فهرست
چرا گریزمان نتوانست؟
چرا گریزمان نتوانست؟

چرا گریزمان نتوانست؟

آی اسپورت - «سئوال خوبی بود!»؛ این جمله تنها واکنش «آنتوان گریزمان» پیش از دیدار حساس بارسلونا برابر اینتر در پاسخ به پرسش خبرنگاری بود که از او پرسید «آیا سمت راست بهتر نمی‌‌توانید بازی کنید؟» البته آنتوان آنقدر آماتور و احمق نبود که به این سئوال پاسخی دقیق و جنجال‌برانگیز بدهد اما همین واکنش به خوبی جواب سوال خبرنگار و البته فوتبال‌دوستان را داد.

شب بعد در جریان مسابقه مهاجم فرانسوی در دقیقه ۶۰ تعویض شد و چهار روز پس از آن در جدال حساس برابر سویا، گریزمان حتی در ترکیب اصلی نیز قرار نداشت و روی نیمکت‌نشین نشست. آبی‌اناری‌ها برای جذب ستاره فرانسوی ۱۲۰ میلیون یورو پرداختند اما در نخستین دیداری که تمام مهاجمان بلوگرانا در دسترس بودند، گریزمان راه ورود به ترکیب اصلی را گم کرد تا مثلث آشنای «عثمان دمبله»، «لیونل مسی» و «لوئیس سوارس» به کار گرفته شدند.

ماه گذشته شاگردان «ارنستو والورده» موفق شدند در خانه ویارئال را شکست دهند که در آن مسابقه آنتوان گل نخست بلوگرانا را وارد دروازه زردپوشان کرد. او پس از مسابقه با لحن خاصی گفت: «سه گل آمار بدی نیست! هست؟» واقعاً در آن مقطع آمار بدی نبود - گریزمان با آن سه گل بهترین گلزن باشگاه بود و اکنون سوارس بهترین گلزن است - و کسی هم نمی‌توانست مدعی شود که آمار آنتوان قابل توجه نیست.

شاید برخی بپرسند چرا او همچون زمان حضورش در اتلتیکومادرید نتوانسته تک ستاره آسمان تیمش باشد؟ پاسخ واضح است؛ او در پیدا کردن جایگاهش در تیم دچار مشکل شده و گویا چاره‌ای نیز جز تغییر پست ندارد.

گریزمان در نخستین حضورش در نیوکمپ با پیراهن آبی‌اناری‌رنگ بارسلونا یک دبل از خود به جا گذاشت و در خوشحالی پس از گلش کاغذ رنگی‌هایی به رنگ پیراهنش تیمش به هوا پرتاب کرد. خوشحالی گلش تقلید از «لبرون جیمز» بود و او درباره نحوه به ثمر رساندن این گل مدعی شد که آن را از روی دست بازیکن دیگری کپی کرده: «در تمرینات مسی را نگاه می‌کردم که این ضربات را می‌زند.»

به نظر می‌رسد مهاجم فرانسوی با بیان این صحبت‌ها دو هدف را دنبال می‌کرده؛ نخست نشان دادن درک، شناخت و البته احترام خود به سلسه مراتب تیم و البته استفاده از فاکتور «دوستی و نزدیکی با مسی» جهت نفوذ به قلب هواداران. دوماً پیدا کردن یک راه هوشمندانه جهت جا انداختن خود در تیم و ترکیب.

او تابستان ۲۰۱۸ در آخرین لحظات پیشنهاد بارسا را در یک مستند تلویزیونی رد کرد و به همین دلیل خودش هم می‌دانست قدم زدن روی چمن سبز نیوکمپ آنچنان مورد توافق تمام هواداران نبوده اما پس از گرفتن عکس یادگاری با پیراهن بلوگرانا در مصاحبه‌ای گفت: «اگر باید از هواداران بارسا عذرخواهی کنم ترجیح می‌دهم پشیمانی و دلجویی خود را در زمین مسابقه به تصویر بکشم.»

البته او هفته گذشته کمی جنجال‌ساز شد و در مصاحبه‌ای گفت: «صحبت کردن با لیونل مسی آسان نیست.» همین اظهارنظر کوتاه کافی بود تا شرایط برای فوق‌ستاره آرژانتینی بارسا سخت شود و کار به جایی کشید که روز پنجشنبه لئو مجبور شد شایعات اینکه او هرگز خواهان جذب گریزمان نبوده را تکذیب کند. مسی در مصاحبه خود اخبار عدم علاقه‌اش به جذب آنتوان را یک دروغ بزرگ توصیف کرد اما پذیرفت که او برای احیای مثلث MSN از مسئولان باشگاه کاتالانی خواسته تا «نیمار جونیور» را جذب کنند. این جمله زمانی مهم‌تر می‌شود که بدانید در واقع پستی که اکنون ستاره فرانسوی باید در آن بازی کند، دقیقاً همان پست نیمار است.

گریزمان در زمان حضورش در ترکیب رئال سوسیداد، در سمت چپ مثلث خط حمله به میدان می‌رفت اما از آن روزها حالا پنج سال می‌گذرد. ظهور او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جهان در اتلتیکومادرید هنگام بازی، در سمت راست خط حمله یا مرکز خط حمله حاصل شد. یعنی در دو پستی که مسی و سوارس در آن به میدان می‌روند. وقتی مهاجمان مصدوم بارسا از بند مصدومیت رها شدند و به ترکیب بازگشتند، آنتوان به سمت چپ خط حمله منتقل شد اما هرگز تاثیر همیشگی‌اش را نداشت. او در گفتگویی در این خصوص گفت: «من تازه به ترکیب تیم پیوسته‌ام و پست جدیدی در اینجا دارم. باید حرکاتم را تغییر دهم تا بهتر شوم. باید بیشتر بازی کنم تا در مسیر پیشرفت قرار بگیرم. هم‌تیمی‌هایم از من می‌خواهند بهترین شرایط را داشته باشم و این مسئله خواسته خودم نیز است و برای تحقق آن تمام تلاشم را به کار خواهم بست.»

برای قضاوت فعلاً زود است ولی به احتمال زیاد او با وجود گذشت پنج سال، باز هم می‌تواند در نقش وینگر چپ خوش بدرخشد. آنتوان یک مهاجم باهوش است که آمادگی دارد برای دیگران فداکاری کند و تسلیم نیز نخواهد شد ولی بیشتر از هر چیز دیگری به فاکتور «زمان» نیاز دارد. احتمالات پیش رو زیاد است؛ شاید سیستم بازی بارسلونا عوض شود و یا شاید او در سمت چپ تیم جا نیفتد و والورده برای استفاده از او مجبور به گرفتن تصمیمی سخت و جدید شود که در صورت بروز چنین اتفاقی مسلماً سرمربی بارسا مسی را کنار نخواهد گذاشت و در آن زمان بعید نیست که سناریوی نیمکت‌نشینی سوارس روی میز قرار بگیرد.

البته این احتمال نیز وجود دارد که اوضاع برای ستاره گران‌قیمت فرانسوی بارسلونا بدتر نیز شود. بازی کردن در پست غیرتخصصی اتفاق بسیار بدی‌ست اما بدتر از آن، عدم قرارگیری در ترکیب و دوخته شدن به نیمکت است. فراموش نکنید که در جدال مقابل سویا، غیبت آنتوان جواب داد و آبی‌اناری‌ها به نتیجه خوبی رسیدند؛ دمبله که جانشین او در ترکیب شد شب خوبی را پشت سر گذاشت و توانست مثمر ثمر باشد. خبر خوب اما برای گریزمان اخراج عثمان در پایان بازی برابر سویا و محرومیتش به دلیل اهانت به داور بود. با این محرومیت دمبله، ال‌کلاسیکو را نیز از دست داد و حالا آنتوان می‌تواند در این بازی تاثیرگذاری خود را آغاز کند؛ البته اگر «آنسو فاتی» با تصمیم شوک‌کننده والورده به جای او در ترکیب بلوگرانا قرار نگیرد!

والورده پیش از دیدار برابر اینتر در پاسخ به اینکه فکر می‌کند گریزمان کجا بهتر بازی می‌کند گفت: «در خط حمله! فکر می‌کنم در سمت چپ خوب است و می‌تواند بازی کند. ایده بدی نیست که در آن منطقه به ایفای نقش بپردازد.» به نقطه نخست برگردیم؛ سئوال اصلی این‌ست که بهترین پست برای آنتوان کجاست؟ پرسشی که به گفته خودش «سوال خوبی است» اما همچنان پاسخ درستی برای آن نمی‌توان یافت.

 

سازندگی

۱    
آی اسپورت
2019-10-14 16:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر