فهرست
تغییر فلسفه فوتبال ایران؛ گزافه‌گویی یا واقعیت؟
تغییر فلسفه فوتبال ایران؛ گزافه‌گویی یا واقعیت؟

تغییر فلسفه فوتبال ایران؛ گزافه‌گویی یا واقعیت؟

آی اسپورت – «نه فقط در ایران، بلکه حضور مربیان خارجی در هر کشوری اهمیت و تاثیر بالایی دارد. خارجی‌هایی که به فوتبال انگلیس رفتند مثل ونگر، مورینیو، گواردیولا، مانچینی و خیلی‌های دیگر، فلسفه فوتبال این کشور را از یک بازی کلاسیک اروپایی که بلند بزن زیرش و ارسال توپ‌های هوایی بود، تغییر دادند و الان ما زیباترین فوتبال را از تیم‌های انگلیسی می‌بینیم. تبادل ایده‌ها و دانش و تجارب همیشه خوب است و فکر می‌کنم من و همکارانم در این مدت تغییراتی در فوتبال ایران ایجاد کرده‌ایم. برای همین است که الان می‌بینیم خیلی از باشگاه‌ها دارند فلسفه بازی‌شان را تغییر می‌دهند. فکر می‌کنم حضور و نقش من اتفاق خوبی برای پرسپولیس و فوتبال ایران بوده و از این بابت واقعا خوشحالم.»

برانکو ایوانکوویچ در گفت و گو با ایران ورزشی

در فوتبال ایران اما فقط پرسپولیس می‌تواند فرصت حرف زدن درباره فلسفه بازی‌اش را داشته باشد. واقعیت این است که فقط پرسپولیس در چند فصل اخیر ثبات مدیریتی و بنیه مالی‌اش در اندازه‌ای بوده که سرمربی‌اش بتواند چنین خواب‌هایی برای تیمش ببیند. برانکو اغراق می‌کند که از تغییر فلسفه بازی در تیم‌های لیگ برتر ایران حرف می‌زند.

تیم‌های بدهکار که در آستانه ورشکستگی هستند یا تیم‌های دولتی با بودجه‌های همیشگی و بی‌تماشاگر و بی‌انگیزه چگونه می‌توانند از فلسفه فوتبال‌شان حرف بزنند. استقلال که مثل پرسپولیس می‌توانست از فرصت درآمدزایی از تماشاگران و منابع دیگر مثل پرسپولیس بهره ببرد و مسیر تازه‌ای را طی کند، فرصت بزرگی را پای منصوریان و با سوءمدیریت در باشگاه سوزاند و تازه به مسیری برگشته که تماشاگران را شاید به آینده امیدوار کرده باشد. این نگران کننده است اما حرف‌های برانکو درباره تغییر فلسفه بازی در لیگ برتر ایران را نباید باور کرد. او برای اینکه حرف زدن درباره تغییر فلسفه بازی در پرسپولیس خودستایی تلقی نشود، از تغییرات اینچنینی در تیم‌های دیگر حرف زده یا برای اینکه عمق اثرگذاری‌اش را به رخ بکشد چنین عبارت‌هایی را به زبان آورده. هر چه هست و نیست، حرف زدن از تغییر فلسفه بازی در لیگ برتر ایران از یک خوش باوری و اغراق خبر می‌دهد.

فوتبال ایران دچار مساله‌هایی شده که در باشگاه‌ها تغییر فلسفه بازی اولویت هزارم نیست. مربیان یا در تیم‌های ورشکسته و بدهکار در حسرت یک اردو یا پوشاک مناسب برای تیم شان هستند و هر روز با گله‌های بازیکنان از باشگاه مواجه‌اند، یا در تیم‌های متمول و بی‌انگیزه و بی‌تماشاگر فرصت می‌سوزانند و روزها را می‌گذرانند و به یک موفقیت نسبی و خفیف برای ادامه همین روند بی‌حاصل دل بسته‌اند. کرانچار در سپاهان به بن بست رسید و رفت. علی دایی و مجید جلالی در سایپا و پیکان باید برای سکوهای خالی کدام فلسفه را به نمایش بگذارند؟ سکوی خالی هم مگر فلسفه‌ای را در بازی تیمش طلب می‌کند؟

مربیانی مثل تارتار و کمالوند به رغم جوانی نمایی از تعلق خاطر به تغییرات اساسی در شکل بازی به ما نداده‌اند. علی کریمی و رضا عنایتی هم در لیگ برتر سرمربی شده‌اند و بعید است به اینکه بر اساس چه فلسفه‌ای بازی می‌کنند هنوز در این چند هفته‌ای که از سرمربیگری‌شان می‌گذرد، فکر کرده باشند. نه، از این خبرها نیست. حرف زدن از تغییر فلسفه بازی در لیگ ایران به یک گزافه گویی شباهت دارد. فوتبال ایران هنوز به مرحله‌ای از نمایش فنی نرسیده که اسم تغییراتش در شکل بازی را بتوانیم تغییر در فلسفه بازی بدانیم. حتی وینفرید شفر در استقلال هنوز ردپایی از تغییرات که نامش تغییر فلسفه بازی باشد بجا نگذاشته، اگرچه امیدهایی را فارغ از انتقاداتی که به چینش و تغییراتش در حین بازی وارد است، برای تغییراتی در این اندازه زنده کرده باشد.

۱۹۸ ۲۸  
آی اسپورت
2018-01-22 15:15:00
نظر دهید

۲۸ نظر
ارمان
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۳
بگو اصلا فوتبال ایران فلسفه داشت که شما بخوای تغییرش بدی.
۸ ۲
jjjjjj
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۸
بی فلسفگی هم خودش فلسفه است مثلا میشه گفت فلسفه فوتبال ایران بزن زیرش و اوت دستی هست . این خودش یه سبکه . درسته مزخرفه و به هیچ جایی نمیرسه ولی یک سبکه
۶
آرش666666
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۲۳
به نظرمن فقط کی روش تونسته فلسفه فوتبال ایران رو عوض کنه اونم با آوردن دفاع اتوبوسی و بزن زیرش که در اغلب تیم های ایرانی جز پرسپولیس داره به بهترین شکل اجرا میشه
۸
دارمیان
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۴
تو خوبی ....
اربابت کیروش هم خوبه....
سنتی رو هم با صنعتی نزن.....
اگه فوتبال ایران اندازه یک مثقال فلسفه داشت به یمن وجود کیروش دیگه همون یک مثقال هم فلسفه نداره. سیستم همه تیما شده 2-8 و گاها 1-9 و 0-10 .
یه مربی مثل کرانچار که هم فوتبال رو خوب می فهمید و هم وحشی نبود نتونست دوام بیاره.
اینا همش به برکت کیروشه
بهداد
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۸:۴۱
يعني ساقي تو و كرانچار يكيه
احمد
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۵
اقای برانکو شما که اینقدر کارت درسته چرا تو فوتبال ایران فعالیت میکنند.؟؟؟؟
بابا یکی این سوال رو ازش بپرسه .
امین
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۷
اینم دیگه خیلی دور برداشته .
یه وقت تعریف از خود نباشه.
مهدی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۹
شکسته نفسی میفرمایید پروفسور.
رضا
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۲
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
بسی خندیدیممممممممممممممممم
۴
ژان والژان
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۲
دلالویچ جدیدا سنتی و صنعتی رو با هم میزنه
از همون پودر دوپینگی که به سید بلال می ده خود شهم مصرف کرده . طرف هر بازی 1000 تا سانتر می کنه و با شعار سانتر سانتر تا رهایی از شکست ..
تغییر فلسفه ؟؟!!!!!!!!!!!!!!
سعید
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۳۰
نه انحصارش دست فرنازه گفته فقط به 7 خودمان میدم نداد رفت
ویلی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۲
جامعه ایران به "کلنگی" بودن معروفه و غیر از استثنای نیم قرن تمدن طلایی اون پدرو پسر به هیچ وجه ردپایی از آینده نگری و برنامه ریزی در تاریخش دیده نمیشه، دلیل اصلی و ریشه ایشم برمیگرده به تقدیرگرایی سنتی ایرانیا که با ورود خرافات شیعه دیگه قوزبالاقوز شد به وجهی که در طی قرون در DNA همه ما فرورفته که سرنوشت از قبل نوشته شده و قسمت هرچی باشه همونه و قناعت پیشه کن و به رضای خدا راضی باش و درنهایت منجی عالم بشریت میاد همه چیو روبراه میکنه!! حالا در چنین بستری وضعیت نابسامان و سوء مدیریت نظام مقدسم اومده وسط دیگه نورعلی نور....فوتبالم برشی از همین شیرتوشیره، لیگی که تیما هر لحظه ممکنه زیرورو بشن ماکزیمم دوراندیشی مربیان نیم فصل بیشتر نیست فقط باید قرارداد تپل ببندن و حواسشون به باند بازیکنا و لیدرای سکو باشه مربی از یکماه بعد خودش مطمئن نیست برای ساختارسازی اولیه فرصت نداره چه برسه به جاانداختن فلسفه....
فرشاد4تای95
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۳
توعقده ای هستی ویلی بروپیش ی روانشناس
چه خبر از عوام؟
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۴۶
این ویلی یک سری چیزا رو میزاره کنار هم که بگه بعله من با سوادم.نمیگم چیزایی که میگه اشتباهه ، درست هم هست ولی بیشتر از این که به موضوع ربط داشته باشه سعی در صاحب فکر نشون دادن خودش رو داره و اینکه فقط خودش می فهمه. خوشبختانه یه مدتی دیگه از عوام الناس حرف نمیزنه.
۶
کیسه و لنگ آفتابه نماد استقلاله
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۰۸
خاک تو سرت ویلی وطن فروش
۲
Perspolis
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۵:۱۷
ويلي جان دوران پهلوي نسبت به روزگار الان وطنمون خيلي بهتر بود در اين هيچ شكي نيست اما طلايي ناميدنش از شما بعيده. در همون دوران عموم مردم بي سواد و در پايين ترين سطح به لحاظ فرهنگ زندگي اجتماعي اموزش و بهداشت قرار داشتند. خرافه پرستي لوطي گري و تظاهر و لمپنيسم همون دوران هم بود و محصول جمعوري اسلامي نيست. فراموش نكن كه اون موقع كشوري با ٣٠ ميليون جمعيت و ثروتي به مراتب بيشاز الان بوديم و دربار و ارتشي فاسد كه مثل حوزه و سپاه امروز روي گرده مردم سوار بود و ازشون سواري مي گرفت. مردم ايران در تشخيص اينكه چه حكومتي رو نمي خوان اشتباه نكردن ولي مثل همين امروز هيچكس هيچ ايده اي نداشت كه داره به بهاي جايگزين كردن چه رژيمي سيستم روي كار رو تغيير ميده. در زمان اون پدر و پسر و مخصوصاً اون پسر تامين منافع امريكا اولويت بوددو الان ديگه فكر نكنم كسي باشه كه ندونه امريكا چه جنايات و كثافت كاريهايي مرتكب نميشه براي اينكه اسلحه بيشتري بفروشه و صنايعش رو فعال نگه داره. حكومت مستقل كه خواسته درست مردم بود ولي برقراررنشد و به جاش بي لياقت ترين و فاسدترين قشر به حكومت رسيدن كه حاضرن براي يك روز اضافه موندن تو راس قدرت با شياطيني مثل روسيه و چين هر قماري بكنن به هزينه من و تو و خون ادمهاي بيگناه رو بريزن و اونقدر ملت رو گرفتار يك لقمه نون كنن كه كسي فرصت نكنه فكر كنه كه چه بلايي سرش اومد. اوني هم كه كلش بوي قرمه سبزي داد و فكر كرد يا سر از خوران و اوين و كهريزك در اورد يا پياده از مرز رد شد و هويتش رو براي هميشه جا گذاشت و يا موند و همرنگ جماعت شد و سرش رو تو برف فرو كرد كه نبينه و اذيت نشه و اين دو روز باقي مونده عمرشم سپري كنه.
همه اينها ولي حكومت قبلي رو تطهير نمي كنه. كسي بي دليل تو خيابون نماد و جونشون رو بگيره كف دستش نه امروز و نه ديروز
ویلی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۵:۵۵
*"فرشاد4تای95" دوست عزیز صددرصد حق باشماست مگه میشه کسی عمر و جوونیش در ممکلت امام زمان بگذره و عقده ای نباشه؟!
**جناب "چه خبر از عوام؟" نویسنده از عدم فلسفه و آینده نگری در میان مربیا گفت و بنده یه تحلیل ریشه ای جامعه شناسی ازش دادم، چون زاویه دیدم متفاوته حرفم نامربوطه؟ در ضمن برای هزارمین بار: جای نقد بنده حرفمو نقد کنید.....و در مورد نکته آخرتون: خوشبختانه جدیدن عوام الناس همیشه در صحنه خودشون زیر کامنت بنده ابراز وجود میکنن دیگه لزومی نداره صداشون کنم!!
***"کیسه و لنگ آفتابه نماد استقلاله" کجای حرفم وطن فروشیه؟ قبلنم بهت گفتم حرمت امامزاده دست متولیشه، حرمت وطنو اون بالاییا نگه نمیدارن چه توقعی از یه شهروند درجه دو داری؟!
۲
چه خبر از عوام؟
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۰
به ویلی متوهم
همینکه میام اینجا یه دو خط کامنت میزارم عذاب وجدان میگیرم که وقتم تلف شده حالا بیام اون رو صرف نقد حرفای صدمن یه قاز تو بکنم؟ خب اگه میخواستم میرفتم نظریات توسعه رو عمقی میخوندم نه این که بیام حرفای سطحی تو رو جواب بدم. اینم صرفا نوشتم از توهم بیای بیرون
۲
ویلی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۲۲
"چه خبر از عوام؟" دوست عزیز اگه مطلب منو واجد ارزش خوندن نمیدونی و واسش وقت نمیذاری پس چطور تشخیص دادی نظراتم توهمه؟! چطور واسه توهین شخصی وقت داری؟! حالا این مقاله جامعه شناسی و کامنت من چه ربطی به نظریات توسعه داشت؟ اصلن من بیجا کنم واسه توسعه بیام اینجا تز بدم دیگه همه میدونیم توسعه از دیدگاه مغزشویی شده های قرارگاه یعنی اشکنه بخورید فقط جون داشته باشید برای شعار دادن و راهپیمایی تا هرچی هست صرف بمب و موشک بشه!! با این وجود من مثل تو دشمنی ندارم و نکات مثبت طرفمو میگم: همین که دوتا کامنت با اسم و هویت یکسان گذاشتی نشونه پیشرفته، توام اگه ولایتمداری باید الگوی اخلاق باشی هرجا اسم منو دیدی برام طلب شفا و آمرزش و دراومدن از توهم کن و عبور کن، به جای پاسخ به من متوهم به کل کل و فحاشی و بحثای سطح بالای سوختم و سوختی برس که ارزش وقتتو دارن... در ضمن صدمن یه "غاز" درسته
فرشاد کیروش نژاد
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۴
باز این بی سواد اظهار فضل کرد
تمیم
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
از کیروش چه خبر کوچولو؟
احتمالا طبق معمول مرخصیه و داره برای جور کردن تیم ملی عرق میریزه
خدا کیروش رو از کیروش پور و بقیه چرت نویسا نگیره
محمد
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۴
شما هم گزافه گویی نکن !!!
کسی نمیگه حرف زدن بلد نیستی
فلسفه بازی هم ربطی به تعداد تماشاچی نداره ، مگه سپاهان ، تراکتور ، ذوب آهن ، پارس جم ، سپید رود و .... تماشاچی ندارن ؟
نشون میده حداقل سواد نویسندگی هم نداری که میگی پرسپولیس مشکلات مالی نداره !
کمی درک از نویسندگی لطفا !!!
نفهمی یا خود را به نفهمیدن زدن؟
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
این یارو دیده هیچی پیدا نمیکنه به برانکو گیر بده رفته مصاحبه دو ماه پیشش رو پیدا کرده تا از توش ایراد پیدا کنه و طبق معمول برای آقاش کیروش یه دمی تکون بده
&
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۵۵
نویسنده اول مشخص کنه فلسفه داشتن یعنی چه بعد مطلب بنویسه! نویسنده با چه منطقی از عدم وجود مشکل تو پرسپولیس حرف میزنه وقتی تیم گرفتار محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی هست، یکی از بهترین بازیکنانش 4 ماه محروم بود، مدیریت تیم عوض شد، قرارداد بازیکنان از سال پیش هنوز تسویه نشده و ....
عمرعبدالرحمان العراقی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۰۴
بابا کارلوس درچه حاله عمو فرشاد؟؟؟؟؟؟؟
بی طرف
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۱۰
نمایی کامل از فوتبال مملکت ما در همین کامنت ها دیده می شود، تماشاگران و خوانندگانی که ما باشیم همین فوتبال از سرمان هم زیاد است. فوتبالی که اصولا نمی داند فلسفه فوتبال چی هست تا حالا یکروزی بخواهد در جستجویش باشد.
۵
serezo
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۳۰
چه خبر از ارباب پرتغالیت که اونهمه سنگ برنامه به سینه میزدی احتمالا یه جایی اونسر دنیا مشغول گرفتن حمام آفتاب! ، فلسفه فوتبال ایران رو ارباب پرتغالیت با سیستم های نوین خیلی وقته زیرو رو کرده!
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۱۳
راست گفته خوب
الان نگاه کنید ، تیمهای بزرگ شروع کردن به آوردن مربیای خوب خارجی
مثل استقلال یا تراکتور
البته سپاهان هم میتونست این فصل را بیخیال بشه و کرانچار را نگه داره
پس می بینید که برانکو تاثیر گذار بوده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر