فهرست
سیتی بهترین تیم معاصر انگلیس؛ ۲۵ دلیل!
سیتی بهترین تیم معاصر انگلیس؛ ۲۵ دلیل!

سیتی بهترین تیم معاصر انگلیس؛ ۲۵ دلیل!

آی اسپورت - پپ گواردیولا سرمربی منچسترسیتی رویکرد رسانه ای نسبت به تیمش را مورد انتقاد قرار داده و عقیده داشت تیمی که خود را به عنوان یکی از برترین تیم های تاریخ لیگ برتر تثبیت کرده، لیاقت احترام و توجه بیشتری را از سوی رسانه ها دارد. سیتی روز شنبه با پیروزی ۶-۰ مقابل واتفورد به نخستین تیمی (در فوتبال مردان) در انگلیس تبدیل شد که توانسته در یک فصل به شکل همزمان قهرمان لیگ سطح اول، جام اتحادیه و جام حذفی شود.  به همین بهانه اسپورتس‌میل نگاهی داشته به ۲۵ نکته و آماری که دوران درخشان منچسترسیتی را در سالیان اخیر اثبات می‌کند.

-از آغاز فصل ۱۲-۲۰۱۱ سرخیو آگوئرو ۱۸ گل در جام حذفی به ثمر رسانده است، ۳ گل بیش از هر بازیکن دیگری. در حقیقت آمار او آن قدر خوب است که ۹۰ دقیقه نیمکت نشینی در بازی فینال مقابل واتفورد خللی در آن ایجاد نکند.

-در مقایسه با آمار دیگر بزرگان، سیتی پپ گواردیولا یک سر و گردن بالاتر قرار دارد. منچستریونایتد فاتح سه گانه در فصل ۹۹-۱۹۹۸ در ۵۷.۹ درصد از بازی های خود به پیروزی رسید، آرسنال شکست ناپذیر فصل ۰۴-۲۰۰۳ برنده ۶۸.۴ درصد از مسابقاتش بود و چلسی ژوزه مورینیو در فصل های ۰۵-۲۰۰۴ و ۰۶-۲۰۰۵، در ۷۶.۳ درصد از مسابقات برنده شد. سیتی پپ گواردیولا در این فصل، برنده ۸۴.۲ درصد از مسابقات خود بود.

-سیتی به نخستین تیم تاریخ سطح نخست فوتبال انگلیس تبدیل شد که موفق شده در یک فصل به آمار ۵۰ پیروزی در تمامی رقابت هایش دست یاید. سیتیزن ها در ۶۱ بازی موفق به کسب ۵۰ برد شدند. (۳۲ پیروزی در لیگ برتر، ۶ پیروزی در جام حذفی، ۴ پیروزی در جام اتحادیه، ۷ پیروزی در لیگ قهرمانان و یک بازی در جام خیریه)

-منچسترسیتی در لیگ برتر در ۲۰۸۸ دقیقه از مسابقاتش از حریفان پیش بود و در تنها ۱۳۲ دقیقه، از حریفان عقب افتاد. این دو آمار در هر دو بخش بهترین محسوب می‌شود. همچنین آن ها با کسب ۳۲ برد، با رکورد سال قبل خود برابری کردند.

-منچستریونایتد فصل را با ۳۲ امتیاز کمتر از رقیب همشهری به پایان رساند. جالب آن که شیاطین سرخ با کاردیف سقوط کرده نیز همین اختلاف امتیازی را داشتند. این بیشترین اختلاف امتیاز یونایتد با سیتی در تاریخ رقابت های این دو تیم است. (فصل هایی که سیتی بالاتر از یونایتد قرار داشته)

-دقت پاس در بین تمامی تیم های لیگ برتری از زمان حضور پپ گواردیولا رشد داشته است. دقت پاس در پایان فصل ۱۶-۲۰۱۵، ۷۸.۴ درصد بود و اکنون در فصل ۱۹-۲۰۱۸ به ۷۹.۶ درصد رسیده است.

-این فصل همچنین رکورد بیشترین نرخ گل به ازای بازی در هر فصل تاریخ لیگ برتر را شکست. (۲.۸۲ گل در هر مسابقه، در حالی که رکورد قبلی ۲.۸۱ گل در فصل ۱۲-۲۰۱۱ بود) سیتی در این بین با به ثمر رساندن ۹۵ گل، بهترین خط حمله مسابقات را از آن خود کرد.

-سیتی در این فصل در یک بازی ۹ بار دروازه رقیب نگون بختش را گشود (برتری مقابل برتون در راه فتح جام اتحادیه) در دو بازی مقابل روترهام در جام حذفی و شالکه در لیگ قهرمانان اروپا ۷ گل به ثمر رساند و در ۵ بازی مختلف، ۶ بار گلزنی کرد.

-سیتیزن ها در فصل ۱۸-۲۰۱۷ بسیاری از رکوردهای لیگ برتر را شکستند و در این فصل، به برخی از آن رکوردها نزدیک شدند. در فصل ۱۹-۲۰۱۸ سیتی با کسب ۳۲ برد و ۱۸ پیروزی خانگی، با رکوردهای فصل پیش برابری کرد.

-پپ گواردیولا به تنها هشتمین فردی تبدیل شد که موفق شده در دوران مربیگری خود قهرمان سطح اول فوتبال انگلیس، جام حذفی و جام اتحادیه شود. پیش از او بیل نیکولسون، دان روی، جو مرسر، کنی دالگلیش، جورج گراهام، آلکس فرگوسن و ژوزه مورینیو این دستاورد را کسب کرده بودند.

-لیورپول در این فصل ۱۴۱ روز بر صدر جدول تکیه زده بود، سیتی نیز برای ۱۲۵ روز صدرنشینی را تجربه کرد اما تفاوت سیتی با لیورپول این بود که سیتی، صدرنشینی در حساس ترین مقطع را تجربه کرد، روز پایانی.

-شاید عده ای انتخاب کوین دی‌بروینه به عنوان بهترین بازیکن دیدار فینال و ترجیح او به رحیم استرلینگ را مورد انتقاد قرار دهند، اما هافبک بلژیکی تمامی ۴۰ پاس خود در این دیدار را با سلامت به مقصد رساند.

-بعد از آرسنال ۹۳-۱۹۹۲، لیورپول ۰۱-۲۰۰۰ و چلسی ۰۷-۲۰۰۶، لیورپول به چهارمین تیمی تبدیل شد که توانسته در یک فصل همزمان قهرمان جام حذفی و جام اتحادیه انگلیس شود.

-پیش از سیتی تنها دو تیم دیگر توانسته بودند در فینال جام حذفی ۶ گل به ثمر رسانند؛ بلکبرن مقابل شفیلد ونزدی در سال ۱۸۹۰ (۶-۱) و بری در مقابل دربی در سال ۱۹۰۳ (۶-۰)

-نتیجه دیدار فینال به این معنا بود که سیتی در مسابقات خود در جام حذفی فصل ۱۹-۲۰۱۸، ۲۶ گل به ثمر رسانده است. بعد از چارلتون (۲۹ گل) و دربی (۳۷) در فصل ۴۶-۱۹۴۵، این بهترین آمار گلزنی یک تیم در طول یک فصل از رقابت های اف‌ای کاپ است.

-رحیم استرلینگ با ۲۶ گل و ۱۵ پاس گل، در ۵۱ دیدار خود روی ۴۱ گل تاثیر مستقیم داشت، آماری که در بین همه بازیکنان لیگ برتر، تنها سرخیو آگوئرو (۴۲) توانسته بر آن غلبه کند.

-بعد از ویلیام تاونلی (بلکبرن، ۱۸۹۰)، جیمی لوگان (ناتس کانتی، ۱۸۹۴) و استن مورتنسن (بلکپول، ۱۹۵۳)، رحیم استرلینگ به چهارمین بازیکن تاریخ جام حذفی بدل شد که توانسته در فینال این رقابت ها هت‌تریک کند.

-شاید ترجیح گابریل ژسوس به سرخیو آگوئرو در مسابقه فینال تعجب همگان را برانگیخته باشد، اما با ۴ گل و ۴ پاس گل، هیچ بازیکنی در این فصل از رقابت ها تاثیرگذارتر از ستاره برزیلی سیتی نشان نداد.

-سیتی در تمامی رقابت های خود در فصل ۱۹-۲۰۱۸، ۱۶۹ بار گلزنی کرد و رکورد قبلی که توسط خود سیتی در فصل ۱۴-۲۰۱۳ ثبت شده بود را شکست. ۳۲ گل از این تعداد سهم آگوئرو بود و استرلینگ (۲۶)، ژسوس (۲۱) و سانه (۱۶) دیگر بازیکنان موثر در ثبت این رکورد بودند.

-بعد از یحیی توره، داوید سیلوا به نخستین بازیکن سیتی تبدیل شد که موفق شده هم در فینال جام اتحادیه و هم در فینال جام حذفی گلزنی کند.

-برای اولین بار بعد از پرستون در فصل های ۱۸۸۹ و ۱۸۹۰، منچسترسیتی موفق شد در دو فصل متوالی تمامی تیم های حاضر در لیگ برتر را حداقل یک بار شکست دهد.

-واتفورد در دیدار فینال مقابل منچسترسیتی هیچ شانسی برای برد نداشت. هورنتس اکنون تمامی ۱۱ مسابقه اخیر خود برابر سیتی را باخته و در این مسیر، ۳۸ گل نیز دریافت کرده است.

-این یازدهمین حضور سیتی در فینال جام حذفی بود. آبی آسمانی ها در سال های ۱۹۰۴، ۱۹۳۴، ۱۹۵۶، ۱۹۶۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۹ جام را بالای سر برده اند و در سال های ۱۹۲۶، ۱۹۳۳، ۱۹۵۵، ۱۹۸۱ و ۲۰۱۳ هم در فینال ناکام بوده اند.

-با دو رکورد ثبت شده در دو فصل اخیر، سیتی اولین و دومین قهرمان مقتدر تاریخ رقابت های لیگ برتر محسوب می‌شود. سیتی در فصل ۱۸-۲۰۱۷ با ۱۰۰ امتیاز قهرمان شد و این قهرمانی را در فصل ۱۹-۲۰۱۸ با ۹۸ امتیاز تکرار کرد. قهرمان مقتدر بعدی، چلسی فصل ۰۵-۲۰۰۴ با ۹۵ امتیاز است. منچستریونایتد در بهترین قهرمانی خود در رقابت های لیگ برتر در فصل ۰۰-۱۹۹۹، ۹۱ امتیاز کسب کرده بود.

-قهرمانی سیتی در جام حذفی به این معناست که آن ها اکنون با کسب ۱۰ جام معتبر، پرافتخارترین تیم کشور انگلیس از آغاز سال ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می‌شوند. چلسی با ۹ قهرمانی و یونایتد با ۶ قهرمانی در تعقیب آبی آسمانی ها هستند.

نود

۴    
آی اسپورت
2019-05-20 00:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر