فهرست
نقل‌وانتقالات لیگ برتر؛ ریاضت در جزیره
نقل‌وانتقالات لیگ برتر؛ ریاضت در جزیره

نقل‌وانتقالات لیگ برتر؛ ریاضت در جزیره

آی اسپورت - برخلاف سال‌های گذشته، خبری از نقل‌وانتقالات سنگین و پرهزینه در لیگ جزیره نیست. انگلیسی‌ها در حالی باید وارد فصل تازه لیگ‌برتر انگلیس شوند که شش‌باشگاه مدعی قهرمانی و مطرح انگلیس ترجیح داده‌اند با یکی دوستاره نقاط‌ضعف‌شان را برطرف کنند و سراغ ولخرجی‌های مرسوم بین باشگاه‌های انگلیسی نروند. تنها استثنا بین مدعیان قهرمانی البته لیورپول است؛ تیمی که سال گذشته بعد از حضور در لیگ‌قهرمانان اروپا به خودباوری رسیده و در تابستان بیشتر از هر باشگاه دیگری در جزیره پول خرج کرده تا این فصل کار نیمه‌تمامش در اروپا را به پایان برساند؛ رویایی که 164میلیون پوند هزینه روی دست مدیران آمریکایی لیورپول گذاشت.

منچستریونایتد

ورود: فرد- دیگو دالوت- لی گرانت- آندریاس پریرا – کامرون جکسون

خروج: مایکل کریک- دالی بلیند- سم جانستون

ستاره: فرد / هافبک قدرتمند برزیلی شاختار دونتسک، بزرگترین خرید مورینیو در نقل‌وانتقالات تابستانی بود. هافبکی که 21سال قبل از فاجعه شکست برزیل برابر آلمان در همان منطقه بلوهوریزنته به دنیا آمد و حالا در 25سالگی آماده چالشی جدید در معتبرترین لیگ فوتبال دنیاست.

ژوزه مورینیو برخلاف سال‌های گذشته که ریخت‌وپاش‌های زیادی در ترانسفر تابستانی انجام می‌داد، امسال بودجه 75میلیون پوندی‌اش را به خرید چندبازیکن جوان و یک ستاره متوسط اختصاص داده است. آمدن فرد برزیلی، احتمالا سیستم بازی فصل آینده یونایتد را به 1-3-2-4 تغییر خواهد داد. جایی که فرد و ماتیچ هافبک‌های تدافعی شیاطین خواهند بود و پل پوگبا بعد از مدت‌ها می‌تواند از وظایف دفاعی‌ای که سرمربی پرتغالی برعهده‌اش می‌گذاشت، فارغ شود و یک خط جلوتر و نزدیک به دروازه بازی کند. خرید بعدی، لی گرانت شانسی برای ایستادن درون دروازه نخواهد داشت. دیگو دالوت 19ساله، مدافع راست پورتو هنوز به پختگی‌ای نرسیده که در ترکیب یونایتد به میدان برود و فصل گذشته هم جایگاه ثابتی در تیم پرتغالی نداشت. اندریاس پریرا که فصل گذشته از یونایتد به والنسیا رفته بود، با اتمام قرارداد قرضی‌اش دوباره به اولدترافورد بازمی‌گردد. ستاره بلژیکی یونایتد در تور آمریکا نمایش قابل‌قبولی ارائه کرد و نظر مورینیو را جلب کرد. هرچند یونایتد امسال دنبال ستاره‌های گران‌قیمت نرفته، اما ژوزه مورینیو چندان هم از اوضاع بودجه تابستانی تیمش رضایت ندارد و در مصاحبه‌ای با طعنه به وود وارد، مدیر باشگاه گفته بود: «اگر می‌خواهید هزینه نکنید، پولتان را در بانک نگه دارید، نه سرمایه‌گذاری روی منچستریونایتد.» با همه این‌ها به نظر می‌رسد منچستریونایتد با تنها یک تغییر نسبت به فصل گذشته وارد قابت‌های لیگ شود. فرد برزیلی، هافبک قدرتمند شاختار که آمارهایش نشان می‌دهد چندان هم با گلزنی میانه‌ای ندارد و به طور متوسط هر 10مسابقه، یک گل می‌زند. در سمت مقابل هم جز دلی بلند و مایکل کریک که خداحافظی کرد، هیچ بازیکن نام‌آشنایی از یونایتد جدا نشده است. فصل جدید لیگ جزیره برای شیاطین سرخ، فصل ثبات و نتیجه‌گیری است و باشگاه ترجیح داده با همین بازیکنان به بلوغ فکری و نتیجه‌گیری برسد.

هزینه ترانسفر: 75میلیون پوند

میانگین سنی: 5/26

مجموع ارزش بازیکنان: 762میلیون پوند

 

لیورپول

ورود: آلیسون – نبی کیتا – فابینیو- ژردان شکیری-

خروج: دنی وارد – امره جان- جان فلاناگان – جردن ویلیامز

ستاره: آلیسون/ حتی پسربچه‌های بندر لیورپول هم می‌دانستند اگر لیورپول فصل قبل یک گلر مطمئن توی دروازه‌اش داشت، چه شانس بالایی برای فتح لیگ قهرمانان اروپا پیدا می‌کرد. اتفاقی که باعث شد آلیسون بکر را با رقمی عجیب‌وغریب بخرند تا رکورد گران‌ترین گلر تاریخ بعد از 17سال شکسته شود.

لیورپول فصل گذشته هم تیم کامل و بدون نقصی به نظر می‌رسد؛ تنها تیمی که توانست منچسترسیتی پپ را در لیگ جزیره و اروپا خرد کند و اگر آسیب‌دیدگی چند مهره‌ تاثیرگذار در خط هافبک – مثل چمبرلین و امره جان- اتفاق نمی‌افتاد، یا اگر یک گلر متوسط به جای کاریوس توی دروازه بود، تیم کلوپ حتما فصل را با یک جام به پایان می‌برد. در فصل جدید علاوه بر مهره‌های آسیب‌دیده‌ای که بازگشته‌اند، لک‌لک‌ها 4خرید بزرگ هم انجام داده‌اند تا لیورپول برای اولین بار در تاریخ لیگ برتر انگلیس، بیشترین پول را در نقل‌وانتقالات تابستانی بین تمام تیم‌های جزیره هزینه کرده باشد. آلیسون بکر – که فصل گذشته بیشتری سیو توپ در سری‌ آ متعلق به او بود- به آنفیلد می‌آید تا خیال لیورپول از دروازه‌‌‌‌شان راحت باشد. نبی کیتا و فابینیو، قرار است دز خلاقیت و جنگندگی را در میانه زمین بالا ببرند و ژردان شکیری، جایگزینی مطمئن برای مثلث صلاح – فرمینیو – سانه در خط‌حمله خواهد بود. بودجه 164میلیون پوندی لک لک‌ها حتی صدای مورینیو را هم درآورده است: «امیدوارم مطبوعات این فصل لیورپول را جزو شانس‌های قهرمانی به حساب بیاورند. هیچ کس از تیم کلوپ انتظار قهرمانی ندارد، آن هم در حالی که بیشترین هزینه را انجام داده‌اند.» یورگن کلوپ بدون شک خوشبخت‌ترین سرمربی لیگ جزیره است؛ برخلاف مورینیو که هیچ‌وقت رابطه خوبی با هواداران یونایتد ندارد، کلوپ محبوب سکوهای آنفیلد است. برخلاف پپ گواردیولاکه همیشه زیر فشار سنگین برای قهرمانی در اروپاست، کسی از لیورپول کلوپ، انتظار غیرمعقول ندارد. و برخلاف پوچتینو که مدیران تاتنهام هیچ خرید جدیدی انجام نداده‌اند، کلوپ بهترین خریدهای جزیره را داشته است. این بار خود کلوپ هم می‌داند تنها هدف لک‌لک‌ها در لیگ جزیره قهرمانی بعد از سه دهه خواهد بود.

هزینه ترانسفر: 164میلیون پوند

میانگین سنی: 9/25

مجموع ارزش بازیکنان: 816میلیون پوند

 

تاتنهام

ورود: -

خروج: -

ستاره: -

نه خانی آمده، نه خانی رفته است. هماهنگی بین کادرمدیریتی و کادرفنی باشگاه دچار مشکل شده است.با اینکه مائوریسیو پوچتینو درخواست چندبازیکن جدید از باشگاه را کرده بود، اما لندنی‌ها تابستان منفعلی را پشت سر گذاشتند. تاتنهام بین تمام باشگاه‌های جزیره به سرعت‌عمل در خریدهای تابستانی معروف است. باشگاهی که همیشه در چندهفته اول نقل‌وانتقالات خریدهای مدنظر باشگاه را نهایی می‌کند تا فرصت کافی برای تمرینات و اردوهای آماده‌سازی پیش‌فصل در اختیار سرمربی باشد. اما مدیر وزشی باشگاه با آغاز ترانسفر تابستانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که به خاطر جام‌جهانی 2018، برنامه‌های جذب بازیکن در باشگاه با تاخیر انجام خواهد شد. همه منتظر فعالیت تاتنهام بعد از پایان جام‌جهانی بودند، اما پوچتینو در کنفرانس مطبوعاتی تیمش مقابل بارسلونا در اردوی آمریکا، از جو ملتهب باشگاه پرده‌برداری کرد: « فصل قبل من چند اسم به شما دادم که باشگاه روی آنها مشغول کار بود. اما در حال حاضر هیچ چیزی نمی‌دانم. اصلا نمی‌دانم بازیکن جدیدی خواهیم داشت یا نه. ما روی این موضوع کار می‌کنیم. نمی‌توانم به شما بگویم که یک خرید خواهیم داشت، یا چندنفر. یا حتی صفر بازیکن. امیدوارم باشگاه باشگاه تلاش‌اش را بکند تا چندبازیکن به ترکیب ما اضافه شوند. در غیر این‌صورت کار سخت می‌شود. اصلا نمی‌دانم باقی اعضای تیم هم از این تصمیم خوشحال هستند یا نه!» مائوریسیو پوچتینو به وضوح ناراحتی‌اش را از سیاست‌های مدیران تاتنهام نشان داده است. آن هم در حالی که آنها در چندفصل گذشته هیچ خرید بزرگی انجام نداده‌اند و وضعیت اقتصادی باشگاه به خاطر حضور در لیگ قهرمانان اروپا این اجازه را می‌دهد با فراغ بال به بازار تابستانی بروند و خرید کنند. تیمی که فصل گذشته رئال مادرید و دورتموند را در لیگ قهرمانان شکست داد و تا یک‌قدمی حذف یوونتوس هم پیش رفت، حالا بزرگ‌ترین هدفش حفظ ستاره‌هایی مثل هری کین و اریکسن است. هری کین ستاره بدون جایگزین تیم است و فصل گذشته در زمان مصدومیت هری کین، این سونگ کره‌ای بود که به عنوان مهاجم شماره 9 بازی می‌کرد. اما مصائب باشگاه لندنی در فصل آینده دوچندان می‌شود. سونگ، به عنوان سهمیه بازیکنان بالای 23سال به بازی‌های آسیایی جاکارتا می‌رود و در دی‌ماه هم درگیر مسابقات جام‌ملت‌های آسیاست. بازیکن آسیایی تاتنهام، تا ژانویه جزو بازیکنان در دسترس پوچتینو نخواهد بود و هر اتفاقی برای یکی از 4‌ستاره هجومی تاتنهام بیفتد، هیچ جایگزینی روی نیمکت وجود ندارد. مشکل بازیکن در تاتنهام جدی است.

هزینه ترانسفر: صفر

میانگین سنی: 2/26

مجموع ارزش بازیکنان: 751میلیون پوند

 

 

 

منچسترسیتی

ورود: ریاض ماحرز- فیلیپ ساندلر

خروج: آنگوس گام – پابلو مافئو- آنلیو

ستاره: ریاض ماحرز / پپ بالاخره به ستاره‌ای که فصل گذشته هم در جذبش شکست خورده بود، رسید. ریاض ماحرز برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی سیتی‌زن‌ها باید با برناردو سیلوای پرتغالی و رحیم استرلینگ و لروی سانه رقابت کند. حس رقابتی که کیفیت من‌سیتی را بالاتر خواهد برد. 

در بازار آشفته نقل وانتقالات، پیدا کردن بازیکنی که کیفیتی بالاتر از ستاره‌های فعلی من سیتی داشته باشد، بالای 100میلیون یورو آب خواهد خورد و باشگاه ترجیح داده فصل بعد هم به ترکیب تیمی که قهرمان لیگ جزیره شد، دست نزند. تنها گزینه‌ای که پپ گواردیولا روی جذبش اصرار زیادی داشت، جورجینیو بود. هافبک ایتالیایی که استاد دادن پاس های در عمق و تغییر ریتم مسابقه است. هافبکی که البته به خاطر روابط خوب با مائوریسیو ساری ترجیح داد به تیم لندنی چلسی برود و با سرمربی سابقش در ناپولی کار کند. هر قدر سیتی‌زن‌ها در خرید ستاره منفعل عمل کردند، در خرید استعدادهای فوتبال اروپا حضور فعالی داشتند و 11بازیکن جوان را جذب کردند؛ ستاره‌هایی از فلامنگو برزیل، ستاره سرخ بلگراد، ناک برادای هلند، لیدز، گوته بورگ سوئد و گالاتاسرای. جوانانی که بیشترشان به صورت قرضی به باشگاه‌های دیگر منتقل می‌شوند تا در صورت درخشش در باشگاه‌های کوچک، دوباره لباس سیتی‌زن‌ها را بپوشند. تنها خرید سیتی‌زن‌ها برای فصل پیش‌رو، ریاض ماحرز از لسترسیتی است. فیلیپ سندلر که از آیندهوون به باشگاه آمده هم در پست مدافع آخر بازی می‌کند و بعید است با توجه به ترافیک پرتعداد مدافعان سیتی، راهی به ترکیب اصلی تیم پیدا کند. سیتی‌زن‌ها در فصل آینده دو بازیکن از مصدومیت بازگشته دارند که حکم بازیکنان جدید را برای تیم پپ دارند. بنجامین مندی و فابین دلف در بیشتر مسابقات فصل گذشته بیرون گود ماندند و امسال با پایان دوران مصدومیت در ترکیب تیم قرار می‌گیرند.

هزینه ترانسفر: 63میلیون پوند

میانگین سنی: 8/25سال

مجموع ارزش بازیکنان: 957میلیون پوند

 

آرسنال

ورود: لوکاس توریرا – برند لنو – سوکراتیس – متئو گوندوزی – استفان لیخت‌اشتاینر-

خروج: سانتی کازورلا – جک ویلشر – پر مرته‌ساکر

ستاره: سوکراتیس/ توپچی‌ها فصل گذشته شکودران موستفی را جذب کردند، اما باز هم نقاط ضعف خط دفاع برقرار بود. سوکراتیش به عنوان یکی از بهترین مدافعان میانی بوندسلیگای آلمان به لندن آمده تا این نقظه ضعف را پوشش دهد و با کوشیلنی زوجی دونفره بسازد. زوجی که با حمایت لیخت‌اشتاینر و ناچو مونرالدر قواره تیمی مدعی قهرمانی دفاع کند.

از بین رفتن ژن‌های بازنده‌ای که در 5-4 فصل اخیر گریبانگیر توپچی‌ها شده، مهمترین ماموریت اونای امری در آرسنال است. سرمربی اسپانیایی هر قدر در سویا در قواره یک سرمربی باکلاس و با پرستیژ عمل کرد و قهرمانی لیگ اروپا را به نام سویای تحت مربیگری او سند زده بودند، اما دوران خوبی را در پاریس پشت سر نگذاشت. اختلاف با ستاره‌ها و از دست دادن کنترل فضای رختکن به خاطر حاشیه‌های ستاره‌هایی مثل نیمار و دنی آلوز، برای همیشه در قسمت نقطه‌ضعف‌های اونای امری ثبت خواهند شد. اونا امری حالا با یک چالش بزرگ‌تر روبه‌روست. جانشینی آرسن ونگر در آرسنال و بازگرداندن توپچی‌ها به رینگ مبارزه برای قهرمانی. حتی هواداران آرسنال هم می‌دانستند که بزرگترین پاشنه آشیل باشگاه، نبودن روحیه مبارزه‌طلبی بین بازیکنان و ضعف‌های فیزیکی بین بازیکنان تیم است. برای همین هم اونای امری یک هشتگ ویژه روی تمام خریدهای تابستانی‌‌اش گذاشت. « # بازیکن فیزیکی». لوکاس توریرا از سامپدوریا یکی از جنگنده‌ترین هافبک‌های سری آ در فصل گذشته بود. سوکراتیس پاپاستوپولوس، برخلاف مدافعان سهل‌گیر آرسنال، بازیکنی با مشخصه‌های بارز فیزیکی است. استفان لیخت‌اشتاینر و مسئولیت‌پذیری بالایش زبانزد است و متئو گوندوزی فرانسوی، در دسته هافبک دفاعی‌های مدرن دنیای فوتبال قرار می‌گیرد که علاوه بر تکل‌زنی و روحیه جنگندگی، پاسور خوبی هم به حساب می‌آید. برند لنو هم به لندن آمده تا حس رقابت درون دروازه توپچی‌ها بالاتر برود. آرسنال مدل اونای امری، احتمالا با همین بازیکنان شکل می‌گیرد؛ تیمی با قدرت فیزیکی و مسئولیت‌پذیری بالا. تیمی که باید ردای بازنده بودن در لیگ جزیره و اروپا را دور بیندازد و خودش را آماده پوست‌اندازی کند؛ پوست‌اندازی برای قهرمانی در جزیره.

هزینه ترانسفر: 71میلیون پوند

میانگین سنی: 7/26

مجموع ارزش بازیکنان: 522میلیون پوند

 

چلسی

ورود: جورجینیو- رابرت گرین

خروج: ادواردو - پاسالیچ

ستاره: جورجینیو/ تادوسال پیش هیچ‌کس اسم هافبک دورگه برزیلی- ایتالیایی ناپولی را نشنیده بود. هافبکی که زیرنظر ساری رشد کرد و تبدیل شد به یکی از انعطاف‌پذیرترین هافبک‌های اروپا. چلسی آشفته فصل گذشته آنتونیو کونته، با هدایت ساری از روی نیمکت و بازی‌سازی جورجینیو، یکی از شانس‌های قهرمانی در فصل آینده است.

بزرگ‌تر خرید رومن آبراموویچ نه داخل زمین، که روی نیمکت لندنی‌ها خواهد نشست. مائوریسیو ساری، شاه‌مهره‌ای است لیگ جزیره در ترانسفر تابستانی به جذاب‌ترین لیگ دنیا اضافه کرده است. سرمربی ایتالیایی برخلاف مربیان پیشین چلسی،  تمایلی به  جذب ستاره‌های گران‌قیمت و خرج گذاشتن روی دست باشگاه ندارد. برخلاف خوزه مورینیو  و آنتونیو کونته که همیشه اختلافات زیادی بابت بودجه تابستانی چلسی و براورده نشدن خواسته‌هایشان با مدیریت باشگاه پیدا می‌کردند و جنجال‌های زیادی علیه آبراموویچ راه می‌انداختند، مائوریسیو ساری با بازیکنان داخل فهرست باشگاه کنار می‌آید و از آنها ستاره می‌سازد. برای همین هم واکشن خاصی به اخبار جدایی ویلیان و هازارد و کورتوا نشان نمی‌دهد و وقتی درباره آنها از ساری پرسیده می‌شود، جواب می‌دهد: « ترجیح می‌دهم جایی نروند، اما نقل‌وانتقالات بخش موردعلاقه‌ام در فوتبال نیست و این چیزها را از من نپرسید.» تنها بازیکنی که سرمربی ایتالیایی از مدیران چلسی خواست، جورجینیو بود. بازیکنی که فوتبال هجومی ساری روی پاس‌های او بنا خواهد شد. چلسی اگر بازیکنان تاثیرگذارش را از دست ندهد، همین حالا هم تمام ابزارهای موردنیاز ساری را دارد. تصور کنید سرمربی ایتالیایی یکی از زیباترین نمایش‌های فوتبالی را با بازیکنان متوسطی مانند کایخون، مرتنز، آلن، زیلیسنکی و هیساج به اجرا گذاشت. پس تیمی که هازارد، ویلیان، فابرگاس، کانته و موراتا را دارد، آماده انفجار به همراه تفکرات تاکتیکی ساری است. تنها نقظه ابهام این انفجار، نبودن یک مهاجم شش‌دانگ و گلزن در ترکیب تیم است. ستاره‌ای مانند ایگواین که باشگاه با تعلل در جذبش فرصت خریدش را از دست داد و حالا لندنی‌ها می‌خواهند روی داشته‌هایشان سرمایه‌گذاری کنند. روی آلوارو موراتا و بازگرداندن او از افت عجیبی که بعد از ورودش به لندن دچارش شد. بازگشت موراتا، چلسی ایتالیایی را شانس اول قهرمانی می‌کند.

هزینه ترانسفر: 51میلیون پوند

میانگین سنی: 7/26

مجموع ارزش بازیکنان: 863میلیون پوند

سازندگی

۱۰    
آی اسپورت
2018-08-05 19:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر