فهرست
باران دروغ بر خشکسال فوتبال
باران دروغ بر خشکسال فوتبال

باران دروغ بر خشکسال فوتبال

آی اسپورت - لابد راهش همین است‌:  توی چشم‌‌هایشان نگاه کن و دروغ بگو.  سرمشقی برای کلاس‌های مدیریت فوتبال در ایران.  اگر غیر از این بود، چه لزومی داشت که تمام خاطرات ما از سکانداران فوتبال مملکت، آلوده به شنیده‌هایی باشد که فاصله‌ای فرسنگی با واقعیت داشته‌اند و با وقاحت تمام، فاصله بین لنز چشم و لنز دوربین‌ها را دریده‌اند تا مقصد بعدی؛ تا خبِر کارِ نکرده و روایت واقعیت قلب شده برسد به سمع و نظر مایی که کم هم آماده نبوده‌ایم برای پذیرفتنش. بی‌چون و چرا؛ انگار که مصلحت، تسبیح توی دست‌های آقای طاهری است وقتی داستان قرارداد طارمی و ریزه اسپور را پیش خودش می‌چیند که چنین شود و چنان.  ستاره به تیم برگردد، لبخند رضایت به سکوها و لابد استحکام به صندلی مدیریت.  این‌طور می‌شود که فکر کردن به راستی و درستی در دورترین فاصله ممکن از ذهنی می‌ایستد که اگر فراموش‌کار نبود حداقل از دوران کودکی یادش می‌ماند که جرزنی در بازی چقدر ناپسند است.

طاهری، البته که تنها یک مثال است؛ مشتی از خروار خروار مدیرانی که آمدن و رفتن‌شان، رنج و عذابی بود و بس.  به قدری باورنکردنی و شگفت‌انگیز، که هر کار نیکی هم که در این مدت کرده و هر تاثیر مثبتی که گذاشته باشند، تر‌و‌خشک، در آتش بی‌اخلاقی و دروغ می‌سوزد.  وگرنه که آدم منصف، دوست دارد دست‌کم حالا که او مدیر پرسپولیس نیست، از اعتماد و انتخاب درست او در مورد برانکو و تیمش هم بنویسد و در مورد حمایت و پایداری‌اش تا رسیدن به یک تیم درست. فراموش‌کار نباشد؛ درستی اما، از فرط ژندگی قبای مدیریت فوتبال در ایران، وصله‌ گل‌درشتی است. انگار که نیلوفری، رسته بر مردابِ دروغ‌های مصلحتی و تصمیم‌های فریب‌آمیز. چیزهایی که بیشتر خاطرات ما را از اغلب مدیران فوتبال در ایران شکل داده‌اند.

 40 ثانیه صدای پخش شده از مهدی طارمی در نود دوشنبه شب- همان پیام صوتی ارسالی به حسین هدایتی با مضمون عجز و لابه برای بازگرداندن آن« پونصد تومن» که در ترکیه خرج کرده برای گرفتن رضایت» و با اشاره به این‌که «حاجی من فقط به عشق خودت دارم برمی‌گردم-» 40‌سال سرافکندگی در خودش دارد و 40‌پاکت انزجار تولید می‌کند. عجیب این‌که پیام خصوصی، از گوشی فرستنده برای پخش فوروارد شده و حال‌به‌هم‌زن‌تر این‌که ندیده، حجم انبوه چنین پیا‌م‌هایی را در پیام‌رسان گوشی گیرنده حدس می‌زنی؛ چنین سیلاب متعفنی از دروغ و دورویی، آیا برای انزجار از فوتبال کافی نیست؟ کجاست آن فوتبالی که بازی بود؟ چه کردید با لذتی که از این بازی می‌خواستیم ببریم؟

نه خدا و نه شیطان، سرنوشت ما را انگار بتی دارد رقم می‌زند که دیگرانش می‌پرستیدند: پول چرکی که دست‌های فوتبال را تا آرنج آلوده. لعبتی که می‌توانست - لابد آن‌طور که در بقیه دنیا، دست‌کم در جاهای درست‌اش که دیده و شنیده‌ایم - در دست درست‌کاران باشد و جایی خرج شود که باید. جایی مثل آکادمی یک باشگاه بزرگ، تا بچه‌ای که همه‌ کودکی‌اش را دویده تا به تیم محبوبش برسد، شب از ذوق تمرین فردا خوابش نبرد نه از سوز سرمای بیغوله‌ای که به اسم خوابگاه به او داده‌اند. در جهان مطلوب ما، خبری از هدایتی، طاهری و فتح‌الله زاده و دیگران نیست . فوتبال مطلوب ما، میدان تمنای رسیدن به توپ است تا پول. مطلوب اما، نام دیگر عشق است؛ چیزی که انگار رسیدن، نابودش می‌کند.

حرصی که از حرف‌های طارمی کشیدیم، حالا حالاها رهایمان نخواهد کرد. جایی که از «سناریوی چیده شده» طاهری می‌گوید و تاکیدش بر قراری که بر اجرای آن گذاشته بودند تا همه را برای همیشه گول بزنند. راستی و راستگویی شاید به تنهایی برای رستگاری ملتی کافی نباشد اما دروغ، آن هم در این ابعاد و این‌طور سیستماتیک، برای خشک کردن هر نهال نورسته‌ای کافی‌ است. پس، قبل از هر پیشنهادی برای بازگرداندن شفافیت و رویه‌های درست به فوتبال، باید دل بدهیم به آمینی از صمیم قلب برای دعای آن پادشاه بزرگ که از خدا خواسته بود، کشورش را از شر دو چیز در امان بدارد: خشکسالی و دروغ.

 

همشهری ورزشی

۲۶ ۴۰  
آی اسپورت
2018-01-24 12:14:00
نظر دهید

۴۰ نظر
داریوش کبیر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۱۸
هم خشکسالی دارید هم دروغ
جواد
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۵۶
بابا بس کنید .تورو خدا بس کنید یه جوری حرف نزنید که اون شکلی نیستید.کیه تو این مملکت دروغ نمیگه یه جور میگید فلانی دروغ گفته انکار تازه فهمیدین دروغ چیه ما هممون یه مشت دروغ گو هستیم که دور هم جمع شدیم
ویلی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۵
لُب مطلب همینه: توی چشم‌‌هایشان نگاه کن و دروغ بگو.....
چهل ساله ممکلت داره با همین سیستم میره جلو وگرنه الان آب و برق مجانی بود!!!
farhad
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۷
همشهری ورزشی ـ ایران ورزشی ـ خبر ورزشی ـ خبر آنلاین ـ ورزش سه ـ سایت ۹۰ ـ برنامه ۹۰ ـ بخش ورزشی فارس ـ همه اینا همسو با سیاستهای دولت امید جلو رفتن اما به طرز باورنکردنی جانبدارانه ! وقتی اینارو میخونی یا نگاه میکنی با خودت میگی صد رحمت به هرزنامه حسین قدوسی ! ـ خلاصه کلام اینکه کل مملکت بسیج شدن تا یه جامی این وسط جفت و جور شه و ملت خرکیف هم تمام بدبختیاشون یادشون بره
ناصر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۵۸
همه جا کفر و دروغ - همه جا ظلم و ستم
چهره مــردم شـهــر - هــمــگــی آیــه غــم
قــصـرها قــصـر بلا - حاکمش تشنه خون
مــردم شهـر فقیر - هـمـه در بـنـد و زبون
حقشان قسمت گـرگ - فرششان خاک زمین
هــمـه در رنـج و عذاب - حـاکـمـش کاخ نشین
.....
ویلی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
"ناصر" مرسی از شعر زیبا ولی قانون طبیعت اوضاع به همین منوال نمیمونه، به قول استاد سخن:
منجنیق آه مظلومان به صبح............سخت گیرد ظالمان را در حصار
ناصر به ویلی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۳
تشکر از شما. اینم از معجزات این حکومت هست که شعارها و شعرهایی که خودش با اونا اومده سرکار الان همگی تمام و کمال بر علیه خودش کاربرد داره. چون ساختار دیکتاتوری های فاسد همینه. همه یه راهی میرن و در نهایت به سرنوشت مشابه همشون نابودی هست. تاریخ از این موارد به وفور یاد میکنه. شوروی با اون عظمتش روی پایه های چوبی بود. وقتی ریگان گفت این حکومت به زباله دانی تاریخ خواهد رفت شوروی در اوج قدرت بود. چند سال بعد رفت. اینا که از هیچ نظری به گرد پای اونا هم نمیرسن اما پا جای پای اونا گذاشتن نه تاریخ خواندن نه ازش درس گرفتن به سرنوشتی بدتر از اونا گرفتار خواهند شد.
حسن
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۳۱
حکومتی که دزد پرور هست لانه فساد هست جز قتل و جنایت و غارت و ویرانی و بدبختی برای کشور و منطقه بهره ای نداشته همه چیزش دروغ هست همه چیزش نیرنگ و ریا و فریب هست. در روز روشن رئیس جمهورش مصاحبه میکنه دوربین پرده ها رو نشون میده و روشنایی بیرون مشخصه ساعت 9 شب پخش میکنن میگن زنده هست. اصول گراها و ولایت مدارهای ذوب شده در آغا که تکلیفشون مشخص هست شمشیر رو برای نابودی این مردم و سرزمن از رو بستن. اصلاح طلبهای خائن هم که بعد از 20 سال خودشون اصلاح شدن نه فقط یه میلیمتر پیشرفت نداشتن که استحاله شدن وحاضرن برای اینکه یه کوچولو سهم از قدرت داشته باشن تن به هر خفت و خواری بدن. این رئیس جمهوری اعتدال هم که از اولین روز جز دروغ و گاز انبری چیزی تحویل مردم نداده. کافیه روحانی بعد از انتخابات رو ببینید از وقتی خرش از پل مردم گذشته کامل رفته بغل سپاهی که خودش میگفت فاسده. به مردم دیگه نیازی نداره الان به باند قدرت نیاز داره که سودای رهبری خودش رو محقق کنه. برای ما که طیق معمول از ترس اون به این رای دادیم هیچ تفاوتی نکرد چون عملا روحانی مسیرش رو عوض کرده. یه جایی باید این چرخه باطل رو بهم بزنیم. 40 سال به اندازه کافی وقت داشتید چه دستاوردی داشتید به جز اینکه مردم رو به روز سیاه نشوندید و جیب های خودتون و فرزندانتون رو از پول نفت این ملت پر کردید در امریکا و بریتانیا زندگی میکنن. در اینکه اکثریت قاطع مردم مخالف این حکومت جهل و جور و فساد هستن هیچ شکی نیست اما دوستان میتونن به نظر سنجی سایت تابناک مراجعه کنن. همین الان درباره سخنان رئیس جمهور هست. وارد قسمت ارشیو بشید یه مطلبی هست با عنوان کدام مولفه حکمرانی خوب در ایران رعایت میشود. مال ابان هست یک ماه قبل از خیزش اخیر. 94 ممیز 25 صدم درصد گفتن هیچکدام. اون 4 و خرده ای هیچی. 90 درصد از مردم ناراضی هستن. دیگه بازی بد و بدتر جواب نمیده. حرفهای رهبر انقلاب خودتون هست. برفرض که پدران ما رای دادن. پدران ما که نمیتونن برای ما تعیین تکلیف کنن. این حکومت باید به رفراندوم گذاشته بشه و تکلیفش مشخص شه. اگر میخواید قلدر بازی دربیاری با زور سرنیزه بعد از این هم حکومت کنید به ضرر خودتون خواهد بود چون مردم با خشونت شما و لانه فسادی که براخودتون درست کردید به زیر خواهند کشید.
سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۳
كنتور نميندازه كه.. بباف و جزناله كن
به سروش ساندیس
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
ساندیس خور.....
علی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۱
سروش جان عزیزم شما مواظب باش....
سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
چقدر لذت بخش گوش دادن و خنديدن به جزناله هاتون.. انقدر ببافيد تا جونتون درآد
یاسر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۹
اتفاقا نظراتی مثل این ساندیس خور که با اسامی مختلف یه روز سروش هست یه روز تورک اوغلی میان به ملت توهین میکنن مردم رو عصبانی تر میکنه. بدجوری ترسیدن. میگه چون قافیه تنگ اید شاعر به جفنگ اید دقیقا وضعیت اویزون های اغاست.
سروش به ياسر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۴۰
آويزون بودن اگه بد بود كه تو به وجود نميومدي
۷
به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۵
هنوز سوزش اصلی مونده که تا ته..... اب بریز اونجات که ....
یاسر به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۹
محکم از چیزاش بگیر از دستت سُر نخوره. خخخخخخخخخخ
یاسر به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۹
دقیقا به جفنگ افتادی. وقتی فشار همه جانبه هست اغات هم .....
فرزین به یاسر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۹
من با شما موافقم. حرفاش شبیه تورک اوغلی هست.
توحید
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۰۴
به سروش ساندیس خور بی ادب؛ آدمیزاده اگر بی ادب است انسان نیست - فرق ما بین بنی آدم و حیوان ادب است.
یاسر به سروش
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۱۷
میبینم که واقعا به جفنگ افتادی. عیب نداره بزرگ میشی یادت میره کوچولو. از دست پرورده های سعید طوسی بیشتر از این نباید انتظار داشت. میتونی از تجربیاتت برا بقیه تعریف کنی.
عباس به یاسر
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۵۰
دوست عزیز امثال سروش یا چندتا مثل اون که میان اینجا تربیت نداشته شون رو به معرض نمایش میذارن ارزش جواب دادن ندارن. خدا به اندازه کافی اینا رو زده. ملت هم به موقع حسابشون رو خواهند رسید. به موجودات ترحم برانگیز بهتره ترحم کنید.
ندای آزادی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۶
شمس لنگرودی، شاعر، برای ندا چنین سرود:
دخترم!
سنت‌شان بود
زنده به گورت کنند
تو کشته شدى
ملتى زنده به گور مى‌شود.
ببین که چه آرام سر بر بالش مى‌گذارد
او که پول مرگ تو را گرفته
شام حلال مى‌خورد.
تو فقط ایستاده بودى
کامل
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۱۷
این شعر مرثیه‌ای است از شاعر گران‌قدر کشورمان شمس لنگرودی، که برای ندا سروده است.
دخترم!
سنتشان بود
زنده به گورت کنند
تو کشته شدی
ملتی زنده به گور می‌شود.
ببین که چه آرام سر بر بالش می‌گذارد
او که پول مرگ تو را گرفته
شام حلال می‌خورد.
تو فقط ایستاده بودی
و خوشدلانه نگاه می‌کردی
که به خانه‌ات برگردی
اما دیگر اتاق کوچک خود را نخواهی دید دخترم
و خیل خیال‌های خوش آینده
بر در و دیوارش پرپر می‌زنند.
تو مثل مرغ حلالی به دام افتادی
مرغی حیران
که مضطربانه چهره‌ی صیادش را جستجو می‌کند
تو به دام افتادی
همچون خوشه‌ی انگوری
که لگدکوب شد
و بدل به شراب حرام می‌شود.
کیانند اینان
پنهان بر پنجره‌ها، بام‌ها
کیانند اینان در تاریکی
که با صدای پرنده‌ی خانگی
پارس می‌کنند.
کشتندت دخترم
کشتندت
تا یک تن کم شود
اما تو چگونه این همه تکثیر می‌شوی.
آه ندای عزیز من
گل سرخی که بر گلوی تو روئیده بود
باز شد
گسترده شد
و نقشه‌ی ایران را در ترنم گلبرگ‌هایش فرو پوشانید
و اینانی که ندا داده‌اند
بلبلانند
میلیون‌ها تن که گرد گلی نشسته
و نام تو را می‌خوانند.
یعنی ممکن است صداشان را که برای تو آواز می‌خوانند نشنوی
یعنی پنجره‌ات را بستند که صدای پیروزی خود را هم نشنوی
ببین که چه آرام سر بر بالش می‌گذارد
او که صید حلال می‌خورد.
به ولایت معاشان و ساندیس خورهای عزیز
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
آه ای ولایت معاش عزیز
شما که نبودید اما پدرانتان هم انقلاب نکردند! آنها فقط دزدان بهمن 57 بودند؛ وقتی با تغییر نام «کمیته مشترک ضدخرابکاری» به «توحید» ثابت کردند دنائت شان حد ندارد!
پسر کو ندارد نشان از پدر
سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۱۱
درسته خيلي داري ميسوزي ولي هيچكاري نميتوني بكني الا اينكه بميري و ديگه اينا رو نبيني ولي فعلا جزناله كن كه خنديدن بهش حال ميده پسرم
۹
علی به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۰۶
فعلا که شما به تپ به تپ افتادید دارید میسوزید. از اینکه مردم به اونجاشونم حسابتون نمیکنن. ترس و وحشت از حرفات مشخصه. البته طبیعیه این رفتار شماها اونروزی که ترتیب قذافی رو داشتن میدادن میگفت دستور میدم همه تون رو.... به خودتون روحیه بدید.
نوید
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۱۶
دیکتاتور از آگاهی مردم میترسه. واسه همینه اینجوری به حول و ولا افتادن. برای نمونه از پولی که قراره از صندوق توسعه برداشت شه یه مقداری هم به صداسیما میدن که تبلیغات رو زیاد کنه چون هواداران خودشون هم به شدت ریزش کرده.
سروش به علي
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۳۷
ما سر جاييم و شما تو تلگرام لات مجازي هستي.. جزناله كن
۶
کریم
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۳
دوستان به این سروش جواب ندید مریضه. حرفاش نشون میده حالت عادی نداره. احتمال زیاد همون تورک اوغلی هست.
نادر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۷
این سروش همون تورک اوغلی مریض هست که میاد اینجا موجبات تفریح بقیه رو فراهم میکنه. آتش به اختیار اغاست. خخخخخخخخخخ
به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۰۳
مواظب شلوارت باش.
پماد به سروش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۱۲
پماد ضد سوزش موجود است.
ناصر
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۳۰
سروش ساندیس لات مجازی که هستی تازه د.... مجازی هم هستی. ههههههههههههههههههههه
توحید
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۰۴
به سروش ساندیس خور بی ادب؛ آدمیزاده اگر بی ادب است انسان نیست - فرق ما بین بنی آدم و حیوان ادب است.
سروش به همه بالايي ها
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۵۹
خوشم مياد با اين همه ادعاي روشنفكري هيچ گهي تو مملكت نتونستيد بخوريد و فقط بلديد جزناله كنيد. لات مجازي نساييدم
۲
علیزاده
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۱۱
به سروش؛ رفتار و گفتار هرکسی نشون دهنده تربیت خانوادگی اون هست. بین نظرات برات یادآوری کردن که فرق ما بین بنی آدم و حیوان ادب است.
به علیزاده
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۲۲
آخه چرا به حیوان توهین میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا مقایسه این موجودات ترحم برانگیز با حیوان، ظلم در حق حیوانات هست.
برتولد برشت
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۱
بدترین بیسواد، بیسواد سیاسی است!
وی کور و کر است، درک سیاسی ندارد و نمی‌داند که هزینه‌های زندگی از قبیل قیمت نان، مسکن، دارو و درمان همگی وابسته به تصمیمات سیاسی هستند.
او حتی به جهالت سیاسی خود افتخار کرده، سینه جلو می‌اندازد و میگوید که : “از سیاست بیزار است”.
چنین آدم سبک‌مغزی نمی‌فهمد که بی‌توجهی به سیاست است که زنــان فــاحــشه و کــودکان خــیابانــی می‌سازد، قتــل و غــارت را زیاد می‌کند و از همه بدتر بر فساد صاحبان قدرت می‌افزاید…
برترولت برشت.
صدای مردم
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۳۹
آقازاده‌های غیر سیاسی عزیز!
نمی‌دانید چقدر از شما بیزاریم، چون:
بورس‌های تحصیلی برای شماست
گرفتن گرین کارت و اقامت فقط در توان شماست
راه‌اندازی شرکت‌های سود ده فقط در انحصار شماست
اخذ وام‌های کلان از بانک‌های بی‌دروپیکر فقط در عهده اراده شماست
بهترین کرسی‌های شغلی زیر باسن مبارک شماست
ما خسته شده‌ایم که فقط شما می‌توانید نماینده مجلس شوید
از اینکه کرسی‌های شورای شهر ظاهرا فقط در «انحصار» شماست
حزب مال شماست
روزنامه مال شماست
گردش در اروپا و سیاحت در آفریقا فقط در توان شماست
رستوران VIP در قرق شماست
سینما، محل خوشگذرانی شماست
تئاتر، «تفریح با کلاس» شماست
رونق «حراج تهران» برای خرید «دکوراسیون شیک برای منازل لوکس» به لطف شماست
ولنجک مال شماست
لواسان مال شماست
بودروم و ونکوور و لندن و شیکاگو مال شماست
برج فرمانیه مال شماست
موافق اصولی تاسیس شرکت صادرات و واردات در انحصار شماست
تجارت شورت و کورست «ویکتوریا سیکرت» حق شماست
استخر و ویلا و «عشق و حال» و کباب فقط مال شماست
«حقوق تُپُل» فقط در حساب شماست
زیر میزی، «حق الزحمه» شماست
۹۹درصد از همه چیز در اختیار شماست
کانادا و لندن «خانه دوم» شماست
«طول عمر» برای شماست
انقلاب «سهم» شماست
«ارزش‌ها» ملک پدری شماست
بیلبوردها در تسخیر چهره‌های کریه و بزک کرده شماست
همبرگر۲۵۰هزار تومانی در حلقوم شماست
«ماساژ شکلات ساعتی یک میلیون» تفریح یک بعد از ظهر شماست
شهر مال شماست
کشور مال شماست
کویرها هم زیر پای ماشین‌های شاسی بلند شماست،
البته که از «وضع موجود» راضی هستید
البته که باید بگویید «من سیاسی نیستم»
چون کلید بنزها در جیب شماست.
اما به شما این نوید را می‌دهیم که این دوران به سر رسیده‌است و این روزها آخرین فرصت‌های شماست!
مرتضی
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۳۵
حالا نمیشد یکم واژه های ادبیو کمترش کنی و بجاش یکم اسپورتش کنی ما به اندازه کافی از فارسی بیزاریم حداقل مارو یاده ادبیات ننداز که یه عمر اجباری تو کلاسو دانشگاه تحملش کردیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر