فهرست
هشدار به ونگر: مقابل استاد بازی می‌کنی
هشدار به ونگر: مقابل استاد بازی می‌کنی

هشدار به ونگر: مقابل استاد بازی می‌کنی

آی اسپورت- وقتی آرسنال در دیدار امشب (چهارشنبه) در آلیانتس به مصاف بایرن برود ونگر برای دویستمین بار در لیگ قهرمانان این تیم را هدایت کرده است. توپچی‌ها بعد از کمرنگ شدن شانسشان برای قهرمانی در لیگ نیاز به انگیزه دارند و باید تمرکزشان را روی دیگر تورنمنت‌ها، مخصوصا لیگ قهرمانان بگذارند. مطمئنا سرمربی فرانسوی هم دوست دارد در اواخر کارش در این تیم موفقیتی در اروپا کسب کند. اما خبر بد این است که ونگر باید به مصاف مربی‌ای برود که رکوردی فوق‌العاده بهتر از خودش در لیگ قهرمانان دارد، کارلو آنچلوتی.

سرمربی فرانسوی برای اولین بار طعم بازی در این جام را با موناکو در فصل 94-1993 چشید. او تیمش را به نیمه نهایی رساند. بعد از آن با آرسنال هم ونگر رکوردی جالب دارد و 18 فصل پشت سر هم تیمش را به لیگ قهرمانان رسانده است.

آمار ونگر در لیگ قهرمانان
آمار ونگر در لیگ قهرمانان

البته او هنوز نتوانسته دستش را به جام برساند؛ در سال 2006 او تیمش را به فینال رساند، اما لندنی‌های 10 نفره که در پاریس از بارسلونا با یک گل پیش بودند، شاهد قهرمانی تیم اسپانیای و برد 2 بر یکشان شدند.

در 6 فصل اخیر توپچی‌ها در مرحله یک هشتم حذف شدند و این می‌تواند روحیه آن‌ها برای بازی مقابل بایرن کم کند. درست است که باواریایی‌ها هم از زمان روی کار آمدن سرمربی ایتالیایی‌شان عملکردهای ویژه‌ای به نمایش نگذاشتند، اما رکورد این سرمربی در لیگ قهرمانان می‌تواند هر حریفی را بترساند.

کارلتو یکی از 7 مربی دنیا است که توانسته هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا برسد. افراد دیگر میگل مونوز، پپ گواردیولا، جیوانی تراپاتونی، یوهان کرویف، فرانک ریکارد و زین الدین زیدان هستند. همچنین بعد از باب پایزلی، اسطوره لیورپول، او دومین مربی‌‌ای است که توانسته 3 بار قهرمان لیگ قهرمانان شود.

او دو بار زمانی که سرمربی میلان بود قهرمان این تورنمنت شد. در سال 2003 یووه را در فینال در ضربات پنالتی شکست داد و دو سال بعد از فینال رویایی سال 2005 استانبول که لیورپول قهرمان شد هم از این تیم با لطف گل‌های اینزاگی انتقام گرفت و قهرمان شد.

آمار آنچلوتی در لیگ قهرمانان
آمار آنچلوتی در لیگ قهرمانان

سومین قهرمانی او هم 3 سال پیش بود. زمانی که رئال مادرید را به لادسیما رساند و به انتظار طولانی مدت این تیم برای رسیدن به دهمین قهرمانی اروپایی پایان داد. او حالا امیدوار است اولین مربی تاریخ باشد که 4 بار این جام را بالای سر برده است، همچنین می‌تواند اولین مربی باشد که با 3 باشگاه مختلف قهرمان این تورنمنت شده است.

مطمئنا شانس او برای پیروزی مقابل ونگر زیاد به نظر می‌رسد. کارلتو در 154 بازی در لیگ قهرمانان رکورد برد 56.49 درصدی دارد و ونگر رکورد 49.25 درصد برد دارد. از طرفی آنچلوتی با 46.3 درصد تقریبا نیمی از بازی‎های تیمش در مرحله حذفی را برده و ونگر در این زمینه رکورد برد 41.9 درصد دارد. درصد برد خوب آنچلوتی به این دلیل است که او در 21 بازی از 29 بازی تیم‌هایش در مرحله حذفی برنده شده است. ونگر اما از 23 بازی تنها 8 بار برنده شده است. ملی‌پوش اسبق ایتالیا 10 بار در مرحله یک هشتم با تیم‌های میلان، پی اس جی، چلسی و رئال حاضر شده و 8 بار در آن‌ها برنده بوده است. در مقابل درصد موفقیت ونگر 35.8 است و در 14 یک هشتم نهایی اخیر آرسنال تنها 5 بار موفق بوده است.

بردهای ونگر و آنچلوتی در لیگ قهرمانان
بردهای ونگر و آنچلوتی در لیگ قهرمانان

ونگر تنها 2 بار در 6 یک چهارم نهایی‌ها موفق کار کرده است، جایی که آنچلوتی 66.67 درصد موفق بوده است. کارلتو در 9 یک چهارم 6 بار و در 6 نیمه نهایی 4 بار موفق بوده است.

با اضافه آنچلوتی در 4 فینالش تنها یک بار شکست خورده است، آن هم بازی‌ای بوده که باید در آن برنده می‌شده است. استانبول 2005، میلان او با 3 گل پیش بود و در نهایت شکست خورد.

با توجه به آن آمار ونگر مطمئنا می‌داند مقابل این مربی باید بهترین عملکرد را ارائه دهد تا دویستمین تجربه مربی‌گری‌اش در لیگ قهرمانان تجربه‌ای به یاد ماندنی باشد.

بردهای ونگر و آنچلوتی در یک هشتم لیگ قهرمانان
بردهای ونگر و آنچلوتی در یک هشتم لیگ قهرمانان

نکته امیدوار کننده برای سرمربی توپچی‌ها می‌تواند این باشد که در تنها جدال مقابل آنچلوتی در مرحله یک هشتم او بوده که به برتری رسیده است. زمانی که در فصل 08-2007 آرسنال با لطف گل‌های سسک فابرگاس و امانوئل آدبایور با نتیجه 2 بر صفر میلان را در بازی برگشت در سن سیر شکست داد.

 

۵    
آی اسپورت
2017-02-15 16:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر