فهرست
5 تصویر جاودان در كارنامه مربيگری فان‌خال
5 تصویر جاودان در كارنامه مربيگری فان‌خال

5 تصویر جاودان در كارنامه مربيگری فان‌خال

آی اسپورت- لوئي فان‌خال، سرمربي هلندي و باتجربه دنياي فوتبال، تصميم گرفته به خاطر مسائل خانوادگي براي هميشه از دنياي مربيگري كنار برود. او بعد از 25 سال حضور روي نيمكت مربيگري تيم‌هاي بزرگ، حالا اعلام بازنشستگي كرده است. فان‌خال در طول عمر مربيگري‌‌اش 20 جام قهرماني را به دست آورد و سابقه مربيگري در هلند، اسپانيا، آلمان و انگليس را در كارنامه كاري‌‌اش مي‌بيند.  او با A.Z آلكمار توانست يك اتفاق تاريخي را رقم بزند و در سال 2009 با اين تيم قهرمان ليگ اردويسه هلند شد. فان‌خال با آژاكس قهرماني در اروپا را در سال 1995 تجربه كرد و بزرگترين افتخارش روي نيمكت مربيگري تيم ملي هلند، كسب مقام سومي در جام جهاني‌ 2014 بود. كارنامه كاري او در دنياي مربيگري كارنامه موفقي به حساب مي‌‌آيد. فان‌خال در هر كشوري كه مشغول به كار شد، ردپايي جاودان از خود به جاي گذاشت و در عين حال جملات و حركاتي را به يادگار گذاشت كه براي هميشه در ذهن تاريخ باقي خواهند ماند. به بهانه خداحافظي اين سرمربي بزرگ از دنياي مربيگري قصد داريم به مرور 5 لحظه تاريخي در دنياي كاري او بپردازيم.

 هميشه منفي هستي و هرگز مثبت نيستي

فان‌خال در طول دو دوره مربيگري در بارسلونا (بين سال‌هاي 1997 تا 2000) و فصل (2003-2002)، دو قهرماني در لاليگا، يك قهرماني در جام‌حذفي و يك قهرماني در سوپركاپ اروپا به دست‌ آورد. او در طول دوران حضور روي نيمكت مربيگري بارسا هرگز رابطه خوبي با خبرنگاران نداشت و در يكي از كنفرانس‌هاي خبري در سال 1999 در انتقاد از يكي از خبرنگاران گفت: «تو خيلي بدي. هميشه منفي هستي و هيچ‌وقت مثبت نيستي.»

 اعتراض عجيب و غريب آكروباتيك

در سال 1995 وقتي فان‌خال هدايت آژاكس آمستردام را در دست داشت، تيمش در فينال ليگ قهرمانان اروپا با گلزني پاتريك كلايورت مقابل ميلان به پيروزي رسيد و جام قهرماني را مال خود كرد. يكي از جالب‌ترين صحنه‌هاي آن بازي، صحنه اعتراض فان‌خال به داور مسابقه بود كه با شيوه‌اي آكروباتيك و با يك پرش و لگد كونگ‌فويي اعتراضش را در كنار زمين به نمايش گذاشت.

 اجراي تئاتر در ورزشگاه تئاتر رؤياها

در جريان ديدار دو تيم منچستريونايتد و آرسنال در ليگ برتر كه با برد 3 بر 2 شياطين سرخ به پايان رسيد، فان‌خال به نحو عجيب و غريبي اعتراضش را به مايك دين، داور چهارم بازي ابراز كرد. او كه از تمارض‌ها و زمين خوردن‌هاي اوليور ژيرو در زمين كلافه شده بود، در حالي كه قصد داشت ناراحتي‌‌اش را به داور چهارم توضيح دهد، اداي ژيرو را در آورد و خودش را به زمين زد.

 «آقاي چاق» با تو هم هستم!

در زمان مربيگري فان‌خال در منچستريونايتد او بارها با خبرنگاران جروبحث داشت. بعد از تساوي 3-3 يونايتد مقابل نيوكاسل، سرمربي هلندي در دفاع از وين روني، در كنفرانس خبري پاسخگوي سؤال يك خبرنگار شد. او در مورد وين روني گفت: «من ديگر در مورد وين روني صحبت نمي‌كنم. اين شما هستيد كه از او انتقاد مي‌كنيد و نه من.» با گفتن اين جمله فان‌خال از جايش بلند شد و در حال ترك سالن كنفرانس خبري بود كه ناگهان متوقف شد و با اشاره به انتهاي سالن گفت: «با تو هم هستم. آقاي چاق» و اين‌گونه يكي از خبرنگاران را مخاطب قرار داد.

 پس‌گردني زدن به يكي از اسطوره‌هاي يونايتد

در جريان حراج خيريه و ضيافت شام باشگاه منچستريونايتد در سال 2015 بود كه لوئي فان‌خال به شوخي به رايان گيگز، يكي از اسطوره‌هاي باشگاه يونايتد كه دستيارش نيز بود، پس‌گردني زد. او بعد از دست دادن با دوايت يورك، اسطوره باشگاه يونايتد، به شوخي و به آرامي به گيگز يك پس‌گردني زد كه باعث خنده خودشان و اطرافيان شد.

۱    
آی اسپورت
2017-01-19 05:32:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر