فهرست
قرار است از یک سوراخ چند بار گزیده شویم؟
قرار است از یک سوراخ چند بار گزیده شویم؟

قرار است از یک سوراخ چند بار گزیده شویم؟

آی اسپورت - حدود یک سال پیش بود که در بازی ایران- ژاپن در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌ها بازیکنان ایران به انتظار اعلام خطای بازیکن حریف از سوی داور ایستادند! و بازیکنان تیم حریف به بازی ادامه دادند و گل اول بازی را به ثمر رساندند و بعد گل‌های دوم و سوم و به همین راحتی ایران که در بهترین شرایط قرار داشت از صعود به مرحله نیمه‌نهایی و در نهایت کسب قهرمانی جام ملت‌ها بازماند. تصور می‌کردیم این برای همه فوتبال درس شده و دیگر هیچ یک از بازیکنان ایرانی در بازی‌های بین‌المللی تا زمانی که داور در سوت خود ندمیده از حرکت بازنمی‌ایستند! و به بازی ادامه می‌دهند حتی اگر به این یقین برسند داور در دستور به ادامه بازی مرتکب اشتباه شده باشد، اما اتفاق مشابه در بازی پرسپولیس- الدحیل روی گل اول رخ داد. به نشانه آفساید همه ایستادند و بازیکن الدحیل هم توپ را به گل تبدیل کرد.

قرار است دیگر چه اتفاقی رخ دهد که بازیکنان ما به این نتیجه برسند که داور نیستند و تا زمانی که داور تصمیم نگرفته و سوت نزده باید به بازی خود ادامه دهند. آیا درک این موضوع این‌قدر سخت است که یک اشتباه ظرف یک سال دو بار تکرار شود؟

در بازی ایران- ژاپن توپ در زمین بود و بازیکنان ایران ایستادند و به داور نگاه می‌کردند. بی‌تعارف این حرکت بازیکنان تیم ملی دستمایه طنز از سوی رسانه‌های خارجی و همچنین فضای مجازی شده بود. برای آن‌هایی که فوتبال حرفه‌ای را دنبال می‌کنند، سخت است که باور کنند بازیکنان قاضی میدان هستند و آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند بازی چه زمانی باید ادامه داشته باشد و چه زمانی باید از حرکت بایستد. این برای خارجی‌ها غیر قابل باور است. بی‌تعارف این عادت زشت در بازی‌های لیگ برتر هویداست. برای یک آفساید ۱۰ بازیکن دست خود را بالا می‌برند که آقای داور آفساید است و سوت بزن. در صورتی که اگر آفساید باشد نیاز به دست بالا بردن از سوی بازیکنان نیست و کمک‌داور آفساید را اعلام می‌کند و اگر هم داور مرتکب اشتباه شود جنب و جوش بازیکنان چیزی را تغییر نخواهد داد و تنها به ضرر تیم مدافع تبدیل می‌شود. البته که در این بین تنها فرهنگ بازیکنان نیست که تکرار اشتباهات را موجب می‌شود. سؤال اینجاست چرا باشگاه‌ها با بازیکنانی که با اعتراض به داوری و رفتار‌های مشابه به ضرر تیم عمل می‌کنند برخورد نمی‌کنند و چرا باشگاه‌ها برای بازیکنان کلاس توجیهی داوری نمی‌گذارند که از همه قوانین داوری مطلع شوند! به طور حتم در بیشتر صحنه‌ها داور بهتر از بازیکن می‌بیند، چون داور مأمور است بازی را در جایی که توپ در جریان است، دنبال کند در حالی که بازیکن در سایه دنبال کردن توپ، بازی بدون توپ هم دارد و توأمان فضا و یار را هم دنبال می‌کند. این خیلی ساده است؛ داور بهتر صحنه را قضاوت می‌کند تا بازیکن و از همه مهمتر وظیفه بازیکن در زمین بازی کردن است نه قضاوت کردن.

راستی یحیی گل‌محمدی بعد از بازی رفتار بازیکنان تیمش را در صحنه گل اول نقد کرد؟ آیا باشگاه پرسپولیس برای بازیکنانی که از حرکت ایستاده‌اند جریمه و محرومیتی در نظر گرفته است؟ اگر پاسخ این سؤالات منفی باشد باز هم شاهد تکرار این رفتار‌های غیر‌حرفه‌ای خواهیم بود. امیدواریم دست‌کم تیم‌های دیگر از این رفتار‌های غیر‌حرفه‌ای درس گرفته باشند و نیاز نیست قسم یاد کنیم که در زمین داور است که تصمیم می‌گیرد نه بازیکن.

خبر ورزشی

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-02-13 16:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
babak66
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، ۱۶:۴۹

ظرف ۸ سال حضور کیروش یک بار این اتفاق افتاد و مقصرش کنعانی زادگان الدنگ بود
این اتفاق فقط یک بار در طول ۵ سال گذشته برای پرسپولیس افتاد و باز هم مقصرش کنعانی زادان الدنگ بود.
چرا بیخود موضوع رو تصری میدید به همه تیما و همه بازیکنا
هر مربی ای که رو اسم سید جلال خط کشید ضررشو خیلی زود دید
برخلاف همیشه اینبار فقط یک نفر مقصره برای این سهل انگاری ها
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر