فهرست
دو راهی ادن: ستاره‌ای از جنس دیگر
دو راهی ادن: ستاره‌ای از جنس دیگر

دو راهی ادن: ستاره‌ای از جنس دیگر

آی‌اسپورت – انتخاب شما چه خواهد بود؟ شما فوتبالیستی درجه یک هستید که برای یکی از موفق‌ترین و متمول‌ترین باشگاه‌های لیگ برتر بازی می‌کنید. افتخارات تیمی و انفرادی زیادی به دست آورده‌اید. مدافعین حریف از رویارویی با شما وحشت دارند. زندگی در لندن خوش می‌گذرد و شاید حتی یک روز مجسمه‌تان را بیرون استمفورد بریج بسازند.

با این وجود حواس شما جای دیگری هم هست. جاه‌طلبی باشگاه برای شما زیر سوال رفته، تیمی که در سه سال اخیر دو فصل چمپیونز لیگ را از دست داده، تورنمنتی که تا به حال فتحش نکرده‌اید. مردم در گوشتان می‌خوانند برای رسیدن به بالاترین سطح باید چلسی را ترک کنید، نباید این قرارداد جدید را امضا کنید، باید درخواست ترنسفر بدهید. شما از بچگی رویای بازی برای رئال مادرید را در سر داشته‌اید، تیمی که حالا جای خالی برای یک نیروی تهاجمی درجه یک دارد. انتخاب ساده است. راهی رئال می‌شوید، در ال کلاسیکو گل می‌زنید، قهرمان چمپیونز لیگ می‌شوید و توپ طلا را می‌برید. نه؟

برای ادن ازارد اما داستان به این سادگی نیست. ازارد در شرایطی قرار گرفته که تصمیم‌گیری برایش دشوار شده. او کمتر از دو سال دیگر با چلسی قرارداد دارد و در ژانویه 28 ساله می‌شود. او می‌داند اگر قرار است راهی سانتیاگو برنابئو شود زمانش دیگر فرا رسیده. این آخرین فرصت ازارد برای یک انتقال بزرگ است. اما قلب او سر یک دو راهی مانده.

گزینه منطقی برای ازارد ترک لندن و دنبال خانه‌ای در پایتخت اسپانیا گشتن است. اما مصاحبه او بعد از بازی مقابل ساوتهمپتون نشان می‌دهد این انتخابی ساده برایش نخواهد بود: «گاهی صبح از خواب بیدار می‌شوم و با خودم می‌گویم باید بروم. گاهی اما بیدار می‌شوم و بگویم دوست دارم بمانم. واقعا انتخاب سختی است.»

اکثر فوتبالیست‌های یک دهه اخیر موفق نشده‌اند دست رد به سینه رئال و بارسلونا بزنند. این وضعیت فوتبال مدرن است. فیلیپه کوتینیو در ژانویه پیش تحت شرایط مشابه‌ای قرار گرفت و در نهایت لیورپول را به مقصد بارسلونا ترک کرد، راهی که پیش از او خاویر ماسچرانو و لوئیس سوارز طی کرده بودند. با اینکه لیورپول پول حاصل از فروش او را خرج خرید ویرجیل ون دایک کرد و به فینال چمپیونز لیگ رسید، اما بعید است ستاره برزیلی سابق قرمزهای مرسی‌ساید وقتی تیمش با درخشش لیونل مسی تاتنهام را در ومبلی تکه و پاره می‌کرد حسرتی در دل داشت.

باشگاه‌های بزرگ انگلیسی در سال‌های اخیر همه با مشکلی مشابه مواجه بوده‌اند و توانایی حفظ ستاره‌هایشان وقتی دو غول لا لیگا بهشان ابراز علاقه می‌کردند و نداشته‌اند. آرسن ونگر تیری آنری و سسک فابرگاس را از دست داد و شاهد انتقال آن‌ها به بارسلونا شد. تاتنهام چاره‌ای جز فروش لوکا مودریچ و گرت بیل به رئال نداشت و یک دهه پیش سر الکس فرگوسن از کریستیانو رونالدو خواست یک فصل دیگر برای منچستر یونایتد بازی کند و بعد راهی برنابئو شود.

اما ستاره‌های دنیای فوتبال همه شبیه هم نیستند. ازارد نه مدیربرنامه‌ای فرصت‌طلب دارد و نه خودش اهل هیاهو به پا کردن است. او مردی آرام و اهل خانوداه است. بچه‌های ازارد لندن را خانه خودشان می‌دانند و خودش در حال حاضر از فوتبالش در چلسی تحت رهبری مائوریتزیو ساری لذت می‌برد، مربی‌ای که برعکس ژوزه مورینیو و آنتونیو کونته اهل فوتبال ضدحمله‌ای نیست و بیشترین آزادی را به ازارد برای نشان دادن بالاترین کیفیتش می‌دهد. ازارد با زدن 8 گل در 10 بازی بهترین شروع را برای چلسی داشته و بدل به ارزشمندترین بازیکن لیگ برتر شده است.

با این وجود هنوز این حس باقی می‌ماند که ستاره چلسی و بلژیک پتانسیلی بالاتر از این دارد. ازارد دو بار قهرمان لیگ برتر شده و جام حذفی و جام اتحادیه و یوروپا لیگ را هم فتح کرده. اما او از سال 2014 بدین سو هرگز حتی به یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ هم نرسیده. ساری حالا ازارد را تحریک کرده که به مرز 40 گل در یک فصل برسد. این چالش جدید اما می‌تواند برای او ترسناک شود؟ آدم‌ها گاهی از امتحان کردن حد و حدود توانایی‌های خودشان واهمه دارند. اگر ازارد در اسپانیا به موفقیت نرسد چه؟

تمام این معادلات البته اگر رئال در این تابستان نیمار را از پاریس سن ژرمن بخرد به هم می‌ریزد و دیگر موضوعیت خودش را از دست می‌دهد. اما حتی اگر ازارد از رویای کودکی‌اش هم بگذرد سر و صدایی به پا نخواهد کرد. اصلا چه لزومی دارد؟ او در برخورد با این شرایط هم مثل همیشه آرام است و از زندگی لذت می‌برد: «قضیه اصلا اینطور نیست که اگر بروم خوشحال خواهم بود و اگر نروم ناراحت.» گاهی حفظ این زاویه دید منطقی و آرام بزرگ‌ترین پیروزی است.

۶    
آی اسپورت
2018-10-09 12:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر