فهرست
از نامه ۷۰ نماینده مجلس تعجب کردید؟
از نامه ۷۰ نماینده مجلس تعجب کردید؟

از نامه ۷۰ نماینده مجلس تعجب کردید؟

آی اسپورت- نامه ۷۰ نماینده مجلس به وزیر ورزش و جوانان برای بازگشت حمیدرضا گرشاسبی به سمت مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس اگرچه معنای دخالت در امور یک باشگاه را می‌دهد اما انتقاد از این واکنش نمایندگان مجلس نیز تناقض‌های اساسی در ذهن می‌سازد. به چند پرده از این تناقض‌ها نگاه کنیم:

بسیاری از این نمایندگان در شهرهای خود با این مطالبه از سوی باشگاه‌های آن شهر و حتی هواداران آن شهر مواجهند که به تیم شهر کمک کنند. این یک جریان همیشگی در بسیاری از شهرهاست. باشگاه‌های ورزشی تحت تأثیر تصمیمات نمایندگان آن شهرها در مجلس اداره می‌شوند و حتی در تغییر مالکیت و تعیین مدیرعامل و حتی تعیین سرمربی تیم‌ها، نمایندگان مجلس نقش دارند. نکته عجیب‌تر این است که بسیاری از رسانه‌های محلی چنین دخالتی را تحسین می‌کنند و آن نماینده به واسطه چنین دخالت‌هایی صاحب اعتبار و اشتهار می‌شود و حتی این تلقی وجود دارد که در انتخابات صاحب رأی بیشتری از سوی هواداران آن تیم‌هاست. این رویه هرگز نقد نمی‌شود و حاصلش می‌تواند این باشد که نماینده مجلس دخالت در باشگاه پرسپولیس را عرصه‌ای جذاب‌تر برای خود بداند.

امروز پرشمار بودند کسانی که نامه ۷۰ نماینده مجلس را دخالت سیاست در فوتبال معنا کردند. در حالی‌که بسیاری از همین منتقدان همیشه دولت‌ را به هزینه‌های بیشتر در باشگاه‌های دولتی و حتی خصوصی دعوت می‌کنند و کمک مالی دولت به فوتبال را خواسته یا ناخواسته یک مطالبه مردمی جلوه می‌دهند، در حالی‌که هیچ آمار رسمی برای طرح مردمی بودن چنین مطالبه‌ای وجود ندارد و بازتاب مردمی‌اش فقط تجمع چند لیدر مقابل وزارت ورزش و جوانان یا یک باشگاه است. مطالبه مردمی از این نمایندگان برای دخالت در امور باشگاه پرسپولیس نیز وجود نداشته اما تا روزی که برای هزینه‌های گزاف در باشگاه‌های دولتی فوتبال مطالبه مردمی ساختگی طرح می‌شود، برای دخالت نمایندگان مجلس هم می‌تواند مطالبه مردمی ساختگی را باور کرد!

دخالت وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی در باشگاهداری حرفه‌ای، چیدن هیأت مدیره، تعیین مدیرعامل و تصمیمات دیگر در ورزش ایران باب است و ساز و کار باشگاهداری دولتی همین است. بسیاری از باشگاه‌ها در واقع خصولتی هستند و نمایشی از یک باشگاه خصوصی را ارائه می‌دهند. بنابراین نامه ۷۰ نماینده مجلس در چنین موقعیتی چندان بعید و عجیب نیست و جای حیرت ندارد.

بله می‌توانیم این را نشانه دخالت در امور یک باشگاه بدانیم اما دخالت در کدام باشگاه؟ وقتی باشگاهداری در ایران ساز و کار فعلی را دارد، چه کسی می‌تواند جلودار کدام جریان سیاسی بر اساس کدام قوانین باشد؟ ۷۰ نماینده مجلس نامه نوشته‌اند که تصمیم یک وزارتخانه را در تعیین مدیرعامل تغییر دهند، نه تصمیم یک باشگاه را. این نکته را اگر درک کنیم، آن وقت نه فقط منتقد این نامه، بلکه منتقد جریان بزرگتری خواهیم بود که هیچ شباهتی به ساز و کار ورزش حرفه‌ای ندارد اما خود را ورزش حرفه‌ای جا زده است. نه فقط وزارت ورزش و جوانان بلکه وزارتخانه‌های دیگر و کارخانه‌های دیگر و خودروسازها و دیگران باشگاهداری را به اقتصاد ورزش واگذار کنند. اجازه بدهند تا ورزش خودش چرخ خودش را بچرخاند، ورزش را گران اما بی‌درآمد نکنند، ورزش را با مماشات و هزار روش غلط در مواجهه با تلویزیون و اسپانسر و ...‌ گرفتار جلوه ندهند تا آن وقت دیگر هیچ باشگاهی حتی رسید تحویل چنین نامه‌‌هایی را نیز امضا نکند اما از این نامه‌ها باز هم نوشته خواهد شد، چون در این ساز و کار باشگاهداری دخالت سیاست در امور باشگاه بیشتر به یک شوخی شباهت دارد. نامه ۷۰ نماینده مجلس بی‌شک رفتاری خارج از عرف در فوتبال حرفه‌ای است اما کدام نشانه‌ حرفه‌ای در مدیریت و مالکیت پرسپولیس (که حتی مالک مشترکی با رقیب دیرینه‌اش دارد) دیده‌ایم که این نامه ما را متعجب کند؟ تعجب کرده‌اید؟ نه، این نمایشی از متعجب بودن است، چون به واقعیت‌های مهم‌تری عادت کرده‌ایم.
 

۸ ۸  
آی اسپورت
2019-08-19 10:29:00
نظر دهید

۸ نظر
ژان والژان
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۶
تیم نکبت لنگ بی ریشه محبوب دولت و مجلس و منفور مردم
کیسه نجس
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۱۷
نکبت اون دوتایی هستن که از والدین بودن فقط پس انداختنت رو بلد بودن کیسه نجس. اگه تیم پلشتت حکومتی نبود لیگ رو با محرومیت و کسرامتیاز شروع میکرد
کنت دراکولا
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۵۱
مطمعنا تو دلسوز پرسپولیس نیستی که این مطلب رو کار کردی.همه تورو به عنوان کیسه کش میشناسن و یه کیسه کش نفهم.این همه نوشتی البته نخوندم و به صورت گذرا نگاه کردم ولی یه جا هم اشاره نکردی که چرا اونموقع که گرشاسبی رو برداشتن نماینده ها اعتراض نکردن!!!!!!چون از خدات بود گرشاشبی رو بردارن و پرسپولیس بره حاشیه.ما جلوتر از شما کیسه کشها گفتیم و فهمیدیم که این یه بازیه تبلیغاتی هست و خام نشدیم.فقط با این کار زبون امثال شما دراز شده برای مت.
کنت دراکولا
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۴۴
البته اینرو هم فراموش کردم بگم,چرا اون زمان وقتی گرشاسبی رو وزارت به خاطره بازنشستگی برداشت این نمایندگان چرا ساکت بودن در حالی که اون یکی تیم وزارت که البته سوگلی هم هست و مورد پسند دولت مدیر عاملش,مثل مدیر عامل ما بود و مشکل بازنشستگی داشت ولی به کارش ادامه داد؟؟!!غیر از این میتونه باشه که میخاستن تیم مارو ببرن به حاشیه!!!!!!ما با این کار نمایندگان خوشحال نشدیم که هیچ,انزجار خودمون رو هم همه جا اعلام کردیم و اینرو یه بازی انتخاباتی دونستیم و بازهم میگم اینکار نمایندگان فقط باعث شد زبون یه مشت کیسه کش حرومزاده باز بشه و باعث بشه خبرنگارهای حروم خواری مثل تو دست به قلم بشن(ماجراهای تیم داماش و شهر رشت فراموش نمیشه اقای کاس نژاد).
کنت مونت دکریستو
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۵۱
از این جماعت احمق فارس هرچی بگی برمیاد اگه قارون و لقمان هم باشن باز هم سگ پاجه گیرن
۳
کنت مونت دکریستو
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۵۲
از این جماعت احمق فارس هرچی بگی برمیاد اگه قارون و لقمان هم باشن باز هم سگ پاجه گیرن
۳
به کنت دراکولا
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۵۴
احمق تو پستای قبلی تراکتور راجع به خانوادت و نژادت خیلی حرف زدی البته از یه گاوپولیسی بعید نیست
۸
عارف
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸، ۰۰:۱۶
چطور زمانی که خاله پروانه و دارو دسته کیسه کش برای کیسه هوچی گری میکنند لال بودی حالا زبون در اوردی؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر