فهرست
حماسه‌ها گاه در شکست‌ها ساخته می‌شوند
حماسه‌ها گاه در شکست‌ها ساخته می‌شوند

حماسه‌ها گاه در شکست‌ها ساخته می‌شوند

آی اسپورت - هنوز کسی مانده که باور نداشته باشد ما به جهان بازگشته‌ایم؟ ولو به اندازه‌ی نود دقیقه؟ هنوز کسی هست که بگوید دفاع کردن تنها هنر ماست و اگر باشد چه مبارک هنری‌ست. به تجربه‌ی اندک‌ام در مبارزه‌های کیوکوشین یاد گرفته‌ام دفاع تکنیک مبارزان بزرگ است. دفاع سنتی‌ست که بسیاری از تکه‌های تاریخ ما آن‌ را خوب بلد شده و چنین است که تاب آورده‌ایم. که می‌گوید فوتبال افیون است؟ فلان جامعه‌شناس که از رویاسازی‌های فوتبال چیزی نمی‌داند یا بهمان رفیق روزنامه‌نگار که فکر می‌کند اگر شکوه یا غمِ برد و باخت را درک کنیم یادمان می‌رود کجاییم و روزگارمان چگونه... تیم ایران دو شب میلیون‌ها زن و مرد را کنار هم نشاند. میلیون‌ها قلب را مهربان‌تر کرد، در ته روستایی خشکی‌زده ساعتی چند جوانِ از نفس‌افتاده را نشاند کنار دخترانی که از دانشگاهی گران در قلب شهری بزرگ دور هم بازی می‌دیدند. نه، این مخدر نیست. این رویاسازی‌ست برای مردمی که در این باخت نیز چیزی جز روایت ندیدند و فراموش نخواهند کرد که فردا روز دیگری‌ست.

سپ هربرگر مربی افسانه‌ای آلمان‌ها در جام پنجاه و چهار بین دو نیمه و زمانی که آلمان توانسته بود دو گل مجارستان را جواب دهد گفته بود: «بروید بجنگید و بدانید این‌جا کسی شما را دوست ندارد.» و آلمان قهرمان شد تا روح خموده‌ی ملت‌اش نه سال بعد جنگ به وجد آید، حالا قصه‌ی ماست. این‌جا ما هستیم و روحی که زخم خورده می‌تازد. شاید کمتر ما را دوست داشته باشند، شاید تمام‌ تندروهای داخلی و خارجی بخواهند ما را از داشتن رویا بی‌میل کنند اما این پسرها با جانی که زنان ساختند در این چند سال نشان دادند ما رویا داریم. رویایی ورای برد یک بازی فوتبال. ورای یک شکست غرورانگیز، بلکه رویای درک هم. کنار هم به تماشای جهان نشستن. چیزی که حتا سدهای ستبر هم مقابل‌اش کم می‌آورند.

ما امشب بی‌آن‌که فراموش کنیم تلخی‌ها و نامُرادی‌ها را به تلویزیون چشم دوختیم تا در عیشی همه‌گانی کنار هم باشیم و در تنهایی گمان کنیم کل این روایت مال ماست. بولعجب من عاشقِ این هر دو ضد...ما دفاع را یاد داریم. دفاعی که مهاجم را گیج می‌کند و از نفس می‌اندازد. به شکوه دفاع فکر کنید و این‌که چه‌قدر می‌توان وجود داشت حتا جایی که ما را دوست نداشته باشند. حال اگر شقه کنند کنار هم نشستن را و حتا اگر ببازیم. نتایج فراموش می‌شوند، آن‌چه می‌ماند ضربان قلب‌هاست و این‌که این تیم ثابت کرد ایران یک مفهوم مصادره‌شده نیست دیگر. ایران فقط در غم معنا نمی‌دهد. ایران یک ایده‌ی فکری‌ست تا خودمان را به یاد بیاوریم. حماسه‌ها گاه در شکست‌ها ساخته می‌شوند. باور کنید...

 

۲۲ ۲  
آی اسپورت
2018-06-21 18:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
خربین
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۱۲
الان لمپن های برانکو پرست زخم خورده از عربها میریزن اینجا و به کیروش و تیم ملی فحاشی میکنن.اقا چرا از تیم تعریف کردی؟
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۶
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر