فهرست
تحریم اجباری لژیونرها در صدا و سیما
تحریم اجباری لژیونرها در صدا و سیما

تحریم اجباری لژیونرها در صدا و سیما

آی اسپورت – خرید حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال خارجی از سوی صدا و سیما، سال‌هاست یکی از پربحث‌ترین موضوعات فوتبال بوده و هست. از همان زمان که لوگوی شبکه‌های خارجی در گوشه تصویر مسابقات محو می‌شد تا همین حالا که از آن لوگوهای آزاردهنده دیگر خبری نیست، ما بدون اینکه بابت حق پخش فوتبال‌های خارجی پولی بپردازیم، با خوشحالی فوتبال‌های روز دنیا را از تلویزیون‌ تماشا می‌کنیم. تازه حذف آن لوگوها باعث شده کمی از عذاب وجدان‌مان کاسته شود و تصور کنیم که بابت پخش این تصاویر جدید، حتماً پولی پرداخت شده که ما به تصویر خام این مسابقات دسترسی پیدا کرده‌ایم.

از وقتی  شبکه‌های تلویزیونی از حالت محلی خارج شده، امکان تماشای شبکه‌های تلویزیونی ایران برای مردم تمام دنیا فراهم شده است. هرکسی در هر جای دنیا که باشد، می‌تواند از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای به شبکه سه یا شبکه ورزش دسترسی داشته و برنامه‌هایی که در این شبکه‌ها پخش شود را تماشا کند. حالا تصور کنید یکی از شبکه‌های ما مثل سابق مسابقه فوتبالی را با لوگوی یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی پخش کند. خیلی زود آن شبکه متوجه این اتفاق می‌شود و می‌تواند از صدا و سیمای ایران شکایت کند. مدتی پیش همین اتفاق هم افتاد و شبکه‌های تلویزیونی ایران برای مدتی روی ماهواره بدر (عربست) به حالت تعلیق درآمد.

 بعد از این اتفاق دیگر امکان پخش مسابقات فوتبال به سبک و سیاق قدیم فراهم نبود. به همین دلیل روش جدیدی برای دسترسی به فیلم خام و بدون لوگوی این مسابقات در دسترس صدا و سیما قرار گرفته است. آن هم اینکه به اصطلاح به خط کلین (clean) - تصاویر بدون لوگو و صدای گزارشگر- دسترسی پیدا کند که پیدا کردن این خطوط هم چند هفته‌ای زمان می‌برد و امکان پخش زنده این بازی‌ها از هفته اول مسابقات را از صدا و سیما می‌گیرد. البته این محدودیت‌ها برای شبکه‌های اینترنتی وجود ندارد و آنها می‌توانند تصاویر شبکه‌های ماهواره‌ای را با لوگو و صدای گزارشگر برای کاربران‌شان پخش کنند، ولی استفاده از این تصاویر نه تنها از نظر قانونی برای تلویزیون محدودیت دارد که از نظر فنی هم برای شبکه‌های تلویزیونی قابل استفاده نیست و پهنای باند آنها برای پخش تلویزیونی کفایت نمی‌کند.

دقیقاً به همین دلیل است که مسابقات لژیونرهای ما از تلویزیون پخش نمی‌شود. چون تصاویر این مسابقات هنوز کدیابی نشده‌اند و دسترسی به خط کلین آنها برای پخش مستقیم در تلویزیون امکان‌پذیر نیست. با این حال اپلیکیشن‌هایی که این روزها روی تلفن‌های هوشمند نصب می‌شوند، این خلأ را برای کاربران پر کرده‌اند. چرا که آنها محدویت قانونی و فنی شبکه‌های تلویزیونی را ندارند و تصاویر پخش شده از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای را مستقیم روی اپلیکیشن خود نمایش می‌دهند. با همه محدودیت‌هایی که برای خرید حق پخش رقابت‌ها و پخش مسابقات لژیونرها در صدا و سیما وجود دارد جای خالی این مسابقات در صدا و سیما به شدت برای مخاطبان فوتبالی آزاردهنده است و مدیران شبکه‌های سه سیما و شبکه ورزش درباره این اتفاق پاسخگو نیستند.

حسین آقازمانی، مدیرگروه ورزش شبکه سه سیما در پاسخ به این سوال، تهیه کننده برنامه پخش رقابت‌های فوتبالی را مسوول این مورد دانسته و خود هیچ پاسخی به دلیل پخش نشدن رقابت تیم‌های بازیکنان لژیونر نداد. حسین ذکایی، دبیر شورای هماهنگی ورزش صدا و سیما هم با بیان اینکه در جلسه است، از پاسخگویی طفره رفت. احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش هم اصلاً پاسخی به تماس‌های ما نداد.

در میان این سکوت مدیریتی، علیرضا جهانبخش به عنوان یکی از افتخارهای فوتبال ایران برای تیم فوتبال برایتون بازی می‌کند و می‌درخشد، دیگر لژیونرهای‌مان برای بهتر و بهتر شدن در تیم‌های خود تلاش می‌کنند اما هواداران آنها در ایران از تماشای بازی‌های‌شان از طریق تلویزیون محروم هستند.

 

ایران ورزشی

۸ ۱  
آی اسپورت
2018-08-13 11:58:00
نظر دهید

۱ نظر
آزاد
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
صدا و سیمای مدعی اسلامی بودن
بفهم و درک کن ندادن حق پخش و دزدیدن از شبکه ای دیگر حرام اندر حرام است
ای سازمانی که رئیس تو مستقیما از طرف نایب امام زمان انتخاب می شود.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر