فهرست
کاش سردار آزمون کمی جاه‌طلب‌تر باشد
کاش سردار آزمون کمی جاه‌طلب‌تر باشد

کاش سردار آزمون کمی جاه‌طلب‌تر باشد

آی‌اسپورت- ۲۴ ساله، ۱۸۶سانتیمتر قد؛ قهرمان لیگ روسیه با زدن ۱۴ گل در ۱۷ بازی برای زنیت، حضور در جام جهانی، ۴۶ بازی ملی و ۲۸ گل. سردار آزمون با این کارنامه فوق‌العاده، چرا نباید مورد توجه یکی از تیم‌های لیگ برتر انگلیس باشد؟

اگر در سال‌های گذشته تکرار چند باره شایعه پیوستن سردار آزمون به لاتزیو و یا پیشنهاد از لیورپول دستمایه شوخی در شبکه‌های اجتماعی شده بود اما این بار قضیه کمی متفاوت است. سردار با نیم فصل بازی در تیم زنیت و گلزنی در کنار مهاجم ملی‌پوشی مثل آرتم زیوبا، بیشتر از هر وقت دیگری «دیده» شده. درخشش فوق‌العاده او در نیم فصل دوم لیگ روسیه، حالا موقعیتی کمیاب به وجود آورده که سردار یکی از اهداف نقل و انتقالاتی بازار اروپا باشد.

درباره خبر علاقه لیورپول به سردار، ابتدا باید در نظر داشت این بار، منبع خبر رسانه‌های ایرانی نیستند و ابتدا دو روزنامه انگلیسی «مترو» و «دیلی اکسپرس» این خبر را منتشر کردند و سایت رسمی باشگاه لیورپول هم این اخبار را نقل کرد. بعد از آن هم گفته شد که استعدادیاب‌های لیورپول در بازی سوپرجام روسیه در استادیوم حضور داشته‌اند و در روزی که سردار ۲گل زد، عملکرد مهاجم ایرانی زنیت را زیر نظر گرفته‌اند.

لیورپول که فصل گذشته را با فتح لیگ قهرمانان اروپا پشت سر گذاشته، از جمله تیم‌هایی است که امسال فعالیت زیادی در بازار نقل و انتقالات نخواهد داشت. یورگن کلوپ قصد دارد اسکلت اصلی تیم سال گذشته را حفظ کند و بعید است قرمزها ستاره بزرگی را در این فصل از دست بدهند اما یکی از معدود اهداف کلوپ در فصل جدید، تقویت خط حمله و اضافه کردن یک بازیکن پست ۹ یا همان مهاجم مرکزی کلاسیک است. به همین دلیل است که لیورپول به خرید نیکولاس پپه، ستاره تیم لیل هم علاقه نشان داده و زیر نظر گرفتن سردار آزمون را هم در همین راستا می‌توان تفسیر کرد. سردار یک مهاجم مرکزی کلاسیک است که توان ضربه زدن با هر دو پا، تبحر در بازی هوایی و قدرت حمل توپ مناسب، از او یک گلزن ارزشمند ساخته است. قربان بردی‌اف مربی سابق سردار درباره او گفته بود: «کمتر مهاجم مرکزی در دنیا می‌شناسم که هم اینقدر خوب سر بزند و هم بازی با پای خوبی داشته باشد»

اما مگر لیورپول با صلاح، مانه، فیرمینو، اوریگی، شکیری و... در خط حمله کمبودی احساس می‌کند که باز هم بخواهد مهاجم بخرد؟ پاسخ روشن است: اگر مربی تیم شما، یورگن کلوپ باشد، بله! کلوپ به طور معمول لیورپول را با آرایش پایه ۳-۳-۴ به زمین می‌فرستاد که مهاجمان اصلی آن صلاح، مانه و فیرمینو بودند اما سال گذشته در مقاطعی از فصل برای خط حمله از آرایش۱+۳ استفاده کرد و نشان داد چقدر دلبسته استفاده همزمان از چهار مهاجم در زمین است. بدین ترتیب که معمولاً صلاح مهاجم نوک بود و کمی عقب‌تر شکیری در راست، فیرمینو در مرکز و مانه در سمت چپ زمین قرار می‌گرفتند. اگر کلوپ بخواهد امسال این فرم را ادامه دهد، طبعاً به ۸ بازیکن در منطقه هجومی احتیاج خواهد داشت. در حال حاضر لیورپول با پایان قرارداد دنی استوریج و خروج او از باشگاه، 6 مهاجم یعنی صلاح، مانه، فیرمینو، اوریگی، شکیری و اکسلید چمبرلین را در این منطقه در اختیار دارد. اگر فرض کنیم از جمع مهاجمان جوان لیورپول مثل رایان بروستر، هری ویلسون و بن وودبرن که فصل گذشته در جمع اسکواد اصلی نبودند، یک نفر دیگر به خط حمله لیورپول اضافه شود، هنوز جا برای یک مهاجم دیگر وجود دارد. از این منظر، احتمال خرید سردار آزمون، ولو در حد چند درصد، دور از ذهن نیست. این بدان معنی نیست که سردار یقیناً به لیورپول خواهد رفت اما لااقل روی کاغذ احتمال وقوع این انتقال بعید نیست.

حتی اگر لیورپول هم مقصد بعدی سردار آزمون نباشد، هیچ بعید نیست که باشگاه‌های بزرگتری از زنیت و از لیگ‌های معتبر اروپایی برای خریدن این مهاجم ملی‌پوش ایرانی تمایل نشان بدهند اما همه اینها، قبل از هر چیز به خود سردار آزمون برمی‌گردد. مهاجمی که در دو، سه سال گذشته شاید به اندازه کافی جاه‌طلبی نداشته و به همان لیگ روسیه قناعت کرده است. اگر سردار ترس از نیمکت‌نشین شدن را فراموش کند و سقف فوتبال خودش را لیگ روسیه تصور نکند، حتماً می‌تواند کارنامه به مراتب درخشان‌تری از آنچه در اول یادداشت آمد، برای خودش رقم بزند.

۱۳ ۲  
آی اسپورت
2019-07-13 16:11:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۰۰
سردار تواناییش بیشتر از لیگ روسیه نیست و اگه لیگ بهتری بره آیندشو خراب میکنه
سیامک
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۳:۰۲
لابد کاوه رضایی و علی علیپور بازیشون در سطح لیگ جزیره است
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر