فهرست
چرا تکلیف قهرمانی به هفته آخر لیگ کشید؟
چرا تکلیف قهرمانی به هفته آخر لیگ کشید؟

چرا تکلیف قهرمانی به هفته آخر لیگ کشید؟

آی اسپورت - هفته بیست و نهم لیگ برتر می‌توانست قهرمان لیگ برتر را مشخص کند اما نه تنها این امر محقق نشد، بلکه اشتباهات داوری باعث شد نه تیمی مثل پرسپولیس قهرمانی‌اش مسجل شود و نه تیمی مثل استقلال در کورس قهرمانی باقی بماند؛ اشتباهاتی تأثیرگذار که صدای تیم‌های بالای جدولی را درآورد و هرکدام حق تیم‌شان را تضییع شده می‌دانند؛ از پنالتی اشتباه به ضرر سپاهان تا گل سالم استقلال که به غلط مردود اعلام شد. اما سوای این اشتباهات دلیل اینکه مدعیان لیگ نتوانستند خود را به پرسپولیسی که ۴ هفته است رنگ برد را به خود ندیده برسانند، چیست؟

پرسپولیس از ۱۲ امتیاز ۴ هفته پایانی تنها ۴ امتیاز کسب کرده که کمتر از تیم برانکو چنین عملکرد ضعیفی را سراغ داشته‌ایم. پرسپولیس در نیم فصل دوم عملکرد چندان موفقی نداشته و بارها صدرنشینی را به سپاهان و استقلال تعارف ‌زده اما این دو تیم هم مثل یک قهرمان عمل نکرده‌اند و هر بار هدیه پرسپولیس را باز نکرده پس ‌فرستاده‌اند. از سپاهانی که پرنوسان ظاهر شد و از تراکتوری که خودش و مدیرش تیشه به ریشه تیم‌شان زدند تا جایی که ۵ هفته است نمی‌تواند پیروز شود بگذریم، به استقلالی می‌رسیم که یک فصل عجیب را سپری کرد.

بارها درباره استقلال نوشتیم که اسیر اشتباهات درون باشگاه شد و در واقع با خودزنی‌های گاه و بی‌گاه، به خود و هوادارانش صدمه زد؛ صدمه‌ای به اندازه از دست دادن همه جام‌های این فصل! به هرحال اگر کمی واقع‌بینانه به این فصل استقلال نگاهی بیندازیم، این تیم بارها فرصت این را داشت که خودش را به صدر جدول برساند اما هر دفعه یک تصمیم غلط، یک اشتباه در ارنج و یک حاشیه منجر به از دست رفتن امتیازات لازم ‌و حیاتی شد. درست است که استقلال با اشتباه نابخشودنی داور در بازی با صنعت نفت ۲ امتیاز حساس را از دست داد و حق این باشگاه است تا از کمیته داوران گله و‌ شکایت داشته باشد اما آیا استقلال در صورت برد در این دیدار قهرمان می‌شد؟

چرا آبی‌های پایتخت باید کارشان به فرداها و اما و اگر بیفتد که سهم‌شان از لیگ امسال در نهایت یک سهمیه آسیایی احتمالی باشد که سر آن‌ هم چند تیم با هم دعوا دارند؟ در داربی ۸۹ پایتخت چه اتفاقی افتاد؟ یک تصمیم اشتباه در انتخاب پنالتی زن و از دست رفتن موقعیت صد درصدی گل؛ مسببش چه کسی بود؟ یا بازی با سایپا که استقلال در صورت برد باز هم می‌توانست بعد از باخت در داربی شانسش را برای قهرمانی امتحان کند اما توان گلزنی و باز کردن دروازه تیم دایی را نداشت و این در حالی بود که هم پرسپولیس و هم سپاهان- دو تیم مدعی- با تعداد گل بالا دروازه‌ سایپا را باز کردند. مقصر تساوی برابر سایپا و زیاد شدن اختلاف با صدر جدول کیست؟ بازی با پدیده را چطور، یادتان است؟ ترکیب تیم در آخرین لحظات پیش از بازی تغییر کرد و بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی به بازی گرفته شدند و همان بازی بد هم منجر به تغییر سرمربی شد. مقصر باخت در مشهد چه کسی است؟

غیر از اینها، استقلال یک مربی بزرگ که بتواند خودش را در مواقع حساس کنترل کند و همسو با هواداران افراطی‌اش نشود، ندارد. فرهاد مجیدی در سومین تجربه سرمربی‌گری‌اش از کنار زمین در نخستین اشتباه تأثیرگذار داور مسابقه اخراج شد و‌ ماجرا تنها به اینجا ختم نشد‌. فرهاد دست‌بردار نبود و پس از اعتراض‌های شدید در کنفرانس خبری، در فضای مجازی هم چنان پیازداغش را زیاد کرد که حتی مجبور‌ به پاک کردن پست خود و تغییر دادن مواضعش شد. این در حالی است که مجیدی می‌توانست در کمال آرامش نامه اعتراض باشگاه را به دست کمیته داوران برساند، چرا که با شلوغ کردن فضای مجازی برای آنکه باب دل هواداران باشد، 2 امتیاز از دست رفته استقلال را به حسابش واریز نمی‌کنند.

به هر حال از فرهاد و فرهادهایی که خیلی زود به جرگه مربیان می‌پیوندند و هدایت تیم‌های بزرگی مثل استقلال را به عهده می‌گیرند، انتظار می‌رود رفتار حرفه‌ای‌تری از خود نشان دهند. انتظار می‌رود حالا که این دست مربیان در خود این را دیده‌اند که می‌توانند سرمربی تیم‌های بزرگی باشند، زود از کوره درنروند و حرف‌هایی را که یک ساعت هم تاریخ انقضا ندارد نزنند‌.

استقلال می‌توانست با برد مقابل صنعت نفت آبادان حداقل به عنوان یکی از شانس‌های قهرمانی، هوادارانش را در هفته‌ پایانی دلخوش نگه دارد و ادعا کند تیمش این فصل تا آخرین لحظه برای قهرمانی جنگید اما بهتر است این نکته را در نظر بگیریم که استقلال قهرمانی را هفته‌ها پیش، اول مقابل پرسپولیس، دوم برابر سایپا و سوم در مصاف با پدیده از دست داد؛ دیدارهایی که نه اشتباهات داوری در آن نقشی داشت و نه دست و پای آبی‌ها را بسته بودند که نتوانند پیروز میدان شوند.

در واقع استقلال به جای اینکه بیشتر برای خودش بازی کند، برای پرسپولیس صدرنشین بازی کرد تا تیمی که هفته‌ها خوب بازی نمی‌کند.

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2019-05-14 01:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
امیرعباس
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۲:۰۵
زهره فلاح زاده دیگه کیه که اومده وسط داره فوتبال و مدیریت و مربیگری و تاکتیک رو به ما ملت لابد بیسواد و منتظر بیانات گهربار ایشان اموزش میده ؟؟باشه دوست عزیز می دیم فصل بعد از روی بیانات شما استقلالو بسازن باور کنید نمی دونستیم الان شما فرمودید اموختیم حالا شما به پیشکسوتی خودتون ببخشید که فرهادها تازه اومدن در فوتبال...باور کن رفیق خوب لازم نبود این همه داستان بنویسی میدونم وجدان همتون درد میکنه این قهرمانی برای تیمی که از مکتب شاهین می اد جز بدنامی باقی نخواهد گذاشت از یک طرف خوشحالید که تیمتون قهرمان لیگ میشه از یک طرف خودتونم می دونید داستان چیه ایکاش این یک هفته رو هم سکوت میکردید خود دانید.
۷ ۱
...
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۳۳
بدنامی؟ از نظر کیسه کشای حقیر و حسود بدنامیه کسانی که اگه ده درصد توجهی که رو پرسپولیس داشتن رو روی تیم خودشون داشتن حالا دنبال موز تو لیگ و حذفی نبودن
این هوادار کیسه اس که به جرم زن بودن نویسنده داره تحقیرش میکنه! دیگه خودتون سطح شعور و شکوه عقل شون رو متوجه بشین. داستان چیزی نیست جز خرج های بی حساب کتاب کیسه بدون هیچ دستاوردی.
۳
شاهین
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۲:۵۵
امیرعباس جوش نزن این نویسنده از طرفداران سرسخت کاج و همه میشناسنش اولن!
دوم شاهین مکتب اخلاق و علم و ورزش بوده و برعکس تیمی ست که موسسش از عوامل کودتای ۲۸ مردادماه و از گارد شاهنشاهی که مردم را در خیابان سرکوب می کرد و دوست صمیمی شعبان بی مخ بوده :))
هیچ وقت اسم شاهین بزرگ پرورش دهنده صدها دکتر و مهندس را با تیم گروهبان های قندلی سرکوبگر یکی نکن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر