فهرست
مهر ماه خوشبختی استقلال
مهر ماه خوشبختی استقلال

مهر ماه خوشبختی استقلال

 دو قطب سنتی فوتبال ایران در تمام ماه‌های سال با هم بازی کرده‌اند و اولین ماه پاییز هم از این قاعده مستثنی نیست، ولی اگر با نگاه خرافاتی به قضیه نگاه کنیم، شانس استقلال به خاطر سابقه پیروزی‌هایش در این ماه بیشتر است (البته که خرافات در فوتبال جایی نداشته و هر تیمی بیشتر تلاش کند، پیروز میدان خواهد شد) سرخابی‌های پایتخت تاکنون ۱۲ بار در مهرماه بازی کرده‌اند که حاصل آن تا امروز پیروزی‌های دو برابری استقلال در مقایسه با پرسپولیس است. استقلالی‌ها تاکنون ۴ بار در ماه مهر فاتح جدال سنتی پایتخت شده‌اند حال آن که پرسپولیسی‌ها فقط ۲ بار در این ماه شهرآورد را فتح کرده‌اند. البته ۶ بازی هم به تساوی انجامیده است.

اولین برد

اولین برد استقلال در شهرآورد‌های ماه مهر روز سوم این ماه در سال ۱۳۴۹ رقم خورد. دیداری که آبی‌ها با حساب ۳ بر ۲ حریف را شکست دادند، اما پرسپولیسی‌ها برای برتری در اولین ماه پاییزی تا هفدهم مهر سال ۵۴ انتظار کشیدند تا سرانجام حریف خود را با نتیجه ۲ بر صفر شکست دادند. از سوی دیگر اولین تساوی پاییزی تاریخ شهرآورد‌ها هم روز دوم مهر سال ۱۳۵۵ رقم خورد. جایی که دو تیم به مساوی یک- یک رضایت دادند.

طلسم‌شکنی

پیروزی پرسپولیس در شهرآورد ۲۷ مهر سال ۱۳۷۵ فوق‌العاده برای هواداران این تیم اهمیت دارد، چون طلسم ۷ سال نبردن استقلال را به لطف برتری در آن بازی شکستند و شرایط برایشان به طرز قابل ملاحظه‌ای تغییر کرد. جالب اینکه آن بازی در واقع آخرین پیروزی پرسپولیس مقابل استقلال در مهرماه بوده و از آن تاریخ به بعد ۲۲ سال است که سرخپوشان نتوانسته‌اند آبی‌پوشان را مقهور کنند.

برد پرسر و صدا

آخرین برد استقلال در مهرماه نیز به سال ۸۹ برمی‌گردد، دیداری که سر و صدای فوق‌العاده زیادی راه انداخت. مسابقه با گل دیرهنگام فرهاد مجیدی به سود آبی‌پوشان پایتخت تمام شد، اما پس از آن در مورد داوری و یکی از کمک‌داور‌های بازی جنجال بسیار وسیعی راه افتاد و کار آنقدر بالا گرفت که عده‌ای خواهان دخالت مراجع غیرورزشی شدند.

رایکوف در صدر

در میان مربیانی که سابقه حضور در شهرآورد‌های مهرماه را دارند، زدراکو رایکوف، سرمربی فقید استقلال با ۳ بار حضور روی نیمکت رکورددار است. پس از او علی پروین، منصور پورحیدری، امیر قلعه‌نویی و افشین قطبی هر کدام با ۲ بار هدایت استقلال یا پرسپولیس در اولین ماه پاییز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. حالا باید دید جدال سیزدهم با چه نتیجه‌ای تمام می‌شود و آیا بردی به برد‌های دو تیم اضافه خواهد شد یا تساوی هفتم رقم می‌خورد؟
 

 

۲    
آی اسپورت
2018-09-26 03:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر