فهرست
سرودی که باید فریاد بزنی تا خوانده شود
سرودی که باید فریاد بزنی تا خوانده شود

سرودی که باید فریاد بزنی تا خوانده شود

آی اسپورت - در این چند دهه گذشته در ابتدای بازی‎های تیم ملی ایتالیا، همواره قاب‌های زیادی از چهره ستاره‌های سرشناس و خوش‌سیمای این تیم در هنگام پخش سرود ملی ایتالیا در اذهان‌مان باقی مانده است که در واقع می‌تواند مو را بر اندام هر وطن‌پرستی سیخ کند. همان جایی که 11 مرد این تیم در حالی که دست در دست هم داده‌اند، روبروی جایگاه ورزشگاه می‌ایستند و از اعماق جان‌شان سرود ملی کشورشان را نمی‌خوانند بلکه فریاد می‌زنند. از بوفون گرفته تا ده‌روسی، از توتی گرفته تا کاناوارو و حتی پیرلو که کمتر احساساتی می‌شود. در تیم ملی ایتالیا که باشی فرقی نمی‌کند، با پخش سرود چشم‌هایت را می‌بندی و همگام با هموطنانت سرود را فریاد می‌زنی و این عِرق و تعصبی است که نسل به نسل، سینه به سینه به بازیکنان بعدی مثل یک میراث گرانبها منتقل می‌شود. حالا آن قاب‌ها را در چهره بازیکنان نسل جدید آتزوری مثل دوناروما، آچربی، دی‌امبروزیو، وراتی، کیه‌زا، بارلا می‌بینیم.

همانطور که در آخرین دیدار این تیم مقابل یونان دوباره همان صحنه باشکوه این بار در قلب کشور چکمه و در ورزشگاه پیر و به یادماندنی کلزیوم المپیکو رم و در مقابل 60 هزار ایتالیایی، باشکوه‌تر از همیشه تکرار شد. سرودی که بر اساس اشعار شاعر جوانی به نام گوفردو ماملی (Goffredo Mameli) ساخته شده و به همین خاطر هم به نام (L'Inno di Mameli سرود ماملی) معروف است. این سرود در سال 1847 یعنی درصدمین سالگرد اخراج اتریشی‌ها از خاک ایتالیا به عنوان سرود ملی ایتالیا انتخاب شده است که در انتهای آن به این موضوع اشاره می‌کند. همانجا که می‌گوید: «پر و بال عقاب اتریشی‌ها دیگر ریخته است» که امروزه دیگر اغلب مواقع خوانده نمی‌شود.

گفته می‌شود یکی از دلایل این که این سرود به این شکل جذاب خوانده می‌شود به خاطر ریتم خوب و کلام تاثیرگذارش است که می‌تواند هر وطن‌پرست ایتالیایی را تحت تاثیر خود قرار دهد. به هرحال سرودهای ملی، هر کدام داستان‌های جذاب خاص خودشان را دارند، همانطور که شکل دیگری از این صحنه‌ها را در تیم ملی برزیل و حتی آلمان هم دیده‌ایم. این مهم می‌تواند جوشش زیادی را در ابتدای هر بازی در خون هر بازیکن ایجاد کند. ایتالیایی‌ها حالا با شکست دادن یونان در شهر رم صعود خودشان به مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا را مسجل کردند تا این جام از حضور این تیم دوست‌داشتنی که اتفاقا طرفدار‌ان زیادی را هم در ایران دارد محروم نشود.

ورزش 3

۳    
آی اسپورت
2019-10-14 18:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر