فهرست
اصرار ده نمکی؛ ملت یمن را سرافکنده کردیم
اصرار ده نمکی؛ ملت یمن را سرافکنده کردیم

اصرار ده نمکی؛ ملت یمن را سرافکنده کردیم

آی اسپورت - مسعود ده‌نمکی در برنامه‌ای تلویزیونی از برد ۵ بر صفر تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل یمن انتقاد کرد و معتقد بود چرا باید تیم کشوری جنگ‌زده را به این شکل مغلوب کرد؟ او معتقد بود اگر علی پروین یا امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال کشورمان بودند حتماً از بچه‌های تیم می‌خواستند با یمنی‌ها مدارا کنند! به همین بهانه با او به گفتگو نشستیم.

* فوتبالی‌ها می‌گویند شما را چه به تحلیل فوتبال؟

اولاً باید بگویم من فوتبال را از لحاظ فنی تحلیل نکردم، من درباره سیاست‌گذاری‌های فوتبال حرف زدم و ایرادم را به مسائل مدیریتی در فدراسیون گرفتم.

* این حق را برای خودتان قائل هستید که درباره فوتبال اظهار نظر کنید؟

چطور فوتبالی‌ها درباره سینما حرف می‌زنند؟ چطور در سینما و تلویزیون هنرپیشه می‌شوند؟ ما حق نداریم درباره مسائل کلی فوتبال حرف بزنیم!

* چه شد که این موضوع را مطرح کردید؟

دلم به حال ملت ستمدیده یمن سوخت. فقط برای همین.

* اما می‌دانستید که یمنی‌ها پس از اینکه در گروه ایران قرار گرفتند با پیشنهاد حکومت آل سعود، برنامه‌های اردویی، سرمربی تیم ملی و بازی‌های تدارکاتی‌شان را مهمان عربستانی بودند که دشمن قسم خورده ما در خاورمیانه است؟

چه کسی از این موضوع خبر داشت...؟!

* ... همه اهالی فوتبال این مسئله را می‌دانستند، حتی یمن را تیم «ب عربستان» می‌نامیدند!

ربطی به هم ندارد. از ماجرای تمرین تیم ملی یمن در عربستان هم مطلع بودم ولی ما با ملت یمن طرفیم نه سربازان عربستانی. ما به یمن ۵ گل زدیم و ملت آن کشور را از این بابت سرافکنده کردیم. اگر خیلی حرف برای گفتن داریم برویم و عربستان را ۱۰ بر صفر شکست بدهیم یا امارات را با اختلاف ببریم.

* ولی یمنی‌ها تیم کشورشان را به عربستان فرستادند تا قوی شود و ایران را شکست بدهد!

من نمی‌گویم می‌رفتیم و می‌باختیم. بحث تعداد گل مطرح نیست، بحث رفتار‌های نمادینی است که می‌توانست روحیه جوانمردی ورزشکاران ما را به دنیا نشان بدهد که اتفاقاً بچه‌های تیم ملی ما این روحیه را هم دارند. حرف من مدیریت نشدن بازی تیم ملی است. دست بچه‌های تیم ملی درد نکند که برنده شدند و ایرانیان را شاد کردند ولی این برد با یک یا دو گل هم به دست می‌آمد. مثلاً می‌شد قبل از بازی دوتا پرچم بین کاپیتان‌های دو کشور رد و بدل شود تا برادری دو ملت نشان داده شود.

* اما فیفا شعار مهمی دارد که می‌گوید سیاست را نباید به ورزش دخالت داد و بابت هر اقدام سیاسی جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته است!

اتفاقاً فیفا سیاسی‌ترین بنگاه اقتصادی دنیاست که هرگز به این مسائل توجه نمی‌کند. شما شک دارید که در انتخاب میزبانان جام‌های جهانی سیاسیون دخالتی ندارند؟ دیپلماسی سیاسی در فیفا حرف اول را می‌زند. در همین آسیای خودمان پس از مشکلی که برای سفارت عربستان ایجاد شد چند بار فیفا دستور داده بازی در کشور ثالث را تمام کنند ولی آیا این اتفاق افتاد؟ عربستان همه هزینه‌های AFC را می‌دهد و کسی زیر بار این حرف‌ها نخواهد رفت.

* در امن بودن ایران که شکی نیست!

ایران امن‌ترین کشور دنیاست. مگر بازی‌های عراق و افغانستان را در تهران برگزار نمی‌کردند؟ این‌ها همه از دخالت سیاست در فوتبال است. حرف من را بد برداشت کردند و به من تاختند ولی باز هم تأکید می‌کنم که می‌شد مظلومیت مردم یمن را در نتیجه‌ای که در پایان رقم می‌خورد نشان داد.

* ولی قبول دارید هر کاری می‌کردیم باز هم انگ «سیاسی‌کاری» به تیم کشورمان می‌زدند؟

مگر پس از اتفاقی که برای جمال خاشقجی در ترکیه افتاد، در پروژه جدید هالیوودی وقتی بازیگران متوجه شدند یک شرکت عربستانی حامی مالی پروژه است همه آن‌ها از همکاری با آن کمپانی صرفنظر نکردند! هر چند که متأسفانه ما در قشر روشنفکر سینماگران‌مان داریم افرادی که با پروژه‌هایی کار می‌کنند که حامی مالی‌شان داعش است. پس در فوتبال هم می‌شد در قبال این دیدار تصمیمات بهتری گرفته شود. دیپلماسی فوتبال یک کلیدواژه است. در گوگل سرچ کنید می‌فهمید چقدر در دنیا، فوتبال کنش سیاسی داشته و دارد.

* منظورتان کدام سینماگر روشنفکر است؟

همه او را می‌شناسند. روشنفکری یعنی دفاع از مظلوم.

* حرف آخرتان؟

باز هم تأکید می‌کنم و تا ابد هم می‌گویم که نباید به تیم یمن ۵ گل می‌زدیم. بحث تعداد گل و ترکیب تیم ملی نیست. من این را برای برای آن‌هایی که نگاه پوپولیستی به ماجرا دارند بیان کردم. مدیران فدراسیون قطعاً متوجه منظورم شده‌اند. از قدیم گفته‌اند در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

خبر ورزشی

۲ ۱۵  
آی اسپورت
2019-01-12 21:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۵ نظر
شلمغز آبی
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۱:۵۳
حاجی پس اون شب تو امارات یه تیم رو 6تایی کردند مربیش سوت بلبلی میزد چی میگی

رفتی بگی آقا چرا زدید کمتر میزدید
عمر خری بین هستم
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۲۴
من هم موقعی که لنگپولیس را با 5 گل ترکاندم و آقای گل و مرد سال آسیام کردید چرا حاجی دلش به حال لنگیا نسوخت و به من نگفت کمتر بزن؟!!!!!!!!
shl
يكشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، ۰۸:۱۹
وقتی چماق به دست ها میشن هنرمند در مورد ورزش هم نباید نظری بهتر از این ازشون انتظار داشت حالا شانس اوردیم فلسطین تو گروهمون نیست و اگر نه معلوم نبود برای اون چه نسخه ای میپیچید .
۳
امیر
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۰۱
حرفت رو تاکید کن و تا ابد هم بگو کسی واسه حرف یه کارگردان دوزاری که با یه فیلم معروف شد و بعدشم محو شد اونم تو فوتبال تره هم خورد نمی کنه !!! شما کوچکترین سر رشته ای تو فوتبال نداری و حتی نمی دونی که فرق یک گل با 5 گل توی همیچین تورنمنتی چقدر تاثیر گذار می تونه باشه فقط اومدی یه چیزی بگی که بعد مدتها مردم یادشون بباد یکی بود به اسم مسعود ده نمکی
pooyan
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۰۷
تو اينكه فوتباليستها از سينما حرف ميزنن شكي نيست
تو اينكه سينما گران هم در مورد فوتبال نظر ميدن عيبي نميبينم
مشكل اونجاست كه ايشون هيچ كدومش نيست
نه فوتباليست نه سينماگر
یک خبرنگار 45 ساله
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۱۴
آقای ده نمکی خاطرتون هست وقتی واقعه کوی دانشگاه در تیر 87 رخ داد، به اتفاق یکی از خبرنگاران جوان روزنامه توقیفی مشارکت برای مصاحبه با شما که سردبیر هفته نامه شلمچه بودید و برای پرسش هایی با رویکرد نقد رفتارتان با دانشجویان به دفترتان آمدیم؟ در آن مصاحبه خطاب به اعتراض خانم ( م. ج ) همکار من که جویای چرایی کتک زدن دانشجویان در محوطه دانشگاه تهران شد شما عمل به وصیت شهدا در دفاع از ارزش ها دانستی و در آن لحظه، هم من بی اطلاع مانده از شهادت پدر همکار نزدیکم و البته بیشتر از من خود شما چقدر غافلگیر شدید وقتی او گفت من دختر شهیدم، اما وصیت پدر من غیر از آنچه شما می گویید است!؟
پس لطف کنید حالا که به رایگان و رانت رابطه و سفارش از مواهب بودجه حمایتی ساخت دو سه فیلم به اصطلاح طنز و دو مستند فوتبالی بی پایه و اساس نانی از قبال سینما هم خوردید و امروز هم تریبون رسانه صدا و سیما که با بودجه ما مردمان گرسنه که چه بسیار داریم مردمانی در مناطق محروم که از یمنی ها هم گرسنه تر باشند، دست کم سکوت کنید اگر به حال گرسنگان وطن خودتان دل نمی سوزانید!
ميلاد
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۲۱
يكي نيست بگه اگه سر دو تا گل كمتر زدن با تفاضل گل دوم شيم و كلا مسيرمون عوض شه كي جوابگوئه؟؟ اين حرفا پس كلا چرنده، هرچي بيشتر گل بزني به نفعه خودته
مهدی
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۲۲
لنگ
۷
مسعود دهنمکی هستم
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۳۸
هی تن و بدنم می لرزید خبرنگار از من بپرسه پس مفهوم روحیه پرزشگاری و جوانمردی تو ورزش چی میشه؟ اگه ویتنامی ها میگفتن چرا به یمن رحم می کنید و‌به ما نمی کنید؟ بالاخره اونها تا دقیقه نود و یک جلو عراق شانس صعود داشتن چرا باید عوامل سیاسی بازی فوتبال اونها رو‌تحت تاثیر قرار بده؟
خوشبختانه این خبرنگارهای دوزاری به درد جرز لا دیوار میخورند و این جیزها به مغزشون خطور نمی کنه
سعید
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۵۷
مرتیکه بیشرف دزد لمپن، دلت بحال بچه های سیستان بلوچستان بسوزه که تو آتیش سوختند بی غیرت
حسن
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۰۱
کسی که روزی جوانان دست خالی و بی پناه ایرانی رو با چماق و زنجیر تو خیابونا کتک میزد بهتره واژه جوانمردی رو به زبون نیاره که کثیفش میکنه.
واینا
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۰۱
خوب کردیم
میومدیم یکی بهشون میزدیم اونوقت روز اخر کارشون با ویتنام ب تفاضل گل میرسید و ویتانم ب ناحق اوت میشد روح جوانجردی از بین نمیرفت؟کم فروشی نمیشد اسمش؟حرام نبود؟
به قول خداداد 5 تا که هیچ 10 تا باید میزدیم
salar
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۱۰
برو بمیر بابا نفله
....
يكشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۴۲
اقای ده نمکی یه سوال.بنظر شما اگه جای تیم ما با یمن عوض میشد اونها به ما رحم‌میکردن؟!در حق کسی باید جوانمردی کنی که مفهوم جوانمردی رو بدونه.وگرنه حکایت ترحم کردن به گرگ تیز دندان ستمکاری بود بر گوسفندان میشه.
۷
فرشید
يكشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، ۰۷:۴۱
چرا اینقدر کجه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر