فهرست
پروین-عابدزاده؛ ۲سلطان که در یک اقلیم نگنجند!
پروین-عابدزاده؛ ۲سلطان که در یک اقلیم نگنجند!

پروین-عابدزاده؛ ۲سلطان که در یک اقلیم نگنجند!

آی اسپورت - «احمدرضا خیلی مشتی است و حتی با یک پا هم از همه دروازه بان‌های ایران بهتر است» این جمله ستایش‌آمیزی است که علی پروین در سال ۷۸ نصیب احمدرضا عابدزاده‌ای کرد که در آن زمان کاپیتان پرسپولیسی بود که پروین سرمربی‌اش بود. رابطه عابدزاده و پروین به عنوان دو غول فوتبال ایران همیشه به خوبی آنچه پروین در ستایش عابدزاده در سال ۷۸ گفت نبوده و این دو در برهه‌هایی به تقابل با هم درآمدند.

وقتی علی پروین در سال ۷۷ پس از پنج سال دوری به پرسپولیس بازگشت، عابدزاده که تازه از جام‌جهانی برگشته بود با مصدومیت زانو مواجه بود. زانویی که پس از مصدومیت سال ۷۲ در همه این سال‌ها او را آزار داده بود. او دو ماه قبل از جام‌جهانی مجبور شد که پایش را به جراحان بسپارد و برخلاف این‌که پیش‌بینی می‌شد به بازی‌های ایران در جام‌جهانی نرسد اما با پشتکاری ستودنی توانست در دو بازی ایران مقابل آمریکا و آلمان درون دروازه بایستد. اما فشار بیش از حد او روی پای تازه جراحی شده‌اش باعث شد تا پس از جام‌جهانی دوباره با مصدومیت مزمن زانویش مواجه شود. در چنین شرایطی پروین به پرسپولیس آمد و از عابدزاده خواست که به خاطر او و پرسپولیس، جراحی بر روی پایش را به تعویق بیندازد. همین شد که عابدزاده با پایی مصدوم که حتی با آن نمی‌توانست ضربات کنار دروازه را بزند، به کمک پرسپولیس آمد و به خوبی از دروازه این تیم محافظت کرد. پروین بارها در مصاحبه‌های خود عابدزاده را با معرفت خواند و ادعا کرد که او با یک پا هم از تمام دروازه بان‌های ایران بهتر است. پس از قطعی شدن قهرمانی پرسپولیس در لیگ آن هم چند هفته مانده به پایان، عابدزاده پایش را عمل کرد و چند ماه دوران نقاهتش را سپری کرد. اما به محض بازگشت باز پروین او را در بازی‌های جام باشگاه‌های آسیا درون دروازه پرسپولیس قرار داد. پروین پس از پنج سال به پرسپولیس بازگشته بود اما متوجه یک تفاوت بزرگ در جو سکوهای آزادی شده بود. اگر پنج سال پیش فقط نام او بود که مکرر از سکوها شنیده می‌شد اما حالا او می‌دید که نام عابدزاده هم همپای او در ورزشگاه فریاد زده می‌شود.

در دوران غیبت پروین در فوتبال ایران، تیم ملی با درخشش عابدزاده به جام جهانی رفته بود و نسلی محبوب که سردمدار آن کاپیتان عابدزاده بود در فوتبال ایران کارهای نشدنی را شدنی کرده بودند. پروین و عابدزاده در اوج محبوبیت به هم رسیدند، این بار نه در تیم ملی که در پرسپولیس. اتفاقی که پروین دوست داشت در اوایل دهه هفتاد رخ دهد و دروازه بان محبوبش را از اردوگاه آبی‌ها به پرسپولیس بیاورد اما این اتفاق رخ نداد. حتی برخی از هواداران استقلال، قهرهای طولانی عابدزاده از استقلال در سال ۷۱ را به این ربط می‌دادند که پروین زیر پای گلر خوشتیپ آبی‌ها نشسته است. پروین با درخشش عابدزاده و سایر بازیکنانش اولین قهرمانی فوتبال ایران را در بازی‌های آسیایی پکن رقم زدند و پس از آن گلر آبی‌ها به دروازه بان محبوب پروین تبدیل شد و پروین هم به سرمربی محبوب عابدزاده. رابطه خوب این دو آن قدر خوب بود که در بین دو نیمه دربی اسفند هفتاد، عابدزاده دست در گردن پروین و هم‌قدم با او به سمت رختکن برود تا به سرمربی خود در تیم ملی بابت شکست دو گله در نیمه اول دلداری دهد. هر چند یک سال بعد پروین با چرخشی کردن گلری دروازه تیم ملی بین عابدزاده و غلامپور، نشان داد که در پی تراشیدن رقیب برای عابدزاده بی‌رقیب است. تصمیمی که برای سلطان علی پروین پایان تلخی رقم زد چرا که عابدزاده عصبی را به مصاف چین تایپه فرستاد و با مصدوم شدن او دروازه تیم ملی دربست به بهزاد غلامپوری سپرده شد که عملکردی فوق ضعیف در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ داشت و حذف تیم ملی و متعاقب آن حذف علی پروین از فوتبال ایران رقم خورد. پروین خوب می‌دانست که با داشتن عابدزاده شانس بالاتری برای صعود به جام جهانی آمریکا داشت برای همین هم بود که وقتی پس از پنج سال به فوتبال و پرسپولیس بازگشت و در ورزشگاه کارگران عابدزاده را دید رو به او گفت که از شانس من باید تو را همیشه مصدوم ببینم!

عابدزاده و پروین یک فصل رویایی را در لیگ آزادگان ۷۸-۷۷ پشت سر گذاشتند و هم قهرمانی لیگ و هم قهرمانی جام حذفی را به دست آوردند و تا نیمه نهایی آسیا هم رفتند. اما رابطه این دو در سال ۷۹ وارد چالشی جدید شد. عابدزاده حالا خود تبدیل به یک سلطان جدید در پرسپولیس شده بود و قصد نداشت دیگر آن شاگرد حرف گوش کن پروین بماند. او با فشار هوادارانش پس از دو سال توسط جلال طالبی به تیم ملی دعوت شده بود و علی‌رغم مصدومیت کهنه زانویش امید داشت که بار دیگر با بازوبند کاپیتانی در جام ملت‌های ۲۰۰۰ برای تیم ملی دروازه بانی کند. اتفاقی که نیفتاد و فشارهای وارده به عابدزاده در اردوی تیم ملی او را به سمت خداحافظی سوق داد.

فوتبالی

۵    
آی اسپورت
2020-03-27 22:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر