فهرست
کی با مردم است و کی با مدیران؟
کی با مردم است و کی با مدیران؟

کی با مردم است و کی با مدیران؟

آی‌اسپورت- سالی است که بخش انتخاب چهره تلویزیونی در جشن حافظ از داوران جشن گرفته شده است و به مردم واگذار شده است. به این معنا که مدیران جشن بعد از علی معلم تصمیم گرفته‌اند سهم مردم را در این جشن از سطح تماشاگر به سطح تعیین کننده برنده-برندگان- بکشانند. اینکه علی در زمانی که بود چرا این کار را نکرد مجالش اینجا نیست. ماجرا به سادگی به جشن امسال مربوط است که چند روز دیگر قرار است در برج میلاد برگزار شود و اختیار یکی از جوایز دیگر دست داوران نیست. فلسفه این کار یعنی رای مردمی قاعدتا به فضای عمومی اقبال از یک جشن بخش خصوصی در حوزه سینما و تلویزیون کمک می‌کند، در جایی که هیچ ارگانی-دولتی یا غیر دولتی- ارزشی به کارهای ساخته شده در تلویزیون و شبکه خانگی نمی‌دهد و اصلا جایزه معتبری در فضای فرهنگی ما برای ساخته‌های تلویزیونی وجود ندارد، و هنرمند ما نه تشویق می‌شود نه کارش عیارسنجی می‌شود، پس لزوم بالا بردن کیفیت کارش را هم حس نمی‌کند و وضعیت می‌شود همین که می‌بینیم. حالا مردم در این میان باید به چه سمتی بروند؟ باید چه معیاری برای سنجش داشته باشند که بخواهند تشخیص دهند کدام سریال خوب است و کدام بد؟ کدام چهره موثر است و دیگری فقط ادای سواد داشتن را درمی‌آورد. انتخاب چهره تلویزیونی، مواجهه با این چالش است که از میان این ده مجری تلویزیون تشخیص بدهند که کدام از آنها بر اصولش ماند و دیگری شهروند بررره شد. 

در میان این ده نفر اگر بخواهیم واقع‌بینانه برخورد کنیم چهار مجری شانس بیشتری برای رسیدن به رقابت نهایی را دارند، هرچند از میان شش نفر باقیمانده به شخصه عبدالله روا را به دلیل اجرا متفاوت در برنامه ویدئو چک بسیار می‌پسندم و جای سروش صحت را برای کتاب‌باز در این فهرست خالی می‌بینم. اما از بین این چهار نفر یعنی رضا رشیدپور، احسان علیخانی،محمدرضا گلزار و عادل فردوسی‌پور یی باید روی سن برج میلاد جایزه بهترین چهره تلویزیونی سال را در شب جمعه این هفته از مردم بگیرد. از این میان تنها کسی که در این روزها برنامه دارد احسان علیخانی است که به رغم اجرای ناچیزش در عصر جدید می‌تواند رای بگیرد و تلویزیون‌بین‌ها را به سمت خودش بکشاند. رضا رشیدپور اما از زمانی که فصل درخشان «حالا خورشید» را تحویل داد، تا الان حتی در فضای مجازی هم کمتر ظاهر شده است. از این دو نفر که عبور کنیم، به دو قطبی عادل-گلزار می‌رسیم که به شدت دو قطبی جذابی است. یکی در سمت اصولگرایی حرفه‌ای ایستاده است و حاضر نشد اعتبارش را هزینه مصلحت مدیرانی کند که درکی از رسانه و اقتضائات آن ندارند و از اصولی که داشت عدول نکرد و دیگری در سمت ستارگی ایستاده است که فقط  صورتش خرج برنامه به ظاهر علمی سرگرمی در تلویزیون شده است. اشتباه نشود. محمد رضا گلزار در قالب یک ستاره سینما به شدت قابل احترام است و دو سال قبل در همین جشن حافظ جایزه ویژه هیات داوران را هم با خود به خانه برده است برای تاثیری که در صنعت سینمای ایران در همه این سالها گذاشته است. پس مشکلی با ستاره بودن گلزار نیست. مسئله زمانی جدی می‌شود که مجری برنده باش می‌شود نماد سواد و حضور ذهن و در برنامه کتابخوانی و سوال درآوردن از آن که از سطح بازی کوییز آو کینگز موبایل هم پایین‌تر است به عنوان نماینده اسپانسر در یک بازی از پیش باخته برای مردم نشان افتخار می‌گیرد. عادل هر چه هست، اگر تند حرف می‌زند، اگر برنامه‌اش گاهی وقتها روی اعصاب است، اگر می‌شود به بعضی جاهای برنامه‌اش ایراد گرفت و حمایت از کی‌روش را برایش یک امتیاز منفی به حساب آورد، اما متکی به دانشی است که در طول سال‌های زیاد و ممارست و از زندگی زدن به دست آورده است. علیرضا فغانی رو به حسین میثاقی که جای عادل «می‌خواهد» باشد، یک جمله را به صراحت گفت :«عادل فردوسی‌پور از ما داورها هم بیشتر می‌فهمد چون کاملا به روز است.»

این دو را کنار هم بگذارید و بعد به این داستان برسید که در روز اهدای جایزه مردم روی سن جشنواره جام جم، عادل از کی تشکر کرد و گلزار از کی. شاید اینطور به نظر برسد که تشکر عادل از مردم و بغض و شکستنش آن بالا و از آن طرف تشکر آقای سوپراستار از مدیر بی تجربه شبکه ۳ و البته از «هوادارانش» چندان مهم جلوه نکند. شاید مهم نباشد، اما این عمل و عکس‌العمل این دو قطب داوری مردم در جشن حافظ یک مورد مشخص را روشن می‌کند، اینکه کی با مردم است و کی با مدیران. کی با مردم است و کی با پول و سرمایه.کی با مردم است و کی با اسپانسر. بله، گلزار اسپانسر می‌آورد، اسپانسر هم پول. اما پول اصول می‌آورد؟ هر چقدر هم آقای محمدرضا گلزار در سینما پولساز است و یار صنعت سینمای ایران است، در اجرا و در قاب تلویزیون بی استعداد و ناشی است. گلزار در قاب تلویزیون مجری‌ای است که فقط ماسک ستاره سینما را به صورت زده و روبروی مردمی نشسته است که مقهور آن ماسک‌اند. پنج شنبه در برج میلاد مشخص می‌شود که این مردم هنوز مقهور ماسک مانده‌اند یا رای‌شان به اثرگذاری اجتماعی ولو در یک برنامه فوتبالی است.

۲۴ ۴  
آی اسپورت
2019-07-09 12:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
اسمان
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۲:۴۵
فقط عادل فردوسی پور.
سهیل
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۵
یه موقعی این دوگانه ساختن ها و طرفداری از یه نفر هدفش اتحاد بود و اینکه ببینیم کدوم دیدگاه و کی در اکثریت هستش....
ولی الان تمام این دو قطبی هایی که میبینن در هر زمینه ای درست میکنند و با تمام احترام به مصداقش (عادل) فقط برای اینه که ملت بزنن توی سر و کله هم و یکم فیتیله شون بخوابه...
خبر براش کار نکنین اگه از اون آخور نون نمیخورین.
۲
Saeed
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۹:۲۰
زنده باد کسی که این عامل تفرقه قومی. ملی رو از تلویزیون دیپورت کرد
احمدی
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۹:۲۶
والا گلزار بازیگرم نیست نون قیافه ای رو میخوره که دخترا دوست دادن
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر