فهرست
دو بال برای پرواز
دو بال برای پرواز

دو بال برای پرواز

آی اسپورت - وقتی که فقط 2 دقیقه و 56 ثانیه از شروع اولین بازی کلمبیا در جام‌جهانی 2018 روسیه مقابل ژاپن گذشته بود، «کارلوس سانچس» داشت عرق صورت‌اش را با لباس ورزشی‌اش پاک می‌کرد؛ نه به خاطر اینکه استارت او پشت سر شینجی کاگاوا با موفقیت همراه بود، بلکه به خاطر خطای هند پنالتی که انجام داد و با کارت قرمز مستقیم از سوی اسکومینا مواجه شد. سانچس به اولین اخراجی جام‌جهانی 2018 در بازی یکی مانده به آخر دور اول، تبدیل شد. همچنین او دومین اخراجی سریع تاریخ جام هم بود، اما بدون شک هیچکدام از این اتفاقات نبودند که می‌توانستند برای «خوزه پکرمن» و کلمبیا خوشحال‌کننده باشند.

ضربه آزاد دیدنی «گینترو» بازی را به تساوی کشاند ولی در نهایت ژاپنی‌ها که می‌دانستند شاید هیچوقت دیگر چنین فرصتی بدست نیاورند، با گل «اوساکو»، حریف 10 نفره خودشان را شکست دادند. گل اوساکو اولین برد تیم‌های آسیایی مقابل حریفان آمریکای‌جنوبی را رقم زد و زردهای گروه را تا حدودی وارد وضعیت خطرناک کرد، مخصوصاً بعد از اینکه چند ساعت بعد سنگال شگفتی دوم گروه هشت را رقم زد تا مدعیان اصلی صعود با لقب «شکست‌خورده‌ها» در بازی دوم روبه‌روی هم قرار بگیرند.

با این وجود عملکردی که از شاگردان پکرمن دیدیم، طوری بود که خیلی‌ها را به تعجب واداشت. اینکه تیم قدرتمند او در جام‌جهانی قبلی و رقابت‌های انتخابی، چرا حداقل نتوانست یک تساوی از ژاپن بگیرد، سوالی‌ست که می‌شود برایش چند جواب مرتبط به نقطه ضعف‌های تیم پکرمن تعریف کرد.

پکرمن پس از حدف تیم ملی کلمبیا توسط برزیل میزبان در جام‌جهانی 2014، به شدت تحت فشار بود. او مدام تاکتیک‌های تیم‌اش را عوض می‌کرد و این موضوع در مقاطعی از زمان حتی اعتراض طرفداران را هم به همراه داشت. او در جریان 18 بازی انتخابی جام‌جهانی 2018، از 45 بازیکن بهره برد که این خودش از نکات قابل توجه ترکیب کلمبیاست. حتی با وجود چنین تغییراتی در طول بازی مقابل ژاپن، ناهماهنگی بین زوج خط دفاعی یعنی «داوینسون سانچس» و «اسکار موریلو» دیده میشد به طوریکه آنها روی هر دو گل «کاگاوا» و «اوساکو» مقصران اصلی بودند. از زمانی که رقابت‌های مقدماتی شروع شد، «یری مینا» (مدافع بارسلونا) یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های پکرمن برای قلب دفاع بود، کسی که اتفاقاً با بازی خوبش در رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی، نظر بارسایی‌ها را جلب کرد. کلمبیا هر بار که در این رقابت‌ها با حضور مینا پای به میدان گذشت، بدون شکست زمین را ترک کرد. این اتفاق در بازی‌های دوستانه مقابل چین، فرانسه و مصر هم تکرار شد. در واقع اعتماد به نفس بالای این مدافع همان چیزی بود که دفاع کلمبیا می‌خواست. در نهایت اما پکرمن پیش از بازی مقابل ژاپن یکی از تصمیمات عجیب خودش را گرفت و از زوج سانچس و موریلو استفاده کرد. حالا و بعد از نمایش نه چندان خوب این دو مدافع، اگر در بازی روز یکشنبه مقابل لهستان مینا به ترکیب برنگردد، همه شگفت‌زده خواهند شد.

سوال بعدی به وجود آمده این‌ست که آیا پکرمن زیاد از حد به رادامال فالکائو اعتقاد دارد؟ مهاجمی که جام‌جهانی 2014 برزیل را به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو از دست داد و حالا در 32 سالگی اولین جام‌جهانی خودش را تجربه می‌کند. اتفاقاً شاید این تنها جام‌جهانی فالکائو نیز باشد چرا که برای جام بعدی او 36 ساله خواهد شد و اصلاً معلوم نیست که همچنان در فوتبال فعالیت دارد یا خیر؟ با این حال در بازی کلمبیا مقابل ژاپن، پکرمن ترجیح داد 90 دقیقه از او استفاده کند که در این تصمیم هم جای بحث بسیار است. فالکائو فقط در لحظاتی از نیمه اول به سمت دروازه ژاپن نزدیک شد و با پاس‌هایی که گینترو پشت مدافعان انداخت، شانس‌های بسیار کمی برای گلزنی ایجاد کرد. در ادامه اما وقتی که در نیمه دوم پرس، حریف کلمبیا را به زمین خودش فرستاد، نقش فالکائو نیز بسیار کم‌رنگ‌تر شد. این در حالی‌ست که پکرمن روی نیمکت «لوئیس موریل» را هم داشت، بازیکن 27 ساله سویا که خیلی‌ها در این مقطع از زمان او را نسبت به کاپیتان فالکائو برای تیم مفیدتر می‌دادند.

اما با توجه به تیمی که روز آخر دور اول گروهی از کلمبیا دیدیم، چه چیزی می‌تواند این تیم را مقابل دفاع حریف به برتری برساند؟ تیمی که حالا برای صعود از گروه نیاز به کسب برد مقابل لهستان و سنگال دارد، بدون شک اگر هم‌زمان گینترو و خامس رودریگس را در اختیار داشته باشد، کار راحتی خواهد داشت. در جام‌جهانی 2014 گینترو زیر سایه خامس بود اما در این جام و در همان بازی اول مقابل ژاپن اثرات یک چپ پای کلاسیک در بازی او مشاهده شد. درست مثل عملکردی که در بازی دوستانه پیش از جام مقابل مصر داشت و وقتی از روی نیمکت به زمین آمد و کنار رودریگس قرار گرفت، کلمبیا یکی از زیباترین بازی‌های چند وقت اخیر خودش را انجام داد. در بازی مقابل ژاپن عدم آمادگی 100 درصد خامس باعث شد که گینترو بازی را به صورت فیکس شروع کند. وقتی هم که خامس به زمین آمد، گینترو از زمین بیرون رفته بود. برای کلمبیا این راه رسیدن به دروازه حریف نیست چرا که کنار هم قرار گرفتن این دو بازی‌ساز چپ پا و خوش‌نقش، می‌تواند موجب اذیت شدن هر حریفی باشد. ترفندی که پکرمن برای رسیدن به دور بعد باید سراغ آن برود.

 

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2018-06-22 13:14:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر