فهرست
تعظیم ویامارین به فاتح آندولوس
تعظیم ویامارین به فاتح آندولوس

تعظیم ویامارین به فاتح آندولوس

آی‌اسپورت - «راستش را بخواهید تا حالا همچنین چیزی ندیده بودم». این واکنش لیونل مسی بعد از پیروزی بارسلونا در خانه رئال بتیس بود، حسی مشترک با تماشاگران میزبان. فقط پنج دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود که مسی آن ضربه را زد، ضربه که نه، آن نوازش توپ. توپ با ملایمت به پرواز درآمد و در مدارش شروع به چرخش کرد، در حالیکه همه چز متوقف شده بود. انگار در حال تماشای صحنه‌ای اسولوموشن از یک فیلم هنری هستیم. اما این صحنه زنده بود، نه از قبل فیلم‌برداری و تدوین شده. توپ پیش از ورود به دروازه به تیر ساییده شد و بعد به تور چسبید. و بعد نفسی که در سینه‌ها حبس شده بود، بازدمیده شد. فریادی از خوشحالی در کار نبود. فقط یک آهِ مشترک: خداااای من!

آیسا مندی و مارک بارترا، مدافعین بتیس، صورت‌شان را در دستانشان فرو کردند، واکنشی طبیعی از مدافعین تیمی که دروازه‌شان باز شده. اما واکنش کلمان لانگله و سرخیو روبرتو هم همین بود. پائو لوپز، گلر بتیس، برای بار چهارم تسلیم شده بود و برای بار سوم مقابل مسی. اما هیچ تقصیری متوجه او نبود. حتی باید برایش دلسوزی می‌کردیم. حتی شاید خودش اندکی غرور در وجودش حس می‌کرد. او تسلیم شده بود، اما برابر بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال. لوپز از جایش بلند شد، نفسی بیرون داد و با چشمانی گشاد انگار از همه می‌پرسید: «دیدید چی شد؟!»

بله که دیدند. لوئیس سوارز با خنده به سمت مسی دوید و ژوردی آلبا در حالیکه حیران دست روی سر خودش گذاشته بود ازش پرسید: «چی کار کردی؟!» کنار خط ادر سارابیا، دستیار اول کیکه ستین، در گوشش نجوایی کرد. انگار هر دو بر این باور بودند که تیم‌شان مقابل بهترین بازیکن تاریخ شکست خورده. بعد از بازی لورن مورون، مهاجم بتیس، اعتراف کرد: «مقابل مسی خیلی کار خاصی نمیشه کرد». واقعا هم همینطور است. شاید بهتر است فقط برایش دست بزنیم. و این دقیقا کاری بود که هواداران بتیس در استادیوم ویامارین کردند؛ ۵۴۱۷۲ نفر ایستاده.

مسی بعد از بازی از این هواداران تشکر کرد، اما این تماشاگران حاضر در ویامارین بودند که باید از مسی تشکر می‌کردند. نه برای اینکه باعث شکست تیم‌شان شده بود، بلکه برای فرصت تماشای این نمایش به یاد ماندنی از نزدیک. ستین هم بعد از بازی به تقدیر از مسی پرداخت: «من بازیکنان بزرگ زیادی دیده‌ام که لحظاتی فوق‌العاده رقم می‌زنند. اما هیچکدامشان ثبات مسی را ندارند. شاید حتی پله هم نداشت. او روی همه بازی تاثیر می‌گذارد و واقعا زندگی در دوران او سعادت بزرگی است، این فرصت که هر هفته شاهد تماشای بازی‌هایش باشیم».

روزنامه آ‌اس به نمایش مسی در این شب از سه، چهار داد و سانتی خیمنز در صفحه اولش نوشت: «واقعا نمی‌دانم در این ستون چی بنویسم. کاری که مسی کرد باعث شد تا کل ویامارین برایش دست بزنند. برید ویدئویش را تماشا کنید». این توصیه‌ای بود که پپ گواردیولا سال‌ها پیش به روزنامه‌نگاران کرده بود: «تلاش برای نوشتن و توصیفش کنید. فقط به تماشای بازی‌هایش بنشینید».

یکی از تماشاگران بازی دیشب آن را به خوبی چنین توصیف کرد: «این بازی بود؟ یا مسابقه بهترین گل سال؟!» این بازی پنج گل داشت، چهارتا برای بارسا و یکی برای بتیس، و هر پنج گل زیبا. نتیجه شاید یک طرفه به نظر برسد اما حقیقت ماجرا اینجاست که بارسا در خانه بتیس فقط ۴۳ درصد مالکیت توپ داشت، پایین‌ترین آمار آن‌ها در یک دهه اخیر. حتی یکی از مربیان بتیس بعد از بازی ادعا کرد تا به حال ندیده بود بارسا در یک نیمه چنین تحت تاثیر حریف باشد.

مسی در این شب ۵۱اُمین هت‌تریکش را به ثبت رساند و به ۳۳۳اُمین پیروزی‌اش در لا لیگا رسید. از این منظر تنها بازیکنی که آماری بالاتر از مسی دارد ایکر کاسیاس است، آن هم فقط با یک برد بیشتر. خورخه والدانو جمله معروفی درباره مسی دارد: «مسی هر روز مارادوناست». شاید تیم ملی آرژانتین و چمپیونز لیگ در چهار سال اخیر با این نظر موافق نباشند، اما در رقابت‌های داخلی هیچ بحثی سرش نیست.

شکست اتلتیکو مادرید در ابتدای هفته مقابل اتلتیک بیلبائو عملا فصل را ظرف چهار روز برای دیگو سیمئونه و شاگردانش به پایان رساند. بارسا حالا با 10 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم در صدر جدول قرار گرفته، در حالیکه فقط ۱۰ بازی تا پایان لیگ باقی مانده، ۱۰ بازی تا ۱۰اُمین قهرمانی مسی در لا لیگا. برای همین است که روزنامه اسپورت ادعا کرده جام قهرمانی لا لیگا فقط یک نام رویش دارد.

بارسلونا در این هفته طرح و برنامه‌ای ساده برای پیروزی به نمایش گذاشت: توپ را بسپارید به آن ریزنقش شماره ۱۰. این طرح بارها و بارها در سال‌های اخیر جواب داده. فقط نگاهی به آمار گلزنی مسی در فصول گذشته بیندازید. به ترتیب از این فصل به قبل: ۲۹... و همچنان ادامه دارد، ۳۴، ۳۷، ۲۶، ۴۳، ۲۸، ۴۶، ۵۰، ۳۱، ۳۴. مسی این فصل در رقابت‌های مختلف ۳۹ گل زده و ۱۸ پاس گل داده، در ۳۷ بازی. اما مگر می‌شود جادوی مسی را اندازه‌گیری کرد؟

مسی به اولین بازیکنی تبدیل شد که در یک فصل در خانه هر دو تیم بزرگ آندولوس، یعنی بتیس و سویا هت‌تریک کرده. اما تماشاگران ویامارین به صرف هت‌تریک او به احترامش بلند نشدند و مقابلش تعظیم نکردند، بلکه نوع به ثبت رسیدن این گل‌ها بود که تشویق آن‌ها را به همراه آورد. واقعا گاهی در واکنش به کاری که مسی در زمین فوتبال می‌کند کاری از دستمان برنمی‌آید، مگر بلند شدن و دست زدن.

۱۲    
آی اسپورت
2019-03-19 10:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر