرهیز می‌کردند و فقط شجاع خلیل‌زاده بود که مثل همیشه یک پای جنجال‌ها و درگیری‌ها بود. اما عصبانیت سپاهانی‌ها کاملا توی ذوق می‌زد، آنقدر که حتی گزارشگر متعصب اصفهانی بازی هم اعتراف کرد داور بازی با استنلی کی‌روش و یکی دو بازیکن این تیم مهربانانه رفتار کرد و می‌توانست خیلی زودتر به آنها کارت زرد یا قرمز بدهد.

چرا این قدر ضعیف؟

فارغ از نتیجه پایانی، آنچه در طول بازی کاملا به چشم آمد، نمایش ضعیف سپاهان بود. چیزی که از پرسپولیس در این بازی دیدیم، نمایشی سطح بالا بود که البته در سال‌های اخیر معمولا از شاگردان برانکو شاهد بوده‌ایم، اما سپاهان در بازی چهارشنبه شب، یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های فصل خود را ارائه داد. آنها در تمام آیتم‌ها از نظر آماری عملکردی ضعیف‌تر از پرسپولیس داشتند و این هیچ ربطی به مهندسی نتایج! که قلعه‌نویی در نشست خبری خود مدعی آن شد نداشت. سپاهان به دلیل تاکتیک تک‌بعدی و البته قابل مهار خود، نتوانست موقعیت‌های چندانی روی دروازه پرسپولیس ایجاد کند و اگر پیام نیازمند نبود شاید اصلا کار به وقت‌های اضافه هم کشیده نمی شد و پرسپولیس در پایان 90 دقیقه با نتیجه‌ای بهتر پیروز می‌شد.

چرا این قدر خسته؟

برای چندمین بار سپاهان در دقایق پایانی نیم‌دوم از نظر بدنی تحلیل رفت. این اتفاقی بود که در بازی رفت مقابل پرسپولیس، در بازی برگشت مقابل استقلال، ذوب‌آهن و فولاد رخ داد و برتری‌های این تیم در تمام این بازی‌ها، با گل‌های دیرهنگام حریفان از دست رفت. شاید اگر شاگردان قلعه‌نویی، در دقایق پایانی توان بیشتری داشتند، پرسپولیس در لیگ برتر و جام حذفی شکست می‌دادند، به استقلال در اصفهان نمی‌باختند و می‌توانستند قهرمان لیگ برتر شوند و به فینال جام حذفی هم برسند اما ضعف قوای بدنی و خستگی ناشی از دوندگی زیاد و بازی پرفشار در نیمه‌های اول، توان بازیکنان این تیم را در اکثر بازی‌ها تحلیل برد. عجیب این که این اتفاقات در تیمی رخ داده است که سرمربی‌اش در تمام این سال‌ها به پیروزی‌های دقیقه نودی معروف است!

سیاوش یزدانی

بی‌شک او چهره اول این بازی بود! کسی که مصاحبه جنجالی‌اش بعد از پایان بازی برگشت دو تیم در لیگ برتر نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. او در این بازی تمام اتفاقاتی که را ممکن است برای یک بازیکن رخ دهد تجربه کرد. درگیری با شجاع خلیل‌زاده و توهین به او که از دید بینندگان تلویزیونی بازی هم پنهان نماند، زدن گلی که آفساید اعلام شد، گرفتن پنالتی از محسن ربیع‌خواه که می‌توانست او را قهرمان این بازی و محبوب هواداران سپاهان کند و در نهایت اشتباه در دفع شوت ضعیف احمد نورالهی که تک گل بازی را رقم زد، مهم‌ترین لحظات یزدانی در طول بازی بود. او البته خارج از جریان بازی هم فحاشی کرد که فیلمش در فضای مجازی منتشر شد و با واکنش‌های تندی هم مواجه شد.

استنلی کی‌روش

از نظر فنی همانی بود که انتظارش را داشتیم. در نبردهای هوایی موفق بود، فشار زیادی را روی مدافعان پرسپولیس وارد کرد و خطاهای زیادی را از آنها گرفت اما در نهایت تبدیل به چهره منفی بازی شد. او یکی از عصبی‌ترین بازیکنان زمین بود و رفتارهای او حتی با واکنش تند مهدی کیانی هم روبرو شد. کی‌روش اولین کارت زردش را به دلیل خطایی که روی او انجام شد و داور آن را اعلام کرد گرفت! یک کارت زرد کاملا بچه‌گانه! او حتی بعد از گرفتن اخطار عصبی‌تر هم شد و کم مانده بود با داور بازی درگیر شود که همبازیانش او را آرام کردند. کی‌روش در نهایت پس از واکنش سروش رفیعی به خطای او روی خلیل‌زاده، با هافبک نیمکت‌نشین پرسپولیس هم درگیر شد. اتفاقی که باعث اخراجش از زمین شد. او در بازی رفت دو تیم هم با کمال کامیابی‌نیا درگیری لفظی پیدا کرد که منجر به اخراج و یک جلسه محرومیت او شد.

ترابی، نعمتی و عالیشاه

شاید بهترین بازیکن پرسپولیس ترابی بود! حرکات او بارها با خطای بازیکنان سپاهان روبرو شد. در یک صحنه هم پس از چند حرکت تکنیکی، با شوتی دیدنی تیر دروازه سپاهان را به لرزه درآورد. پاس‌های او هم چند موقعیت گلزنی خوب را برای علیپور فراهم کرد. اما سیامک نعمتی بهترین بازیکن تعویضی این بازی بود. او بعد از ورود به زمین کاملا تاثیرگذار ظاهر شد و نشان داد که از سروش رفیعی آماده‌تر و موثرتر است. او دو بار تا آستانه باز کردن دروازه سپاهان پیش رفت اما مغلوب درخشش پیام نیازمند شد. امید عالیشاه هم بعد از ورود به زمین فوق‌العاده کار کرد. او یک بار علیپور را با نیازمند تک به تک کرد که ضربه مهاجم پرسپولیس به تیر دروازه سپاهان خورد. گل پرسپولیس هم با دریبل زیبای او و سانتر خطرناکش به دست آمد.

محسن ربیع خواه

می‌توانست لقب ناکام‌ترین بازیکن این بازی را به خود اختصاص دهد اما در نهایت خوش‌شانس‌ترین بازیکن شد. او در اواخر بازی به جای بودیمیر به زمین آمد تا به خط هافبک و مدافعان تیمش کمک کند اما یک بار به راحتی دریبل خورد و جا ماند که بیرانوند با خروجش اشتباه او را جبران کرد. اما اشتباه بزرگ او روی صحنه پنالتی سپاهان رخ داد. جایی که بی هیچ دلیل موجهی، تعادل سیاوش یزدانی را به هم زد و یک پنالتی به میزبان داد. ربیع‌خواه کاملا خوش‌شانس بود که پنالتی سپاهان گل نشد و در ادامه تیمش به گل برتری رسید وگرنه او می‌توانست مقصر اصلی شکست پرسپولیس و ناکام بزرگ این مسابقه لقب بگیرد. ربیع‌خواه حالا باید ممنون کیانی باشد که سرنوشت بازی را به سود او تغییر داد.

مهدی کیانی

در جنگ هافبک‌ها در مرکز زمین برنده بی چون و چرای اکثر نبردها بود. بارها پاس‌های هافبک‌های پرسپولیس را قطع کرد، با پاس‌های کوتاه و بلند خود، به بازی سپاهان ریتم داد و به موقع خطا کرد و بارها هم از پرسپولیسی‌ها به شکلی کاملا حرفه‌ای خطا گرفت. او می‌توانست موثرترین بازیکن زمین باشد اگر پنالتی دقیقه 114 خود را به گل تبدیل می‌کرد. اما این ضربه را به بدترین شکل ممکن به بیرون زد تا یکی از عوامل اصلی شکست تیمش در این بازی لقب بگیرد. با این اتفاق، بازی خوب او تحت تاثیر قرار گرفت و تمام زحمات و تلاش او به هدر رفت. کیانی البته نقش کاپیتانی خود را در زمین هم به خوبی ایفا کرد و شاید اگر او نبود، کی‌روش استنلی زودتر از این‌ها از بازی اخراج می شد.

محسن مسلمان

درباره او چه باید گفت؟ مهندس فصل گذشته پرسپولیس، در این فصل، هم در ذوب‌آهن و هم در سپاهان، تبدیل به یک نیمکت‌نشین محض شد. او آنقدر قلعه‌نویی را ناامید کرده که حتی ولادیمیر کومان مصدوم را هم به او ترجیح می‌دهد و وقتی کومان دیگر قادر به ادامه بازی نیست، باز هم به مسلمان اعتماد نمی‌کند! مسلمان در نیم‌فصل دوم حتی یک بار هم به طور کامل برای سپاهان به میدان نرفت. او در بازی مقابل استقلال هم آنقدر بد بود که قلعه‌نویی او را در بین دو نیمه تعویض کرد. مسلمان در بازی برگشت لیگ مقابل پرسپولیس هم 90 دقیقه روی نیمکت نشسته بود. کارنامه او در سپاهان به چند بازی حدودا 60 دقیقه‌ای بدون تاثیر خاصی روی گل‌های این تیم محدود شد.

هفت صبح

۴۵ ۲  
آی اسپورت
2019-06-01 21:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ما سپاهانیم
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۴۹
اقای سرمربی ما هواداران واقعی سپاهان خسته شدیم از این بهانه جویی های بی موردتون
در همین بازی نیمه نهایی جام حذفی تیمت ترسو فوتبال کرد اونهم در شهر اصفهان
پرسپولیس هم در نیمه اول و چه در نیمه دوم که سپاهان یازده نفره بود هم بهتر و با برنامه تر فوتبال کرد
برانکو با دو هافبک دفاعی اماده و مدافعان کناری چالاک ودونده س سپاهان را زمین گیر کرد
اقای سرمربی شما با تعویص های بدی که انجام دادی سپاهان را بیشتر اذیت کردی
پرسپولیس با پنحصدوسی پاس و در تمام ایتم های تاکتیکی برتر از سپاهان بود ایا اینا مهندسی شده است
سپاهان از نطر بدنی هن در مقابل پرسپولیس کم اورد کیانی نمی توانست راه برود از خستگی پنالتی مفتی که نصیب تیم شد براختی از دست رفت
اقای فلعه نویی تاریخ سرمربی ات تموم شده و ما سپاهانی ها بیشتز خر نمیشیم که تو چی میگی امیرخان
Ashkanred
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۴۶
طرف تیم صد میلیاردی با انواع آپشن ها بسته ، به بدبختی و لطف داور مس کرمان دسته یکی رو تو ضربات پنالتی برده ، حالا اومده دم از مهندسی نتایج می زنه ، تا بوده مافیا بوده و سکه لای گز
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر