فهرست
قصه بی‌پایان/ نازپرورده‌ها علیه پرسپولیس
قصه بی‌پایان/ نازپرورده‌ها علیه پرسپولیس

قصه بی‌پایان/ نازپرورده‌ها علیه پرسپولیس

آی اسپورت - انتشار ويديويی از علیرضا بیرانوند در پایان بازی تراكتورسازی و پرسپولیس، به یك حاشیه جدید در فوتبال ایران تبدیل شد. اینطور به نظر می‌رسد كه بیرانوند در این فیلم رو به هواداران تیم حریف حركاتی توهین‌آمیزی انجام می‌دهد، هرچند واضح نبودن تصاویر و متفاوت بودن حركت دست بیرانوند، جای حاشا و توجیه برای او گذاشته و سنگربان ملی‌پوش پرسپولیس هم با استفاده از همین مساله مدعی شده رو به هواداران تیم خودش پیغام داده كه با قدرت به كار ادامه خواهیم داد!

وقتی مردم فقط حمایت می‌کنند

اینكه آخر این پرونده چه خواهد شد روشن نیست. اگر كمیته‌های انضباطی و اخلاق به پرونده ورود كنند و محرومیت معلق سه جلسه‌ای بیرو فعال شود، یك بحران بزرگ گریبان پرسپولیس را خواهد گرفت، چرا كه در این صورت دروازه‌بان اصلی سرخ‌ها مصاف‌های سرنوشت‎ساز با استقلال، سپاهان و شهر خودرو را از دست می‌دهد. در صورتی كه این اتفاق رخ بدهد، فلسفه عقد قرارداد چند میلیارد تومانی با بیرانوند هم زیر سوال خواهد رفت، چرا كه اساسا او را برای همین مسابقات مهم نگه داشته بودند، وگرنه در بقیه لیگ كه بوژیدار رادوشوویچ هم می‌تواند كار را در بیاورد. از سوی دیگر شاید توجیه و توضیح‌های بیرو به كارش بیاید و او این بار هم قسر در برود، اما مسلما ادامه این رفتارها برای بیرانوند و پرسپولیس گران تمام خواهد شد. حساب حاشیه‌هایی كه بیرانوند در این مدت ساخته، از شمارش خارج است. مرور كنید و تصاویر را به یاد بیاورید؛ از بگومگو با شجاع خلیل‌زاده درون زمین تا برخورد زشت با مامور نیروی انتظامی و از درگیری با كی‌روش استنلی تا همین غائله اخیر، بیرانوند مدام در كانون خبرهای منفی و حاشیه‌ای بوده است. اینكه او چرا از این وضعیت خارج نمی‌شود، یكی از دلایلش برخورداری امثال علیرضا از حمایت‌های بی‌چون و چرای مردمی است. در حقیقت هوادارانی كه چشم‌بسته همه كارهای بازیكنان تیم محبوب‌شان را تایید می‌كنند، آنها را به پیمودن این مسیر و عدم اصلاح رویه سوق می‌دهند. متاسفانه بعد از انتشار ویدیوی اخیر هم رویكرد برخی از هواداران پرسپولیس، حمایت متعصبانه از رفتار بیرانوند بود كه مسلما در آینده باعث خواهد شد او به رفتارهای مشابه ادامه بدهد و یك روز یك هزینه گزاف و غیرقابل جبران روی دست باشگاه بگذارد. تازه فقط بیرانوند هم نیست؛ چه اینكه پرسپولیس در این سال‌ها بهای هنگفتی بابت اشتباهات و سهل‌انگاری‌های بازیكنانش پرداخت كرده؛ ستاره‌هایی كه بعضا مورد حمایت مطلق هواداران بوده‌اند و به همین علت، دلیلی برای ترك عادت و اصلاح رفتارشان نیافته‌اند.

این گاف‌های دردناک

پرسپولیس در این سال‌ها نتایج بسیار خوبی به دست آورده و همین مساله باعث شده رویه ناخوشایند «خودزنی» در این تیم به اندازه كافی مورد انتقاد قرار نگیرد. در عین حال اما واقعیت این است كه خیلی از مواقع بازیكنان پرسپولیس با سهل‌انگاری‌های پیش پا افتاده و رفتارهای اشتباه‌شان باعث دردسر شده‌اند. در یكی از تلخ‌ترین نمونه‌ها، سیامك نعمتی به دلیل انجام رفتار غیرورزشی در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان برابر کاشیما از زمین اخراج شد و بازی برگشت را از دست داد؛ آن هم در حالی كه پرسپولیس در اوج دوران محرومیتش، نیاز شدید به این بازیكن داشت. واقعا شاید اگر نعمتی در تهران می‌توانست برابر کاشیما به میدان برود، شرایط دیگری بر آن بازی حاكم می‌شد. نمونه دیگر فرشاد احمدزاده است. این بازیكن در دوران محرومیت پرسپولیس از جمع سرخپوشان جدا شد و یك فصل بسیار ناموفق را در لیگ لهستان پشت سر گذاشت. او سپس تصمیم به بازگشت گرفت. ابتدا هواداران علیه‌اش جبهه گرفتند، اما خیلی زود همه چیز فراموش شد و وقتی یك كمدین استقلالی به تمسخر او پرداخت، بسیاری از طرفداران پرسپولیس به شدت از احمدزاده دفاع كردند. همین سیاست احساسی و نادرست باعث شد فرشاد دوباره به مسیر غلط قبلی برگردد و حاشیه‌های جدیدی بسازد. در مدت كوتاهی كه از بازگشت احمدزاده به پرسپولیس گذشته، یك فیلم از شوخی نامناسب او با همبازی‌اش لو رفته و یكی، دو حاشیه نامناسب دیگر هم با محوریت همین بازیكن ایجاد شده است. امید عالیشاه نیز در تعطیلات نوروز امسال به نیمكت‌نشینی‌اش در تیم برانكو اعتراض كرد؛ آن هم در حالی كه این تیم بعد از پیروزی در دربی در اوج موفقیت و در حساس‌ترین مقطع ممكن به سر می‌برد. سلطان سهل‌انگارهای پرسپولیس اما مهدی طارمی است كه قصه «خیریت» او هیچ نیازی به بازگویی ندارد؛ بازیكنی كه همین حالا هم بین بسیاری از هواداران پرسپولیس پایگاه اجتماعی چشمگیر دارد و وقتی زمزمه بازگشت او مطرح شد، خیلی‌ها استقبال كردند! طبیعتا تا وقتی هوادار ایرانی تا این حد مسامحه‌گر، آسان‌گیر، كم‌توقع و خطاپوش باشد، نمی‌توان انتظار داشت ستاره‌ها دست از خطا كردن و هزینه تراشیدن برای تیم‌شان بردارند. البته كه در این مورد فرقی بین پرسپولیس و استقلال هم نیست.

بانک ورزش

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2019-09-11 00:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فاضل
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸، ۰۴:۲۶
چقدر سایتتون چرند هست!! یعنی یه مشت عقده‌ای دور هم جمع شدین!
حیف قلم که دست شماست!
اصلا درس خوندین که بدونین حرفه ژورنالیستی یعنی چی؟
از کجا پول میگیرین که اینقدر اخبار دروغ و چرند رو منتشر میکنین؟
یعنی سایتتون و اخبارتون به غایت حال‌بهم‌زن‌ هست!
بیشتر اخبارتون هم که شده علیه پرسپولیس و کمی هم علیه استقلال!
اصلا شما حرمت نوشتن میدونید چی هست؟!
تف به شرف نداشته‌تون!
واقعا شما خودتون یکی از مشکلات فوتبال ایرانید! خبرنگاران پولی که حرمت قلم و شرفتون رو با ریال به راحتی عوض می‌کنید!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر