فهرست
فرصت امید بخش
فرصت امید بخش

فرصت امید بخش

آی اسپورت - مردم ما از بلاتكليفي و بي‌تصميمي خسته‌اند. كسي نيست كه براي حل مشكلات آنها تصميم بگيرد. جامعه ايران در شرايطي قرار گرفته است كه نمي‌تواند از بسياري از مشكلات اقتصادي و سياسي و اجتماعي عبور كند. در نتيجه مردم ما در مواجهه با اين مشكلات درجا مي‌زنند و كنش‌هاي خودشان هم بيشتر براي‌شان دردسر توليد مي‌كند. مثلا مردم پول‌شان را از بانك‌ خارج مي‌كنند و دلار يا طلا يا سهام مي‌خرند ولي همين موجب مي‌شود كه زندگي‌شان سخت‌تر شود. تلاش‌هاي جامعه تلاش براي برون‌رفت از اين مشكلات است ولي اين جدّ و جهدها جواب نمي‌دهد و همين امر در ميان مردم ايجاد خستگي كرده است.

در چنين شرايطي كه همه احساس مي‌كنند نوعي ناكارآمدي عميق در كار است و از اين بابت مغموم‌اند، وقتي تيم ملي ايران در جام جهاني مراكش را مي‌برد، جدا از زمينه‌اي كه براي شادي ايجاد مي‌شود، مردم و همين طور حكومت مي‌توانند سرشان را بالا بگيرند كه يعني اوضاع ما آن قدر هم نابسامان نيست. اين در واقع فرصتي اميدبخش است كه اگر مقامات سياسي ما به عمق آن وقوف داشته باشند و آن را به درستي بفهمند، مي‌توانند از اميد ناشي از اين فرصت شادي‌‌آفرين براي بهبود اوضاع كشور استفاده كنند.

اينكه با لباس تيم ملي در حين تماشاي بازي ايران و مراكش عكس بگيريم، اگرچه نشان‌دهنده درك ما از اهميت اين فرصت است، ولي اين واكنش يك واكنش سطحي است. واكنش عميق در گرو اين است كه ما بپذيريم چيزها و حوزه‌هاي ديگري هم وجود دارند كه محل بازي‌اند. يعني همه‌چيز در منازعات سياسي خلاصه نمي‌شود. مثلا فرهنگ و اقتصاد و سرمايه‌گذاري و روابط بين‌الملل و... هم براي جامعه ايراني اهميت اساسي دارند. مقامات سياسي ما بايد اين واقعيت را بپذيرند و بازيگران اين عرصه‌ها را هم به رسميت بشناسند. ما بابت موفقيت‌هاي فوتبال و سينماي كشورمان شاد مي‌شويم ولي بازيگران اين عرصه‌ها به رسميت شناخته نمي‌شوند و نمي‌توانند چنانكه بايد نقش‌آفريني كنند. واكنش‌هاي مقطعي و سطحي به موفقيت فوتبال ايران در جام جهاني يا كسب جايزه اسكار توسط اصغر فرهادي، دردي از ما دوا نمي‌كند. فلان مقام سياسي كه براي نمايندگي افكار عمومي به اين امور واكنش مثبت نشان مي‌دهد، بايد در رفتار مديريتي‌اش هم تغييري نشان دهد و آدم‌هاي جديدي را جايگزين افرادي كند كه در حوزه‌هاي تحت مديريت‌شان به گونه‌اي عمل كرده‌اند كه امروزه هيچ كس از عملكرد آنها راضي نيست.

 روزنامه اعتماد

 

۵    
آی اسپورت
2018-06-19 09:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر